

Економіка і бізнес
Французький фермер вирощує під Одесою екзотичні фрукти
У Беляївському районі Одещини можна побачити незвичайний сад з екзотичними рослинами — актинідіями. На гілках цих субтропічних ліан ростуть міні-ківі. Вирощуванням нового виду фруктів займається французька компанія Primland, яку очолює Франсуа Жан Лафітт. Про це повідомляє landlord.ua.
Майже 40 років тому француз створив потужне підприємство, яке займалося вирощуванням субтропічних ягід. Сьогодні під його керівництвом — понад 350 працівників, які доглядають плантації у п’яти країнах: Франції, Португалії, Іспанії, Італії та Україні. Загальна площа садів перевищує тисячу гектарів. Середній прибуток з 1 га — близько 10 000 євро.
Читайте також: Американець організував в українському селі органічну ферму
Франсуа Жан Лафітт – дипломований інженер Вищої сільськогосподарської школи у Тулузі та випускник курсу підвищення кваліфікації у паризькій бізнес-школі ESCP Europe. Він президент компаній Primland і SCAAP Kiwifruits de France, віце-президент Міжпрофесійного бюро ківі та віце-президент Економічного сільськогосподарського комітету овочів і фруктів CEAFL у регіонах Аквітанія — Лімузен — Шаранта. Очолює GEFEL — представництво французької економічної організації фруктів та овочів з товарообігом 3,5 млрд євро.

На Одещині екзотичні ківі під брендом Nergi збирають із середини серпня до середини вересня: з одного куща можна отримати від 10 до 50 кг фруктів. Річний врожай сягає 200 т ягід, з яких близько третини бракується через доволі суворі вимоги до товарного вигляду продукції, яка не повинна мати жодних дефектів. Плоди знімають з ліани вручну за тиждень-два до повного дозрівання. Потім відправляють до рефрижераторів ще на сім-десять днів. А далі — на ринки України та Європи. Особливо їх цінують німці: вони кажуть, що смак українських міні-ківі набагато кращий, аніж португальських чи французьких.
Чому французів зацікавила Одещина?
Головна причина присутності французів на Одещині — вигідне розташування українського ринку, сприятливі кліматичні та ґрунтові умови. Під час оцінки різноманітних територій іноземні експерти виявили, що в басейні Чорного моря для ківі-бізнесу найліпше підходять Україна, Грузія, Туреччина, Болгарія, Румунія та частина території РФ. Згодом керівництво Primland провело ділову зустріч з ученими українських науково-дослідницьких інститутів.
Дізнавшись про величезний потенціал ринку України, Лафітт вирішив запустити виробництво міні-ківі Nergi на нашій території.

Після вивчення ситуації французи оформили необхідну дозвільну документацію на вирощування 20-гектарного саду поблизу села Дачне на Одещині. У 2012 році вклали перші інвестиції у створення плантацій. Для відкриття свого представництва в Україні привезли всю необхідну технологію виробництва. У подальшому новий бізнес-проект почали реалізовувати разом з українськими партнерами.
За 125-грамову коробочку ківі — 35 гривень
Тестовий урожай українських міні-ківі був зібраний у 2015-му (перший збір — через три роки після посадки), а восени 2016-го міні-ківі під маркою «Made in Ukraine» вперше з’явилися в українських супермаркетах.
Читайте також: Іспанець вирощує під Броварами салат для усіх українських Макдоналдзів
Водночас Лафітт не виключає, що в подальшому його ціль — завоювати ринки Близького Сходу та Туреччини. Наразі він працює над довгостроковим проектом в Україні терміном мінімум 30 років: перших сім-вісім років необхідні для запуску виробництва, а наступних 20–25 — для отримання прибутків (рентабельності). Загальні інвестиції вже перевищили 50 млн гривень.

Зібраний урожай щороку реалізується через мережі супермаркетів «Ашан», «Сільпо», «МегаМаркет», Novus. Вартість 125-грамової коробочки ківі — 35 гривень. На українських полицях продається лише третина вирощеної продукції. Решту відправляють на експорт: до Білорусі, Австрії, Польщі, Чехії та Німеччини. Звісно, в Європі продавати набагато вигідніше, оскільки там ціни майже утричі вищі.
Щоб публічно продемонструвати смакові якості Nergi, компанія Primland навіть зверталася до посольства Франції в Україні, яке допомогло організувати «ягідний» захід: у столичному ресторані «Канапа», що на Андріївському узвозі, провели кулінарний майстер-клас із приготуванням закусок та легкого вершкового десерту з додаванням міні-ківі.
Втім, плоди можна споживати не лише у природному вигляді. Наприклад, Лафітт полюбляє варення з міні-ківі, у якому дуже добре розкриваються аромати і смакові якості.
Як перемагають бюрократію?
За словами керівника Primland, у його підлеглих були певні складнощі з органами української влади. Та з часом отримали необхідні дозволи: на продаж продукції, ввезення імпортного обладнання, створення умов для водопостачання та зрошення садів.
Проте у фінансовій сфері час від часу виникають проблеми, пов’язані з непростим ставленням з боку Національного банку України. Через недостатню кількість валюти доволі складно проводити міжнародні розрахунки, часто чимало часу йде на оформлення великої кількості необхідних документів.
Крім того, керівництво компанії Primland занепокоєне тим, що наша держава ігнорує відшкодування податку на додану вартість. Французам ще й досі не повернули кошти, пов’язані зі сплатою ПДВ.
Та попри це Лафітт налаштований доволі оптимістично. На його думку, найближчим часом ситуація в нашій державі поліпшиться, а в середньостроковій перспективі Україна може стати економічно успішною.
Економіка і бізнес

Андрій cтворив перші в Україні столові прибори для військових з парною ампутацією рук. Їх можна надягнути без допомоги рідних і самостійно харчуватися. Це було б неможливо без батьків хлопця — Олександра та Наталі, які за освітою інженери й займаються ремонтом і продажем засобів для реабілітації та масажу.
Як розробка допомагає ветеранам ставати незалежними в побуті, дивіться в нашому проєкті «Куркулятор».
Економіка і бізнес

11 років тому Олег пішов на авантюру — посадив у полі цибулини шафрану. Досвідчені фермери не вірили, що з цього щось вийде, але крокуси зацвіли, і чоловік зібрав перший урожай. За якістю український шафран виявився одним з найкращих у світі.
У цьому запалі Олег одним з перших в Україні також посадив спаржу. Зараз же овоч, який ще римляни вважали делікатесом, росте на наших чорноземах, і його можна купити в супермаркетах. Як Олег покинув поля шафрану через окупацію Херсонщини, але почав усе заново на Волині, дивіться в нашому проєкті про українських підприємців «Куркулятор».
Економіка і бізнес

У столиці провели один із найбільших маркетинг-форумів року — MRKTNG MRTHN 2025, організований медіа MMR та холдингом ekonomika+. Під гаслом «Під сонцем інсайтів» понад 500 учасників і понад 40 спікерів зібралися, щоб поділитися досвідом і показати, як маркетинг може впливати не лише на бізнес, а й на цілу країну.
Про це повідомила комунікаційна команда заходу.
Від аналітики до культури
Маркетинг-форум відкрив CEO Elit-Web Ігор Воловий, який презентував дослідження потреб онлайн-покупців. Анна Гладіревська з EVA показала, як технології доповнюють сервіс, а не замінюють людину. За словами Віктора Іванченка й Олександра Байдікова з Megapolis+, міська реклама — це не просто білборди, а частина простору.
Про сміливість інвестувати в культуру під час війни говорив Сергій Грабчак з Ощадбанку. За словами організаторів, ці кейси співпраці з Litkovska, MAKHNO та Tsvite Teren надихнули багатьох у залі. А Володимир Завадюк і Наталія Вовк з 1+1 media поділилися прикладами контенту, який дарує надію — зокрема, проєктами «Клуб %1» і «Різдво. Ти не один».
Мілітарі-маркетинг та нові ролі брендів
Окремо обговорювали мілітарі-комунікації. Серед учасників панелі були Олександр Алимов і Олексій Покришень з агенції TWID, Оксана Бондаренко з НГУ «Азов», Сергій Тодосан і Олег Шульга з «АЗОВ.ONE» та «К-2». Модерував зустріч Віталій Капустян.
Спікери торкнулися теми викликів — як знайти правильні меседжі, будувати довіру та залучати донаторів, не перетворюючи комунікацію на рекламу.
Читайте також: Український мюзикл «Тигролови» представили на Бродвеї у Нью-Йорку
Не лише реклама, а й сенси
Один із блоків обговорення був про брендинг і репутацію. Ксенія Сікорська розповіла про ребрендинг ПУМБ, а Ольга Дівущак — як працює Foundation Coffee Roasters з цінностями. Валерія Толочина з MEGOGO говорила про вимірювання впливу бренду.
Світлана Попова з AFINA Group згадала тему підтримку українських виробників, а Дарʼя Маліхатко з Publicis Groupe — аналітику, яка веде до реальних інсайтів. Василь Яцишин поділився кейсом оновлення бренду «Мяу!», Наталія Євдокімова — інструментами BigData, а Маріанна Коніна пояснила, як керувати онлайн-репутацією. Тарас Маципура з Carlsberg Ukraine розповів, як будувати ефективні команди.
Анастасія Ливинець з МХП зазначила: «Справжнє мистецтво маркетингових комунікацій можуть створювати тільки люди, які мають мотивацію та спільні цінності»
На завершення обговорили нішевий маркетинг і культуру як нову моду з Валерією Русаненко (Pandora), Катериною Тейлор (Port of Culture), Вікторією Середою («Сенс»), Святом Загайкевичем («Підпільний Стендап») і Сергієм Костею (Bolt).
Разом із ekonomika+ організатори зібрали кошти на десятки кілометрів зв’язку для 5-ї окремої штурмової бригади.
«Кожен донат — ще один метр, який наближає перемогу. Бо маркетинг — це не лише про продукт, це про сенс і відповідальність», — прокоментували благодійну частину заходу організатори.



Нагадуємо, що Орландо Блум вийшов в етер BBC One Show із браслетом UNBROKEN (ВІДЕО).
Фото надала комунікаційна команда MRKTNG MRTHN 2025