Суспільство
Краудфандинг в Україні: чи легко проекту зібрати гроші на Kickstarter
У вас є ідея для запуску, але немає стартового капіталу? Звісно, можна спробувати витратити час на пошук інвесторів, а можна отримати ці кошти через всесвітньо відому краудфандингову платформу Kickstarter. Він викликає найбільшу довіру бекерів (ті, хто дає гроші) і має найвищі показники відвідування та підтримки проектів.
Kickstarter це:
- 1,5 млн бекерів з усього світу;
- 145 тисяч проектів;
- $3,7 млрд зборів коштів успішними проектами
Ми розпитали експерта з запуску проектів на Kickstarter Володимира Куксіна про всі особливості платформи та в чому секрет успішності проектів.
Володимир Куксін
Експерт з краудфандингу та просування стартапів. Організував понад 79 успішних краудфандингових кампаній на Kickstarter, серед яких Ugears, WOODEN.CITY, RIDER1991.
Як працює Kickstarter?
Kickstarter – це онлайн-платформа для залучення фінансування на запуск проектів за принципом краудфандинга, тобто добровільних внесків.
Читайте також: Від годинників до салатників. П’ять українських брендів, які роблять магічні вироби з дерева
Як це виглядає? У вас є ідея, яку ви розміщуєте на Kickstarter. Разом з тим, ви зазначаєте термін та мінімальну кількість коштів, яку необхідно зібрати. Якщо ваша ідея сподобається бекерам, то, замість заявленої вами суми, отримаєте вдесятеро більше. Для прикладу, годинник Pebble залучив більше $10 млн, хоча спершу планувалось $100 000.
Переваги Kickstarter:
- Окрім збору коштів, платформа дозволяє вивчити попит на ваш продукт і чи сподобається він аудиторії
- Якщо ваш продукт цікавий, то ви отримаєте безкоштовне висвітлення у ЗМІ, переважно, світового рівня. Тому ваш продукт буде чудово пропіарений.
- Дуже багато інвесторів та інвестфондів виходять на Kickstarter, шукають цікаві проекти та пропонують вкласти кошти.
Як запустити проект на Kickstarter?
Крок 1. Зрозумійте, чи цікавий ваш продукт і чи не заборонений на Kickstarter.
Якою чудовою не була б ваша ідея, вона не має ніякого значення, поки у вас не буде фізичного продукту. Тому обов’язково потрібно мати прототип. Kickstarter дозволяє зібрати гроші тільки для тих проектів, які мають остаточну мету і які приведуть до кінцевого продукту.
Читайте також: Ейнштейн чи Будда з квітами у голові: як одесит створює незвичайні вазони
Варто детально вивчити правила платформи, подивитись, які проекти вже були успішними. Також раджу звернути увагу на коментарі.
Ваш проект повинен відповідати одній з категорій Kickstarter (мистецтво, комікси, танець, дизайн, мода, кіно, їжа, ігри, музика, фотографія, видавництво, технології і театр). На платформі 70% бекерів – це американці, які частіше за все хочуть бачити якісь інноваційні проекти.
Крім того, ви не можете збирати гроші на благодійність, веб-сайти, зброю, медичні препарати та рекламу.
70% успіху – це продукт, який має три складові – функціонал, дизайн і ціна.
Крок 2. Знайти партнера – посередника
На Kickstarter можуть податись різні проекти: від поліграфії до відеоігор. Основна вимога – продукт повинен мати робочий прототип. На платформу можуть подати свої проекти лише громадяни 22 країн: США, країни Євросоюзу, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Японія. України в цьому списку немає. Тоді питання: а як же виставити свій проект на платформу?
Через те, що не можна податись напряму – потрібен посередник. Він є учасником проекту, несе за нього відповідальність і дає свій банківський рахунок та податковий номер. Ви можете знайти посередника через своїх друзів чи знайомих, які є громадянами дозволених країн.
Тому в цьому і мінус для українців, адже для нас платформа обходиться трохи дорожче.
Крок 3. Визначте цільову суму
Суть моделі Kickstarter в тому, що ви отримуєте заявлену вами сумму, або більше, або взагалі нічого. На платформі варто ставити реальну мету щодо залучення коштів та реальні терміни. На виконання проекту вам дається 60 днів. 84% – це ті проекти, які збирають до $10 000.
Якщо проект не зібрав необхідної суми – ви не отримаєте коштів. На Kickstarter одразу не знімають гроші з бекерів, тільки після закінчення терміну проекту.
Багато проектів занижують ціни. Наприклад, вам потрібно $100 тисяч, а ви ставите $20. Але тут треба все продумати, бо якщо ви зберете заявлену суму, але не доберете до $100 тис, то чи буде можливість залучити додаткові кошти?
Якщо проект виконано успішно, то гроші приходять єдиним платежем за два тижні. 5% від суми забирає платформа і приблизно 3% – платіжна система. Лише після цього, відповідно до договору з посередником, гроші можуть бути нараховані на ваш рахунок.
Крок 4. Підготовка презентації
Бекерам необхідно точно знати цілі проекту та очікувані результати. Поясніть, яку користь особисто їм принесе продукт, розкажіть про бізнес-ідеї.
Оформлення грає важливу роль, щоб люди могли одразу зрозуміти, про що цей проект, навіть не читаючи опису. Використовуйте мінімум тексту.
Часто автори вкладають шалені гроші саме у відео. У мене були такі клієнти, які витрачали $80 тис, а проект не збирав необхідну суму. По-перше, відео дивляться не всі. А по-друге, тільки 55% бекерів додивлюються його до кінця. Починайте з найцікавішого у відео. Бо, якщо не зацікавили користувача за 6-10 секунд – ніхто не дивитиметься ролик. Краще вкласти гроші у більш якісні фото, бо це перше, що впадає в око і може зацікавити аудиторію.
Крок 5. Подумайте про подарунок бекерам
Унікальний подарунок збільшить шанси на успіх. Автори виставляють подарунки, які стосуються саме проекту. Є три типи подарунків:
- роздаються всім безкоштовно після досягнення цілі (наприклад, ви досягли 20 тисяч і на свій продукт і всім попронуєте якийсь додатковий колір продукту);
- матеріальні подарунки (чашка чи футболка з логотипом);
- подарунки, які роздають тим, хто заплатив більше $100, і коли вам пропонують за низькою ціною додати до своєї покупки ще й подарунок.
Крок 6. Просування компанії
Однією з помилок, які допускають автори проектів, є те, що вони розраховують на продажі після реклами у блогерів чи ЗМІ. Але зараз уже неохоче пишуть про Kickstarter. Тому потрібно закладати кошти на рекламу – мінімум $1000. І я раджу запускати рекламу разом зі стартом проекту на платформі.
Крок 7. Пам’ятайте про зобов’язання перед бекерами
Якщо ви думаєте, що, зібравши необхідну суму на Kickstarter, зможете розпоряджатись нею вільно – помиляєтесь. Зібрані кошти – це зобов’язання перед бекерами. Вони заплатили за сам продукт і його транспортування. Але, якщо у вас не вийшло виконати проект, і ви не витратили гроші на особисті потреби – відповідальності з вас ніякої. Kickstarter одразу попереджає бекерів про те, що вони на свій страх та ризик підтримують той чи інший проект.
Огляд покупців Kickstarter – хто вони?
Kickstarter потрібно розглядати зі сторони бекерів, так буде простіше продати свій продукт. Перш за все, важливі чотири показника: стать, вік, місце проживання та уподобання.
- Стать. На Kickstarter 76% аудиторії – чоловіки. Чому це важливо? Бо чоловіки і жінки по різному роблять покупки. У чоловіків бажання купити виникає одразу, а жінки ще довго роздумують. Тому на це також варто зважати.
- Вік. Найбільше користувачів на Kickstarter 30-49 років – 62%. Я раджу завжди ставити категорію 25-45 років, бо це найбільш працездатна аудиторія і на них реклама працює ефективніше.
- Місце проживання. Ми вже розібрались, що більшість аудиторії – американці. У Америці по різним штатам різний дохід на сім’ю. Тому це також варто врахувати. Основні покупці – це люди з великих міст (Нью Йорк, Маямі, Сан-Франциско, Каліфорнія)
- Уподобання. Є розділи проектів на Kickstarter, які збирають більше всього коштів: дизайн, технології та ігри. Рекомендую звернути увагу саме на останні, бо Америка з усіх настільних ігор у світі купує 33%.
Читайте також: Українець заснував стартап, що перетворює голосові нотатки у текст
Як бекери дивляться на проекти?
Проаналізувавши покупців на Kickstarter, я виніс таку статистику, як бекери переглядають проекти.
- 63% бекерів дивляться Kickstarter саме на роботі. Тому тут важливо врахувати час розміщення інформації.
- 56% користувачів переглядають платформу через комп’ютер. Але не забувайте і про інші 44%. Не перевантажуйте сторінку, бо вона буде довго завантажуватись і бекер може просто не подивитись.
- Щоденний час проведення на сайті – 3:42 хв. Що можна переглянути на одному проекті менше, ніж за хвилину? Фото! Якщо по ним все сподобалось, тоді користувач починає більше вивчати проект. Тому я і раджу більше коштів вкласти у якісні фото, ніж відео.
Читайте також: 360° та більше: українець зібрав на Kickstarter $9 000 на унікальний пристрій для екшн-камер
Рекомендації, як продати ідею американцям
- Продукт повинен бути матеріальним. Люди на Kickstarter вже три роки як не готові підтримувати програми для мобільного чи відеоігри.
- Успішному підприємцю на Kickstarter повірять швидше. Якщо підприємець вже вивів один проект, наступний матиме чималі шанси на успіх.
- Треба добре підготувати промо-кампанію, продумати PR поза Kickstarter. Це дозволить залучити людей, які не є користувачами платформи.
- Перед виходом на Kickstarter спитайте думку сторонніх людей. Можна виставити інформацію про продукт на Фейсбуці і подивитись відгуки.
- Перевірте ціни на аналогічний продукт.
- Не закохуйтесь у свій продукт. Так, це складно, але ви маєте адекватно бачити недоліки продукту і виправляти їх.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі