Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Клуб 27: як бренди донатять і змінюють правила комунікації

Опубліковано

Повномасштабне вторгнення змінює підходи до ведення бізнесу. Багато компаній були вимушені закритися через пошкодження техніки, збитки, втрату працівників. А ті бізнеси, які залишилися, чи утворилися після 24 лютого, зіткнулися з новими викликами. Зокрема у тому, як тепер говорити про себе і свою продукцію, чи послуги, як підтримувати військо та бути доречними. ШоТам розбирає кейс, коли українські бізнеси донатили по 27 тисяч на збір на дрони, а також з’ясовує з експерткою, як змінилися підходи до комунікації.

Донати по 27 тисяч. Як це сталося?

У соцмережі Х (раніше Твіттер) розгорнулася нова історія про донати, відповідальний бізнес і, звісно ж, меми. Користувач X з ніком Robert Zeltinsh запустив флешмоб донатів серед бізнесів — за донати по 27 тисяч гривень він обіцяв певну кількість підписок на сторінку компанії. У користувача вже понад 11 тисяч підписників, тож він закликав їх підтримувати бренди. Це спрацювало — за 3 дні вдалося зібрати майже 1,5 мільйона гривень на FPV-дрони для ГУР. 

Першими були DEFPOINT, це бренд тактичної амуніції, одягу та інших військових товарів. За 1000 підписників вони задонатили 27 тисяч гривень на збір. Згодом приєднувалися все нові й нові бренди — хтось донатив таку ж суму, або меншу (2700 гривень). Загалом у своєрідному флешмобі взяло участь близько 30 великих та малих бізнесів — серед них «Українська броня», Dnipro-M, Uklon, MEGOGO, Orner, ДТЕК, Ravlyk Bob, Leglo. 

Скрин допису Видавництва Старого Лева у соцмережі Х про участь у флешмобі донатів

Толік Боцюн, волонтер, команда якого власне й збирала кошти на FPV-дрони для ГУР, у своєму Ютуб-відео пояснює, що донати по 27 тисяч означають, що назву бренду чи ім’я людини, яка задонатила таку суму, напишуть на дроні. 

Що кажуть бренди

Одними з перших доєдналися Dnipro-M, український виробник інструментів, у них активний профіль у Х:

«Ми з цікавістю спостерігали, як ця історія набирала обертів і вирішили доєднатися. Задонатити та ще й з таким інтерактивом — завжди хороше діло!

В нас активна сторінка в твітері, тож щойно Роберт зробив у себе пост «Dnipro-M, спиш?», ми вже швиденько вирішили, як краще реалізувати і підтримати двіж.

Ми відкритий бренд, що поряд зі своєю аудиторією. А твітер для нас — ідеальна соціальна мережа для швидкого та якісного конекту з людьми», — кажуть у компанії Dnipro-M.

Скрин допису ініціатора флешмобу донатів у соцмережі Х, на який відгукнулася команда Dnipro-M і взяла участь у зборі

Активність аудиторії зросла, додалося 2,5 тисячі підписників, з’явилося багато позитивних реакцій та коментарів, розповідають у Dnipro-M:

«Але всі ми розуміємо головне — заради чого ці всі активності. Кожна можливість задонатити — з двіжом чи без — надзвичайно важлива для нас».

У пресслужбі MEGOGO, українського стрімінгового сервісу, кажуть, що одне з їхніх завдань — інформування та підтримка українців. Навіть у складні часи, коли без епізодичного відпочинку та переключення уваги вже триматись важко. Проте за їхніми дослідженнями люди відчувають провину навіть за невеликий відпочинок під час війни. Та донати — хороше рішення:

«Ми системно співпрацюємо з фандрейзинговою платформою UNITED24, під яку заброньований великий обсяг медійного інвентаря на власних каналах MEGOGO, платформі та під час спортивних трансляцій. А за можливості радо підтримуємо й інші збори, серед яких 3ОШБ, KRAKEN, Фонд Сергія Притули та інші. Так сталось і зі цим збором «Клуб 27», який знайшов нас сам і в той момент, коли ми мали можливість долучитись. Пропозиція пана Роберта була цікавою, і до цього подібних активностей у нас не було», — каже Валерія Толочина, Global Chief Marketing Officer MEGOGO.

Результат перевершив очікування, кажуть у MEGOGO — крім того, що збір на FPV дрони для ГУР закрили спільними зусиллями, на сторінці MEGOGO в твіттері (Х) з’явилось понад 2,2 тисячі нових підписників, за період активності зібрали 1,5 млн охоплення та позитивні згадки бренду. А також, укріпили лояльність аудиторії. 

Донат на збір на дрони від MEGOGO. Скрин з соцмережі X надали у пресслужбі MEGOGO

«Підтримувати збори вкрай важливо, як великі, так і малі, адже кожен донат має значення, хоч 10 мільйонів, хоч 27 тисяч, хоч 1 гривня!», — вважає Валерія Толочина.

У  IT-компанії N-iX кажуть, що загалом відкриті до всіляких креативних ініціатив, які ще й підтримують нашу боротьбу з агресором. Тож залюбки взяли участь у новому зборі. Після участі у цьому флешбомі у компанії отримали запити людей щодо вакансій:

«Тут ще й був запропонований цілком адекватний бартер для нас, у вигляді купи живих підписників. Наш канал в твіттері сфокусований на комунікації з потенційними кандидатами та зокрема залучення аудиторії в наші соціальні ініціативи (Благодійні стріми для підтримки ПЖ (благодійний фонд «Повернись живим» — ред. ) тощо.)

Загалом бачимо, що така ініціатива привела суттєвий наплив відвідувачів нашої сторінки, будемо на майбутнє тепер старатись активніше комунікувати з цією аудиторією твіттера», — каже Юрій Завалій, Head of External Communications в N-iX.

Користувач соцмережі X з ніком WhatIsLove дякує компанії N-IX за вклад у збір. Скрин із соцмережі Х

У компанії «Равлик Боб», що виготовляє корисні натуральні ласощі, охоче підтримують корисні для суспільства ініціативи, тому з радістю долучилися до твіттерського флешмобу:

«Сподобалася ідея об’єднання крутих українських компаній заради важливої мети — можливості зібрати велику суму для наших захисників та захисниць.

Не очікували жодних результатів, адже не сприймаємо флешмоб як маркетинговий інструмент, бо війна — це не тема для спекуляцій. На нашу думку, підтримка волонтерських та соціальних ініціатив — це частина культури сучасного українського бізнесу. Тому з 24 лютого постійно допомагаємо різним фондам, волонтерам та особисто військовим. Робимо донати, передаємо автівки, рації і навіть смаколики», — кажуть представники бренду.

Скрин зі сторінки «Равлика Боба» у соцмережі Х про флешмоб зі збором

За час флешмобу аудиторія «Равлика Боба» зросла з 200 до 2 400 підписників.

Експеримент бренду Leglo

Участь взяли навіть ті бренди, які не мали активних сторінок. Наприклад, бренд постільної білизни Leglo.

«Ми спершу вагалися, бо в нас не було що читать в тві [соцмережа Х — ред.], а отже і людям на сторінці не було б що робити, а потім подумали: донат є донат, і кинули гроші наперед просто і потім вирішили все ж щось твітнуть для галочки», — розповідає маркетолог Leglo Єгор Білий. 

На цьому все не закінчилося, бренд постільної білизни Leglo заплатив ще 27 тисяч, аби ініціатор флешмобу, користувач X з ніком Robert Zeltinsh, став їхнім СММ-ником на місяць — тепер на сторінці бренду у Х з’являються меми та жарти від Роберта. Єгор Білий каже, відколи Роберт веде сторінку, підписників побільшало вже на 1500 людей (станом на 20 лютого). А вся ця авантюра з донатом у 27 тисяч добре позначилася на статистиці — стрибок з 300 переходів на сайт до майже 1900 за два дні! Leglo не тільки задонатили, а й запустили спеціальний промокод robert і отримали 27 замовлень на загальну суму понад 70 тисяч гривень, каже маркетолог. 

Статистика переходів на сайт бренду Leglo із соцмереж після участі у флешмобі донатів по 27 тисяч на дрони. Скрини надали у Leglo 

Бренд до того не був дуже активним у соцмережі Х, та в листопаді 2023 року потрапив у невеликий скандал через недоречну рекламну кампанію — сфотографували чорну постіль у сосновому лісі. Багатьох користувачів це обурило, адже викликало асоціації із замордованими українцями у Ізюмі та їхньою ексгумацією. Вже за день у Інстаграмі команда бренду перепросила за цю кампанію, видалила рекламу і пообіцяла надалі бути уважніжими. 

«Головне вміти визнавати помилки та бути чесним, це, на мою думку, база кризової комунікації», — каже Єгор Білий. 

Ця історія показує не лише те, що великі збори можна закривати завдяки бізнесам, а й що комунікації змінюються — тепер користувачів не здивуєш прописаним контент-планом і «вилизаними» картинками продукції. Цінується чесність, вміння визнавати помилки і поважати підписників.

Нові підходи до комунікацій

Експертка з комунікацій, Марія Кравченко, каже, що загалом усі бренди зараз стараються бути ближчими для людей, шукають собі нові майданчики та канали комунікацій. 

«Для багатьох українських брендів твіттер став не лише джерелом для комунікації, а й серйозним викликом. Ця платформа значно відрізняється від інших і тут має бути свій TOV [tone of voice (тон комунікації) — ред.], своя система і свої правила. 

Проте, як і в інших мережах у твіттері важлива доречність і не награність, адже аудиторія — не дурна, вона добре відчуває, коли бренд намагається обманути або будувати комунікацію штучно», — вважає експертка.

Марія каже, що багато речей, які працювали раніше — зараз вже не працюють, а брендам потрібно постійно адаптовуватися, змінюватися та реагувати на те, що відбувається: 

«До того ж з початком повномасштабного вторгнення до українських брендів змінилося ставлення і аудиторія уважніше слідкує за соціальною складовою бренду. І існує дуже чітка кореляція між зростанням підтримки бренду, якщо вони підтримують армію. Бо це база без якої вже складно існувати, якщо ти хочеш працювати з українським ринком»

За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації (EBA) «Бізнес під час війни» фінансова підтримка війська серед бізнесів зросла:

«Наразі (станом на серпень 2023 року — ред.) 61% опитаних нами компаній підтримують власних співробітників, що перебувають в лавах збройних сил. А 56% спрямовують фінансову підтримку армії та населенню. Для порівняння у липні 2022 року 46% підтримували працівників і 34% допомагали фінансово», — пишуть представники EBA.  

Статистика щодо бізнесу в умовах війни. Фото: сайт Європейської Бізнес Асоціації (EBA)

У кейсі про донати по 27 тисяч на дрони помітно, що аудиторія цінує позицію бренду:

«Бренди отримували нових підписників не лише тому, що вони класні, а й тому, що показали приклад — ми готові задонатити навіть без того, що ви на нас підпишетеся. І це підкуповувало людей ще більше, тож і підписувалися вони активніше», — каже Марія Кравченко.

Експертка впевнена, що:

«Найцінніше в цій історії — це не отримати підписників, а долучитися до спільноти і задонатити на дрони».

Це підтверджують й самі представники бізнесів. До того ж важлива не сама сума, а вклад у допомогу війську. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі