Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Локомотив підтримки Української Волонтерської Служби

Опубліковано

Моя мама працює тістомісом на хлібозаводі у Чернігові. Коли почалася повномасштабна війна, я жила і працювала в Одесі. На початках я пропонувала мамі виїхати, мала напоготові контакти волонтерів, які займалися евакуацією. Проте вона сказала: «Я залишусь, бо маю годувати людей». Попри обстріли та блокаду міста, усі три місяці моя мама працювала нон-стопом, щодня після зміни вона приносила свіжий хліб своїм сусідам, з якими жила разом у підвалі. Для них це був символ надії: є свіжий хліб, життя триває і є ті, хто про них потурбується. Разом із сусідами вони організували цілу культуру шерингу та взаємопідтримки.

Це саме я роблю в Українській Волонтерській Службі: з 24 лютого я очолила гуманітарний напрям в організації та продовжую розвивати волонтерські спільноти по всій країні. 

Коли я думаю про перші тижні повномасштабної війни, то найбільше згадую екран свого телефону та ноутбука. І це не тільки тому, що я скролила новини, як і всі українці. Там вирував справжній хаос: у наших чатах, соцмережах, моїх особистих месенджерах — усюди були тонни повідомлень із різними запитами. Люди шукали допомоги, шукали інформацію про евакуацію, інші хотіли волонтерити, зʼявлялися перші вкиди та шахраї.

Наша команда цілодобово моніторила волонтерські чати міст, де з кількох сотень учасників враз стало кілька тисяч. Ми координували людей між собою, списувалися з організаціями в різних куточках України, аби зрозуміти, яка в них ситуація, які потреби, що критично необхідне. Це був суцільний вир інформації. Памʼятаю, у якийсь із днів мені вдалося нарешті відповісти на сотні повідомлень у Telegram, проте пройшло тільки 3 секунди, як мені знову хтось написав. Буквально 3 секунди. Але, на диво, цей хаос допомагав триматися. 

Далі ми спробували структурувати нашу роботу — так виник чат-бот Волонтерська гаряча лінія. Оскільки у мене був досвід організації гарячої лінії допомоги в часи ковіду, я взялась очолити і цей новий напрям в УВС. Так ми обʼєднали понад 100 волонтерів, які стали кейс-менеджерами. Це було абсолютно різні люди: школярі, які брали участь у наших проєктах, локальні активісти, навіть керівники великих громадських організацій, як, наприклад, БФ «Старенькі» та Центр інноваційної освіти «Про.Світ».

Деякі менеджери були під окупацією, але продовжували волонтерити на лінії. Ми виокремили напрями допомоги, напрацювали базу перевірених контактів та готових інструкцій, верифікували дані та особливу увагу приділяли безпеці та перевірці людей. 

Читайте також: Каденюк і Джонсонюк. На честь кого називають вулиці в Україні

За рік роботи ми обробили понад 62 тисячі запитів. За кожною цифрою стоять волонтери, які намагалися якомога швидше та якісніше допомогти і спрямувати. Мене особливо надихають проєкти адресної підтримки: ми координували волонтерів у різних куточках України, які розвозили «пакунки добра» (так ми називали гуманітарку та ліки) самотнім ба та ді. Також публічно збирали кошти і закривали саме локальні запити, і цивільних, і військових. За 2022 рік ми спрямували понад 2,5 мільйона гривень на пряму підтримку українців, зокрема, на тимчасово окупованих територіях. 

Я на своєму місці, так само, як моя мама на своєму. Так само як кожен і кожна зі спільноти УВС. Наші волонтери організували гуманітарні штаби у своїх містах (з теплом думаю про Жмеринку, Руслане, якщо ти читаєш це зараз, сподіваюсь, посміхаєшся), долучалися до плетіння сіток, допомагали на вокзалах (згадую Солю, яка потім ще й організувала проєкт підтримки підлітків у Львові), розвозили продукти самотнім стареньким, відповідали на гарячій лінії. Навіть ті, хто були за кордоном, долучалися до благодійних акцій, збирали кошти для України, щоразу нагадуючи: ми з вами, навіть попри відстань. Спільнота — це те, що дає мені сили, що тримає і підтримує. Знати, що є люди, на яких можна покластись — безцінно.

Перетин хорошого та поганого, світлого та темного, радісного та болючого супроводжує мене (нас) весь цей рік. Ці контрасти не зникнуть, але завжди є вибір, на чому фокусуватись і за що триматись. У моменти потрясінь я згадую мамине «я залишусь», згадую обличчя сотень волонтерів, згадую про захисників і захисниць, які боронять українську незалежність на фронті. І згадую, що в мене є я, що мій стан це моя відповідальність. 

Дихається. Працюємо далі.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Суспільство16 години тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство2 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології6 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології7 днів тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...