

Суспільство
Іграшки з 90-х та власні сни: шість українських музеїв, до яких хочеться повертатися
З чим у вас асоціюються музеї? Якщо лише з нудними залами, де експонати припали пилом, раді розвінчати цей міф. Попри відсутність будь-яких проявів сучасності та інтерактивних «фішок» у більшості українських музеїв, трапляються й ті, що вражають. Відкиньте всі стереотипи та просто відвідайте ці шість незвичних місць, і ми обіцяємо, що ви порадите їх своїм друзям та радо прийдете до них знову.
Музей у темряві «Третя після опівночі», Київ
Вам пропонують пережити унікальний досвід, який точно змінить уявлення про те, як ми сприймаємо світ. Це перший в Україні музей, де всі екскурсії проходять в абсолютній темряві та у супроводі незрячих гідів. Це можливість дізнатися більше про можливості людського організму, а також про те, як живуть незрячі люди — і поставити їм будь-які питання особисто.
За 90 хвилин вам пропонують пройти п’ять кімнат та спробувати повторити свій звичайний день із однією різницею — усе відбуватиметься в абсолютній темряві. Це дозволить максимально загострити всі інші відчуття, окрім зору. Наприклад, ви спробуєте перейти дорогу та налити води у склянку.

У музеї можна влаштувати побачення. Для цього у спеціально облаштованому просторі в повній темряві ви проживете 90 хвилин наосліп. Тут по-новому розкривається смак романтичної вечері, глибше сприймається музика, картини треба відчувати на дотик, а написати коханому листа — той ще квест. Щоб пройти всі локації музею, де кожне приміщення — цікаве випробування, ви зблизитесь і по-новому відкриєтесь один одному.
Адреса: Київ, вул. О. Гончара, 45В
Графік роботи: щоденно з 12:00 до 22:00.
Ціни: від 800 грн
Малинський підводний музей, Малин
Чи бачили ви колись мотоцикл, гармату чи ракету? А тепер уявіть, що всі ці предмети перебувають під водою. Музей розташований у затопленому кар’єрі з оригінальною назвою «Калюжа» в містечку Малин на Житомирщині. Створили його активісти організації DiveTim для початківців і досвідчених дайверів.
Максимальна глибина, на якій розташовуються експонати — 15 метрів. Тому з таким зануренням без проблем впорається новачок, який до цього жодного разу не надягав акваланг. Серед експонатів музею: мотоцикл, машина, кований якір, трансформаторна будка, макети польських підводних мін, гармата, ракета, помпова станція і навіть кілька оригінальних статуй. Всі транспортні засоби очистили від усього непотребу, тому вони абсолютно безпечні для екології та не шкодять кар’єрним рибкам.

Влітку на березі водойми ви точно зустрінете любителів пікніків, які приїжджають сюди розслабитися, позасмагати й порибалити. Охочих скупатися небагато, адже вода цілий рік досить прохолодна, але чиста і прозора. Оптимальним часом для відвідування музею є період із січня по червень, саме тоді вода найчистіша.
Адреса: від автостанції у місті Малин проїхати вулицею Кримського, Фрунзе або Городощанською 6,5 км
Графік роботи: щоденно, цілодобово
Ціни: безкоштовно
Інтерактивний простір «Музей Науки», Київ
Тут можна покататися на велосипеді з квадратними колесами, вирушити в космічну подорож, побачити двометрову голограму і 60-кілограмовий кристал, скласти з атомів воду та сіль у доповненій реальності, дізнатися, як побудований організм людини. Загалом на відвідувачів чекають понад 120 інтерактивних експонатів та інсталяцій.
Концепція цього музею від Малої академії наук — спектр. Спектр наук, відкриттів і вражень. Від запуску блискавки в котушці Tesla та керування роборукою до можливості побачити власний голос, потрапити всередину гігантської мушлі та в дзеркальний тунель з оптичною ілюзією.

Крім експонатів, пропонують також освітні програми для відвідувачів різного віку: тури для вчителів, відкриті лекції та навчальні програми для родин. Можна записатися до наукових гуртків та секцій і студій. Освітня програма музею оновлюватиметься кожні два місяці.
Адреса: Київ, вул. Академіка Глушкова 1 (ВДНГ), павільйон №23.
Графік роботи: з 10:00 до 20:00
Ціни: 100 грн, для груп від 10 людей — 50 грн
Читайте також: Шукають авіатехніку на полях та у горах. Як працює Музей загиблих літаків на Львівщині
Музей дитинства, Харків
Тут ви зможете справді поринути у дитинство, побачити старовинні іграшки, предмети побуту та ігри дітей XIX-XX століть. Музей є інтерактивним — всі експонати можна чіпати й грати ними, обов’язково під супроводом гіда. Він буде пояснювати, як використовували ту чи іншу річ. Проводить всі заходи засновник музею, колекціонер Валерій Лейко.
В еру сучасних технологій музей показує, наскільки змінилося життя за останні століття, та що іграшка може зародити в дитині інтерес до пізнання світу і себе. Для дітей пропонують лекції, покликані викликати жвавий інтерес до шкільних предметів та розуміння, що знання можуть бути цікавими.

Кожна екскурсія — це захоплива пригода як для дітей, так і для дорослих. Експозиції змінюють кожні три-чотири місяці, якраз перед шкільними канікулами. Тож щоразу, повертаючись до музею, ви будете чути «свіжі» історії та бачити нові експонати.
Адреса: Харків, вул. Полтавський Шлях, 18
Графік роботи: з 09:00 до 19:00, субота — з 10:00, неділя — вихідний
Ціни: від 100 грн
Музейно-культурний комплекс пивної історії «Львіварня», Львів
Логіка експозиції проста: тут зібрали все цікаве, що стосується Львова і пива. Частина експонатів — ігрові. Серед них жива гравюра, театр тіней, 3D-голограмма. Завдяки інтерактивним експонатам музею кожен відвідувач може відчути себе справжнім пивоваром, доторкнувшись до історії пива. Гості можуть зануритись у процес пивоваріння й створити власний сорт пива.

На вас чекають десять експозиційних залів, понад 200 експонатів, які не ховаються за вітринами. Найстаріший із них — оригінал диплому пивовара 1796 року. Формат поєднав у собі ознаки сучасного музею та культурного простору, готового підлаштовуватися під проведення виставок, конференцій, показів мод тощо. Загалом площа музею становить 2 000 квадратних метрів. Одночасно на території можуть перебувати до 500 людей.
Адреса: Львів, вул. Клепарівська, 18 (на території Львівської пивоварні)
Графік роботи: п’ятниця — неділя з 10:00 до 19:00, решта днів вихідні
Ціни: 48 — 75 грн
Музей сновидінь, Київ
Звідки беруться сни? Чому сниться те, чого ми ніколи не бачили в реальності? Музей сновидінь створили для того, щоб відповісти на ці питання, а також відкрити поле для роздумів про те, що відбувається в наших сновидіннях. Експозиції, екскурсоводи, предмети мистецтва, а водночас і живий простір зі своїм неповторним середовищем — усе це ви знайдете у цьому місці.

Тут можна зустрітися з людьми, які надихають, вражають і представляють нові точки зору на різні питання. Немає вітрин із музейними експонатами, тому важко залишатися в ролі глядача. Кожен відвідувач є одночасно й експонатом, і дослідником власного несвідомого: сновидінь, фантазій, механізмів, які тчуть образи під час нашого сну. Той, хто буде до цього готовий, зможе відкрити особливості власної свідомості.
Адреса: Київ, вул. Чигоріна, 55
Графік роботи: субота — неділя, з 14:00 до 18:00.
Ціни: 50 грн
Суспільство

Активісти руху спротиву «Жовта стрічка» розмістили на вулицях Ялти, Євпаторії, Севастополя та Сімферополя понад 200 проукраїнських символів.
Про це повідомили в «Жовтій стрічці».
У містах Криму активісти розмістили стікери та жовті стрічки. У Сімферополі учасники руху намалювали невелике графіті з буквою «Ї». У русі написали:
«Бо окупація — це тимчасово, а Крим — це Україна».
Читайте також: UNITED24 зібрали $23 000 завдяки розіграшу прапора з підписами захисниць Маріуполя




Нагадаємо, що до початку другого місяця весни активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО).
Фото: телеграм-канал руху
Суспільство

Пасажири «Укрзалізниці» відтепер можуть повернути втрачені через кібератаку квитки у застосунку. Користувачі зможуть згенерувати квитки, які вони придбали до масштабної кібератаки на компанію.
Про це повідомили в УЗ.
Як відновити квитки
- Зайти у свій акаунт у застосунку УЗ.
- Натиснути на банер на головній сторінці.
- Перейти на спеціальну сторінку для перегенерації.
- Натиснути «Завантажити PDF-квиток» і зберегти документ.
Також у компанії рекомендують користувачам оновити профіль, додавши актуальну електронну пошту. Це дозволить автоматично отримувати копії нових квитків на пошту.
Читайте також: «Абук» відкрив безплатний доступ до аудіокниг у міжнародних автобусах Flix
Про кібератаку на «Укрзалізницю»
23 березня 2025 року на офіційних сторінках УЗ почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків. Залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням потягів. Окрім цього, в компанії запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безплатне відвідування залу очікування та чай у потягах.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

Фандрейзингова платформа UNITED24 та фінтех-компанія Activitis розіграли прапор України із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA. Завдяки ініціативі українські медики отримають 23 549 доларів.
Про це повідомили в UNITED24.
Свої підписи на прапорі залишили звільнені з полону військовослужбовиці «Нава» й «Герда», а також амбасадор UNITED24 й астронавт Скотт Келлі. У грудні 2024 року вони вирушили в Антарктику. Там група розгорнула український прапор, а Скотт його підписав.
На знак подяки за фінансування поїздки «Нава» й «Герда» передали прапор компанії Activitis, на яких залишили і свої підписи.
Для того, аби отримати цей прапор, благодійники мали задонатити від 12 доларів на напрям «Медична допомога».
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)
Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24