Суспільство
Історія життя незламної ГУЛАГом української актриси Марії Капніст (ВІДЕО)
Коли сила духу в тебе у крові! Прапрапра…внучка отамана Сірка графиня Марія Капніст опинилася на засланні через «антирадянську пропаганду». 26 років відмучилась у катівні, а коли повернулася, її не впізнав навіть відданий залицяльник: у свої 44 вона мала вигляд 70-річної.
Утім Марія не лише не здалася, а й зробила успішну кар’єру в українському кіно!
Щоразу, коли вам захочеться опустити руки, згадайте історію цієї української аристократки, яку не змогли зламати ні кремль, ні сталін, ні будь-хто. Історію сильної духом розповідає ШоТам.
26 років каторги, бо не скорилася совєтам! А вона вистояла, ще й зробила кар’єру в українському кіно.
«Я не можу сказати, що я була побита. Вони були побиті мною!», — Марія Капніст, актриса.
Марія Капніст із роду отамана Сірка показала окупантам, що таке сила українського духу. Вона народилася 22 березня 1914 року в родині заможного графа Ростислава Капніста.
Зростала в розкішному маєтку, вчилася, розвивала вокал і мріяла стати актрисою. А потім владу захопили більшовики, батька розстріляли, родинний особняк зруйнували.
Марія з мамою насилу втекли. Їм допомогли кримські татари, переодягнувши у своє вбрання. Та 1937 року Марію заарештували за «антирадянську пропаганду».
За 26 років каторги вона пройшла безліч таборів: від Караганди до Іркутська. Утім ні важка праця у вугільних копальнях, ні побиття й домагання не зламали її.
«У цій жорстокості знайти себе і понести, у здоровому розумінні», — Марія Капніст, актриса.
У неволі Марія народила доньку, але дитину в неї забрали. На волю Марія Капніст вийшла лише в 1956, з початком десталінізації.
Близькі її не впізнали: в свої 44 вона скидалася на бабусю. Без зубів, сива, у глибоченних зморшках — її не впізнав навіть відданий залицяльник. А донька Родислава цуралася, не розуміючи, де мама була стільки років.
Марія подалася до Києва. І там доля дала шанс — її помітив режисер студії Довженка.
«Підходить чоловік такий приємний. Називає мене Марією Ростиславівною: “Я вас дуже прошу, відіграйте роль для мене. Вона цікава така, і ви дивовижно підходите”. Я кажу: “Яку роль?”. — “Ігумені”», — Марія Капніст, актриса.
Читайте також: Нарешті вдома. Що ти знаєш про український Херсон та його боротьбу? (ТЕСТ)
Вона із задоволенням грала відьом, аристократок похилого віку, черниць. Себе іронічно називала «Бабою Ягою» та жартувала над своїм виглядом.
А тим, хто смів глузувати над нею, казала слова, що були наче ляпас: «Не смійтеся над старістю людини, чиєї молодості ви не бачили».
Нагадаємо, 99-річний сотенний УПА отримав звання Героя України.
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: