

Суспільство
5 причин, чому варто перейти на твердий шампунь
Волосся та довкілля скажуть “дякую” за перехід на твердий шампунь. Чому? За словами виробників, при виготовленні такого косметичного засобу використовується мінімум води, всілякої пакувальної тари та хімічних компонентів.
На вигляд він, як звичайне мило, зі шорсткою поверхнею. Проте зберігається максимум корисних властивостей. Зазвичай, твердий шампунь роблять “холодним способом”, а потім дають ще місяць настоятися. Тож чим цей засіб може вас здивувати?
П’ять причин для переходу
1. Найголовніша і чи не найвагоміша – екологія. В середньому, родина з чотирьох людей використовує 1-2 пляшки рідкого шампуню щомісяця (в залежності від частоти миття волосся). Кожна нова пляшка – додаткове навантаження на екологію у вигляді непереробленого пластику.
У свою чергу, твердий шампунь не потребує пластикової обгортки. Усі компанії намагаються використовувати папір для пакування.
2. Волосся не так швидко жирніє. Виробники еко-шампуню часто хизуються цією перевагою, адже такий вид шампуню краще видаляє шкірний жир. Проте якщо волосся схильне до сухості, варто користуватися зволожуючими бальзамами. Рідшим купанням зможете зекономити не лише на кількості шампуню, а й збережете воду.

3. Менша кількість доданих консервантів. Для виробництва такого косметичного продукту використовують 80-90% ПАРів (поверхнево-активних речовин), а решта 10-20% – екстракти і олії. У свою чергу, для рідких шампунів використовують консерванти, ароматизатори, стабілізатори та ін, щоб рідка речовина не так швидко втрачала ефект.
4. Шматочка твердого шампуню вистачає на 2-3 місяці. Але за умови, що ви дотримаєтесь рекомендацій з догляду. Цей косметичний девайс погано переносить вологу, тому після використання йому потрібно дати просохнути. Виробники пропонують зберігати його у звичайних відкритих мильницях.
5. Одна із вагомих причин для любителів активного відпочинку – невеликий об’єм шампуню і його твердість. А це означає, що в аеропорту не доведеться переживати, чи не проллється щось у валізі. Крім того, ті, хто подорожує економ-класом та обмежений лише рюкзаком, знає, що рідини мають фасуватися у пляшечки до 100 мл, та в окремих пакування. Твердий шампунь гарно піниться, тому навіть невеликого шматочка вистачить на кілька використань. Зекономите на вазі рюкзака.
Де придбати твердий шампунь українського виробництва?
Фабрика натхнення
На вибір пропонують 5 видів твердого шампуню: тонкого та ослабленого, з підвищеною жирністю, з відновлючим ефектом, з протеїнами шовку та кашеміру, для укріплення.

Виробник дає детальний опис інгредієнтів кожного виду, тому якщо перше знайомство з твердим шампунем вийшло не дуже, варто спробувати інший варіант.
Ціна: 115 гривень за шайбу, вагою 45 грамів. Сайт виробника тут.
Dobre mylo
Цей виробник пропонує вісім типів шампуню: з кропивою, дьогтем, коноплею, м’ятою, яєчним жовтком, полином і розмариновий. Найцікавіший серед них – з червоним перцем та цибулею. Як зазначають виробники, щоб створити такий шампунь, доводиться пововтузитися, адже компоненти цибулі та перцю складно вживаються з рештою інгредієнтів.

Із супутніх товарів пропонуються тверді бальзами та медова маска для волосся.
Ціна: 162 гривень за 100 гр. Сайт виробника тут.
Li’zar
У лінійці цього виробника 6 видів шампуню. Серед них ментол, обліпиха мед, зелений чай. Цікавинки: кропива з хною (яка не підфарбовує волосся, але живить його), та на основі морської водорості ламінарії.

Крім того, поціновувачі аюрведичних практик зможуть на сайті можна знайти спеціальний догляд для волосся.
Ціна: 190 гривень за 50 гр. Сайт виробника тут.
VESNA
Магазин на вибір пропонує два види шампуню: з кропивою, який стимулює ріст волосся, бореться з лупою та відновлює шкіру голови та трояндою, яка має ефект делікатного очищення для фарбованого волосся.

Крім того, із супутніх товарів можна придбати маски та олії для волосся.
Ціна: 260 гривень за шматок. Сайт виробника тут.
Ptichkin Sad
Виробник пропонує чотири типи твердого шампуню. Серед них найцікавіший – з вуглем бамбуку. Пишуть, що він ідеально підходить для чоловіків, застосовується для всіх типів волосся.

Із цікавинок, на сайті можна знайти скраб для шкіри голови, рідкі кристали для кінчиків волосся, масло для відновлення і росту.
Ціна: 295 гривень за 100 гр. Сайт виробника тут.
Суспільство

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не в Україні. Та він лишився її вірним сином, продовжував говорити українською й назавжди вписав своє ім’я у світову історію.
Як Любомир повпливав на майбутнє світових технологій, дослідили у ШоТам.
«Якби я лишився в Україні, то був би в Сибіру або розстріляний»
Любомир Романків народився в 1931 році в сім’ї вчительки та правника у Жовкві Львівської області. Його батьки були активними в громадському житті, якийсь час навчали сина вдома. Згодом він вступив у Львівську гімназію. Але дитинство закінчилося швидко — фронт Другої світової невпинно посувався до домівки Любомира.
«Коли увечері до Жовкви прийшли совєтські війська, то вже вночі з’явилися списки тих, хто має бути розстріляний наступного ранку. У тих списках був мій батько, котрий працював адвокатом у Жовкві. Його встигли вивезти, а мене, сестру та маму вивезли наступної ночі. Якби я лишився в Україні, то був би в Сибіру або розстріляний», — пригадував Любомир Романків.
Хлопцю було всього 13 років, і попереду на нього чекало ще багато перешкод. Сім’я переїжджала часто — побувала в Польщі, Словаччині, Австрії, жила в таборі для біженців. А після закінчення війни вони осіли в Канаді, де Любомир почав навчатися в українській католицькій школі:
«Мої знання з фізики, хімії, технологій та інженерії були набагато вищі, ніж у моїх канадських однокласників».
Але родині доводилося виживати, і паралельно з навчанням хлопець ще й працював. Спочатку мріяв про фах архітектора, але можливості вступити на такий факультет не було, тому Любомир обрав хімічну інженерію в Університеті Альберти. Щоб заробити на вступ, йому довелося копати на заводі рови для труб.
«Це була дуже важка праця, у мене буквально не було сил повечеряти. Тоді я мав лише одну думку: будь-якою ціною я маю вступити до університету, щоб не працювати фізично все життя», — пригадував Любомир.
«Виявилося, що я знав більше, ніж вони думали»
Після університету Любомир влаштувався на роботу в місцеву металургійну компанію. Перший з багатьох його винаходів стався саме там — хлопець вигадав хімічний спосіб видобування цинку з руди, що був набагато простіший і дешевший, ніж на підприємстві:
«Я не зміг переконати інженерів і керівників тієї фірми, що ці винаходи розв’язують проблеми та їх варто розробляти. Вони жартували: “От що ти знаєш, якщо ти лише два роки тому закінчив університет?!”. Виявилося, що я знав більше, ніж вони думали».
Декан місцевого навчального закладу рекомендував Любомира найкращим університетам Штатів — так молодий науковець подався до Массачусетського технологічного інституту. Там продовжив роботу над винаходом з видобування цинку та в 1962 році отримав докторський ступінь.
«Мою технологію використовують у видобуванні цинку вже майже 40 років», — ділився Любомир.
Науковець підшуковував роботу в США — у нього було аж 16 пропозицій. З усіх він обрав ІВМ (International Business Machines). Найважливіший винахід Любомира Романкова був попереду.
«Так з’явилася Apple»
«Щоразу, коли ви натискаєте кнопку “Пуск”, якась частинка в комп’ютері, яку я винайшов, уже активізувалася й працює для вас», — казав Любомир Романків.
І це справді так, адже в списку винаходів науковця аж 68 ідей! Завдяки його наполегливості й вірі в результат компанія Apple зараз така, яка вона є:
«Стів Возняк був одним з тих, хто купив у нас такий п’ятидюймовий диск, і, як він сам сказав, у своєму гаражі бавився, як сполучити процесор з цим диском. Він це показав Стіву Джобсу, а той умів гарно продавати. Так з’явилася Apple».
Що це за винаходи? Спочатку комп’ютер складався з двох елементів: процесора та пам’яті. Магнітні голівки для плівок, що зберігали інформацію, виготовляли дуже повільно (це було дорого і складно), а Любомир вирішив використати свої знання з хімічної інженерії та металургії:
«Замість 30 головок на площі 5×5 сантиметрів я продукував приблизно тисячу таких головок. За дві години можна було зробити кілька тисяч магнітних головок. Кожна з них була однакова, менша за 1/4 людського волоска. Спосіб записування інформації став дешевим і швидким».
Але це не був одномоментний винахід — знадобилося 3 роки, щоб все запрацювало. Попри прогресивність ідеї, Романків не називав її на свою честь:
«В електроніці є багато людей, що винайшли важливі речі, але ніхто не додає своє прізвище до винаходу. Я міг би заявити, що це “головки Романкова” — науковці між собою так колись говорили. Але мені здається, що людина понижує себе, якщо хоче назвати щось своїм ім’ям».
У 70-х Романків мав ще одну ідею, але так її й не втілив, — це мав бути невеличкий комп’ютер, який можна носити в кишені, сполучений з мозком певним чіпом, щоб «запам’ятовувати» інформацію одразу на диск. З цієї ідеї тоді посміялися, але невдовзі й вона може стати реальністю, чи не так?
«На кожному кроці, де міг підкреслити, що я українець, я це робив»
У його будинку була велика бібліотека з українськими виданнями — і довоєнними, і тими, що з’явилися після відновлення незалежності України. Новини Любомир читав також українською, а не англійською. Попри те, що чоловік більшість свого життя прожив не в Україні, йому вдалося зберегти свою національну ідентичність. Він не раз пригадував «правило» свого дому: «Переступаєш цей поріг — ти вступив до нашої України. Тут говорять лише українською».
Вперше на батьківщину йому вдалося потрапити в 70-х роках: спочатку він читав лекцію в Москві, а тоді йому дозволили відвідати Київ і Львів:
«На кожному кроці, де міг підкреслити, що я українець, запрошений як українець і винаходи, зроблені українцем, а не, наприклад, канадцем чи американцем, я це робив. І тому говорив рідною мовою».
Любомир пригадував, що за ним постійно стежили, і він з великими труднощами зміг зустрітися з родиною у Львові — для цього виходив з чорного ходу готелю.
«Я припускав, що мене можуть підслуховувати або підглядати за мною. Тому коли увійшов до номера, став шукати настінні гачки, на яких нічого не висить. Так я й знайшов на одній стіні такий гачок і повісив на нього свій капелюх», — розповідав українець.
Після 1991 року Любомир часто навідувався на батьківщину: читав лекції в університетах, розбудовував український «Пласт», членом якого був з 1940-х (спочатку підпільно).
За життя Любомир Романків отримав багато нагород. Зокрема його портрет розмістили в Залі національної слави США поряд з портретом Стіва Джобса. Помер винахідник у червні 2024 року. А світ досі користується його винаходами й не завжди здогадується, що це справа рук і світлого розуму саме українця.
Суспільство

Освітня платформа uBoost, що безплатно підтримує молодь з малих міст і сіл, презентувала блокнот «Самотворці». У ньому зібрали реальні історії підлітків, які мріють про власну справу.
Про це повідомили uBoost.
Що відомо про ініціативу
Кожен, хто задонатить 650 гривень, отримає примірник блокнота і допоможе зібрати 80 тисяч гривень на мінігранти для переможців проєкту «Створюй ТУТ! Старт в підприємництві та кар’єрі». Кошти підуть на реалізацію першого мінібізнесу підлітків.
«Кожен примірник — це шанс для підлітка запустити свій перший мінібізнес. Цей блокнот — про тих, хто тільки починає. Про молодь, яка мріє, вчиться, ризикує. І запускає свої перші проєкти — попри війну, брак ресурсів і страх»‚ — написали в uBoost.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям
У вересні команда uBoost планує випустити оновлену версію блокнота «Самотворці», яка міститиме історії підлітків, що реалізували свої ідеї завдяки мінігрантам. До нього ввійдуть зокрема такі ініціативи: облаштування логопедичних кімнат, запуск екологічних проєктів, створення одягу, організація хабів для молоді та інші.
Підтримати молодь можна за посиланням.
Нагадаємо, що українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка uBoost
Суспільство

28 квітня в Києві відбудеться благодійна подія «pls communicate responsibly: психологічний нетворкінг». Івент організовує платформа pleso у партнерстві з фондом «Вовки да Вінчі», ADASTRA CINEMA та Squat17b.
Про це повідомили організатори.
Що буде на заході
Перед подією учасники пройдуть коротке тестування на тип особистості та отримують браслети з кольоровим маркуванням, щоби полегшити комунікацію.
Спікерка івенту — психологиня та співзасновниця pleso Анна Ліссова. Вона розповість про внутрішні потреби, зв’язок з іншими та бар’єри у спілкуванні.
Під час події також відбудеться благодійний аукціон. Усі зібрані кошти передадуть на підтримку батальйону «Вовки да Вінчі».
Читайте також: У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)
Як відвідати
Захід розпочнуть 28 квітня о 18:00 у просторі Squat 17b за адресою: Терещенківська, 17Б.
Вхід на подію вільний, але необхідно попередньо зареєструватися за посиланням.
Нагадаємо, що Лебіга, Магучіх, Байдак та інші долучаться до виставки «Третє дихання» у Києві: як відвідати.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Squat 17b