

Суспільство
Другий шанс: що робити власникам фейкових ковід-сертифікатів? Пояснює сімейний лікар
У розпал пандемії коронавірусу деякі українці, налякані фейками та міфами про вакцинацію, спробували обійти систему та отримати підроблені сертифікати про щеплення. Однак що робити, якщо власник такого «документу» одумався та прагне захиститися від ковіду? Пояснює лікар загальної практики сімейної медицини медичного центру «100% життя» Дмитро Скіргіко.
Коронавірус нікуди не зник, а на черзі – грип
За словами фахівця, з початком повномасштабного вторгнення кількість охочих вакцинуватися від ковіду або отримати бустерну дозу, суттєво зменшилася. Утім коронавірусу байдуже на війну: вірус продовжує циркулювати, а незабаром до нього приєднається сезонний грип.
«Як практикуючий лікар можу сказати, що ковід нікуди не зник. Але, на превеликий жаль, ми бачимо, що тенденція до профілактичних щеплень знизилась. Зокрема і від сезонного грипу. Ми вже очікуємо нову хвилю захворювань взимку. Люди перебуватимуть у закритих приміщеннях, сховищах, на станція метро, де хвороби передаватимуться дуже швидко. І найнебезпечніше – ймовірність підхопити одразу і грип, і ковід. Єдиний захист від цього – щеплення», – ділиться Дмитро Скіргіко.
Фейковий сертифікат ускладнює розуміння перебігу хвороби
У ситуації, коли людина з підробленим сертифікатом про вакцинацію підхоплює ковід, протоколи лікування не змінюються. Однак ризик тяжкого перебігу хвороби для пацієнтів без щеплення – значно вищий.
«Лікар відкриє медичну карту і побачить, що пацієнт вакцинований. Звісно, алгоритм лікування не зміниться, але фахівцю буде складно зрозуміти, чому хвороба протікає саме так. Адже у невакцинованих людей захворювання, як правило, має саме тяжкий перебіг. Тому сподіваюсь, що людина з фейковим сертифікатом у такій ситуації все ж зізнається», – додає лікар.
Наламали дров? Зізнайтеся та зробіть щеплення
Вихід для власників підроблених сертифікатів все ж існує – сказати про це лікарю та отримати першу дозу вакцини від ковіду. На практиці це працює доволі просто: ваші попередні записи визнаються помилковими, а фейковий папірець зникає з медичної картки.
«Такі випадки справді бувають, і я цьому дуже радію. Люди усвідомлюють свої помилки та прагнуть захистити себе і свій організм. Що робити? Необхідно звернутися до медичного працівника, який вносив неправдиву інформацію, та попросити скасувати запис. Та людина може позначити це в системі як механічну помилку або помилково внесені дані. І все – можна вакцинуватися», – пояснює фахівець.
Як побороти міфи про щеплення
Що робити з тими, хто досі вірить у фейки про щеплення? Звертатися до доказової медицини. І найкращий варіант – це освітній контент, що подає інформацію в легкій та ігровій формі. Зокрема – новий український вебсеріал «Яся знає краще», у якому в комедійному форматі спростовують найпопулярніші медичні міфи.
Темам вакцинації від коронавірусу та підроблених сертифікатів автори проєкту присвятили одразу два випуски – «Змовники» та «Фейковий сертифікат». Протягом цих епізодів фанатка доказової медицини Яся коротко та зрозуміло пояснює, чому не варто вірити в антинаукові повідомлення, шукати 5G-вишки та грати на користь міфів, ризикуючи своїм здоров’ям.
Суспільство

Киян запрошують до громадської робочої групи, яка розробить проєкт відновлення Житнього ринку. В ініціативі «Житній буде жити» прагнуть об’єднати містян навколо ідеї відродження пам’ятки Подолу.
Про це редакції повідомили ораганізатори громадської ініціативи.
Громада вирішує, як виглядатиме ринок
Ідеологом ініціативи виступив архітектор Павло Пекер. Він запропонував використати принцип гіпер-демократичної архітектури, у якому громада стає повноцінним замовником проєкту, а архітектор — експертом та фасилітатором процесу.
«У світі вже існує досить багато кейсів, коли громада, а не девелопери, мала вирішальний голос у питанні, та яким має бути той чи інший простір, фактично створюючи ТЗ для архітектурного проєкту. Такі приклади є у Копенгагені, Берліні, Едінбурзі та, навіть, у Івано-Франківську», — розповідає Павло Пекер.
Читайте також: Клопотенко взявся за відновлення Житнього ринку: створює гастрономічний центр Києва. Що з цього вийде? Інтерв’ю з ресторатором
До громадської робочої групи вже долучилися архітектори, урбаністи, історики, фудексперти та жителі Подолу. Також ідею Павла підтримав і Євген Клопотенко, який виступає за збереження Житнього ринку, а фірма цифрових продуктів Formworks на партнерських засадах розробила лендінг проєкту.
За словами Павла, глобальна мета громадської робочої групи — сформувати спільне бачення розвитку Житнього ринку у відкритому діалозі з громадою — на основі реальних потреб мешканців, цінностей простору та майбутнього району.
Зустрічі громадської робочої групи проводитимуть у Києві. У проєкті запланували 4 обговорення. Перша із зустрічей відбудеться 21 червня. Реєструйтеся на зустріч за посиланням.
Раніше ми писали, що в Києві презентували оновлений проєкт Житнього ринку з урахуванням думки містян (ФОТО).
Фото надали орагнізатори ініціативи «Житній буде жити»
Суспільство

Звільнений з полону захисник дізнався, що в нього народився син. Це сталося під час другого етапу обміну пораненими та важкохворими полоненими.
Відео з телефонною розмовою поширив омбудсман Дмитро Лубінець.
У слухавці захисник почув, що його сина назвали Артуром. Військовий повідомив своїй коханій, що вже повернувся в Україну.
«Повернення з полону стало для Захисника подвійною радістю — на нього чекала не лише довгоочікувана свобода, а й новина про народження сина Артура. Життя перемагає», — прокоментував омбудсман.
Фото обкладинки: скриншот з відео омбудсмана Дмитра Лубінця
Суспільство

У Малині на Житомирщині розробили проєкт відновлення центральної площі. У березні 2022 року внаслідок влучання авіаційної бомби її було пошкоджено та частково зруйновано.
Про це повідомили в організації «U-LEAD з Європою».
Відремонтують та покращать
Малинська громада у співпраці з «U-LEAD з Європою» розробила проєкт, у якому площу Соборну відновлять та зроблять зручнішою для містян.
Планують не лише реконструкцію, а й:
- зміну організації дорожнього руху у бік пріоритетності пішоходів, велосипедистів та громадського транспорту;
- збільшити в 5 разів озеленення;
- облаштувати паркомісця, у тому числі, для осіб з інвалідністю;
- відновити та покращити вуличне освітлення.
Читайте також: Київські студенти презентували концепцію відновлення річки Либідь
Про Соборну
Соборну оточують вулиці з інтенсивним рухом як транспорту, так і пішоходів, тут є і велосипедний рух. Через центральну площу проходять усі маршрути міського громадського транспорту, а також проміські та міжміські маршрути. Активними користувачами площа є не тільки мешканці міста Малина, чисельністю — 27 тис. особи, а ще додатково 7,5 тис. осіб населення громади.

Нагадуємо, що в Києві створили мобільну копію мозаїки Алли Горської. Панно повезуть в турне.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «U-LEAD з Європою»