Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Франківські волоцюги» – це про свободу дітей. Історія волонтерки Віталіни Маслової, яка створила унікальний дитсадок та «Творчу Криївку»

Опубліковано

Вона допомагала реабілітуватись майданівцям, потім — учасникам російсько-української війни. Започаткувала мистецькі резиденції для бійців. Із початком карантину вона відкрила унікальний дитячий садочок «Франківські волоцюги», де головними є потреби дітей. Про Майдан, «Творчу Криївку», вальдорфську педагогіку та виховання малечі Віталіна Маслова розповіла в інтерв’ю ШоТам

Віталіна Маслова 

волонтерка, засновниця ГО «Творча криївка» та принципу творчої реабілітації бійців АТО/ООС. Співзасновниця outdoor-садочку «Франківські волоцюги», а також освітнього центру «Айстра».

«Народе, у вас там Беркут за наметом»

Я мала закрити проєкт в школі та подати звітність до фонду, з яким тоді працювала. Як будь-яка відповідальна людина, я не могла цього не зробити. І коли проєкт був завершений, 11 чи 12 грудня, поїхала на Майдан. Пам’ятаю, ходила там і думала: «Ось воно — справжнє сучасне мистецтво», і одразу в усе занурилася. На той час проживала в Одесі, син навчався у дев’ятому класі, і я, відповідно, жила на два міста. Наїздами була на Майдані, а потім на декілька днів приїздила додому, і знову в Київ. Якраз під час розстрілів, у лютому, так співпало, що я повернулась до Одеси. 

Це не була втеча, мені потрібно було до сина. Із транспортом на той час було складно, і я сиділа вдома, виконувала функції диспетчера. Пам’ятаю, був такий момент, що в стрімі з Майдану я побачила, як Беркут прокрадається до намету, і зателефонувала хлопцям, які там були, кажу: «Народе, у вас там Беркут за наметом». 

Але відчуття провини, що «я не там» і ніяк не можу на це вплинути — воно насправді в мене було. Було відчуття, ніби я зрадила, втекла. Хоча, звісно, розумію, що це зовсім не так. Але саме відчуття було. 

І я вирішила себе зупинити й запитати: якщо я не там — то це має мати якийсь сенс. Чому я не там? Не виривати собі волосся і посипати голову попелом, а інакше переформулювати питання. «Якщо я не там, то для чого? Щоб зробити що?». 

Віталіна Маслова, позаду світлина поета Юрія Іздрика. Фото: Ростислав Шпук

І вже наприкінці лютого 2014 року я приїхала знову до Києва. Це був такий разючий контраст: живий Майдан, з якого поїхала, і мертвий Майдан, на який приїхала. Ось людина, яку знаєш, з якою розмовляла, але вона вже лежить в труні — якесь таке відчуття було. Дуже сильно все змінилося. 

І я зрозуміла, навіщо мене там не було, коли побачила, як працюють психологи. Із найкращих міркувань вони намагалися підтримати людей, які отримали травми. А травми були пов’язані з чим загалом? З бойовими діями. Бо коли ти йдеш вбивати і тебе відповідно теж йдуть вбивати — це бойові дії. Люди, які брали участь в зіткненнях, зовсім не були готовими. І ця травма неготовності дуже сильно вплинула на людей, на моїх знайомих, на всіх. Я побачила, що ці люди стали зовсім іншими. Не гіршими, не кращими — вони просто інакші. І цим людям потрібна підтримка, допомога. А те, що роблять психологи на місці, не є правильним. Бо не може сидіти такий прокопчений димом дядько за одним столом з тіткою в шубі, яка чиста і красива. Це не підтримка. 

Люди потребували місця, де можна тимчасово сховатися

Оскільки до того я вже працювала у вальдорфській школі досить довго, а останні п’ять років ще й займалася терапією живописом та роботою з особливими дітьми, мені прийшла ідея. Цим людям, які обпеченні зараз зовні та зсередині, потрібно створити такі умови захищеності, аби вони могли зібрати себе докупи, відновитися, побути в безпеці, і отримати точку спокою. Власне, назва «Криївка» звідси і походить. Тобто місце, де можна тимчасово сховатися, і де від тебе не вимагають ані приймати рішення, ані аналізувати себе. Просто трохи сховатися, щоби прийти до тями. Я поділилася з майданівськими друзями цією ідеєю. І мене підтримали. 

Дуже швидко знайшлася партнерка і майбутня співзасновниця нашого благодійного фонду Євгенія Павлюк, знайшлися українці в Америці, завдяки яким проєкт реалізовувався фінансово. Ми досить швидко знайшли приміщення поблизу Києва і вже 2 березня почали свою роботу. Тоді ще у нас не було чіткої назви. Ми не знали, що в Україні буде війна, і думали, що це короткострокова історія, яка давала людям зв’язок з тим, що було поза межами Майдану. Тобто з того стану досить важко було вийти, а потрібно було йти далі: знайти, чим зайнятися, і рухатися далі. 

Сама програма реабілітації майданівців склалася на основі вальдорфської педагогіки, а вона походить з андропософії, яка каже, що людина — це не лише тіло, а дуже складний комплекс з душевного, духовного, тілесного.

Нам було зрозуміло, що для реабілітації потрібні базові речі: зручні ліжка, щоб всі нарешті, нормально виспались, харчування. Перше, що ми робили, коли до нас приїжджали на реабілітацію — давали мазь від грибка для ніг, викидали шкарпетки, давали інше взуття. Адже хто був на Майдані, знає, що через вологість та холод у людей з’являється грибок. У перший вечір обов’язковою була баня. Загалом ми створювали простір довіри: спільне приготування їжі, трапези, прогулянки. Ми малювали, говорили, але це не була звичайна розмова з психологом. Усе створювалося на побудуванні довіри. 

Так ми пропрацювали місяць, а потім зрозуміли, що наш контингент, вже не може дозволити собі приїхати до нас в Криївку на ці чотири дні, тому починалася війна й люди збиралися на фронт. Так ми зрозуміли, що в такому форматі далі продовжувати працювати немає сенсу. Ми з Євгенією стали звичайними волонтерами. 

Творча Криївка — це багато природи, творчість та спілкування

Це сталося у серпні 2014 року. Ми приїхали в Щастя, привезли квадрокоптер знайомим в «Айдар». І саме тоді відбулося те, що можна назвати точкою неповернення. Я не пам’ятаю, до кого і чому ми заїхали в госпіталь, але саме в цей момент туди ж приїхали бійці, які лишень вибрались з оточення. Це були молоді хлопці по 20-25 років. Думаю, вони строковиками потрапили в десантну бригаду. 

Отже, вони приїхали в госпіталь, вивантажили через люк свого пораненого, курили і щось там говорили. Коли я поглянула на них — зрозуміла: те, що ми робили для майданівців, потрібно продовжувати. Ми з Євгенією Павлюк довго думали над самим форматом і тим, як має відбуватися реабілітація бійців. Усе це перетворилося на методику творчої реабілітації. Виникло, мабуть, головне питання: що потрібно бійцям? І звісно, відповідь: їм потрібно відновитися. Ми дуже багато читали літератури про бойовий стрес, про те, скільки можна в цьому стані перебувати, й про те, коли людина не може впоратися й вийти з нього. Зрештою ми дійшли до того, що людині потрібні сили, і їх потрібно якось відновити. Власне, так народився принцип «Творчої Криївки»: багато природи, творчість та спілкування. 

«Творча Криївка», 2019 рік.

Так наш проєкт опинився в Карпатах, у найвіддаленішому Верховинському районі, де збереглася первісна, жива, потужна природа і відчувається енергія гір. Також чітко було зрозуміло, що не варто обмежуватися колом «своїх». Якщо ми організовуємо подібний захід, але не маємо бойового досвіду, то не «примазуємось», одягаючи форму, як це буває в багатьох рухах. Нам важливо було показати, що «свої» — це не лише пацани з бойовим досвідом, а й люди, які живуть в тилу, ніколи не воювали і подібного досвіду не мають. Натомість вони мають певні моральні якості, такі самі, як і ті, хто воював. Чому нам це важливо було продемонструвати і чому це частина реабілітаційного процесу? Що таке реабілітація? Це відновлення можливості жити, вписатися в соціум і реалізувати свою долю. А це дуже важко людям після такого глибокого потрясіння та інтенсивних переживань, які в них були на війні. Особливо, сприймати нормально людей, які не воювали. Це дуже важливо. 

Нам вдалося змінили саму парадигму терміну «реабілітація»

Ми з командою «Творчої Криївки» сконцентрувалися на тому, що люди приходять до нас інакшими, з новим досвідом. У них немає сил, можливості, поруч немає людей, з якими вони могли би засвоїти цей досвід, — «перетравити» його і зробити своїм. Природа, спілкування, харчування, здоровий ритм — ми створювали середовище, де цей досвід можна «перетравити».

Ще один шар «Творчої Криївки» — види діяльності, якими ми займалися. Коли я говорила про творчу реабілітацію — то це не про картинки, які ми малюємо. Це про відновлення креативних можливостей людини. Ясно, що ми відновлюємо їх спочатку на базовому рівні — пізнанні себе, а найпростіший спосіб пізнати — мистецтво та культурні відкриття, екстремальні види діяльності. Наприклад, сплав гірською річкою, кінна їзда. Ми возили людей на море. Відвідували малі музеї в Карпатах. Дерлися на Говерлу. 

І це все спонукає до нової творчості, адже коли людина ніколи не була в горах і вперше вилізла на Говерлу, а на додачу ще й друга група інвалідності, все болить, вона думає: «Раз я це зміг — то можу зробити щось інше тут — вдома, якщо я вже не можу повернутись на війну». Ми робили виставки живопису, вечорниці, культурні акції тощо. 

Одна з робіт учасників Творчої Криївки. Андрій Вічев, жовтень 2018, “Похід на Писаний Камінь”, акрил, картон, 50х70.

Проєкт «Творчої Криївки» був живим процесом. Щось вдале, щось невдале. Були, звісно, помилки. Так, наприклад, більш ніж 12 учасників — не дуже добре. Людей багато, не встигає сформуватися коло довіри. Тиждень часу — мало, краще десять днів. 

І зараз люди, які були у нас 5-6-7 років тому, часто згадують і кажуть, що це була точка, де вони перемкнулися в інший режим. Особисто для мене це — найкраща похвала, адже я розумію, що методика спрацювала. Ми і для волонтерів робили, які переживали внутрішнє вигорання, і почали проєкт для батьків загиблих. Із ними набагато важче працювати, аніж з учасниками бойових дій. 

Коли війна увійшла в режим так званого перемир’я, стало зрозуміло, що цього мало. Ми намагалися побудувати мережу «Криївок» по Україні, але нам не вдалося, адже все розбивала бюрократична машина. 

Але нам все ж вдалося змінили саму парадигму значення «реабілітація». Те, з чого починали, зараз активно використовується всюди. І походи в гори, і малювання, катання на конях, увага до тілесної терапії, що є одним з китів «Творчої Криївки». Якщо хочемо працювати з душею — нам потрібно підтримувати тіло. 

Пізніше на базі «Творчої Криївки» ми створили «Мистецькі резиденції для бійців», за допомогою яких учасники російсько-української війни могли б відкрити в собі можливості самореалізації через один з чотирьох видів мистецтв: театр, література, кіно, живопис. Наразі нам вдалося провести лише одну — театральну — і створити документальну виставу «Голоси». На черзі — літературна та музична резиденції. 

«Франківські волоцюги» — це про природні здібності і свободу дітей

У 2020 році під час карантину я придумала проєкт outdoor-садочка «Франківські волоцюги». Із самого початку він уявлявся як міні-група. Ми працюємо за вальдорфською системою. Тобто розвиток природних здібностей дитини, укріплення віри у власні сили, які будуть потрібні для дорослого життя.

На початку ми зустрічалися тричі на тиждень, по пів дня, в будь-яку погоду і, відповідно, працювали в приміщеннях партнерів. Тобто коли нам для зайняття потрібен дах над головою — ми його мали. Бувало було 2 дитини, бувало — 12. Коли як. 

Зустрічалися з Юрієм Андруховичем, який вигулював свого песика, Ростиком Шпуком та іншими носіями культури в середовищі, у якому ми живемо. І багато разів я чула від Юрка слова підтримки до нашого методу педагогіки, в якій з самого початку закладений принцип свободи. Ми робимо те, що вважаємо за потрібне, і повністю беремо на себе відповідальність. А це може бути що завгодно: від пускання мильних бульбашок в горах на свята до чотирьох годин гуляння під снігом, якщо це потрібно дітям. 

І це головна відмінність від класичної «педагогіки», в основі якої лежить страх особистої відповідальності вчителя за те, що він робить. А педагогіка — це, перш за все, творчість. От я щось там напланувала, придумала… У мене розклад, програма, я приходжу до дітей і бачу, що вони хочуть копати сніг. І ми копаємо сніг, бо зараз це важливо. Тобто я можу спокійно відмовитися від своїх планів, адже моя задача не «галочку» поставити в плані, який мені спустили в міністерстві, а зробити так, аби дітям було добре. І відповідальність за це — на мені, а не на міністерстві. І якщо є якась помилка в моїй роботі, то це моя помилка, я несу за неї відповідальність. І важливий момент: я виправляю цю помилку. Тому що все це — основа вальдорфської педагогіки. 

«Франківські волоцюги» разом із письменником Юрієм Андруховичем.

Я одразу сказала батькам, що «Франківські волоцюги» — благодійний проєкт. Ми створюємо спільноту батьків, зацікавлених у вальдорфському вихованні своїх дітей. А розбудова спільноти включає в себе спільну діяльність. Наприклад, разом ми висадили у міському парку власну клумбу, зробили казковий будиночок для ельфів. Спільна діяльність дітей і батьків — безцінна. Найбільша небезпека сучасного суспільства в тому, що дитина зростає в автоматичному полі. 

Вона не знає, звідки беруться речі. Вона не знає, як створюють більшість предметів, які її оточують. Дитина є споживачем, і є хтось, хто цей продукт виробляє І шлях продукту до споживача. Фактично, росте споживацьке суспільство. А ми хочемо, щоби наші діти були не споживачами, а творцями. І саме тому ми багато чого з ними робимо, і багато уваги приділяємо тому, аби діти бачили, що батьки теж щось створюють. 

Зараз ми взяли в оренду приміщення недалеко від парку Шевченка в Івано-Франківську, де під вікнами був суцільний жах. Досить багато часу витратили на створення клумби, аби навесні у нас під вікнами було дуже гарно. Загалом ми показуємо дітям осмисленість людського існування. Не розповідаємо, а саме показуємо. Це важливо. 

І якщо зазирнути в історію, то за 15 років до початку війни я займалася вальдорфською педагогікою, 5 років років паралельно — терапією. У той же період отримала освіту виховательки вальдорфського дитячого садка. Щоправда, тоді не знала, навіщо. Але зараз ці знання знадобилися, і я їх використовую. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі