Суспільство
Етична косметика: як обрати засоби, які не тестують на тваринах
Нещодавно соціальні мережі вибухнули від короткометражного ролика від актора Тайка Війтіті та організації Humane Society International. Головним героєм відео став кролик Ральф, на якому тестують свої засоби косметичні бренди. Цей ролик змусив багатьох людей перевірити свої косметички та розібратись у тому, чи є етичними засоби, якими ми щодня користуємось. Виявляється, більшість країн і досі на законодавчому рівні дозволяють тестування на тваринах, а в деяких це навіть є обов’язковим. Від таких методів страждають тисячі тварин! Ми разом з екоактивісткою та блогеркою Людмилою Вишнівською розібрались, що таке етична косметика, як її обрати та які українські бренди можна вважати сruelty-free.
Як косметику тестують на тваринах?
Етична косметика – це засоби, які не тестуються на тваринах на жодному з етапів виробництва. Тобто ні готовий продукт, ні інгредієнти.
Дуже часто бренди вдаються до тестування на тваринах своїх засобів. І крем для рук, і засіб від комарів, і побутова хімія можуть тестуватись на тваринах, якщо продукти не cruelty-free. Для проведення тестів тварин спеціально відловлюють, купують, або вирощують. Випробування відбуваються не тільки на кроликах, а й диких тваринах, приматах та навіть котах чи собаках. Страшно уявити скільки тварин страждають від тестування косметики. Лише в США, за даними Humane Society International, щороку гине 200 тисяч тварин після випробування.
Тестування на тваринах – це дуже жорстока процедура. Найпопулярніший метод – тест Драйзера. Для цього беруть кроликів альбіносів, фіксують їх, щоб не рухались, і на слизову ока заливають той чи інший засіб. Так можуть тестувати шампуні, гелі, креми – чи будь-що, що може потрапити в око людині. Ці кролики мають таку специфіку, що вони не кліпають і слизову очистити не можуть. Під час досліду вони не можуть навіть протерти лапкою око, тому потім страждають від подразнень, кровотеч або навіть втрачають зір. Часто цей метод використовують на мишах чи біглях. Але на останніх рідше, бо їх дорого утримувати і вирощувати. Якщо під час тестування тварина не помирає, то її підліковують і використовують знову.
Читайте також: Не гірша за корейську. Шість брендів української натуральної косметики
На біглях також часто тестують різні аерозолі, лаки для волосся чи спреї. Тваринам одягають маску і закривають їх у тубус чи коробку. Потім туди випускають високу концентрацію аерозолю і спостерігають за реакцією. Часто тварини можуть помирати від задухи. Ще є один спосіб, коли тварині розрізають лапку і наносять туди різні засоби, щоб побачити реакцію. Але це просто варварство. Давно доведено, що фізіологічні процеси, які протікають у людей і тварин – зовсім різні. Є інгредієнти, які шкідливі для тварини, а для людини – ні. І навпаки.
Чи є альтернативні методи тестування косметики?
Звичайно, є багато альтернативних методів тестування косметики, які не шкодять тваринам. До найбільш поширених відносять:
- Метод комп’ютерного моделювання. Завдяки комп’ютеру створюють тканину, яка максимально схожа на людську шкіру.
- Тести на ембріонах яєць. Це не зовсім веганський метод, але шкоди від нього точно менше.
- Тести in vitro (тест у пробірці). Тут також можуть використовувати тваринні продукти.
- Тести на добровольцях. Цей метод дуже популярний в Америці, коли на студентах-інтернах випробовують різні засоби. Це все цілком законно і за згодою добровольців.
Що каже законодавство?
В Україні 20 січня 2021 року Кабінет Міністрів прийняв резолюцію, яка забороняє тестувати косметику на тваринах і продавати такі засоби. Цей документ вступає в дію лише через півтора року. Але це вже величезне досягнення для України.
У Євросоюзі, Ізраїлі та Канаді вже давно заборонено випробування на тваринах. Там використовують альтернативні методи тестування. Чого не можна сказати про Китай. Там досі діє закон про обов’язкове тестування на тваринах імпортної косметики. А багато ж брендів хочуть продавати свої засоби на ринках Китаю. І компанія може сама не тестувати косметику, але профінансує тестування саме в цій країні. До того ж у Китаї є обов’язковий післяпродажний тест. Якщо бренд пройшов перевірку і вже стоїть на полицях китайських магазинів, то його засоби можуть зняти з продажу, протестувати і знову випустити. Такі закони. Водночас, якщо косметика виготовлена на материковому Китаї, то вона може не тестуватись на тваринах. Але при цьому продавати її в межах цієї країни заборонено – тільки на імпорт.
Тому якщо ви побачите, що бренд позиціонує себе як етичний, але продається в Китаї – це означає, що він проводить тестування на тваринах. На це варто звертати увагу.
Як обрати етичну косметику?
1. Етична косметика має сертифікати
Зазвичай бренди маркуються сертифікатами спеціальних організацій. Найпопулярніша – американська PETA. Організація видає сертифікати брендам і веде свій список етичної і не етичної косметики. Якщо бренд отримує сертифікат від PETA, то маркує свою продукцію знаком кролика. Є й інші сертифікати, які засвідчують cruelty-free статус косметики – Leaping Bunny та Choose Cruelty Free. Але не всі бренди маркують свою косметику, навіть якщо отримали сертифікат. Щоб перевірити етичність, можете просто зайти на сайт PETA або скористатися спеціальними мобільними додатками (Bunny Free або Cruelty-Free).
2. Звертайте увагу на країну-виробника
Як я вже казала, в Європейському союзі заборонено тестувати різні засоби на тваринах, тому якщо бачите на упаковці “країна-виробник ЄС” – скоріше за все це етична косметика. Але можуть бути нюанси. Якщо косметика продається чи виготовляється в Китаї, ймовірно, вона тестована на тваринах.
3. Звертайте увагу на склад
Я веганка, тому використовую не тільки етичну косметику, а й веганську. Бо є тваринні складники – бджолиний віск, ланолін, муцин. Для отримання останнього беруть ахатинів, поміщають у центрифугу і дуже сильно розкручують. Від цього тварина стресує і виділяє муцин. Дуже часто після такої процедури ахатини не виживають. Муцин часто використовують у патчах та сироватках. Також у декоративній косметиці для отримання червоного пігменту часто використовують кармін, який беруть з жучків. Ще я намагаюсь уникати гліцерину, адже він також буває рослинного і тваринного походження.
4. Запитуйте сертифікати
Часто бренди можуть позиціювати себе як етичні, але інгредієнти, які закуповуються для виробництва косметики, могли тестуватись на тваринах. Тому ви можете запитувати у бренду сертифікат на косметику чи окремі інгредієнти. Якщо побачили, що там є щось з Китаю чи Кореї – є питання. Вам не мають права відмовити у наданні сертифікату. Також ви можете попросити висновок про те, як засоби були протестовані. Якщо пишуть, що була дія в шлунку чи на слизовій – косметика неетична. Все ж таки більшість українських брендів не тестують на тваринах свої засоби, бо це дуже дорого. Але можуть закуповувати неетичну сировину. Тому потрібно перевіряти.
Які українські бренди є етичними?
1. LUNNITSA
Цей український бренд точно відомий серед активних користувачів Інстаграму, адже його засновницею є відома блогерка Софія Стужук. LUNNITSA – це виробник натуральної косметики, яка не тестується на тваринах. Тут є багато засобів для тіла, обличчя та волосся. Найпопулярнішим серед асортименту бренду є солі для ванної, у складі яких сіль, рослинні вершки, гідрокарбонат натрію, лимонна кислота, сіль Епсома та ароматизатор, а також натуральні скраби та масла для тіла.
Крім того, етична косметика від LUNNITSA приходять в екологічному упакуванні. Ціни дуже лояльні : скраб для тіла – 200 гривень, вершки для ванни – 125 гривень, крем для обличчя – 495 гривень, а натуральна олія – 185 гривень.
2. Natureal
“Не потрібно обирати між безпекою, якістю та зручністю. Ми вже все продумали – для себе, і для вас”, – кажуть засновники українського бренду Natureal. Це повністю натуральний виробник, засоби якого не тестуються на тваринах. Компоненти піддаються тільки біологічним процесам, таким як ферментація, дистиляція та холодний прес. 70% інгредієнтів сертифіковані COSMOS/ECOCERT.
Кожний засіб Natureal розроблений за підтримки технологів і хіміків. Вони працюють з лідерами ринку органічних компонентів з Іспанії, Італії, Японії, Франції.
Серед асортименту бренду є етична косметика для волосся (твердий шампунь, пілінг, шампунь, бальзам, олія), для обличчя (гель для очищення, крем-молочко, убтан, тонік) та для тіла (крем, баттер, дезодорант). У Natureal є travel-версії засобів, тому косметику зручно брати з собою. Ціни на засоби в середньому 250 гривень.
3. Marie Fresh Cosmetics
“Ми впевнені, що краса кожної жінки унікальна, і що її можна та потрібно підтримувати. Наше завдання – показати та довести вам, що не тільки регулярні походи до косметолога і дорогі процедури в силах підтримати вашу красу і зберегти молодість”, – кажуть засновники бренду Marie Fresh Cosmetics.
Читайте також: 5 причин, чому варто перейти на твердий шампунь
Косметика Marie Fresh Cosmetics виготовляється у лабораторних умовах, тому кожен флакон крему відповідає виробничим стандартам, з максимальним збереженням корисних властивостей масел і активів. Тут можна знайти засоби для будь-якого типу шкіри та для будь-якого віку. Скраб та крем для тіла, крем для обличчя, пілінг, шампунь, бальзам, тонік, маска, пінка для очищення – все це можна придбати як на сайті бренду, так і в офлайн-магазинах. До речі, якщо ви відвідаєте магазин Marie Fresh Cosmetics, одразу можете отримати консультацію професійного косметолога. Ціни на косметику в середньому 300 гривень.
4. Sue
Sue — це не просто бренд натуральної косметики. Це — любов до кожної баночки, кожного компоненту і наліпки. Тут ви можете придбати засоби для обличчя, тіла, волосся, сонцезахисні креми та косметику 45+. Бренд не тестує засоби на тваринах. Для цього у них є своя фокус-група, яка складається з жінок різного віку.
Крім того, бренд піклується про екологію і намагається мінімізувати свій вплив на довкілля. Всі баночки можна здавати на переробку, а також приносити порожню та чисту тару для утилізації у магазини бренду. Крем для обличчя від Sue коштує 390 гривень, сонцезахисний гель – 495 гривень, екодезодорант – 310 гривень, а скраб для тіла – 20 гривень.
5. Ptichkin Sad
Ptichkin Sad розробляє повністю фізіологічні формули, які спрямовані на природне відновлення мікробіом шкіри й волосся. Косметика містить тільки знайомі тілу рослинні складові. Це дозволяє максимально м’яким і природним чином впливати на поліпшення стану вашого тіла і волосся.
Серед асортименту варто звернути увагу на твердий шампунь для різних типів волосся з олією вівса та маслом дерева Ши, рідкі кристали для кінчиків волосся з олією авокадо, аргани та жожоба, скраб для шкіри голови з евкаліптом. Ціни: шампунь – 350 грн, олія для волосся – 295 грн, скраб – 245 грн.
6. Mixturabeauty
Це бренд натуральної рослинної косметики, яка не містить парабенів та штучних барвників. У складі тільки природні екстракти та олії.
Основний асортимент марки – олійні суміші для обличчя і тіла, є гарне мило, гідролати. Зараз в асортимент додали і натуральні дезодоранти. Також тут є муси і скраби для тіла, урбан для обличчя і натуральні скраби та бальзами для губ. Ціни на засоби стартують від 70 до 400 гривень.
7. Careful
Careful – це натуральна етична косметика, розроблена тандемом професійного візажиста і технолога з використанням виключно сертифікованих природних компонентів.
“Ми створили Careful як маніфест мінімалізму. Один засіб можна застосовувати по-різному, один наш набір виконує функції 30 пластикових баночок з минулого, а грамотно підібраний засіб прослужить довго і ефективно”, – кажуть засновники бренду.
Тут можна придбати яскраві помади для губ і щік, тональний крем-флюїд, мінеральну пудру для макіяжу, урбан для очищення обличчя і пілінг-скраб для губ. Ціни в середньому 300 гривень.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі