Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

EcoCity: як школярі створили першу в Україні мережу моніторингу якості повітря

Опубліковано

Три роки тому чотири школярі запропонували ідею, яку досі не змогла впровадити держава — громадський моніторинг якості повітря. EcoCity розповідає українцям про стан забруднення повітря у містах та дозволяє аналізувати ці дані. Ініціатори проєкту тепер точно знають, хто ж найбільше забруднює повітря в Україні та як із цим боротися.

Громадський моніторинг зміг вивести Україну з тіні. З їх допомогою світ вперше зміг дізнатися, наскільки безпечно дихати повітрям в нашій країні. До цього такі ініціативи існували тільки в країнах Євросоюзу, США, Китаю та інших розвинених держав.

Олексій Трелевський,
Олексій Трелевський,

Куратор громадського моніторингу якості повітря EcoCity
співавтор проєкту «Навчимо 1000 дітей Arduino робототехніці в школах м. Івано-Франківськ», співавтор проєкту «Дитяча 3D-лабораторія», керівник ГО «Фрі Ардуіно»

Ідею з моніторингом повітря вигадали діти

Я вже давно проводжу безкоштовний гурток робототехніки для дітей в Івано-Франківську. Коли набралася третя група у 2018 році, в ній були вже більш досвідченні діти, які почали займатися програмуванням на мові Arduino. Вони створювали різні роботизовані пристрої. На одному з підліткових хакатонів у чотирьох школярів з групи виникла ідея створити в місті автоматизовану мережу оцінювання якості повітря. Там їх ідею не підтримали — вони не посіли жодне призове місце.

Однак я бачив майбутнє у цьому задумі й запропонував своїм юним робототехнікам податися на грантову програму від Urban Space 100 в Івано-Франківську. Ці гранти надає ресторан, в якому власники 80% свого прибутку віддають на різні соціальні проєкти міста. Вони мене послухали, подали свою ідею, її там підтримали. Подібного на той час в Україні не було, тож задум хлопців їм сподобався.

Для реалізації проєкту потрібно було розробити перші п’ять станцій прототипу моніторингу, налаштувати сайт, оформити карту моніторингу. Для цього було необхідно 29 тисяч грн. За умовою гранту, приблизно 18 тисяч грн ми отримали від Urban Space 100, ще 30% покрили допоміжні спонсори. І вже того ж року в Івано-Франківську з’явилися п’ять перших автоматизованих станцій моніторингу. Всі дані в режимі онлайн виводилися на карту EcoCity й показували реальні показники якості повітря.

Команда громадського моніторингу якості повітря EcoCity

Наші пристрої вивели Україну з тіні

Від початку проєкту ми виготовили і встановили вже приблизно 500 станцій моніторингу, з яких близько 250 постійно виводять дані у режимі онлайн. Наші станції зараз збирають дані по всій країні. Дані з сенсорів на станції обробляються платформою Arduino і надсилаються на сервер. Після цього дані виводяться в зручному вигляді на сайті. Наявність таких станцій дозволяє контролювати забрудненість у містах, а також аналізувати ці дані. Екологи можуть використовувати дані зі станцій для різного роду розрахунків. Також таким чином можна доводити інформацію про стан забрудненості повітря в маси та популяризувати екологічний рух серед населення.

Крім того, ми наші сервери відправляємо на всесвітню карту моніторингу якості повітря WAQI.info. Наш проєкт першим вивів Україну на цю мапу. Наша країна була сірою частиною цієї карти — не ній не було показано жодної станції, яка контролює якість повітря в Україні.

Розумні пристрої самі вмикають витяжки

Також у нас є станції внутрішнього моніторингу, які аналізують якість повітря у приміщенні. Прилади перевіряють наявність дрібнодисперсного пилу в будівлях. Ці станції оптимізовані таким чином, що можуть керувати вентиляцією або витяжкою. Наприклад, якщо вдома піднялася концентрація вуглекислого газу до якогось рівня, який ви задаєте самі, то буде вмикатися вентиляція.

Пристрої для визначення якості повітря

Окрім іншого, в нас є мобільні прилади, які на карті показуються в русі. Вони дозволяють робити заміри якості повітря, наприклад, коли людина їде чи йде. Пристрій відправляє gps-координати в такій динаміці, виводячи дані на карту. Це наша остання розробка, їх можна брати з собою і вимірювати 15 параметрів якості повітря, в тому числі радіаційний фон.

Ми потрібні тим, кому на себе не байдуже

Переважно наші прилади купують активісти, громадські організації та люди, які хочуть розуміти, чим вони дихають. Також звертаються деякі органи місцевого самоврядування, якщо мають кошти на балансі та розуміють, що потрібно контролювати якість повітря. Відтак вони можуть ці кошти спрямовувати через тендери на закупівлю нашого обладнання. Ми вже мали такий досвід з Хмельницькою, Кам’янець-Подільською міськрадами, зараз Луцька міська рада ще хоче придбати.

Найпростіший прилад коштує 1475 гривень. Від дорожчих вони відрізняються наповненням. Хоча концепт скрізь однаковий — показники дрібнодисперсного пилу, термокомпенсації, температури, вологи та тиску. Пристрій може бути на кронштейні — це вже додатково для того, щоб регулювати якість повітря на будівлях. Ми рекомендуємо людям все ж таки брати станції з кронштейнами щонайменше у 40 сантиметрів від стіни. Річ у тім, що стінами завжди йде темно, тому вона — тепліша. Завдяки кронштейну сенсор досліджує справжнє повітря, яке є на вулиці.

Хто ж шкодить більше: люди чи заводи?

За цей час ми зібрали достатньо даних, щоб стверджувати, що найбільше повітря забруднює виробництво. Це теплові електростанції, металургійні заводи, коксохімічна промисловість. Вони викидають бруд далеко в атмосферу, якщо в них високі труби. Забруднення відносить далі, відповідно, відбувається більше розсіювання в атмосферу. А коли ще й несприятливі метеорологічні умови, тоді все це одразу осідає на найближчих населених пунктах.

Однак значна частина бруду потрапляє в повітря й через людей. Йдеться, зокрема, про спалювання решток рослинності, яке в нас відбувається кожної весни й осені, коли люди починають палити суху траву. Також сильно забруднюють атмосферу твердопаливні котли.

Рівень забруднення повітря в Україні станом на вечір 12 лютого 2020 року

Рівень забруднення коливається відносно пори року. В опалюваний сезон по всій Україні спостерігається перевищення показників, адже коли вітряна чи дощова погода — бруд видувається, очищається водою. Коли немає вітру та дощу, забруднення накопичується.

«Поїзди-шкідники» — на смітник

Зробити повітря чистішим можна чітким законодавством. Досі нормально не врегульована відповідальність за забруднення повітря. Якщо подивитися на штрафи державної інспекції, вони просто смішні. Уявіть, штраф за самовільне спалювання листя вищий, ніж за забруднення повітря. Це терміново треба переглянути. За викиди в атмосферу штрафи високі, але підприємство покарати дуже важко, якщо в нього з дозволами все нормально.

Читайте також: Як вінницькі школярі рятують місто від сміття

Зараз починають змінювати законодавство. Планується, що і штрафи будуть вищі, і кримінальна відповідальність може з’явитися. Країні потрібна зрозуміла процедура звернень громадян і чіткі нарахування збитків за забруднення повітря. Якщо такий закон ухвалять, багато що зміниться. Навіть половину поїздів, які їздять Україною, потрібно буде замінити. Адже зараз в них немає необхідної вентиляції, відповідних фільтрів — вони їздять на дизелі й опалюють вагони вугіллям. Люди, які їдуть в таких поїздах, наражають своє здоров’я на можливу онкологію.

В Європі вже давно такого немає. Там знають, що вугілля — це найбрудніша складова спалювання. Коли воно горить, то виділяє в повітря багато забруднювальних речовин. Тому коли буде чітке законодавство, тоді буде все врегульовано. Однак з ухваленням таких норм не поспішають, адже всі розуміють, що коли буде таке законодавство, то буде дуже багато затрат.

Повітря вбиває й у власній оселі

Українцям варто почати стежити за якістю повітря, звертаючи на це більше уваги. Тому що коли ми заходимо в магазин, зазвичай вибираємо собі якісніші продукти з нормальним терміном придатності й більшою кількістю натуральних інгредієнтів. Також купуємо очищену воду — з крана вже майже ніхто не п’є. А от на повітря, без якого людина не може прожити й двох хвилин, не часто звертаємо увагу. Люди просто не розуміють, що дуже значний відсоток хвороб — від неякісного повітря.

Особливо страшно те, що це джерело забруднення може бути в нашій оселі, наприклад, через неякісні оздоблювальні матеріали, які постійно виділяють різні органічні хімічні сполуки, як от альдегіди та формальдегіди. Важливо завжди звертати увагу, щоб таких компонентів не було. Також шкідливими часто є мийні засоби: вони виділяють токсині речовини, які потрапляють у повітря. Відповідно, перевагу варто надавати натуральним засобам. Чим більше люди будуть цікавитися усім, що їх оточує, тим здоровішою ставатиме нація.

Суспільство

Євген Клопотенко запустив сервіс замовлення шеф-кухаря додому: як цим можна скористатися

Опубліковано

Євген Клопотенко запустив новий сервіс Makitra, який дозволяє замовляти шеф-кухаря додому. Головна мета цього сервісу – звільнити людей від щоденних клопотів з приготування їжі, щоб вони мали більше часу на спілкування з родиною та відпочинок.

Про це повідомляє видання village

Також Makitra створює нові можливості для українських шеф-кухарів, які часто стикаються з професійним вигоранням.

Сервіс пропонує можливість замовити приготування їжі на 4-5 днів для сім’ї на щодень або обслуговування сімейних обідів та зустрічей з друзями. Меню для платформи розробив сам Євген Клопотенко, воно включає понад 200 страв, які поєднують українські традиції з сучасними гастрономічними трендами.

Читайте також: Вільне для вільних: зооволонтерка з Бахмута евакуювала понад 150 собак (ВІДЕО)

При замовленні команда Makitra враховує побажання клієнтів щодо улюблених продуктів та особливостей харчування. Шеф-кухарі купують продукти у магазинах великих мереж за кілька годин до візиту та готують страви на кухні замовника. Кожна страва упаковується в спеціальні контейнери з маркуванням та інструкціями з розігріву й сервірування. Також шеф-кухар відповідає за чистоту на кухні та зберігає конфіденційність клієнтів.

Нагадаємо, Укрзалізниця приготувала Великодні обіди для Харківщини – фото.

Фото: Makitra

Читати далі

Суспільство

Гарячі серця палять ворожі дрони: прикордонники влучно знищили ворожий БПЛА

Опубліковано

Під час чергової ворожої атаки БПЛА на Сумщині прикордонники збили ударний безпілотний літальний апарат типу «Shahed-131/136».

Про це повідомляє ДПСУ.

На одному з напрямків державного кордону мобільна вогнева група прикордонників акустично зафіксувала політ баражуючого боєприпасу типу «Shahed-131/136».

Охоронці кордону відкрили вогонь зі стрілецької зброї, в результаті влучання БПЛА вибухнув в повітрі.

Читайте також: Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Після збиття дрона в нічному небі з’явилося вогняне серце, як символ хоробрих сердець українських захисників, які боронять свою Батьківщину.

Відео знищення ворожого БПЛА можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, національний музей Революції Гідності отримав європейську нагороду.

Фото: ДПСУ

Читати далі

Суспільство

Що носить Одеса? Морські мотиви, органічні матеріали та повітряні силуети від локальних брендів

Опубліковано

В Одесі розташований найбільший промтоварний ринок Європи. «7 кілометр» займає близько 170 гектарів та має понад 6 тисяч контейнерів і більше 1 200 павільйонів, де продають, зокрема, тканини. Одеські дизайнери досить часто заходять на ринок по тканини й фурнітуру — там великий вибір, і можна знайти щось особливе для своїх колекцій. А найголовніше — там найнижчі ціни, якщо брати гуртом. Саме ця особливість і стала причиною того, що в Одесі так багато локальних брендів, які пропонують одяг власного виробництва.

Та й загалом Одеса — це місце з творчим вайбом. Тут легко знайти натхнення та втілити найсміливіші ідеї в реальність. Як економічний центр Одеса приваблює туристів і місцевих, які обожнюють стильно виглядати. Тому ШоТам зробили підбірку брендів: деякі з них більш відомі, а інші тільки починають свій шлях. 

Бренд Pakhustova

Цей бренд в Одесі у 2015 році створила Вікторія Пактусова. Дизайнерка довгий час черпала натхнення у світі високої моди, працюючи в ритейлі. Вона мала можливість порівняти свої роботи з одягом відомих модельєрів. 

Жінка з дитинства шила одяг для ляльок, а потім втілила ці ідеї у своїй першій колекції. У The Kukla by Pakhtusova входять сукні babydoll, топи з баскою, блузи з пуфастими рукавами, А-силуети й об’ємні волани. 

Минулого літа шоуруму вдалося вийти на міжнародний ринок — магазини Pakhustova відкрили в Чорногорії і Таїланді (на острові Панган). Дизайнерка бренду створила колекцію, яка особливо підкреслює острівний настрій. Матеріали — натуральні тканини, деталі — ручна робота: в’язані крила ангелів, бешкетні банти. 

«У нас одяг, який точно можна носити кожен день. Наприклад, наша дизайнерка Вікуся робить сукні, щоб можна було носити і з кросівками, і з каблучком. У нас зручні пуховики (вся Україна їх полюбляє), зручні костюми, світшоти, худі. Весна-літо, осінь-зима. Блуза з батисту — це наша любов. Наш топ продажів минулого літа — сорочка + шорти з бавовни рожевого кольору», — розповідає засновниця бренду.

SKRIPKA

Люблять одесити й локальний бренд SKRIPKA. Його у 2018 році створила сімейна пара Льолі й Олександра Скрипченків. Філософія SKRIPKA полягає в тому, що справжня унікальність криється не в гучних логотипах чи кричущих принтах, а в якості матеріалу й оригінальності крою. Вони створюють одяг, в якому живеш вільно і з комфортом.

«Багато тканин з льону, з бавовни, віскози. У нас у кожній колекції є відображення легкої природної меланхолійності. Унікальність бренду в тому, що всі речі з минулих і з нових колекцій можуть ідеально поєднуватися. Людина, яка в нас купує восени у 2022 році, може прийти у 2024 році й купити собі щось, що ідеально підходить за відтінком, і так можна створювати капсули гардеробу. Новинки з’являються щотижня, іноді й 2 рази на тиждень — людина зайшла до нас у понеділок, а вже в п’ятницю буде щось нове», — ділиться директорка магазину Настя Омелян. 

Минулого літа бренд уперше представив чоловічу базову колекцію. 


«Нас просили про це жінки, мовляв, «моєму чоловікові нічого носити». Перше, що кажуть чоловіки: «Нам потрібна футболка та шорти». У нас великий вибір повсякденного зручного оверсайз одягу для чоловіків з трикотажу», — додає Настя.

Aisenberg

Місцеве виробництво одягу підтримує й Aisenberg. Команда спеціалізується на виробництві деніму. Магазин заснований в Одесі у 2016 році. Aisenberg використовує високоякісні матеріали та прагне зменшити шкідливий вплив на довкілля, обираючи більш екологічні методи виробництва.

Нещодавня колекція бренду натхненна красою рідної Одеси, зокрема, її морським портом і промисловими краєвидами. У цій колекції Aisenberg представив понад десяток нових моделей джинсів з нестандартним розташуванням кишень та асиметричними деталями. Наприклад, модель Li має прямий крій та ефектно зібрана на талії, що створює враження вільності й імітацію завищеної та трохи великої посадки. Джинси Stacy відображають неординарність підходу дизайнерів Aisenberg — з кишенею, яка начебто помилково пришита занадто високо. До нової колекції також увійшли асиметричні спідниці на ґудзиках та спідниці-шорти, виконані в актуальному ніжно-блакитному кольорі.

Цього сезону шоурум презентує також серію джинсів ICONS, кожна пара в якій втілює образ героїні-натхненниці — відомої української тенісистки Еліни Світоліної, яка народилася в Одесі. Ці джинси виконані в молочно-білому кольорі, ідеальному для тенісного корту, та мають високу посадку й декоративний виріз у формі тенісного м’ячика. Акцент — нашивка на задній кишені з мотивуючим текстом: «Головне — це твоя власна гра, а не позиції в рейтингу. Грай, ніби ніхто не бачить». 

WeAnnaBe

WeAnnaBe, заснований у 2014 році Анною Сокол, стильно втілює смарт-кежуал у жіночому одязі. Бренд орієнтований на сучасну та прогресивну жінку, пропонуючи не просто речі, а комплексні образи, які доповнюють індивідуальний стиль кожної клієнтки.

Анна Сокол та її команда створюють одяг, який ідеально підходить для різноманітних життєвих ситуацій. Наприклад, їхній трикотажний костюм можна легко адаптувати до різних випадків — від повсякденних прогулянок у спортивному взутті до елегантних вечерь на високих підборах. Матеріали, які використовують у виробництві — це твід, трикотаж, екошкіра та денім, що додає текстурності й виразності кожній моделі.

WeAnnaBe активно втілює принципи сталого розвитку у своїй модельній політиці. Виробництво одягу ведуть невеликими серіями, що базуються на реальному попиті — це допомагає мінімізувати відходи матеріалів. Залишки тканин переробляють на екологічні сумки, які слугують альтернативою одноразовим пакетам. Філософія бренду полягає в тому, що там створюють лише ті речі, які дизайнери носили б самі, тому це забезпечує високу практичність і багатофункціональність кожного виробу.

«У нас є бачення того, що треба сучасній та прогресивній дівчині, база, на якій ми будуємо свій бренд. Останнім часом жінки дуже змінилися, змінився їхній спосіб життя, і ми хочемо не просто йти в ногу з ними — ми намагаємось випереджати їх», — пише дизайнерка на своїй сторінці у Facebook.

KulKate Atelier

Простір KulKate Atelier зародився в Одесі у 2020 році. Це не просто бренд одягу, а втілення творчого бачення його засновниці, яка створює одяг з глибоким змістом. Кожен елемент колекції — чи то легка літня спідниця, чи подовжене бавовняне кімоно — «несе в собі частинку Божественного стану, покликаного нагадати про внутрішню гармонію та здатність залучати різноманітність і людські стани».

У новій літній колекції, яка уособлює невагомість і духовне піднесення, спідниці та кімоно виготовлені з органічної бавовни та льону, підкреслюючи стійкість і любов до природи, які є частиною філософії бренду. Засновниця на своїй сторінці в Instagram ділиться, що її надихає тільки те, що приносить задоволення та віру в створюване, а концепція колекції ґрунтується на принципах творення та дарування, аби поширювати любов через жіночу та чоловічу моду.

На сторінці KulKate Atelier активно ділиться новинками, що відображають унікальний стиль і підхід до моди. Філософія бренду пронизує кожну колекцію та кожне повідомлення, спрямоване на те, щоб надихати та ділитися красою з навколишнім світом.

Коли в Україні зачинилися відомі магазини одягу, як-от Zara чи H&M, одесити не засмутилися. Вони залюбки підтримують чесний український бізнес, бо цей одяг часто якісніший, а в ціну не закладені витрати на імпорт і транспортування з Європи тощо. Також немає переплати за відомий бренд та ім’я. Тому ціни на одяг дійсно приємні для українського споживача. 

Читати далі