Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Клуб 27: як бренди донатять і змінюють правила комунікації

Опубліковано

Повномасштабне вторгнення змінює підходи до ведення бізнесу. Багато компаній були вимушені закритися через пошкодження техніки, збитки, втрату працівників. А ті бізнеси, які залишилися, чи утворилися після 24 лютого, зіткнулися з новими викликами. Зокрема у тому, як тепер говорити про себе і свою продукцію, чи послуги, як підтримувати військо та бути доречними. ШоТам розбирає кейс, коли українські бізнеси донатили по 27 тисяч на збір на дрони, а також з’ясовує з експерткою, як змінилися підходи до комунікації.

Донати по 27 тисяч. Як це сталося?

У соцмережі Х (раніше Твіттер) розгорнулася нова історія про донати, відповідальний бізнес і, звісно ж, меми. Користувач X з ніком Robert Zeltinsh запустив флешмоб донатів серед бізнесів — за донати по 27 тисяч гривень він обіцяв певну кількість підписок на сторінку компанії. У користувача вже понад 11 тисяч підписників, тож він закликав їх підтримувати бренди. Це спрацювало — за 3 дні вдалося зібрати майже 1,5 мільйона гривень на FPV-дрони для ГУР. 

Першими були DEFPOINT, це бренд тактичної амуніції, одягу та інших військових товарів. За 1000 підписників вони задонатили 27 тисяч гривень на збір. Згодом приєднувалися все нові й нові бренди — хтось донатив таку ж суму, або меншу (2700 гривень). Загалом у своєрідному флешмобі взяло участь близько 30 великих та малих бізнесів — серед них «Українська броня», Dnipro-M, Uklon, MEGOGO, Orner, ДТЕК, Ravlyk Bob, Leglo. 

Скрин допису Видавництва Старого Лева у соцмережі Х про участь у флешмобі донатів

Толік Боцюн, волонтер, команда якого власне й збирала кошти на FPV-дрони для ГУР, у своєму Ютуб-відео пояснює, що донати по 27 тисяч означають, що назву бренду чи ім’я людини, яка задонатила таку суму, напишуть на дроні. 

Що кажуть бренди

Одними з перших доєдналися Dnipro-M, український виробник інструментів, у них активний профіль у Х:

«Ми з цікавістю спостерігали, як ця історія набирала обертів і вирішили доєднатися. Задонатити та ще й з таким інтерактивом — завжди хороше діло!

В нас активна сторінка в твітері, тож щойно Роберт зробив у себе пост «Dnipro-M, спиш?», ми вже швиденько вирішили, як краще реалізувати і підтримати двіж.

Ми відкритий бренд, що поряд зі своєю аудиторією. А твітер для нас — ідеальна соціальна мережа для швидкого та якісного конекту з людьми», — кажуть у компанії Dnipro-M.

Скрин допису ініціатора флешмобу донатів у соцмережі Х, на який відгукнулася команда Dnipro-M і взяла участь у зборі

Активність аудиторії зросла, додалося 2,5 тисячі підписників, з’явилося багато позитивних реакцій та коментарів, розповідають у Dnipro-M:

«Але всі ми розуміємо головне — заради чого ці всі активності. Кожна можливість задонатити — з двіжом чи без — надзвичайно важлива для нас».

У пресслужбі MEGOGO, українського стрімінгового сервісу, кажуть, що одне з їхніх завдань — інформування та підтримка українців. Навіть у складні часи, коли без епізодичного відпочинку та переключення уваги вже триматись важко. Проте за їхніми дослідженнями люди відчувають провину навіть за невеликий відпочинок під час війни. Та донати — хороше рішення:

«Ми системно співпрацюємо з фандрейзинговою платформою UNITED24, під яку заброньований великий обсяг медійного інвентаря на власних каналах MEGOGO, платформі та під час спортивних трансляцій. А за можливості радо підтримуємо й інші збори, серед яких 3ОШБ, KRAKEN, Фонд Сергія Притули та інші. Так сталось і зі цим збором «Клуб 27», який знайшов нас сам і в той момент, коли ми мали можливість долучитись. Пропозиція пана Роберта була цікавою, і до цього подібних активностей у нас не було», — каже Валерія Толочина, Global Chief Marketing Officer MEGOGO.

Результат перевершив очікування, кажуть у MEGOGO — крім того, що збір на FPV дрони для ГУР закрили спільними зусиллями, на сторінці MEGOGO в твіттері (Х) з’явилось понад 2,2 тисячі нових підписників, за період активності зібрали 1,5 млн охоплення та позитивні згадки бренду. А також, укріпили лояльність аудиторії. 

Донат на збір на дрони від MEGOGO. Скрин з соцмережі X надали у пресслужбі MEGOGO

«Підтримувати збори вкрай важливо, як великі, так і малі, адже кожен донат має значення, хоч 10 мільйонів, хоч 27 тисяч, хоч 1 гривня!», — вважає Валерія Толочина.

У  IT-компанії N-iX кажуть, що загалом відкриті до всіляких креативних ініціатив, які ще й підтримують нашу боротьбу з агресором. Тож залюбки взяли участь у новому зборі. Після участі у цьому флешбомі у компанії отримали запити людей щодо вакансій:

«Тут ще й був запропонований цілком адекватний бартер для нас, у вигляді купи живих підписників. Наш канал в твіттері сфокусований на комунікації з потенційними кандидатами та зокрема залучення аудиторії в наші соціальні ініціативи (Благодійні стріми для підтримки ПЖ (благодійний фонд «Повернись живим» — ред. ) тощо.)

Загалом бачимо, що така ініціатива привела суттєвий наплив відвідувачів нашої сторінки, будемо на майбутнє тепер старатись активніше комунікувати з цією аудиторією твіттера», — каже Юрій Завалій, Head of External Communications в N-iX.

