

Технології
Конвертують ґвару в допомогу. Релоковані айтівці створили застосунок, що дозволяє донатити на ЗСУ без грошей
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
За 16 років свого існування CHI Software розрослася з невеличкої вебстудії в Харкові до великої ІТ-компанії з офісами в різних містах і представництвами за кордоном. CHI Software розробляють програмне забезпечення для клієнтів з усього світу й водночас розвивають освітній напрям в Україні, передаючи свій досвід айтівцям-початківцям. Велику увагу компанія приділяє корпоративній соціальній відповідальності, реагуючи на виклики, з якими стикається суспільство.
Після 24 лютого харківський офіс, який завжди був серцем CHI Software, переїхав до Львова та продовжує там працювати, підтримуючи як економіку, так і армію України. CEO компанії Богдан Стеблянко розповів ШоТам про допомогу військовим і волонтерам, про відкриття нових представництв під час війни та репутацію українських розробників у світі.

Богдан Стеблянко
СЕО компанії CHI Software
CHI Software об’єднує понад 600 фахівців
CHI Software з’явилася в Харкові 16 років тому, заснував її Володимир Дум’як. Починалася вона з маленької вебстудії, в якій працювали 10 ідейних однодумців, що розробляли вебзастосунки. Поступово співробітників ставало дедалі більше: 50, 100, 200. Зрештою CHI Software стала потужною ІТ-компанією, яка нині об’єднує понад 600 крутих спеціалістів. Ми займаємося розробкою програмного забезпечення та фокусуємося на штучному інтелекті, великих даних і хмарних рішеннях.
Протягом багатьох років компанія розвивала саме харківський офіс, тому що наше місто є потужним ІТ-хабом. Кілька років тому ми почали відкривати представництва в інших містах: Києві, Дніпрі й Запоріжжі. Найняли туди співробітників, а також пропонували віддалену роботу для людей з різних регіонів країни. Давно обмірковували створити офіс на Заході України. У нас це рішення визрівало, ми дивилися різні варіанти, але початок повномасштабної війни нас підштовхнув діяти швидко. 25 лютого, у п’ятницю, у нас з’явився офіс у Львові, а в понеділок 28-го він уже відкрив свої двері для перших відвідувачів. Ми встигли навіть переїхати з нього на нове місце.

Розвиваємо ІТ-освіту й підтримуємо благодійні ініціативи
Достатньо давно ми почали займатися освітнім напрямом, оскільки нам важливо сприяти розвитку ІТ-освіти в Україні. Харків – це місто студентів, активних, які дуже швидко навчаються та хочуть здобувати досвід. Ми співпрацюємо з кількома харківськими університетами й уже виходимо на всеукраїнський рівень. Раніше ми займалися освітнім напрямом у рамках наших інтернатур: коли давали можливість студентам долучитися до світу ІТ, зокрема в напрямі розробки. Півтора року тому в компанії з’явився проєкт CHI IT Academy, де ми навчаємо різноманітних ІТ-професій.
Наша компанія завжди підтримувала благодійні ініціативи. Насамперед вони були пов’язані з допомогою дітям з інвалідністю та сиротам. Менеджмент CHI Software, зокрема наш засновник, не міг оминути увагою це питання, оскільки сам є люблячим татом п’ятьох дітей. Ми надавали не лише матеріальну допомогу дитячим будинкам, лікарням і фондам, що потребували того, але й організовували цікаві благодійні заходи. Компанія забезпечувала технікою дітей з інвалідністю, які навчаються програмування.

На новорічні свята в нас традиційно проходить чудова ініціатива: кожен зі співробітників має можливість стати таким собі Миколайчиком для дитини. Суть ідеї полягає в тому, щоб відгукнутися на лист дитини з побажанням новорічного подарунка, а ми це бажання втілюємо в життя. Тож у грудні в наших офісах зазвичай багато запакованих подарунків, які прямують під новорічну ялинку до дітей з дитячих будинків. Це неймовірне відчуття – бути причетним до здійснення мрії.
BE WITH UA: застосунок, в якому можна безкоштовно донатити на армію
На початку повномасштабного вторгнення наші розробники запропонували створити мобільний застосунок, в якому кожна людина зможе допомагати нашій армії та донатити без донату як такого. Так з’явився BE WITH UA, в якому користувачі вивчають українську мову та львівську ґвару, дивляться рекламу, а кошти від неї прямують безпосередньо на підтримку українських військових у фонд UNITED24.
Один перегляд дорівнює 0,014 центам. Одна тисяча таких переглядів – 14$, які відправляються на допомогу ЗСУ. Цей показник може бути більшим, якщо гравці подивляться рекламні оголошення до кінця. Нині ми працюємо над розширенням можливостей аплікації: скоро додамо цікаві факти про Україну англійською мовою. BE WITH UA доступний на двох платформах: Android та iOS.

Наш волонтерський спектр значно розширився з початком повномасштабної війни. Нині ми активно допомагаємо українській армії. У нашій компанії, як і в багатьох інших, з’явилися власні волонтерські осередки: небайдужі співробітники започаткували свої фонди, дехто опікується окремими військовими підрозділами. Ми підтримуємо ці ініціативи, а також військово-волонтерські організації з Харківської та Сумської областей. На День захисників і захисниць України перерахували кошти у фонд UNITED24. Отримуємо дуже багато запитів, що стосуються адресної допомоги, оскільки вважаємо, що важливо не тільки донатити. Наприклад, якщо просять теплі речі, взуття, рюкзаки, біноклі, приціли тощо – ми це дістаємо.
Не вірили, що знадобиться план дій у разі війни
Багато компаній, особливо харківських, готувалися до можливого повномасштабного наступу. Ми не стали винятком, хоч до кінця й не вірили, що це дійсно станеться. 23 лютого я спілкувався з нашими британськими клієнтами. Вони були дуже налякані, говорили, мовляв, як так, що там у вас буде? Ми з колегою їх заспокоювали, відповідаючи, що у нас усе добре – ось, подивіться, працюємо собі, незважаючи на те, що за 60 км кордон з Росією. Нічого не віщувало біди, а вже через 12 годин пролунали перші вибухи.
Ми були готові настільки, наскільки взагалі можливо підготуватися до повномасштабної війни. Напередодні розробили план дій під час надзвичайного стану для швидкого реагування. Так, були певні складнощі. Наприклад, перевізник, який мав організувати евакуацію людей, перестав виходити на зв’язок. Звичайно, ми миттєво зреагували та знайшли вихід із ситуації, але це все було позапланово й нелегко.
Ми організували два нові департаменти: Ukrainian relocation office та European relocation office, куди увійшли менеджери, що управляють командами, юристи й фінансисти. Ми подбали про фінансову підтримку співробітників на самому початку війни, і надалі оплата праці відбувалася без затримок, у встановлений термін. Водночас почали координувати переїзд наших людей до безпечніших регіонів і відкрили офіс у Львові.

Офіс – місце не тільки для роботи, а й для спілкування з колегами
Спочатку наш львівський офіс був прихистком для людей, які вимушено переїхали на Захід України. Так само функціонував і наш офіс у Дніпрі – для співробітників, які їхали з Харкова, це була перша зупинка. Я особисто також провів там одну ніч. Більшість колег покинули Харків ще в середині березня. З них понад 300 осіб нині проживають у Центрі й на Заході України, понад 100 – за кордоном. Багато хто з нашої команди оселився в Києві, і ми тепер облаштовуємо там безперебійну подачу електроенергії, щоб у них була змога працювати. Однак приблизно 60 людей залишилися в Харкові, серед них є і розробники. Вони не хотіли виїжджати й покидати свій дім, навіть попри небезпеку.
Ще з часів пандемії люди звикли до віддаленої роботи, у нас немає правила працювати саме в офісі. Тож у львівський офіс співробітники приходять по можливості. Ми розуміємо, що людям дуже бракує комунікації, яка в них була до початку війни, і тепер вона ще важливіша, ніж раніше. Тож офіс стає не тільки місцем для роботи, а й для спілкування та зустрічі з колегами. Наші HR- і ресурс-менеджери комунікують зі співробітниками сам на сам, зідзвонюються з ними та зустрічаються, якщо це можливо, розмовляють і запитують про справи – не тільки стосовно проєктів, а загалом. У компанії також є психолог, до якого люди можуть звернутися по допомогу.

Найкраща підтримка – це давати нам роботу
Як не парадоксально, саме цього року ми досягли поставлених цілей щодо представництва за кордоном. Ми зареєстрували компанію в США, у нас з’явився офіс у Флориді. А нещодавно CHI Software стала першою українською ІТ-компанією, яка відкрила представництво в японському місті Кобе. Ми йшли до цього давно, у нас було декілька клієнтів з Японії, і війна прискорила процес. За сприяння Асоціації IT Ukraine і адміністрації Кобе нам вдалося відкрити офіс і продовжити розвивати компанію на міжнародному рівні. Наші співробітники, які виїхали за кордон, представляють компанію на європейській арені, беручи участь у різноманітних івентах: London Tech Week, Viva Technology в Парижі, Berlin Expo тощо.
Ми відчуваємо підтримку від наших закордонних клієнтів і партнерів. Найкращий спосіб висловити її – давати нам роботу. І ми добре це відчули, оскільки клієнти залишилися з нами, довірилися, і ми виправдали їхню довіру. Незважаючи на те, що всі вони думають передусім про свій бізнес, вони абсолютно нормально сприйняли, що в перші дні війни нашим співробітникам потрібно було по кілька вихідних, щоб банально прийти до тями й переїхати в безпечніше місце. Але багато колег працювали навіть 24 лютого – для них це був спосіб відволіктися від страшних обставин.

ІТ-сфера є одним із драйверів іміджу України за кордоном
Приємно, що наші клієнти висловлюють підтримку та працюють з українськими спеціалістами. Є такі підприємці, які хочуть диверсифікувати ризики по своєму бізнесу й шукають українців, які перебувають за кордоном. Авжеж, ми їх розуміємо, але для нас важливо зберігати центри розробки саме в Україні. Кілька тижнів тому ми почали співпрацювати з глобальною корпорацією. Спілкувалися з офісом у США, і вони сказали, що у них на проєкті працюватимуть ще декілька команд, більшість з яких – з Канади та США. Але головною командою вони зробили саме нашу, адже в українських розробників є репутація, що вони прийдуть і наведуть лад на проєкті.
ІТ-сфера нині є одним з основних складників фундаменту української економіки й іміджу нашої країни за кордоном. Складно знайти іншу сферу, в якій наші люди б щодня комунікували з представниками інших країн. Своєю професійністю, якістю продукту, який ми постачаємо нашим клієнтам, ми доводимо, що Україна заслуговує на найкраще майбутнє. Що вибір, який зробили наші західні партнери, – правильний. Українська ІТ-індустрія невпинно рухається вперед, і я переконаний, що лише закріплюватиметься на світовому ринку.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Дія бере участь у розробленні європейського цифрового гаманця EU Digital Wallet.
Про це повідомили у телеграм-застосунку Дії.
EUDIW — цифровий гаманець, ініціатива Європейської комісії, яка дасть змогу громадянам ЄС ідентифікувати себе та підтверджувати особисту інформацію. Це зробить зручнішим онлайн- та офлайн-послуги у всьому ЄС.
Із цим цифровим документом можна буде відкривати банківські рахунки, підписувати папери та зберігати цифрові документи, як-от водійські посвідчення, свідоцтва професійного статусу власника гаманця, електронні рецепти та інше.
На останньому засіданні Виконавчого комітету консорціуму POTENTIAL обговорювали впровадження EU Digital Wallet та технічні аспекти його використання. А представники України поділилися своїм досвідом використання застосунку Дія.
Мета Дії та України в цьому проєкті — забезпечити можливість українцям використовувати Дію в ЄС, а європейцям — свої EUDIW в Україні.
Читайте також: «Лайк» з операційної та нове життя на Харківщині: як підприємиця стала бойовою медикинею
Як розповіли у Мінцифри, EU Digital Wallet – це програма для зберігання і використання даних.
З липня 2023 року Дія працює над його створенням спільно з ЄС. Україна — це єдина держава, що не є членом ЄС та бере участь у його розробці. Під час робочих сесій щодо впровадження EU Digital Wallet представники України поділились досвідом впровадження застосунку Дія.
Про Дію
«Дія» — мобільний застосунок, офіційно запущений у 2020 році. Дає змогу зберігати водійське посвідчення, внутрішній і закордонний паспорти й інші документи в смартфоні, а також передавати їхні копії при отриманні банківських чи поштових послуг, заселенні в готель і в інших життєвих ситуаціях.
Також через «Дію» можна отримати такі державні послуги як єМалятко (комплексна послуга при народженні дитини), зареєструвати бізнес і ФОП онлайн, сплачувати податки й подавати декларації, підписувати будь-які документи, змінювати місце реєстрації тощо. До 2024 року планується перевести 100 % державних послуг у Дію.
Нагадаємо, Дія випустила симулятор для перевірки кіберзнань.
Також ми розповідали, що у Дії відтепер можна отримати англомовну версію документів.
Фото: thalesgroup.com.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українська студія GSC Game World представила офіційний трейлер гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля».
Ролик вийшов на ютуб-каналі студії.
Гра вийде в першому кварталі 2024 року. Точної дати розробники поки не називають, але попереднє замовлення вже доступне. До гри не матимуть доступу жителі Росії та Білорусі.
Сюжет гри
Події гри відбуваються в постапокаліптичній зоні відчуження Чорнобильської АЕС, де крім аварії 1986 року, 2006 року сталася друга катастрофа, унаслідок якої фізичні, хімічні та біологічні процеси на цій території змінилися, з’явилася безліч аномалій, артефактів і істот-мутантів.
Читайте також: «Я Юля, пасу кози та вівці, і це – кайф!». Вона переїхала з міста на хутір, щоб руйнувати стереотипи про село
Головний герой — сталкер на прізвисько «Скіф». Відомо, що в грі буде один із найбільших відкритих світів у сетингу постапокаліпсису, а також масштабний нелінійний сюжет. Рішення гравця впливатимуть на долю персонажів, локальні події та на світ загалом.
Через війну компанія відклала вихід гри та перенесла штаб-квартиру до Праги, релокувавши 200 працівників. В Україні залишилось 130 працівників компанії. На тлі вторгнення гра стала для студії ще більш значущою, національним продуктом та свідченням того, що в України є своя культурна спадщина, яку можна з гордістю показати всьому світу
Цікавинки
16 серпня 2022 року в Києві, біля житлового комплексу «Комфорт Таун» був відкритий супермаркет «Сільпо» оформлений у стилі гри «S.T.A.L.K.E.R. 2».
На стінах усередині магазину можна побачити концепти з гри «S.T.A.L.K.E.R. 2», створені художниками з GSC Game World. Стіни внутрішнього периметра стилізовані під занедбані індустріальні будівлі з Темної Долини — з розбитими шибками, попереджувальним знаком про Кровососа, пошкодженими складськими дверима та повітроводом. Частина колон усередині стилізована під сосни, що ростуть поруч із ЗГРЛС «Дуга».
Нагадаємо, творці танкової гри World of Tanks зібрали понад $1 млн на «швидкі» для України.
Також ми розповідали, що в Україні запустили гру, де можна себе відчути диспетчером електромереж.
Окрім того, у Microsoft Flight Simulator став доступний віртуальний політ на українській «Мрії».
Фото: скриншот із відео.
Технології

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Львівщина стала першою областю, де на приміських та міжміських автобусах запрацювала безготівкова оплата.
Про це на своїй сторінці повідомив голова Львівської ОВА Максим Козицький.
Щоб скористатися послугою, заходячи в автобус та виходячи з нього, потрібно прикласти до валідатора банківську картку чи будь-який пристрій з функцією NFS. Таким чином пасажир платить виключно за ту відстань, яку проїхав.
«На впровадження е-квитка у Львівській області не витратили жодної копійки – ні з державного, ні з обласного, ні з місцевих бюджетів. Близько 40 млн гривень на втілення проєкту скерував інвестор – «Смарт-Тикет Технолоджи». Єдине незмінне завдання для громад, – компенсація вартості проїзду пільговим категоріям. Пільговики можуть користуватися громадським транспортом на тих умовах, що й раніше», – зазначає Максим Козицький.

Обладнання для безготівкової оплати за проїзд встановили у всіх 1050 автобусах, які курсують на території Львівської області. Наразі триває перехідний період – у приміських та міжміських автобусах Львівщини можна розрахуватись і готівкою, і безготівково.
Безкоштовна Гаряча лінія щодо роботи е-квитка у приміських та міжміських автобусах Львівської області: 0 800 300 844.

Нагадаємо, у застосунку «Київ Цифровий» можна створити QR-квиток з лімітованих проїзних.
Раніше ми повідомляли, що у Чернівцях з 1 червня переходять на безготівкову оплату в електротранспорті. Як платити за проїзд.
Фото: Максим Козицький.