Суспільство
Купівля квартир за новими правилами. Як зміниться робота ріелторів
Парламентарії хочуть контролювати роботу ріелторів. П’ять головних питань про майбутню реформу
Парламентарії продовжують розглядати законопроект №3618 Про ріелторську діяльність, каже директор агентства нерухомості Брок-ріелті Дмитро Корчев. Наприклад, 2 вересня обговорювати документ буде Комітет з питань антикорупційної політики Верховної Ради. Парламентарії можуть розглянути законопроект до кінця цього року. Якщо це станеться, наступного року правила, за якими нерухомість почнуть купувати і продавати, зміняться.
Що головного в законопроекті – з’ясовував ШоТам
Чим займаються ріелтори?
Діяльність ріелторів тепер нічим не регламентована. У цій сфері працює багато «випадкових людей», які розміщують інформацію в інтернеті або проводять екскурсії для покупців за 3-5% від вартості житла. Якщо мова йде про оренду квартири, то заплатити потрібно 50% від розміру орендної плати за місяць. З огляду на, що зняти квартиру в Києві дешевше 6 тис. грн за місяць складно, то тільки за послуги фахівця доведеться викласти не менше 3 тис. грн.
Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало, говорить керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству. Основна ж маса фахівців не несуть ніякої відповідальності за угоду, і якщо виникнуть проблеми, наприклад, у орендаря або покупця квартири – їм доведеться вирішувати їх самостійно. Повернути комісійні неможливо. Дані ріелтора не фігурують ні в договорі купівлі-продажу квартири, ні в угоді на оренду квартири.
Скільки зараз ріелторів працює в Україні – невідомо. Самі ріелтори вважають, що посередницькі послуги пропонує близько 80 тис. людей. За даними Міністерства юстиції, щорічно в Україні укладають близько 700 тис. угод на ринку купівлі-продажу житла. Більшу частину з них супроводжують фахівці з нерухомості. Останніми роками популярністю користуються сервіси за прикладом закритих груп в соціальних мережах, які дозволяють здійснювати операції між продавцем і покупцем без посередників.
Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству.
Як буде виглядати процедура купівлі-продажу квартири?
Без допомоги брокера не обійтися. Продати квартиру можна буде тільки після того, як брокер внесе інформацію в Єдину інформаційну базу даних і складе інформаційний паспорт об’єкта нерухомості. Під час укладання угоди купівлі-продажу нотаріус зобов’язаний буде перевірити, чи є інформація про квартиру в інформаційній базі. Розміщувати рекламу житла теж зможе виключно брокер.
Як працюватимуть брокери?
Якщо законопроект приймуть, то «випадкових людей» в професії стане набагато менше. Контролювати роботу ріелторів буде Фонд держмайна. Фахівців з нерухомості розділять на дві категорії: «брокер» і «агент з нерухомості», тобто фахівець з нерухомості.
Працювати з клієнтами і надавати їм свої послуги зможуть тільки ті агентства нерухомості, в штаті яких є хоча б один брокер з нерухомості. Стати брокером не так і просто. Для цього необхідно не менше трьох років попрацювати агентом з нерухомості, потім здати кваліфікаційний тест і після цього отримати сертифікат. Підготовкою фахівців займеться Національна федерація в сфері ріелторської діяльності, яка ще не створена.
Федерація буде вносити дані брокерів до спеціального реєстру. Фонд Держмайна зможе анулювати дозвільні документи, якщо таке рішення прийме Національна федерація. Вона буде контролювати діяльність брокерів з нерухомості. Але і це не все. Кожні три роки брокеру потрібно буде підтверджувати свою кваліфікацію, здаючи іспити. Реєстру і вимог до ріелторів поки немає – вони з’являться після затвердження законопроекту. Але вже відомо, що нові правила вступлять в силу через рік після прийняття закону.
Які передбачені штрафи?
У законопроекті передбачені штрафи для тих, хто буде консультувати покупців, продавців та орендарів «без корочки». Штраф становитиме від 8,5 тис. до 17 тис. грн плюс кошти, отримані під час здійснення правопорушення. Якщо порушення буде вчинене повторно за рік, то заплатити доведеться від 17 тис. до 34 тис. грн плюс конфіскація винагороди.
Ті, хто розмістить рекламне оголошення від «нелегального ріелтора», теж понесуть відповідальність. На користь Національної федерації фахівців в сфері ріелторської діяльності доведеться заплатити штраф в 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, яка з 1 вересня 2020 року становить 5 тис. грн на місяць.
Що думають про законопроект брокери?
Ріелтори – проти нововведень. Вони вже кілька разів виходили на акції протесту і, судячи з усього, не мають наміру здаватися. Їх головна претензія полягає в тому, що потрапити в реєстр буде непросто, як і скласти іспити. Мовляв, в законопроекті ніяк не прописані процедури складання іспитів і вимоги до ріелторів.
Брокери просять надати їм більше повноважень. Наприклад, після підписання договору про надання послуг покупцям, вони хочуть робити запити до держорганів і перевіряти всю інформацію про власників, а також дізнатися історію квартири. У деяких випадках один із співвласників житла може, наприклад, стояти на психіатричному обліку і бути недієздатним. На підставі тільки цього факту, який неможливо перевірити, можна розірвати договір купівлі-продажу житла.
Дмитро Корчев каже, що ніяких додаткових законопроектів, які б регулювати їх роботу, не потрібно. Ринок прекрасно працює і без них. «Можливо, доцільно було б ввести саморегулюючі організації, які б самі контролювали роботу брокерів. Це було б найкращим варіантом для ринку нерухомості », – вважає він. Але законодавці налаштовані серйозно змінити правила гри на ринку житла.
Суспільство
Як реставруватимуть пам’ятку
Коментарі
Суспільство
В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.
Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.
Про створення курсу
Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.
«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.
Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить
Мета навчальних відео
Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.
Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці
У восьми випусках ведучі розповіли:
- як заживити квартиру та приватний будинок;
- як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
- як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
- як використовувати різні прилади у різних умовах;
- на що звертати увагу під час вибору пристрою;
- які є заходи безпеки під час користування різними приладами.
«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.
Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.
Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.
Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.
Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа
Коментарі
Суспільство
Нові рейси до Карпат
- поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
- поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
- поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
- поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
- поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
- поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.
Потяги до Харкова
Покращення маршрутів
Скорочення рейсів
- Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
- Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
- Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
- Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
- Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.
Коментарі