Користувач соцмережі X з ніком WhatIsLove дякує компанії N-IX за вклад у збір. Скрин із соцмережі Х

У компанії «Равлик Боб», що виготовляє корисні натуральні ласощі, охоче підтримують корисні для суспільства ініціативи, тому з радістю долучилися до твіттерського флешмобу:

«Сподобалася ідея об’єднання крутих українських компаній заради важливої мети — можливості зібрати велику суму для наших захисників та захисниць.

Не очікували жодних результатів, адже не сприймаємо флешмоб як маркетинговий інструмент, бо війна — це не тема для спекуляцій. На нашу думку, підтримка волонтерських та соціальних ініціатив — це частина культури сучасного українського бізнесу. Тому з 24 лютого постійно допомагаємо різним фондам, волонтерам та особисто військовим. Робимо донати, передаємо автівки, рації і навіть смаколики», — кажуть представники бренду.

Скрин зі сторінки «Равлика Боба» у соцмережі Х про флешмоб зі збором

За час флешмобу аудиторія «Равлика Боба» зросла з 200 до 2 400 підписників.

Експеримент бренду Leglo

Участь взяли навіть ті бренди, які не мали активних сторінок. Наприклад, бренд постільної білизни Leglo.

«Ми спершу вагалися, бо в нас не було що читать в тві [соцмережа Х — ред.], а отже і людям на сторінці не було б що робити, а потім подумали: донат є донат, і кинули гроші наперед просто і потім вирішили все ж щось твітнуть для галочки», — розповідає маркетолог Leglo Єгор Білий. 

На цьому все не закінчилося, бренд постільної білизни Leglo заплатив ще 27 тисяч, аби ініціатор флешмобу, користувач X з ніком Robert Zeltinsh, став їхнім СММ-ником на місяць — тепер на сторінці бренду у Х з’являються меми та жарти від Роберта. Єгор Білий каже, відколи Роберт веде сторінку, підписників побільшало вже на 1500 людей (станом на 20 лютого). А вся ця авантюра з донатом у 27 тисяч добре позначилася на статистиці — стрибок з 300 переходів на сайт до майже 1900 за два дні! Leglo не тільки задонатили, а й запустили спеціальний промокод robert і отримали 27 замовлень на загальну суму понад 70 тисяч гривень, каже маркетолог. 

Статистика переходів на сайт бренду Leglo із соцмереж після участі у флешмобі донатів по 27 тисяч на дрони. Скрини надали у Leglo 

Бренд до того не був дуже активним у соцмережі Х, та в листопаді 2023 року потрапив у невеликий скандал через недоречну рекламну кампанію — сфотографували чорну постіль у сосновому лісі. Багатьох користувачів це обурило, адже викликало асоціації із замордованими українцями у Ізюмі та їхньою ексгумацією. Вже за день у Інстаграмі команда бренду перепросила за цю кампанію, видалила рекламу і пообіцяла надалі бути уважніжими. 

«Головне вміти визнавати помилки та бути чесним, це, на мою думку, база кризової комунікації», — каже Єгор Білий. 

Ця історія показує не лише те, що великі збори можна закривати завдяки бізнесам, а й що комунікації змінюються — тепер користувачів не здивуєш прописаним контент-планом і «вилизаними» картинками продукції. Цінується чесність, вміння визнавати помилки і поважати підписників.

Нові підходи до комунікацій

Експертка з комунікацій, Марія Кравченко, каже, що загалом усі бренди зараз стараються бути ближчими для людей, шукають собі нові майданчики та канали комунікацій. 

«Для багатьох українських брендів твіттер став не лише джерелом для комунікації, а й серйозним викликом. Ця платформа значно відрізняється від інших і тут має бути свій TOV [tone of voice (тон комунікації) — ред.], своя система і свої правила. 

Проте, як і в інших мережах у твіттері важлива доречність і не награність, адже аудиторія — не дурна, вона добре відчуває, коли бренд намагається обманути або будувати комунікацію штучно», — вважає експертка.

Марія каже, що багато речей, які працювали раніше — зараз вже не працюють, а брендам потрібно постійно адаптовуватися, змінюватися та реагувати на те, що відбувається: 

«До того ж з початком повномасштабного вторгнення до українських брендів змінилося ставлення і аудиторія уважніше слідкує за соціальною складовою бренду. І існує дуже чітка кореляція між зростанням підтримки бренду, якщо вони підтримують армію. Бо це база без якої вже складно існувати, якщо ти хочеш працювати з українським ринком»

За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації (EBA) «Бізнес під час війни» фінансова підтримка війська серед бізнесів зросла:

«Наразі (станом на серпень 2023 року — ред.) 61% опитаних нами компаній підтримують власних співробітників, що перебувають в лавах збройних сил. А 56% спрямовують фінансову підтримку армії та населенню. Для порівняння у липні 2022 року 46% підтримували працівників і 34% допомагали фінансово», — пишуть представники EBA.  

Статистика щодо бізнесу в умовах війни. Фото: сайт Європейської Бізнес Асоціації (EBA)

У кейсі про донати по 27 тисяч на дрони помітно, що аудиторія цінує позицію бренду:

«Бренди отримували нових підписників не лише тому, що вони класні, а й тому, що показали приклад — ми готові задонатити навіть без того, що ви на нас підпишетеся. І це підкуповувало людей ще більше, тож і підписувалися вони активніше», — каже Марія Кравченко.

Експертка впевнена, що:

«Найцінніше в цій історії — це не отримати підписників, а долучитися до спільноти і задонатити на дрони».

Це підтверджують й самі представники бізнесів. До того ж важлива не сама сума, а вклад у допомогу війську. 

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі