Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Клопотенко взявся за відновлення Житнього ринку: створює гастрономічний центр Києва. Що з цього вийде? Інтерв’ю з ресторатором

Опубліковано

Колись Житній ринок – між іншим, найдавніший у Києві – був центром гастрономічного життя киян. Сюди з’їжджалися з різних куточків міста, вишукуючись у черги до продавців. Сьогодні ж дах будівлі «плаче» під час кожного дощу, а кількості відвідувачів відверто не позаздриш.

Та чи має Житній шанс на реновацію? За справу взявся шеф-кухар Євген Клопотенко. Як планують відновлювати найстаріший ринок столиці, скільки грошей вдалося зібрати під час гастрономічного поп-апу, та чи на часі вкладати кошти Житній – ресторатор розповів команді ШоТам.

Євген Клопотенко

Шеф-кухар, ресторатор, громадський активіст

Житній памʼятаю ще хлопчиськом

Житній ринок – один із найстаріших ринків, який досі працює за призначенням. Тільки уявіть, ще за часів Київської Русі наші предки проводили тут віче. А починаючи з XV століття цей ринок був головним торговим центром міста. Очевидно, що це місце має вагоме історичне та культурне значення.

Я пам’ятаю Житній ще з дитинства. Коли малим їздив у село до бабусі, то виїжджав з автовокзалу навпроти ринку. Я проїжджав Поділ і завжди заходив на Житній: купував собі одяг, їжу, різні смаколики. Тому для мене це дуже знакове і важливе місце. Зараз я теж буваю тут часто, адже поруч розташований мій ресторан – «100 років тому вперед». 

Знаєте, щоразу, як я сюди приходив, то закривав очі на проблеми, які бачив. Але одного дня зупинився і подумав: «Ну як це все може відбуватися з такою важливою локацією в самісінькому центрі міста?». Після цього я почав глибше вивчати питання ринку. Захотів зробити для нього щось хороше.

Не повторити долю Сінного ринку

Сама будівля Житнього ринку досить молода – їй лише понад сорок років. Проте, як мені відомо, повну реконструкцію з 1980-го року тут жодного разу не проводили. Вже багато років про стан ринку точаться дискусії. Знаю, що активісти кілька разів розробляли ідеї, як його оновити без втрати історичної цінності. Утім системних змін не відбулося – думаю, забракло консолідації всіх зацікавлених сторін.

Тривалий час Житній ринок узагалі був під загрозою знесення через певні земельні питання. І з кожним роком приміщення занепадало дедалі більше: дах почав протікати, а кількість покупців і продавців відчутно зменшилася.

Житній ринок
Житній ринок. Фото: Facebook

Останні роки суттєво вплинули на інвестиції в розвиток та реконструкцію Житнього. Їх стало менше: як від міжнародних інвесторів, так і від держави. А пандемія і повномасштабна війна, звісно, відобразилися як на різноманітності прилавків, так і на кількості гостей ринку.

Насправді я дуже хвилююся, щоб Житній не спіткала доля Сінного ринку – аби його просто не знесли. Якщо пам’ятаєте, Сінний також потребував ремонту та інвестицій. А потім одного ранку я прокинувся, а його не стало. Так само й тут. Я приходжу на Житній із самого дитинства і з кожним роком спостерігаю, як він занепадає. Мені лячно від усвідомлення, що одного дня його просто не буде. Тому я вирішив зробити все можливе, щоб цього уникнути.

Власник ринку – кожен із нас

Спершу я вирішив зʼясувати, кому належить будівля Житнього. Для цього пішов до міської влади. Виявляється, це комунальна власність. Тоді я зустрівся з директором ринку. Я зрозумів, що він теж прагне відновити ринок і позитивно налаштований до змін.

Згодом я поговорив із власником компанії, яка виграла тендер на реновацію ринку. Це німецький ресторатор Флоріан Боллен. Йому важлива експертиза людей, які люблять Житній, і, схоже, він готовий робити все, аби це місце було привабливим. Тут наші цінності також зійшлися.

Житній ринок
Відвідувачі Житнього ринку

Житній ринок – це комунальна власність, власність громадськості. Тому громада має право говорити про своє бачення розвитку ринку. Оскільки я людина публічна, вирішив, що буду контролювати ці процеси від громадськості. Закликав усіх, хто вже раніше займався Житнім, ділитися думками та разом думати про його майбутнє.

Скажу так, у суспільстві раніше звично було вважати, що все залежить лише від влади. Але це не так. Ми як громадяни своєї країни та жителі свого міста мусимо самостійно творити зміни. І лише з такою свідомістю нам вдасться стати нацією, про яку мріємо.

Не просто називаю проблему – шукаю рішення

Почати спроби відновлення ринку я вирішив через гастрофестиваль у будівлі Житнього. Ми з командою Tsom Event Company погодили формат із усіма стейкхолдерами: місцевою владою, дирекцією ринку, партнерами й активістами. Відтак знайшли та запросили українських шефів, рестораторів, фермерів, крафтових виробників і майстрів. Згодом продумали програму. А далі, традиційно, було багато праці та багато промо.

Житній ринок
Євген Клопотенко під час гастрономічного поп-апу, Житній ринок

Нам було важливо не просто привернути увагу до ринку і вселити в нього життя, а й зібрати кошти на відновлення. Тому фермери та представники закладів купували квитки на наш фестиваль і квадратні метри на ринку у цей день. Звісно, ми не забули подякувати ЗСУ, завдяки яким змогли провести цей фестиваль. Тому вирішили, що частину прибутку передамо у «Благодійний фонд Сергія Притули» для придбання дрона DJI Mavic 3 Fly More Combo.

Я не чув жодного докору, що, мовляв, нині в країні є нагальніші потреби, ніж відновлення ринку. Ми не можемо забувати, що Житній – це наша історія та культура. Фактично це те, що ми сьогодні виборюємо. Тому наш обов’язок – зберегти його. 

Поставили басейни, але не для купання

Ми ставили собі за мету залучити якомога більше людей і, відповідно, коштів. Очікували на 3-4 тисячі відвідувачів, а отримали – понад 6 тисяч. Вважаю, що це дуже класний результат, він надихає працювати далі. Вдячний усім, хто підтримав нашу ініціативу.

Житній ринок
Житній ринок у день гастрономічного поп-апу

Це було дуже драйвово та неймовірно душевно. Уся локація фестивалю «Кий. Шеф. Хорив» була поділена на кілька зон. У нас був регіон смачної їжі, місце видовищ із кулінарними батлами між шефами та зірковими гостями. Також там розмістилося узбережжя, де були розкидані точки фермерів і крафтових виробників, був освітній острів із лекціями та майстер-класами.

Чесно, у мене досі кріпатура від позитивних емоцій. Я не знаю, як описати це відчуття, коли навколо доброї справи зібралося так багато людей.

Наші гості під час заходу багато говорили про басейни, які ми розмістили у Житньому. Річ у тім, що дах ринку наразі добряче протікає. Тому, щоб відвідувачам було комфортно, ми з командою «накреативили» таке рішення: поставили кілька басейнів, у які капала вода.

Житній ринок
Житній ринок: басейн у павільйоні

Наскільки мені відомо, багато відвідувачів також зазирнули на перший поверх ринку до постійних працівників. Думаю, останні точно залишилися задоволеними.

Попереду – відновлення ринку

Загалом ми зібрали 700 тисяч гривень. Плануємо порівну розділити їх між фондом Притули й ініціативами з відродження Житнього. Наразі наша команда консультується з керівництвом ринку та міською радою, щоб визначити конкретний проєкт, який ми зможемо за ці кошти профінансувати.

Читайте також: «Не завадили ані відмови, ані російські снаряди». Як відновлювали найвищу багатоповерхівку Ірпеня? Кейс співпраці влади та містян

Варто розуміти, що я не маю фінансового стосунку до Житнього та не можу впливати на юридичну особу, яка виграла конкурс на оренду приміщення. Водночас готовий бути обличчям проєкту з відродження ринку, залучати додаткові інвестиції, контролювати реновацію та процес його переродження.

Житній ринок
Продавчиня на Житньому ринку

Наразі ми з командою чекаємо на фінальні плани від Флоріана. Якщо він, наприклад, вирішить почати ремонт наступного року, ми зможемо до цього часу відновлювати ринок своїми силами. Це буде можливо зокрема завдяки таким подіям як «Кий. Шеф. Хорив». А ще будемо контролювати, щоб це місце залишилося автентичним, але водночас мало такий вигляд, який хоче громада.

Кинемо виклик Сан-Мігелю

Мені дуже хочеться, щоб Житній ринок став гастрономічним і культурним хабом міста. Він повинен бути прогресивним, сучасним і гарненьким. Уявіть, як було б добре, якби сюди приїжджали туристи і бачили, що наш Житній нічим не гірший за європейські ринки такого ж формату. Щоб іноземці колись приходили сюди так, як приходять, наприклад, на ринок Сан-Мігель у Мадриді.

Я певен, що Житній ринок має потенціал збирати людей різного віку – не тільки заради українських продуктів, а й заради відпочинку. Це має стати місцем, в яке приходитимуть шефи та купуватимуть продукти для своїх ресторанів. А для всіх киян і гостей міста Житній повинен стати центром гастрономічного та культурного життя. 

Фото надані героєм

Коментарі

Суспільство

«Листи до вільного Криму»: Фагот прочитав лист незаконно ув’язненого Богдана Зізи (ВІДЕО)

Опубліковано

У межах ініціативи «Листи до вільного Криму» Олег Михайлюта прочитав лист політвʼязня Богдана Зізи.

Про це повідомили у Представництві президента України в АР Крим.

Богдан — кримський художник та активіст з Євпаторії, незаконного засудженого росією до 15 років позбавлення волі у колонії загального режиму.

Фото: інстаграм-сторінка Богдана Зізи

Олег Михайлюта прочитав лист Богдана Зізи, щоби привернути увагу до усіх незаконно засуджених росією громадян України.

Наразі Богдан Зіза перебуває в ув’язненні на пересиланні у виправній колонії №29 міста перм.

Читайте також: Українцю пересадили серце, яке відправили гелікоптером: подолали 600 кілометрів

«Долучайтеся до ініціативи “Листи до вільного Криму”. Напишіть листа, розкажіть про акцію друзям та колегам, поділіться інформацією в соцмережах. Ці нескладні кроки допоможуть нашим співгромадянам відчути, що попри всі перешкоди — ми продовжуємо боротися за їхню свободу. Спротив триває!» — написали у представництві.

Нагадаємо, що на Київщині запрацювала «Мобільна служба підтримки» для ветеранів та їх близьких.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Олега Михайлюти

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Рятувальники ДСНС пройшли навчання у Польщі за міжнародними стандартами (ФОТО)

Опубліковано

У Польщі завершився тренінг, у якому взяли участь українські рятувальники. Він проходив у місті Новий Сонч з 7 по 11 жовтня.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Навчання об’єднало оперативні групи та логістичних спеціалістів задля переатестації фахівців за міжнародними стандартами INSARAG.

Читайте також: Шахістка з Київщини удванадцяте стала чемпіонкою світу з шахів

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

«Українські рятувальники продемонстрували високий рівень майстерності та готовність працювати за найсучаснішими світовими стандартами. Це ще один важливий крок до переатестації за INSARAG та досягнення більшої інтеграції українських служб порятунку у світову систему реагування на надзвичайні ситуації», — написали в пресслужбі.

Читайте також: Українцю пересадили серце, яке відправили гелікоптером: подолали 600 кілометрів

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Тренінг став другою фазою спільного проєкту з Польщею, який спрямований на вдосконалення пошуково-рятувальної команди важкого класу MRC Ukraine. Під час занять учасники удосконалювали свої технічні навички, підвищували рівень командного управління та підготувалися до майбутніх викликів.

Нагадаємо, що Литва передає Україні ударні дрони на понад п’ять мільйонів євро.

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Починати працювати з пам’яттю потрібно вже зараз»: як українці вшановують загиблих і фіксують досвід війни

Опубліковано

Повномасштабне вторгнення висвітлило потребу формулювати нову мову пам’яті як відгук про трагічні події, фіксацію свого досвіду чи віддання шани полеглим героям.

ШоТам розповідає про три проєкти, в яких учасники шукають спосіб висловитися про переживання цієї війни та того, як ми будемо пам’ятати її в майбутньому.

Документальний театр як інструмент роботи з історіями

У 2018 році в Україні відкрили філіал міжнародного «Музею воєнного дитинства», що розпочав роботу зі збору свідчень дітей і підлітків, на життя яких вплинула тимчасова окупація Донбасу та Криму. Після повномасштабного вторгнення музей почав поповнюватися історіями дітей з усіх областей України. 

Ці свідчення та особисті речі стають основою виставок по всій країні. Окрім цього, інструментом роботи з пам’яттю став театр — у 2024 році в музеї створили експериментальну майстерню документального театру «Озимі», в якій 10 підлітків з різних регіонів України створили виставу на основі власних історій. Прем’єра відбулася в «Театрі юного глядача» у травні.  

«Мистецтво пропонує безліч форматів говоріння про складний досвід. Документальний театр — один з таких, що швидко реагує на зміни в суспільстві та здатен їх зафіксувати в моменті. До того ж, у театрі комунікація з глядачем відбувається напряму: ми бачимо на сцені людей, які самі про себе говорять, що створює для музею нові можливості репрезентації дитячого досвіду», — говорить куратор вистави Андрій Борутя.

Вистава на основі власних воєнних історій підлітків. Фото: «Музей воєнного дитинства»

Після проєкту учасники майстерні й далі спілкуються, зустрічаються на святкування днів народжень і спільні прогулянки.

Тим часом музей продовжує документувати дитячі історії війни. На сьогодні там зібрали вже понад 600 свідчень і 60 інтерв’ю.

Досліджувати пам’ять через мистецтво

З березня по липень 2024 року ГО «Культурні практики» разом з ГО «Музей сучасного мистецтва» проводили Лабораторію практик меморіалізації — проєкт пошуку візуальної мови для пам’яті подій та героїв російсько-української війни й розширення підходів до створення меморіальних проєктів.

«Для багатьох українців сьогодні важливо в той чи інший спосіб вшановувати загиблих, фіксувати події та свій досвід у публічному просторі. Ми переконані, що будувати національний меморіал можна лише після закінчення війни, але починати працювати з пам’яттю про трагічні події, особливо локальною, потрібно вже зараз», — пояснюють організатори проєкту.

Насамперед у межах Лабораторії провели освітній онлайн-курс від практиків, на який подали заявки понад 350 учасників.

Для практичної роботи над проєктами меморіалізації відібрали 38 учасників, яких кураторки поділили на чотири групи. Кожна з груп вирушила в дослідницьку експедицію — до Харкова, Мощуна, Чернігова й Одеси, де учасники зустрічалися з представниками громад та професійними спільнотами, збирали інформацію в архівах, відвідували виставки та меморіали. Наприкінці вони розробили та представили 25 проєктів меморіалізації для громад, з якими працювали.

Унікальний підхід громад до створення меморіалів

Хоч меморіали — вже звичний інструмент збереження історичної пам’яті, в Україні досі немає нормативів чи правил їхнього створення: відповідальність за те, як меморіали формуватимуть простір навколо себе та які сенси нестимуть, лежить на місцевих громадах. Звісно, є розроблені рекомендації для громад від Українського інституту національної пам’яті, однак як саме їх втілювати, залежить від потреб, розуміння та доступних ресурсів спільноти.

Наприклад, три громади Чернігівської області в межах діяльності ГО «Асоціація демократичного розвитку» створили незвичайні меморіали — алеї червоних кленів-рубренів. Активісти посадили ці клени під час толок, щоб вшанувати і втрати, і сміливість та взаємодопомогу людей.

Відкриття алеї в Колицівці. Фото: ГО «Асоціація демократичного розвитку»

«Ця алея, яка в майбутньому розростеться, назавжди залишиться в пам’яті як символ подій у 2022 році. Особлива подяка тим, хто згодився записати свої спогади та зробити їх публічними. Це дуже важливо, бо невблаганний час стирає спогади, змінює їх», — поділилася асистентка керівниці проєкту в ГО «Асоціація демократичного розвитку» Наталія Апанасько.

Створення меморіалів об’єднало громади. Наприклад, у Киїнці місцевий садовий центр подарував громаді додаткові саджанці дерев, кущів і квітів, аби алея стала сквером — першим відкритим публічним простором у селі. У Количівці ж поливати дерева приїхала пожежна команда. 

Разом з деревами громади встановили й уніфіковані пам’ятні знаки, а на них — таблички з QR-кодами, що ведуть на сайти громад, де зібрані історії з початку російського вторгнення.

Фото: Дмитро Пруткін

Коментарі

Читати далі