

Технології
Харківські науковці здобули дозвіл на запуск ядерної установки «Джерело нейтронів»
Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України отримав дозвіл на фізичний запуск ядерної установки «Джерело нейтронів».
Про це повідомили в Укрінформі з посиланням на ученого секретаря установи Олександра Волобуєва.
«Державна інспекція ядерного регулювання України 1 липня видала ННЦ «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України Окремий дозвіл на запуск ядерної установки «Джерело нейтронів», – зазначив Волобуєв.
Що це дасть?
За його словами, «Джерело нейтронів» – це унікальна інноваційна установка, яка за технічними характеристиками не має аналогів у світі.
Читайте також: Причина №23, чому варто підтримати #ШоТам: ми популяризуємо українську науку
«Установка сприятиме розробленню науково-технічних основ новітніх безпечних ядерних систем. Вона призначена для проведення наукових і прикладних досліджень в області ядерної фізики та радіаційного матеріалознавства. Разом із пуском установки Україна отримала можливість налагодити власне виробництво медичних радіоізотопів, які донині привозять в Україну з інших держав», – додав Волобуєв.
Про розробку
Він розповів, що «Джерело нейтронів» створено на базі ННЦ “ХФТІ” згідно з домовленостями Вашингтонського саміту, викладених у Спільній заяві президентів України та США в квітні 2010 року. Також 26 вересня 2011 року підписаний Меморандум про взаєморозуміння між урядом України та урядом США стосовно співробітництва з питань ядерної безпеки.
Читайте також: У Львові відкрили перший науковий парк
«Щодо конкретної дати запуску установки, то зараз можу сказати лише орієнтовно – кінець цього літа. Є причини, пов’язані з пандемією коронавірусу, до того ж, на запуск хочуть приїхати вчені та менеджери з американського боку», – пояснив Волобуєв, додавши, що наразі фахівці проводять тренінги в рамках запуску «Джерело нейтронів».
Довідка
У 2010 році почалася спільна робота дослідників України і США з будівництва дослідної ядерної установки “Джерело нейтронів”. Техніко-економічне обґрунтування затвердили в 2012, проєкт – у травні 2013, після чого розпочалося будівництво, на яке уряд США виділив понад 80 млн дол. – в обмін на вивезення з території України запасів високозбагаченого урану.
Читайте також: На Київщині відкриють науковий парк Unit Agro
Після введення ядерної установки в експлуатацію, США протягом двох років будуть фінансувати витрати на утримання установки, проведення досліджень і експериментів. Також частина грошей піде у фонд зарплати науковцям.
Нагадаємо, на Рівненській АЕС запустили переробку радіоактивних відходів.
Як ми писали раніше, українські вчені розробили безпілотний літальний апарат для діагностики енергомереж.
Головне фото: ukrinform.ua.
Технології

Очільник Міністерства цифрової трансформації Михайло Федоров розповів про п’ять розробок, над якими працюють фахівці українського відомства. Деякі з них уже інтегрували, інші запустять найближчим часом.
Про це повідомив Михайло Федоров на фейсбук-сторінці.
П’ять українських розробок
- ШІ-чатбот Наталка. Програма допомагає потенційним партнерам інтегрувати сервіси «Дії». Чатбот обробляє поширені запити, допомагає обрати сценарії інтеграції, а після цього передає комунікацію реальній людині. За п’ять місяців чатбот обробив понад 2,3 тисячі запитів, а навантаження на менеджерів зменшилося на 30%.
- ШІ-асистент у «Дії». Програма допомагатиме обрати потрібну послугу під запит користувача. Також асистент відповідатиме на популярні запитання. Невдовзі він запрацює на порталі «Дія».
- ШІ для генерації вакансій. Розробка допомагатиме швидко створювати структуровані описи вакансій. Також ШІ зможе зробити вакансії у необхідному для користувачів тоні, наприклад, із креативним описом.
- Цифрова експертиза нормативно-правових актів. Штучний інтелект допомагатиме юристам аналізувати нормативно-правові акти та завантажувати їх у систему. Наразі цей інструмент уже тестують, він опрацьовує 35% документів за 72 години.
- ШІ-аналіз та переклад європейського законодавства. Цей інструмент аналізує європейське законодавство та порівнює його з українським. Федоров вказав, що це спрощує та пришвидшує гармонізацію, що є обов’язковим процесом для Євроінтеграції.
«АІ допомагає державі працювати ефективніше та швидше, а українцям отримувати послуги прозоріше та без зайвих труднощів. А після запуску національної LLM АІ-інструментів стане ще більше»‚ — написав очільник Мінцифри.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Також ми писали, що українські розробники створили голосовий ШІ-помічник для бізнесу.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Український стартап HAPP розробив сервіс на основі штучного інтелекту, який дозволяє автоматично відповідати на дзвінки клієнтів. Наразі голосовий асистент запустили для готельного, ресторанного та медичного бізнесу.
Про це повідомили у команді стартапу.
Функціонал сервісу
HAPP може працювати цілодобово та виконувати наступні функції:
- відповідати на вхідні дзвінки;
- приймати бронювання;
- надавати відповіді на поширені запитання;
- перенаправляти складні запити менеджерам;
- співпрацювати з CRM, PMS та іншими системами бізнесу.
У команді стартапу вказують, що завдяки сервісу підприємці зможуть знімати рутинне навантаження з персоналу.
Читайте також: Українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг
«Коли ми запускали HAPP, ми розуміли, що AI має не замінити людей, а звільнити їх від того, що забирає найцінніше — фокус і енергію. Ресторани, клініки, готелі — це ті сфери, де важлива людська увага. І саме її ми хочемо повернути командам, забравши з них рутину», — розповідає CEO та співзасновник HAPP Вячеслав Салоїд.
Наразі стартап відкрив безплатну демоверсію для перших клієнтів. Завдяки цьому підприємці можуть протестувати роботу асистента.
Нагадаємо, що в Україні розпочали створювати національну велику мовну модель.
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Міністерство цифрової трансформації почало розробляти українську LLM — велику мовну модель. Цей проєкт дасть можливість збільшити масштаби створення українських ШІ-інструментів.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Що відомо про українську LLM
Українські розробники планують створити LLM до листопада-грудня 2025 року. Модель тренуватимуть на українських даних, вона розумітиме національний контекст, діалекти та терміни.
Михайло Федоров зазначив, що на базі цієї LLM Мінцифри запускатиме ШІ-продукти для урядових організацій, оборони, медицини та фінансового сектору. Розробки інтегруватимуть у «Дію», «Мрію» та військо.
Читайте також: Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою
«Дедалі більше країн активно й стратегічно розвивають ШІ в країні, створюють національні LLM, натреновані на локальних мовах. Тому Україна повинна діяти швидко, щоб не лише наздогнати світових лідерів, а й стати самостійним гравцем у цих технологічних перегонах»‚ — вказав Михайло Федоров.

Також зможуть застосовувати продукти на основі національної LLM підприємці, зокрема:
- чатботи для служби підтримки;
- ШІ-агенти для надання послуг;
- ШІ-асистенти для оцінки резюме;
- програми для моніторингу та аналізу різноманітних показників тощо.
Федоров відзначив, що мовну модель створюватимуть не за державні кошти, а за підтримки партнерів із бізнес-сектору.
Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова