Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Клопотенко взявся за відновлення Житнього ринку: створює гастрономічний центр Києва. Що з цього вийде? Інтерв’ю з ресторатором

Опубліковано

Колись Житній ринок – між іншим, найдавніший у Києві – був центром гастрономічного життя киян. Сюди з’їжджалися з різних куточків міста, вишукуючись у черги до продавців. Сьогодні ж дах будівлі «плаче» під час кожного дощу, а кількості відвідувачів відверто не позаздриш.

Та чи має Житній шанс на реновацію? За справу взявся шеф-кухар Євген Клопотенко. Як планують відновлювати найстаріший ринок столиці, скільки грошей вдалося зібрати під час гастрономічного поп-апу, та чи на часі вкладати кошти Житній – ресторатор розповів команді ШоТам.

Євген Клопотенко

Шеф-кухар, ресторатор, громадський активіст

Житній памʼятаю ще хлопчиськом

Житній ринок – один із найстаріших ринків, який досі працює за призначенням. Тільки уявіть, ще за часів Київської Русі наші предки проводили тут віче. А починаючи з XV століття цей ринок був головним торговим центром міста. Очевидно, що це місце має вагоме історичне та культурне значення.

Я пам’ятаю Житній ще з дитинства. Коли малим їздив у село до бабусі, то виїжджав з автовокзалу навпроти ринку. Я проїжджав Поділ і завжди заходив на Житній: купував собі одяг, їжу, різні смаколики. Тому для мене це дуже знакове і важливе місце. Зараз я теж буваю тут часто, адже поруч розташований мій ресторан – «100 років тому вперед». 

Знаєте, щоразу, як я сюди приходив, то закривав очі на проблеми, які бачив. Але одного дня зупинився і подумав: «Ну як це все може відбуватися з такою важливою локацією в самісінькому центрі міста?». Після цього я почав глибше вивчати питання ринку. Захотів зробити для нього щось хороше.

Не повторити долю Сінного ринку

Сама будівля Житнього ринку досить молода – їй лише понад сорок років. Проте, як мені відомо, повну реконструкцію з 1980-го року тут жодного разу не проводили. Вже багато років про стан ринку точаться дискусії. Знаю, що активісти кілька разів розробляли ідеї, як його оновити без втрати історичної цінності. Утім системних змін не відбулося – думаю, забракло консолідації всіх зацікавлених сторін.

Тривалий час Житній ринок узагалі був під загрозою знесення через певні земельні питання. І з кожним роком приміщення занепадало дедалі більше: дах почав протікати, а кількість покупців і продавців відчутно зменшилася.

Житній ринок
Житній ринок. Фото: Facebook

Останні роки суттєво вплинули на інвестиції в розвиток та реконструкцію Житнього. Їх стало менше: як від міжнародних інвесторів, так і від держави. А пандемія і повномасштабна війна, звісно, відобразилися як на різноманітності прилавків, так і на кількості гостей ринку.

Насправді я дуже хвилююся, щоб Житній не спіткала доля Сінного ринку – аби його просто не знесли. Якщо пам’ятаєте, Сінний також потребував ремонту та інвестицій. А потім одного ранку я прокинувся, а його не стало. Так само й тут. Я приходжу на Житній із самого дитинства і з кожним роком спостерігаю, як він занепадає. Мені лячно від усвідомлення, що одного дня його просто не буде. Тому я вирішив зробити все можливе, щоб цього уникнути.

Власник ринку – кожен із нас

Спершу я вирішив зʼясувати, кому належить будівля Житнього. Для цього пішов до міської влади. Виявляється, це комунальна власність. Тоді я зустрівся з директором ринку. Я зрозумів, що він теж прагне відновити ринок і позитивно налаштований до змін.

Згодом я поговорив із власником компанії, яка виграла тендер на реновацію ринку. Це німецький ресторатор Флоріан Боллен. Йому важлива експертиза людей, які люблять Житній, і, схоже, він готовий робити все, аби це місце було привабливим. Тут наші цінності також зійшлися.

Житній ринок
Відвідувачі Житнього ринку

Житній ринок – це комунальна власність, власність громадськості. Тому громада має право говорити про своє бачення розвитку ринку. Оскільки я людина публічна, вирішив, що буду контролювати ці процеси від громадськості. Закликав усіх, хто вже раніше займався Житнім, ділитися думками та разом думати про його майбутнє.

Скажу так, у суспільстві раніше звично було вважати, що все залежить лише від влади. Але це не так. Ми як громадяни своєї країни та жителі свого міста мусимо самостійно творити зміни. І лише з такою свідомістю нам вдасться стати нацією, про яку мріємо.

Не просто називаю проблему – шукаю рішення

Почати спроби відновлення ринку я вирішив через гастрофестиваль у будівлі Житнього. Ми з командою Tsom Event Company погодили формат із усіма стейкхолдерами: місцевою владою, дирекцією ринку, партнерами й активістами. Відтак знайшли та запросили українських шефів, рестораторів, фермерів, крафтових виробників і майстрів. Згодом продумали програму. А далі, традиційно, було багато праці та багато промо.

Житній ринок
Євген Клопотенко під час гастрономічного поп-апу, Житній ринок

Нам було важливо не просто привернути увагу до ринку і вселити в нього життя, а й зібрати кошти на відновлення. Тому фермери та представники закладів купували квитки на наш фестиваль і квадратні метри на ринку у цей день. Звісно, ми не забули подякувати ЗСУ, завдяки яким змогли провести цей фестиваль. Тому вирішили, що частину прибутку передамо у «Благодійний фонд Сергія Притули» для придбання дрона DJI Mavic 3 Fly More Combo.

Я не чув жодного докору, що, мовляв, нині в країні є нагальніші потреби, ніж відновлення ринку. Ми не можемо забувати, що Житній – це наша історія та культура. Фактично це те, що ми сьогодні виборюємо. Тому наш обов’язок – зберегти його. 

Поставили басейни, але не для купання

Ми ставили собі за мету залучити якомога більше людей і, відповідно, коштів. Очікували на 3-4 тисячі відвідувачів, а отримали – понад 6 тисяч. Вважаю, що це дуже класний результат, він надихає працювати далі. Вдячний усім, хто підтримав нашу ініціативу.

Житній ринок
Житній ринок у день гастрономічного поп-апу

Це було дуже драйвово та неймовірно душевно. Уся локація фестивалю «Кий. Шеф. Хорив» була поділена на кілька зон. У нас був регіон смачної їжі, місце видовищ із кулінарними батлами між шефами та зірковими гостями. Також там розмістилося узбережжя, де були розкидані точки фермерів і крафтових виробників, був освітній острів із лекціями та майстер-класами.

Чесно, у мене досі кріпатура від позитивних емоцій. Я не знаю, як описати це відчуття, коли навколо доброї справи зібралося так багато людей.

Наші гості під час заходу багато говорили про басейни, які ми розмістили у Житньому. Річ у тім, що дах ринку наразі добряче протікає. Тому, щоб відвідувачам було комфортно, ми з командою «накреативили» таке рішення: поставили кілька басейнів, у які капала вода.

Житній ринок
Житній ринок: басейн у павільйоні

Наскільки мені відомо, багато відвідувачів також зазирнули на перший поверх ринку до постійних працівників. Думаю, останні точно залишилися задоволеними.

Попереду – відновлення ринку

Загалом ми зібрали 700 тисяч гривень. Плануємо порівну розділити їх між фондом Притули й ініціативами з відродження Житнього. Наразі наша команда консультується з керівництвом ринку та міською радою, щоб визначити конкретний проєкт, який ми зможемо за ці кошти профінансувати.

Читайте також: «Не завадили ані відмови, ані російські снаряди». Як відновлювали найвищу багатоповерхівку Ірпеня? Кейс співпраці влади та містян

Варто розуміти, що я не маю фінансового стосунку до Житнього та не можу впливати на юридичну особу, яка виграла конкурс на оренду приміщення. Водночас готовий бути обличчям проєкту з відродження ринку, залучати додаткові інвестиції, контролювати реновацію та процес його переродження.

Житній ринок
Продавчиня на Житньому ринку

Наразі ми з командою чекаємо на фінальні плани від Флоріана. Якщо він, наприклад, вирішить почати ремонт наступного року, ми зможемо до цього часу відновлювати ринок своїми силами. Це буде можливо зокрема завдяки таким подіям як «Кий. Шеф. Хорив». А ще будемо контролювати, щоб це місце залишилося автентичним, але водночас мало такий вигляд, який хоче громада.

Кинемо виклик Сан-Мігелю

Мені дуже хочеться, щоб Житній ринок став гастрономічним і культурним хабом міста. Він повинен бути прогресивним, сучасним і гарненьким. Уявіть, як було б добре, якби сюди приїжджали туристи і бачили, що наш Житній нічим не гірший за європейські ринки такого ж формату. Щоб іноземці колись приходили сюди так, як приходять, наприклад, на ринок Сан-Мігель у Мадриді.

Я певен, що Житній ринок має потенціал збирати людей різного віку – не тільки заради українських продуктів, а й заради відпочинку. Це має стати місцем, в яке приходитимуть шефи та купуватимуть продукти для своїх ресторанів. А для всіх киян і гостей міста Житній повинен стати центром гастрономічного та культурного життя. 

Фото надані героєм

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі