Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Евакуйоване підприємство з Луганщини створює сепаратори для агробізнесу на Черкащині

Партнерський матеріал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Науково-виробниче підприємство «Аеромех» переїхало із Кремінної Луганської області до селища Єрки, що на Черкащині. Компанія, яку заснували 2001 року в Луганську, вдруге стала переселенкою. Та попри все на новому місці фахівці підприємства вже почали виготовляти свою основну продукцію – сепаратор САД (сепаратор аеродинамічний) для очищення зерна.

Ці машини призначені для підготовки насіннєвого матеріалу – вони дозволяють якісно відсортувати насіння. Це авторська розробка луганських виробників, на яку вони мають патенти. Купують сепаратори по всьому світу – замовники є у країнах Європи та Африки, США та Канади. 60% усієї продукції до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну продавали на експорт, 40% – на українському ринку.

Друга евакуація в історії компанії

У березні, коли почалися інтенсивні обстріли Кремінної російськими військами, керівництво компанії вирішило виїжджати. Єдине, що змогли вивезти, – частину готової продукції зі складів. Усі верстати, необхідні для виробництва, лишилися у Кремінній: лазерний верстат, верстати для гнуття металевих деталей, допоміжні інструменти, токарні, зварювальні верстати, електричні інструменти.

«Для нашої компанії це друга евакуація, ми маємо досвід переїзду 2014 року, коли почалася війна на сході України. Ми тоді виїжджали з Луганська, поступово вивозили своє майно, мали можливість поїхати кілька разів. Цього разу – все інакше», – каже директор та співзасновник «Аеромех» Олександр Чорнобай.

Отримати допомогу держави на релокацію бізнесу не вдалося. За словами директора, кожен підприємець мав шукати транспорт самотужки, а потім подавати на відшкодування через онлайн-платформу. У квітні ціна на перевезення з Луганщини зросла майже вдесятеро. Та й забрати верстати під обстрілами було ризиковано.

«До війни орендувати вантажівку з Кремінної до Дніпра коштувало 10 тисяч гривень, у квітні ціна сягала вже 80 тисяч гривень, водії відмовлялися їхати у небезпечний регіон. Вивезти важке обладнання швидко не можна, наприклад, у нас є верстат, який ми встановлювали три дні, швидко демонтувати його під обстрілами, щоб вивезти, було нереально. Тож ми власними силами вивозили лише те, що змогли, передусім нашу готову продукцію. Це було важливо, адже ми швидко змогли відвантажити її замовникам та отримати гроші на поточні витрати», – додає Чорнобай.

Відновити роботу на новому місці допомогла команда з 14 людей

Для працівників компанії «Аеромех», яка переїхала з міста до невеликого селища Єрки, було складно знайти житло, багато хто відмовився їхати до невідомого регіону. Більшість приватних будинків у селищі виявилися зайнятими, порожні – непридатними для проживання. На новому місці компанія орендувала виробниче приміщення – територію колишнього сільськогосподарського підприємства і почала працювати.

«З нами зараз чотирнадцять людей, кожен з них дуже важливий у виробничому ланцюжку, саме завдяки цим людям ми почали виробництво на новому місці. Частину роботи виконуємо у кооперації з колегами із Черкас, частину – самі, також закуповуємо деякі деталі готові. Вже придбали невеликий ручний верстат для обробки металу і цього тижня завершуємо фарбувати кілька сепараторів, які виготовили у Єрках. Попри війну у нас є плани з розвитку, ми потроху рухаємося», – ділиться директор.

Замовлення від українського бізнесу та з-за кордону

Сьогодні компанія має замовлення з Австрії, Румунії, Болгарії. Виконавши їх, «Аеромех» матиме обігові кошти для продовження роботи та утримання своїх працівників. Замовлення також отримують від українського агробізнесу.

«Вважаю, що цьогоріч насіння з Європи та США буде менше завозитися, тож аграріям доведеться більше використовувати власне. Але для збільшення врожайності його потрібно готувати, якісно сортувати у першу чергу. Наші машини допомагають це зробити, після цього врожайність зростає на 35 – 40%. Порожні, хворі зернини сепаратор відділяє, також відсівається полова, дрібне сміття. Залишаються лише зернини з найбільшою питомою вагою, які потенційно принесуть високий врожай», – говорить комерційна директорка компанії Ірина Чорнобай.

Комерційна директорка компанії Ірина Чорнобай.

До війни сепаратори купували у 60 країнах світу. Хоча виробники орієнтуються в основному на агробізнес, але покупці пристосовують їх для своїх потреб.

«Наш сепаратор дозволяє відсортувати будь-яке насіння на 5 фракцій за питомою вагою. Машина може сортувати різне насіння – пшениці, соняшника, кукурудзи, рапсу, гороху. Зерно завантажується у приймальний бункер, з якого потім надходить до камери сепарації, де обробляється повітряним потоком. Потоки повітря буквально просівають кожну зернину, розподіляючи її до потрібної фракції – зерна найвищої якості, фуражного зерна та відходів», – каже Ірина.

Зберегти довіру та розширити виробництво

Якщо українські фермери сортують пшеницю та інші зернові, то покупці з країн Африки, наприклад, просівають кавові зерна, клієнти з Румунії, окрім звичайного зерна, сортують заморожені ягоди.

«На виставці колись просівали кавовий порошок, щоб відділити пісок, який до нього потрапив. Також ми знаємо, що сортують вугілля, матеріал для виготовлення брикетів, відходи соняшника – на птахофабриках дуже важливо, щоб олійні плівки не потрапляли у корм для птахів, тож їх ще розділяють», – пригадує пані Ірина, як використовують клієнти їхні сепаратори.

Амбітна задача Аеромеха на цей рік – зберегти довіру клієнтів, придбати нові верстати для повноцінної роботи на виробництві, а після перемоги повернутися до свого цеху у Кремінній на Луганщині.

Суспільство

Між Києвом, Вінницею, Хмельницьким та Тернополем запускають Інтерсіті

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українці тепер зможуть зручно подорожувати поїздом Інтерсіті №747/748 між Києвом, Вінницею, Хмельницьким та Тернополем.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Як зазначається, потяг максимально підлаштований під ранковий виїзд до столиці та вечірнє повернення.

Новий інтерсіті №747 відправлятиметься щоденно з Києва о 16:30, Козятин-1 18:27 — 18:29, Калинівка-1 19:00 — 19:02, Вінниця 19:19 — 19:22, Хмельницький 21:15 — 21:18, прибуття до Тернополя о 23:02.

Читайте також«Наші вчителі – ченці з усієї країни». На Чернігівщині пекарня відродила старовинні рецепти монахів. Як це вдалося

У зворотному напрямку поїзд №748 відправлятиметься з Тернополя вранці о 06:32, Хмельницький 08:07 — 08:10, Вінниця 09:57 — 10:00, Калинівка-1 10:20 — 10:21, Козятин-1 10:53 — 10:54, прибуття до Києва о 12:45.

Маршрут запустять 10 грудня, його будуть обслуговувати найшвидшим українським поїздом — «Тарпан».

Нагадаємо, Укрзалізниця повертає «Лижний експрес» до Славська.

Окрім того, Укрзалізниця запускає новий маршрут до Будапешта та Відня.

Фото: Укрзалізниця.

Читати далі

Суспільство

В усіх українських школах з’явиться охорона, металошукачі та рамки

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Міністерство внутрішніх справ оголосило про початок впровадження програм та заходів, спрямованих на створення безпечного освітнього середовища для всіх дітей. Йдеться про те, що у кожному навчальному закладі чергуватиме працівник поліції, також встановлять металошукачі та рамки.

Про це повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

Згідно із його заявою, відбір фахівців для цієї служби проводитиметься через конкурс, а обрані кандидати пройдуть ретельну перевірку та медичний огляд.

Після спеціалізованого навчання, поліцейські повинні бути готовими до різних ситуацій, які можуть виникати у дитячому суспільстві.

Читайте також: З міста — в село, з російської — на українську. Історія дитбудинку сімейного типу з Донеччини та досвід адаптації на Заході

Зазначається, що важливим етапом безпеки у школах є посилення пропускного режиму. Тому, у кожному освітньому закладі буде встановлено металошукачі та рамки для підвищення рівня безпеки. За словами Клименка, ця програма розпочнеться вже найближчим часом.

Нині 70% навчальних закладів України вже обладнані тривожними кнопками та користуються підтримкою поліції охорони. У МВС додали, що цей комплекс заходів дозволить гарантувати максимальний рівень безпеки для дітей у навчальних закладах.

Нагадаємо, у школах з’явиться оновлена дисципліна «Захист України»: навчатимуть мінної безпеки й керування дронами.

Також ми розповідали, що у Львові почали працювати Школи дозвілля для дітей.

Фото: МВС України.

Читати далі

Суспільство

Раніше таких операцій у нас не робили: як в Україні успішно лікують надтяжкі травми обличчя

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, від початку повномасштабного вторгнення отримали поранення десятки тисяч українців. Велика кількість цих випадків — мінно-вибухові. 

Аби лікувати травми, деякі з яких українські медики зустрічають вперше у своїй роботі, вони співпрацюють з іноземними колегами. ШоТам розповідає, як це відбувається в Україні.

«Таких травм сучасний світ не бачив»

Тетяна Пшенична — пацієнтка, яка потрапила до українських, американських та канадських медиків у межах однієї з перших благодійних місій «Face the Future Ukraine». В Обласній клінічній лікарні Івано-Франківська вона опинилася вже через пів року після тяжкого поранення обличчя, яке отримала під час обстрілу її будинку в селі на Харківщині. 

Першу допомогу Тетяні надали в Слов’янську. Далі в Дніпрі лікарі збирали щелепу, і вже пізніше пластичний хірург скерував її на лікування до Івано-Франківська. 

«До нас Тетяна потрапила після тяжкої мінно-вибухової травми: в неї були відсутні губи, а ротову порожнину вона не могла відкрити. Її випадок був складним, адже потребував реконструктивних операцій, залучення різних фахівців

Тетяна Пшенична у своєму будинку на Харківщині. Фото: ШоТам

Тетяні розсікли рубці та розкривали ротову порожнину, щоб видалити всі пошкоджені зуби. Між операціями мало пройти пів року, і тільки після цього ми змогли формували їй ротову порожнину та губи з її слизової оболонки. 

Зараз Тетяна проходить лікування в імплантологів і стоматологів, а за кілька місяців ми плануємо нову операцію, аби доформувати губи. Тонкощі лікування в тому, що це незнайомі травми не лише для нас, але й для іноземних колег таких тяжких травм сучасний світ не бачив», — розповідає лікарка-отоларингологиня Обласної клінічної лікарні в Івано-Франківську Наталія Комашко.

Наталія Комашко, лікарка-отоларингологиня Обласної клінічної лікарні в Івано-Франківську.

Саме переломи середньої зони обличчя Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) називає одними з найскладніших лицевих травм. Їхнім лікуванням має займатися команда досвідчених медиків з різних галузей.

Для того, аби провести операції, до України завітала команда з 15 світових фахівців: реконструктивних хірургів, окулопластів, пластичних хірургів, оториноларингологів, анестезіологів та інших. Разом з ними працюють українські спеціалісти з Івано-Франківська, Києва та Запоріжжя.

У роботі цієї команди здебільшого складні випадки. Щоб лікувати деяких пацієнтів, вони навіть застосовують 3D-друк кісток з титану. 

Першою в Україні отримала інноваційний протез після втрати ока

Ще однією пацієнткою лікарні в Івано-Франківську є Наталія Кошара — вчителька англійської мови з Гусарівки, що на Харківщині. На подвір’я жінки прилетів російський снаряд. Три уламки з очної орбіти Наталії видалили під час операції в Харкові, а ще кілька уламків залишилися в ключиці, печінці та стегні. Через декілька місяців жінку прооперували вже в Івано-Франківську. Завдяки інноваційній технології Наталії Кошарі встановили очний імплант. 

«Коли Наталія Кошара потрапила до нас, у неї в очній орбіті були відсутні тканини, куди можна було ставити протез. Разом з нашими лікарями працював відомий окулопласт Реймонд Чо. Він запропонував інноваційну методику, яку раніше не використовували в Україні. Суть у тому, аби брати в людини її жирову тканину й ставити в те місце, де має бути протез, тобто формувати для нього подушечку. 

Ми взяли жирову тканину з живота, а також шматок шкіри за вухом, аби сформувати повіки. Після цього поставили очний протез. Вдалося досягти того, що два ока стали виглядати симетрично, і майже немає відмінності між оком та протезом. Під час операції взаємодіяли лікарі, які займаються окулопластичною хірургією», — розповідає лікарка Наталія Комашко.

Наталія Кошара — перша пацієнтка в Україні, яка отримала очний протез за інноваційною технологією. Фото: ШоТам

Як в Україні переймають кращі практики інших країн

На такі операції лікарі на Франківщині запрошують хірургів з інших клінік та транслюють процес онлайн на науковому порталі. Це дає українським медикам змогу навчатися на практиці.  

Доктор Пітер Адамсон під час операції. Фото: ШоТам

Це не є чимось новим для України: з 2016 року в межах іншої програми співпраці «Co-Pilot» понад 100 лікарів Північної Америки відвідали нашу країну. Це реконструктивні хірурги обличчя, нейрохірурги, неврологи, травматологи тощо. Більш ніж 2000 хірургів України з 20 лікарень переглянули онлайн-трансляції операцій та вже використали цей досвід у своїй роботі.

Понад десять українських лікарів пройшли стажування в університетах США, але медики вчаться не тільки в американських вишах. Так студента Харківського медичного університету Сергія Алхімова запросили пройти стажування в Кембриджському університеті Великої Британії. 

«Нас забезпечували всім. У деяких відділеннях давали можливість асистувати на операціях, тобто тримати якісь зажими тощо. Ми отримали навички з реанімації та найсучасніші знання»,розповідає Сергій Алхімов про кількамісячне стажування, після якого планує стати хірургом.

Тепер такої співпраці буде ще більше, адже з вересня в Україні започаткували Міжнародне медичне партнерство. 25 українських лікарень отримають «побратимів» з усього світу, а це означає, що українські лікарі зможуть обмінюватися досвідом і переймати найкращі іноземні практики й надалі.

Медична допомога у разі травм є безплатною

У випадку травми для громадян України медична допомога є гарантованою та безкоштовною. Ось як описують цю процедуру в МОЗ України:

  1. Якщо людина травмувалася, відчуває різкий біль або не може рухатись — потрібно викликати «швидку» за номером 103.
  2. Медики оцінюють стан пацієнта, надають невідкладну допомогу і, за потреби, транспортують його до медзакладу.
  3. Пацієнт, якого госпіталізували з травмою, може отримати такі медпослуги: обстеження, знеболення та медикаментозну терапію, операції, цілодобовий лікарський та медсестринський догляд, медичну реабілітацію в гострому періоді тощо.

Якщо людина потребує складнішого втручання, сімейний лікар може направити її до медиків у інші регіони чи благодійні міжнародні місії. 

Як в Україні безкоштовно отримати протез, ми вже розповідали за посиланням.

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 годину тому

Раніше таких операцій у нас не робили: як в Україні успішно лікують надтяжкі травми обличчя

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, від початку повномасштабного вторгнення отримали поранення...

Суспільство23 години тому

Як в Україні безкоштовно отримати протез. Досвід жителя Ізюма, який наступив на міну «пелюстку»

«Це було так неочікувано. Воно як бахнуло, то мене оглушило. Коли глянув на ногу, то...

Суспільство24 години тому

У селі на городі саджають картоплю, а вона — виноград. Ця вчителька з Полтавщини після закриття школи перетворила свої хобі на бізнес

Вчителька Ольга Рясна понад 30 років ходила на роботу через дорогу від свого дому й...

Суспільство1 день тому

Тисячі врятованих життів. Як львівський притулок опікується тваринами, що стали переселенцями

Якби пес Боні зміг сказати хоча б одне слово людською мовою, то це було б...

РЕКЛАМА:

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення