Суспільство
Харківський бренд ORIGA показав в Італії колекцію одягу, створену на лінії фронту (ВІДЕО)
Засновниця харківського бренду жіночого одягу ORIGA Ольга Лимар представила Україну на міжнародному показі мод в італійському Турині.
Як їм це вдалося, розповідає ШоТам.
Створили колекцію на лінії фронту
Вони створили колекцію на лінії фронту і показали її в Турині. Шиють елегантний одяг і дають роботу людям у Києві і Харкові. Компанія ORIGA народилася в Харкові з тканини за 300 гривень. 16 років тому вчителька Ольга мріяла створити гарний одяг для українок.
«Пішла на ринок. Стала роздивлятися все, що там я бачила. Мені було дуже цікаво, як спілкуються люди, що вони купують, як вони беруть цю тканину, труть її, щось там із нею роблять. І для мене було: ого, я теж таке хочу», — згадує дизайнерка і засновниця бренду Ольга Лимар.
Закупила тканини на 1000 гривень… І з відріза на 700 гривень не вийшло нічого. А ось відріз за інші 300 грн дав початок бренду!
ORIGA представляв Україну на виставках у Казахстані, країнах Балтії, Великої Британії та розвивався. Аж поки 24 лютого Ольга не почула перші вибухи з боку Чугуєва.
Разом із родиною Ольга виїхала до Харківської області, а згодом — до Німеччини. Перші три тижні жінка також допомагала виїхати співгромадянам.
Подала заявку на участь у Torino Fashion Week, щоб відволіктись
Щоб відволіктись, у Німеччині вона подала заявку на участь у Torino Fashion Week… і виграла її! Аби підготуватись, покинула Німеччину і повернулася додому.
Колекція, яку готувала в прифронтовому Харкові, відкрила показ українських дизайнерів в Італії. ORIGA працює в Харкові й Києві, відкриває магазин у ТРЦ Dream Town, а Ольга завзято вивчає мову.
«Я спілкувалася з відділом оренди з дівчиною на українській мові. Я не переходила на російську мову. А в мене проскакують російські слова. І я чую, що в неї теж. Я не переходжу на російську мову, вона не переходить на російську мову. Ось така в нас практика. Тому я дуже-дуже стараюсь», — розповідає дизайнерка Ольга Лимар.
Читайте також: «Кожна пара шкарпеток – це особиста історія». Як проєкт Vilni підтримує безробітних жінок під час війни
Власниця бренду мріє про власне виробництво в столиці та щиро вірить у перемогу України.
«Коли ми переможемо, ми будемо жити дуже гарно. Ми відновимо нашу країну. Я тільки дуже сумую за нашими історичними цінностями, бо їх відновити дуже складно. А наш народ, він сильний, у нього воля є, він знає, за що бореться. Тому, коли це все закінчиться, і в нас наступить мир, ми будемо гарно працювати, ми будемо робити гарні речі, ми будемо відновлювати наші будинки, наші дитсадки. І в нас усе буде чудово», — впевнена дизайнерка Ольга Лимар.
Нагадаємо, бренд дитячого одягу Be Easy евакуювався і шиє дощовики для ЗСУ.
Також ШоТам розповідав, як український бренд відшиває комбінезони для песиків і допомагає ЗСУ.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»