Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Луцька вишиванка підкорює світ. Як бренд «Укргламур» одягає в українське Європу та Америку

Опубліковано

Щороку в третій четвер останнього місяця весни Україна відзначає Міжнародний день вишиванки. Цьогоріч свято припало на 20 травня, і йому вже 15 років. Таким чином в країні популяризують вишитий етнічний одяг та вшановують українські традиції. Цього дня заведено вдягати національне вбрання, куди б не довелося йти: чи то на роботу, чи на зустріч із друзями. Напередодні ми поспілкувалися з одним із виробників вишиванок — луцьким брендом «Укргламур». Його засновник Роман Понікарук розповів, хто і чому сьогодні купує такий елемент одягу, на які періоди припадають найбільші продажі та як впливає карантин на його компанію.

Вишиванку сьогодні мусить мати кожен

В сучасному житті вишиванка стає популярніша за будь-який модний тренд. Ця тенденція охоплює вже не тільки нашу країну, а й сягає далеко за її межі. Тому створення вишиванки перетворюється в ритуал зі світлими думками, позитивною енергетикою і дружньою працею.Вишитий одяг — це частина стильного та сучасного образу, який легко можна поєднати з будь-яким іншим одягом. Сьогодні вже видається дивним, коли в українця або українки немає вдома вишиванки. Вона має бути в гардеробі кожного, хто любить свою країну, адже це один із її символів. Наприклад, у мене їх 5-6, є одна улюблена. Вдягаю вишиванку на якісь свята. 20 травня, звичайно, весь день буду в ній.

Ми детально не досліджували, хто з наших покупців і чому купує вишиванку — як елемент стилю чи вираження національних поглядів. Водночас із того, що я бачу, є багато патріотичних людей, які люблять український орнамент. У порівнянні з 2014 роком, коли відбулася Революція Гідності, кількість таких громадян, звичайно, зменшилася. Але вони є, і їх не мало.

Вишиванки від бренду «Укргламур»

Водночас важливу роль відіграє й мода. Багато хто хоче мати гарну вишиванку, щоб у ній вийти кудись на свято. На першому місці серед періодів продажу є якраз День вишиванки. Люди напередодні 20 травня масово щороку їх купують, щоб вийти з родинами кудись і відсвяткувати в патріотичному стилі. І дуже радує, що є таке свято. У великих містах відбудуться паради вишиванок, в дитячих садочках та в більшості шкіл усі також будуть у національному одязі.

Пік продажу вишиванок припав на події «Євромайдану»

Свій бренд вишиванок у мене з’явився насправді досить випадково. Не те щоб я був тоді надзвичайно патріотичним. Я закінчив в університеті факультет бізнесу за спеціальністю менеджмент організацій. Після цього влаштувався менеджером із продажів на маркетплейс Prom.ua. Наш офіс був поруч із підприємством, яке виготовляло вишиванки. Одного дня їхні представники зайшли до нас, шукаючи моделей для зйомок. Я погодився, попозував у вишиванці. І це надихнуло мене на власну справу — з’явилася ідея саме на цьому майданчику, де я працював, продавати такий вид товару.

Все це відбувалося за два роки до Революції Гідності. А вже у 2014 році ми почали продавати свої товари під брендом «Укргламур». Коли ми тільки стартували, попит на цей товар в Україні був середнім, але в деякі сезони продажі були непоганими. Пік був у 2014 році й тривав орієнтовно два роки. Для розуміння, тоді у лютому продавалося більше вишиванок, ніж напередодні 20 травня. Люди тоді стали більш патріотичними.

Вишиванки від бренду «Укргламур»

Та й конкуренція на той період була меншою, ніж зараз. Наш сайт займав перші місця на Prom.ua, й на пальцях можна було перерахувати виробників вишиванок. В інтернеті тоді рідко щось купували — люди більше ходили на ринки та в невеличкі крамниці. Якщо порівняти попит, який був до 2014 року й зараз, то він приблизно однаковий. Просто раніше було більше фізичних продажів, а зараз онлайну.

Перше замовлення надійшло опівночі

Я добре пам’ятаю свого першого покупця, хоча це було років вісім тому. Це була жінка, яка зателефонувала опівночі й замовила дві вишиванки. Я тоді заробив на них приблизно 50 доларів і був безмежно щасливий. Це була така радість розуміти, що моя справа почалася. Відчувався успіх.

Фірмовий магазин ​бренду «Укргламур» у Львові, який довелося закрити через карантин

Якість нашого виробництва можна поділити на «до» і «після». Коли ми лише починали, клієнти нас дуже сварили, що, мовляв, усе гарно, але буває, десь нитки вилазять. Зараз це все змінилося. У нас є людина, яка перевіряє кожну вишиванку, кожен шов. Тобто, у нас зараз дійсно ідеальний крій, і клієнти, які отримують свою вишиванку, говорять: «Вау». Вони дійсно задоволені нашою продукцією, і нас це тішить.

Одягнутися у вишиванку можна за 540 гривень

Ми постійно вдосконалюємось, створюючи нові моделі вишиванок. Більшість із них мають винятково традиційне походження, а деякі розробляли наші модельєри на основі певних елементів автентичного національного одягу. Наприклад, ми пропонуємо дуже стильні вечірні сукні з елементами вишивки, які по праву можна вважати частиною традиційної культури, однак, цих моделей в нашу сиву давнину не існувало. У роботі ми використовуємо машинну вишивку. Використовуються як елементи сучасних зображень, так і старовинні, які несуть глибокий  прихований зміст. Багато використаних елементів мають своє значення. Але головне для нас — це створення неповторних орнаментів, які в поєднанні з натуральними матеріалами створюють відчуття комфорту і краси.

Якщо проаналізувати Google Analytics й таргетинг у соціальних мережах, типовим нашим покупцем у 90% є жінка віком від 25 до 35 років. Більшість продажів одягу відбувається онлайн через сайт бренду «Укргламур». А ще маємо шоу-рум у місті Вишневе, що на Київщині. Також у нас був фірмовий магазин у Львові, але змушені були його закрити у зв’язку з карантином. Коштують вишиванки від 540 до 3700 гривень. Вишиті сумки вартують до 500 гривень, а лляна постіль — 3400.

Вишиті сумки від бренду «Укргламур»

Екологія для нас є дуже важливою на виробництві. Якщо взяти всі наші тканини, то загалом на 90% вони зроблені з екологічно-чистого матеріалу. У вишиванках ми використовуємо білоруський якісний льон. Нитки раніше мали з поліестеру й бавовни, зараз вже повністю переходимо на бавовну. Це збільшить екологічність готового виробу до 100%. Трикотаж, який ми шиємо, також зроблений із бавовни.

Луцькі вишиванки підкорили Європу й Америку

До пандемії ми все більше виходили на європейський ринок. В Україні не кожен готовий придбати сукню за 200 доларів, для Європи ж це норма. Весь світ дуже цінує українські вишиванки. Торік в цілому експорт очікувано знизився. Це стосується не тільки одягу, а й загалом сировини. Останнім часом ми за кордоном працюємо одинично. Переважно маємо замовлення від американців.

Читайте також: Мосяжництво, ткацтво і лозоплетіння: 7 брендів, які відроджують традиції

Хоча український промисловий швейний бізнес дійсно з року в рік зростає в позитивну сторону. Навіть у Луцьку в нас дуже багато якісних швейних виробництв, починаючи від білизни, і закінчуючи вишиванкою. Наш одяг зараз не гірший за європейський. Але успіх бренду залежить не тільки від виробника, а й від рівня економіки в країні та світі.

Готуємо нову колекцію та шиємо оленів

За останні три роки конкуренція на ринку вишиванок стрімко зросла. Навіть після локдауну вона залишилася на високому рівні. Ті виробництва, які вижили у цей період, зараз дуже ціняться на ринку. Адже карантин чи не всіх таки переформатував у робочих моментах. Дуже багато компаній позакривалися, теж стосується й брендів вишиванок.

В’язані светри від бренду «Лапландія»

Карантин показав нашому бренду його слабкі місця і змусив трішки змінити профіль. Ми як виробники вишиванок заробляємо в основному на сезонності — травень-серпень. А саме на ці місяці торік припав основний локдаун. Школи й дитсадки були закриті, кількість весіль різко знизилася. Наші продажі тоді вали десь на 70%. Ми почали шили маски, потім перейшли на трикотаж — більш такий повсякденний одяг. Згодом повернули свій акцент на вишиванки. Але зараз після року стали сильнішими, проаналізували багато речей і з новими силами вливаємося в роботу.

Ні для кого не секрет, що для досягнення успіху потрібно багато роботи, перемоги над собою, самореалізації. Тоді вдасться в цілому все, що захочеш. Зараз ми маємо амбітні плани з розвитку бренду. Готуємо нову колекцію вишиванок. Також розширюємо запущений торік бренд «Лапландія» — це в’язані новорічні светри. Весь рік ми до нього готуємося, а у листопаді — грудні почнемо одягати всіх у кофтинки з оленями. Якщо кордони будуть більш відкриті, то будемо експортувати їх і в інші країни, в першу чергу, СНД.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі