Колонки
Харчування військових: чому потрібні веганські сухпайки, і як це може змінити ситуацію на фронті
До 24 лютого ми взагалі не задумувалися, як вегани харчуються в армії чи під час служби. Ця тема здавалася надто далекою. Наша організація «Кожна Тварина» займалася переважно просвітницькою діяльністю. Ми проводили лекції про веганство, показували фільми, організовували дегустації рослинної їжі та вуличні акції «Відкрий Очі», створювали освітні курси, а також з’їздили у Веган-тур.
Якось після акції ми сиділи у веганському кафе, і один з наших активістів розповідав, як важко було йому в армії: він їв лише макарони та салати. Проте ми не думали, що ця тема стане настільки актуальною. Допоки наші знайомі після повномасштабного вторгнення не стали на захист країни. Тоді ми вперше зіткнулися з проблемою забезпечення веганським харчуванням солдатів: його просто не було.
Їж, що дають. Це не забаганка!
Наші найжахливіші побоювання стали реальністю: хлопці й дівчата, які пішли на фронт, не мали достатньо їжі. Відсутність необхідної кількості їжі, яка не містила м’яса та інших тваринних продуктів, була величезною проблемою. Це не задовольняло денних потреб у калоріях, не кажучи вже про вітаміни та мінерали. Зазвичай на їхніх столах були гарніри, каші, салати, супи та іноді печиво без молока та яєць. Навіть до каш та других страв часто додавали м’ясну підливу, не звертаючи увагу на те, чи було це необхідно. Таке харчування приводило до запаморочень, проблем зі шлунком та елементарної нестачі енергії.
Але найскладнішим для веганів та веганок, які були на службі, було витримати моральний тиск від товаришів і командирів, які не розуміли їхньої позиції. Для багатьох вегани — секта, яка поклоняється тваринам та ставить їх вище за людей. Насправді ж ми просто не хочемо відбирати життя у тих, хто не хоче помирати. Тварини, так само як і ми, відчувають біль, страх та будуть нашими заручниками ще довгий час, якщо ми не станемо на їх захист.
Деякі з людей, яким ми писали, щоб підтримати, розповідали, що почали вживати молочні продукти чи яйця, щоб зберегти силу та ефективно виконувати бойові завдання. Ці історії викликали у нас велику турботу, адже ми розуміємо, наскільки важко відмовлятися від своїх принципів, особливо на війні. Тож ми вирішили, що так не має бути, і почали думати, як можемо допомогти цим людям. Так народилася ідея створити «Веганську Кухню України», яка годуватиме веганів на фронті та переселенців, які втікали від війни.
Хочеш нагодувати вегана — нагодуй його сам
Наша нова ініціатива ВКУ з’явилася 9 березня 2022 року і набула популярності серед волонтерів та волонтерок з усієї України. Вони готували та роздавали їжу абсолютно безплатно, бо знали, що це важливо. Донори допомогли нам матеріально на закупівлю продуктів, і згодом Кухня запрацювала у 10 містах України.
Спочатку ми надсилали обіди у військові частини, де були вегани – знайомі та знайомі знайомих. З часом кількість людей зросла, про нас дізнавалися інші та писали в медіа. Наша ініціатива привернула увагу веганів, тож ми сформували контактну базу, учасників якої підтримуємо досі.
Після того як Київ НЕ взяли «за два дні», багатьох військових передислокували в інші гарячі точки України. Тому ми почали скуповувати поживні веганські продукти тривалого зберігання й відправляли продуктові набори на фронт. Пізніше вони отримали назву «веган-пайки». Там були веганські сосиски та ковбаси, рослинна тушкованка, консервовані бобові, супи швидкого приготування, арахіс та паста з нього, фініки, солодощі, хлібці, рослинне молоко й паштети. Ми формували замовлення, зважаючи, чи могли військові зберігати продукти в холодильнику, чи мали алергії.
За цей час ми надіслали 893 веган-пакунки бійцям та бійчиням, а також роздали 3899 рослинних обідів для військовослужбовців. На жаль, ми не можемо назвати точну кількість веганів у війську, оскільки такої статистики не існує. Ми звернулися до Національної гвардії та Міністерства оборони, проте досі не отримали відповідь.
Петиція про веган-пайки в армії: реакція уряду й результат
У червні 2022 року військовий-веган Петро Павлов запустив петицію про введення веганських сухпайків у харчування військових. Вона набрала необхідну кількість голосів, після чого її розглянув президент і доручив прем’єру Денису Шмигалю це питання в роботу.
Пізніше автор петиції отримав відповідь від Міністерства оборони України, що питання введення веган-пайків в армії не на часі:
«Для визначення повноцінного збалансованого раціону, враховуючи необхідність відновлення енерговитрат особового складу, вміст корисних речовин та асортимент, необхідне залучення до роботи професійних технологів, науковців державних установ і підприємств охорони здоров’я та громадського харчування, співпраця з якими на сьогодні в умовах дії правового режиму воєнного стану значно ускладнюється».
На початку 2023-го стався скандал із закупівлями продуктів для військових за завищеними цінами. Уряд призначив перевірку щодо ймовірних зловживань, і міністр оборони Олексій Резніков заявив про початок реформи системи харчування військових, яка передбачатиме введення веганського меню. Однак це був лише допис міністра у фейсбуці, а не офіційне розпорядження.
Згодом ми дізналися, що веганські сухпайки таки розробили, але невідомо, яка компанія це робила і чи мала вона компетентні знання у сфері веганського харчування. Після презентації таких пайків за закритими дверима виявилось, що до них додавали мед (не веганський продукт) та рослинні вершки (можуть містити молочну сироватку).
Презентація сухпайків відбулася в лавах Нацгвардії, і на той момент не було відомо, чи будуть вони введені тільки в межах цієї структури, чи також і в інших військових підрозділах. Виникало питання, чи будуть розмежовувати веганські та вегетаріанські пайки, оскільки між ними існує суттєва різниця.
Веганські пайки не повинні містити жодних продуктів тваринного походження (включаючи мед, яйця, сир та інші молочні продукти), тоді як вегетаріанські пайки не містять м’яса, але можуть містити яйця та молочні продукти.
Ми не можемо бути впевнені, чи компанія-виробник знає про цю різницю. Оскільки ми представляємо веганську ГО, то звернулися від імені нашої організації до відповідальних органів, які можуть бути зацікавлені у розробці веган-пайків. Зокрема до Міністерства оборони, Національної гвардії, Комітету з питань національної безпеки та оборони та Міністерства внутрішніх справ.
Ми запропонували їм долучити нас до процесу розробки веган-пайків та запевнили, що готові допомогти у всіх можливих питаннях. Ми маємо реальні знання та досвід, які могли б допомогти у реалізації таких напрямків:
- Перевірка продуктів на наявність тваринних компонентів;
- Формування поживних веганських сухпайків (ми вже сформували стандартний перелік рослинних продуктів, який відправляємо бійцям та бійчиням на фронт);
- Контактна база веганів та веганок в Силах оборони, яку ми вже створили;
- Залучення фахового дієтолога до розробки сухпайків;
- Допомога у забезпеченні потреб веганів у належному харчуванні на етапі поступового впровадження веганських продуктів.
Наразі ми чекаємо на відповідь від держструктур щодо нашого включення до процесу, за який боролися всі ці місяці. Сподіваємося, що веганське меню й сухпайки не залишаться черговою популістською обіцянкою, а будуть мати реальні результати. Рослинна їжа на фронті для веганів не лише підтримає їхній бойовий дух, а й підкреслить важливість та необхідність захисту прав тварин.
Оформити веган-пайок від організації «Кожна Тварина» можна за формою.
Це авторська колонка. Думка редакції може не збігатися з думкою авторки.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі