Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Хто такий Ігор Сікорський, або Як РФ вкрала українця, який подарував світу гелікоптери (ТЕСТ)

Опубліковано

Його ще за життя прозвали батьком гелікоптерів, а у США його винаходами користувалися найвпливовіші представники влади. Ігор Сікорський – українець, який здійснив справжню революцію в авіабудуванні. Киянин, якого нахабно привласнили росіяни.

У новому тесті спецпроєкту «Вкрадене» розповідаємо, як студент українського вишу став відомим на весь світ конструктором та чому Сікорський все життя залишався українцем. Навіть після еміграції.

У російськомовній Вікіпедії Сікорського називають «російським та американським авіаконструктором». А де народився винахідник?

Правильно! Неправильно!

Видатний авіаконструктор народився у Києві, в родині відомого психіатра Івана Сікорського – доктора медицини та громадського діяча.

А як щодо походження авіаконструктора? Ким були предки Сікорського?

Правильно! Неправильно!

Саме так, українцями! І про це писав сам Ігор Сікорський у листі до українського історика Василя Галича: «Мій рід, який походить із села на Київщині, де мій дід і прадід були священиками, є чисто українського походження». Щось тут не в’яжеться із «російським авіаконструктором», еге ж?

Свої перші моделі гелікоптерів і літаків-біпланів Сікорський спроєктував та побудував під час навчання у виші. Який навчальний заклад став «альма матер» для винахідника?

Правильно! Неправильно!

Ігор Сікорський здобув освіту у найкращій на той час Київській гімназії, згодом продовжив навчання у Морському кадетському корпусі, в якому палко захопився конструюванням. А коли остаточно вирішив присвятити життя літакам – вступив до Київського політехнічного інституту, який сьогодні носить його ім’я.

Скільки літаків і гелікоптерів спроєктував та побудував Сікорський під час навчання в КПІ?

Правильно! Неправильно!

Цілих шість лише у студентські роки! Щоправда, перший вертоліт Сікорського не зміг злетіти через недостатньо потужний двигун. Невдачею завершилися випробування і другого вертольота, однак це не зупинило українського винахідника – він переключився на літаки.

Вже у 1911 році Ігор Сікорський успішно складає іспит на звання пілота. А вгадаєте, на якому літаку?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, іспит на звання пілота авіаконструктор склав на літаку С-5 власного виробництва. Але інші варіанти відповідей також близькі до правди, оскільки всі ці літаки проєктував Сікорський.

До речі, про літак С-6. Завдяки чому він увійшов в історію?

Правильно! Неправильно!

С-6 – перший умовно «важкий» літак, створений українцем Сікорським. Новий біплан мав подвоєну потужність двигуна, збільшені розмахи верхнього та нижнього крил, а найголовніше — кабіну на три людини. І саме на С-6 Ігор Сікорський 29 грудня 1911 р. встановив світовий рекорд швидкості. Ось, як писали про це столичні газети: «Усі польоти на цьому апараті були проведені з пасажирами і в результаті виявилося, що точно виміряна абсолютна швидкість нового аероплана дорівнює 111 км на годину. ця швидкість є всесвітнім рекордом швидкості на біплані з повним запасом бензину і двома авіаторами на борту».

Не менш знаковим для кар’єри авіаконструктора став літак «Гранд». Що в ньому особливого?

Правильно! Неправильно!

«Гранд» не мав рекордної довжини і не міг похизуватися шаленою кількістю пасажирських місць. Але став першим у світі чотиримоторним літаком. Згодом Сікорський також побудував чотиримоторний бомбардувальник С-22 «Ілля Муромець», який встановив світовий рекорд вантажопідйомності.

До мрії будувати гелікоптери Сікорський повернувся вже після еміграції до США, де заснував власну компанію Sikorsky Aircraft. У вересні 1939 року він власноруч підняв у повітря гелікоптер VS-300 (S-46). А через три роки оновлена версія пішла у серійне виробництво. У чому ці машини були особливо ефективними?

Правильно! Неправильно!

Хоча S-47 був прийнятий на озброєння американської армії, сам Сікорський вважав головним завданням цього гелікоптера порятунок людей, а не бойові дії. І дуже радів, коли його винахід демонстрував особливу ефективність у пошуково-рятувальних роботах. За підрахунками його сина Сергія Сікорського, машини українського авіаконструктора врятували понад 1,5 млн людських життів.

А вгадаєте, хто почав користуватися гелікоптерами Sikorsky Aircraft з 1947 року?

Правильно! Неправильно!

Уявіть, гелікоптерам Sikorsky Aircraft довіряли настільки, що з 1947 року їх почали використовувати для перельотів американських президентів!

Що з переліченого відбулося без участі Сікорського?

Правильно! Неправильно!

Ні, ми не помилилися! Усе це сталося завдяки роботі українця Ігоря Сікорського. Звісно, встановлені авіаконструктором світові рекорди побила більш сучасна авіація. Однак і це також сталося саме завдяки українцю, який присвятив життя авіації.

До речі, складається враження, що в житті Сікорського не було нічого, крім авіації. Однак український конструктор мав ще одну зацікавленість. Яку саме?

Правильно! Неправильно!

Уявіть, геніальний авіаційний конструктор знаходив час і на релігійно-філософську творчість. Напевно, найвідомішою з його праць є невеличка книжка «Послання молитви Господньої», присвячена аналізу молитви «Отче наш». Уперше вона вийшла друком ще в 1941 році, потім ще двічі перевидавалася.

Чим особливо пишався Сікорський, крім створених літаків і гелікоптерів?

Правильно! Неправильно!

Сікорському часто закидають аполітичність та відсутність чіткої самоідентифікації як українця. Однак любов до України та рідного Києва він ніколи не приховував. Зокрема син конструктора Сергій Сікорський неодноразово зазначав: «Я прекрасно пам’ятаю: батько пишався, що народився в Києві, і не раз це підкреслював».

Видатний авіаконструктор, творець гелікоптерів, автор низки рекордів та новацій. Коли ім’я киянина Ігоря Сікорського стало дійсно відомим на батьківщині?

Правильно! Неправильно!

Сумно і доволі типово для СРСР: ім’я Сікорського було під забороною, а відкрилося широкому загалу лише після відновлення української незалежності. 22 березня 2018 р. аеропорту «Київ» було присвоєно ім’я Ігоря Сікорського.

Тобто Сікорський народився, навчався і працював у Києві, пишався рідним містом, емігрував до США, але росіяни все одно називають його «своїм»? Невже авіаконструктора просто привласнили?

Правильно! Неправильно!

Справді. Сікорський, як і інші винахідники, яким не пощастило працювати у різних формах російської імперії, потрапив під каток російської колоніальної машини. Щось подібне сталося і з Корольовим, проте Сікорський, на щастя, встиг емігрувати раніше, аніж до нього дотягнулася репресійна машина. Можливо, авіаконструктора не можна назвати палким патріотом України, але ще більшою помилкою було б вважати його «російським винахідником».

Творець літаків та батько гелікоптерів. Ким був український авіаконструктор Ігор Сікорський?
Йой, здається, сьогодні ви вперше дізналися про видатного українського авіаконструктора. Але воно й не дивно: російська пропаганда привласнила сотні наших людей, викресливши будь-які згадки про українське коріння письменників, художників та науковців. Серед них – й Ігор Сікорський. Людина, яка подарувала світу гелікоптери й всім серцем обожнювала Київ.
Непоганий результат! Схоже, ви раніше вже читали або бодай чули про Сікорського. Однак деякі запитання точно викликали у вас здивування. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, для когось походження «батька гелікоптерів» стане дійсно неочікуваною й приємною новиною.
Йой, схоже, наші питання вас не здивували. Ви чудово знайомі з життєписом Ігоря Сікорського й точно знаєте, що це український, а не російський авіаконструктор. Але чи знають про це ваші друзі? Поділіться тестом у соцмережах, аби якомога більше людей дізналися про українця, який подарував світу гелікоптери.

Поділіться своїми результатами:

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі