

Технології
Одеські інженери створили «Мухобійку» — симулятор, на якому бійці вчаться стріляти по дронах
Війна вкотре змінила правила гри, і якщо вчора радіоелектронна боротьба була серйозним засобом проти дронів, то сьогодні — вже ні.
Нова загроза на фронті — оптоволоконні коптери. Керування такими «пташками» відбувається не через радіохвилі, як у звичайних дронів, а через спеціальний кабель, тому засіб РЕБ перед ними безсилий. Єдиний спосіб їх зупинити — фізично збити, але влучити у швидку та малу ціль не так вже й просто.
За вирішення цієї задачі з зірочкою взялись одеські інженери з конструкторського бюро «Технарі» — їхня нова розробка має навчити бійців ефективно знищувати ворожі коптери, зокрема й ці небезпечні оптоволоконні «невидимки».

Андрій Косяк
головний інженер конструкторського бюро «Технарі».
Головне — «спіймати» кут
«Мухобійка» — симулятор віртуальної реальності, який тренуватиме бійців стріляти по дронах з автомата й дробовика. Коли боєць працює по цілі, він не повинен думати: почав думати — пропустив атаку. Робота має відбуватися на рівні умовних рефлексів, які й муштруватиме цей тренажер.
«Мухобійка» дає нуль теорії та не вимагає особливих знань з фізики, балістики або інших галузей. Натомість вона має давати відчуття кута упередження. Що це таке? Людина веде вогонь точно в ціль, але в нашому випадку це неправильно — бити треба перед нею. «Спіймати» цей кут можна тільки шляхом постійних тренувань, коли навичка стає рефлексом. Наприклад, ти стріляєш з дробовика, й у тебе лише пʼять патронів. Дуже й дуже важливо не почати зарано — треба зберегти холоднокровність, поки до цих 1,5 кг вибухівки не лишиться умовно 35 метрів.
Щоб навчитись, достатньо трьох-шести тижнів залежно від здібностей військового. Але, звісно, далі треба буде регулярно тренуватися, аби не втратити навичку.

Щоб навчитися відчувати цей кут упередження, треба зробити близько сотні спроб пострілу, а то й більше. На полігоні це втілити складно через брак часу та грошей: середня ціна реальної мішені, тобто в нашому випадку коптера, — приблизно 150 доларів плюс патрони. Для того, щоб навчання дало результат, має бути хоча би близько десяти збитих дронів за одне тренування. Натомість тренажер дає змогу прожити різні ситуації, дозволяючи промахи, щоб зрештою «намацати» цей кут.
Шутер, розроблений з урахуванням кривавого досвіду
Проблема, з якою до нас звернулися — це «Ланцети» (потужні дрони-камікадзе, — ред). Цими дронами російські військові б’ють по об’єктах ППО й завдають шкоди, тож треба, щоб їхній особовий склад умів збивати дрони з автомата. Пізніше ми також отримали пропозицію від підрозділу ППО Сухопутних військ додати можливість працювати ще й по інших типах коптерів, яких багато на лінії бойового зіткнення.
У жодній армії світу не навчають системно працювати по рухомих цілях, але якщо боєць у цивільному житті був мисливцем і влучав у качок, то він влучає і в дрон. Виходить, що це навичка, яку можна опанувати. Так і з’явилась «Мухобійка».
Тренування на «Мухобійці» проходить як дозвілля у VR-кімнаті. Це просто стрілялка, тільки вона розроблена з урахуванням кривавого досвіду під конкретне завдання, яке поставила війна, і відрізняється від інших комп’ютерних шутерів приблизно так само, як пластмасовий дитячий автомат від «Калаша».
Так от, «Мухобійка» — це «Калаш». Коли ми складали технічне завдання, ми написали «комп’ютерна гра для хлопчиків 7-11 років». Я не жартую — тренажер підходить для будь-кого, навіть для бійця, який читає по складах. Виглядає дуже просто, але насправді це серйозна штука.
Військовослужбовець тренується на «Мухобійці». Фото надав Геннадій Сульдін
Ми хочемо, щоб ЗСУ були першою армією в світі
Спочатку в тренажері можна було стріляти тільки з автомата, але потім ми додали ще й дробовик — їх використовують у деяких підрозділах.
Зараз ми збираємо фідбек — військові активно тестують «Мухобійку». І тільки-но вони дадуть «добро», ми випустимо винахід у серійне виробництво, враховуючи правки.
Тренажер «Мухобійка». Сайт КБ «Технарі»
Тренажер складається з окулярів віртуальної реальності, ваго-габаритного макету зброї, який за розміром, вагою та розташуванням контролера відповідає реальній, планшета чи ноутбука та програмного забезпечення. Ноутбук (або ж планшет) потрібен для посту інструктора, завдяки якому командир зможе контролювати процес підготовки бійця, коригувати його стійку, манеру вести вогонь, витрати боєприпасів тощо. Але в цілому тренуватися можна і без цього.
Боєць зможе ускладнювати собі завдання, змінюючи швидкість руху дронів, висоту польоту, їхню кількість тощо.
Ми хочемо, щоб ЗСУ були першою армією в світі — тією, яка насправді вміє стріляти по рухомих повітряних цілях. Це, можна сказати, наша місія.
Вихователька дитсадка збила крилату ракету завдяки тренуванням
«Мухобійка» — тренажер другого покоління. Йому передувала «Чайка», яка навчає бійців знищувати шахеди з кулемета та дозвукові крилаті ракети з переносних зенітно-ракетних комплексів. Обладнання складається з VR-окулярів, двох ручних маніпуляторів, роутера та софту.
Пам’ятаєте те емоційне відео, в якому колишня вихователька дитсадка Наталія збила крилату ракету?
Наталія Грабарчук, стрільчиня-зенітниця зенітного ракетного підрозділу Галицько-Волинської радіотехнічної бригади повітряного командування «Захід». Відео: Командування Повітряних сил ЗСУ
У середині листопада минулого року вона зробила свій перший бойовий пуск, і одразу в ціль. Перед цим вона завзято тренувалась – зокрема і на «Чайці».
Після збиття ми питали: що вона робила, в чому різниця, порівняно з тренажером, що бачила, який візуальний кут, яка була висота? Нас цікавить, що думає користувач. Виробники зброї у світі полюбляють комунікувати з генералами, а ми — із сержантами. Те, що вони кажуть, ніде більше не дізнаєшся.
Ми передали в підрозділи вже близько 360 таких «Чайок». До речі, тренувальних пусків з ПЗРК майже не існує, бо один коштує близько 150 тисяч доларів. Тому так, в тренажері є сенс, і в мене є підстави думати, що він працює.
Також серед наших розробок — додаток єППО, який візуалізує обстановку в повітрі під час тривоги, лазерна тепловізійна станція «Полоз», яка допомагає підсвічувати шахеди вночі, прилад нічного водіння «Сова» тощо. Але головним своїм досягненням ми вважаємо модернізацію переносних ЗРК «Ігла» та Stinger — завдяки спеціальному кріпленню на них можна встановити тепловізор й ефективно працювати і вдень, і вночі. Ви ж помітили, що обстріли знову більше відбуваються вдень? От вам і відповідь, чому так.
Хто такі «Технарі»
Наша команда сформувалась у березні 2022 року, майже одразу після широкомасштабного вторгнення росії в Україну. До повномасштабки ми всі працювали в різних галузях: я був девелопером і будував котеджі, Андрій розробляв промислову електроніку, Євген був юристом, Віктор займався земельними питаннями. Зараз фахівці групи працюють над впровадженням інноваційних рішень, які наближають перемогу.


Команда КБ «Технарі». Фото надав Геннадій Сульдін
Технології

Українська медіакомпанія HOLYWATER запустила платформу My Muse з контентом, створеним за допомогою штучного інтелекту. Завдяки новому сервісу творці серіалів зможуть генерувати відео, аудіо та слайдшоу.
Про це повідомили в HOLYWATER.
Розробка сервісу
Сервіс My Muse створювали насамперед як допоміжний інструмент для вертикального стримінгового сервісу My Drama. Його планували використовувати для аналізу сюжетних ліній та прогнозування успіху серіалів ще до старту продакшену. У компанії вказують, що цей процес зазвичай займав до трьох місяців, натомість з My Muse цей час скоротили до одного тижня.
«Під час запуску першого пілотного серіалу ми помітили, що користувачам подобаються історії, згенеровані ШІ, і це підтвердила статистика. Інтерес залишався високим, особливо до сюжетів, які переходили з нашої книжкової платформи My Passion в аудіо- та відеоформати. Тоді ми зрозуміли: ШІ-серіали — це не просто інструмент, а потенційно окремий продукт. Ми вирішили рухатися далі й створити My Muse як самостійну платформу», — розповідає співзасновник і CEO компанії Богдан Несвіт.
Читайте також: Google надає українцям безплатний доступ до курсу про роботу з ШІ
Як працює платформа
Користувачі зможуть повністю контролювати всі процеси генерації тексту та відео. Співзасновник і CTO компанії Анатолій Касьянов розповів, що сервіс може створити цілий серіал за кілька днів. Він додав, що невдовзі вони відкриють цю платформу для всіх, хто хоче створити свої власні історії за допомогою ШІ.
Сценарії для серіалів обирають у сервісі My Passion — цифровій бібліотеці книг від HOLYWATER. Під час створення робіт My Muse працює разом із ШІ-моделями на кшталт Midjourney, Flux, Runway і Kling AI.
«На постпродакшні ШІ-моушн-дизайнери об’єднують усі елементи у фінальне відео, додають озвучку, звук і візуальні ефекти. Ми також розробили рішення, яке допомагає авторам виявляти несумісності в персонажах, голосах або сюжеті, що робить монтаж швидшим і ефективнішим. Завдяки цьому підходу ми створюємо якісні серіали у найкоротші терміни, використовуючи сучасні ШІ-технології», — зазначила Head of Content and Partnerships у HOLYWATER Оксана Мізіна.
Наразі компанія разом із незалежними творцями згенерувала ШІ-серіал Queen of Hearts, який адаптували з бестселера My Passion.
Довідка про компанію
HOLYWATER — це технологічна медіакомпанія, яка має понад 30 мільйонів користувачів. У своєму контенті вона поєднує креативність авторів з ефективністю штучного інтелекту. HOLYWATER створює та публікує книги, аудіокниги, інтерактивні історії та відеосеріали для власних застосунків.
Нагадаємо, що український стартап, що розробляє лазерне наведення для БпЛА, залучив 1,3 мільйона доларів.
Фото обкладинки: HOLYWATER
Технології

Американський ігровий портал GameSpot опублікував документальний фільм про створення S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl під час повномасштабної російсько-української війни.
Про це повідомили в GameSpot.
У фільмі розповіли про початок створення гри та труднощі на цьому шляху. Автори стрічки звернули особливу увагу на періоді розробки S.T.A.L.K.E.R. 2 після початку повномасштабної війни.
Відео має субтитри українською мовою та складається з дев’яти розповідей розробників гри. Команда GameSpot відвідала новий офіс GSC Game World у Празі, де і поспілкувалася з творцями S.T.A.L.K.E.R. 2.
Читайте також: В українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей
Про гру
Події шутера розгортаються в Чорнобильській зоні відчуження. Гравцям потрібно понад 35 годин, щоб пройти основну сюжетну лінію. Гру локалізували українською мовою, натомість російська повністю відсутня, що стало принциповою позицією розробників.
«Вихід “S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля” — головна подія року у світі геймерів. Офіційно найочікуваніша гра у світі, найперша на платформі Steam за продажами ще до релізу. І все це — результат української команди розробників, резидентів “Дія.City” — GSC Game World. Наші програмісти створюють продукти, які стають світовою попкультурою, змушують фанатів роками очікувати на запуск і не втрачати інтересу. S.T.A.L.K.E.R. 2 — це топкейс того, як може працювати український технологічний бізнес»‚ — прокоментував вихід гри Михайло Федоров.
Перша частина серії побачила світ ще у 2007 році, а продовження анонсували у 2010 році. Однак реалізувати цей амбітний проєкт вдалося лише зараз.
Нагадаємо, що українська студія створює гру про перші дні повномасштабної війни.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка S.T.A.L.K.E.R. 2
Технології

Компанія Google надає українцям безплатний доступ до власного курсу AI Essentials на платформі Coursera. Навчання буде корисним для новачків у цій сфері та фахівцям, які хочуть поліпшити свої навички.
Про це повідомили у блозі Google.
Про навчання
Пройти курс зможуть до 2,5 тисяч людей. Для цього необхідно зареєструватися через одну з організацій, які підтримали цей проєкт:
- Український ветеранський фонд;
- Veteran Hub;
- EdEra;
- Київська школа економіки (KSE);
- ГО «Дівчата».
Курс AI Essentials допоможе опанувати основи ШІ, навчитися створювати ефективні запити використовувати ШІ для автоматизації завдань. Пройти курс можна орієнтовно за десять годин. Учасники можуть навчатися у власному темпі, адже всі матеріали будуть доступні онлайн.
Після проходження курсу учасники отримають сертифікат від Coursera та додаткові матеріали, зокрема вебінари з експертами про застосування ШІ у роботі та житті.
Читайте також: Nadiyno запустили інтерактивний тест на цифрову пильність: як пройти
Як зареєструватися
Реєстрацію на першу хвилю навчання відкрили 18 березня, вона триватиме два тижні. Для проходження навчання необхідно виконати кілька кроків.
- Перейти на сайт за посиланням.
- Обрати організацію, через яку можна отримати доступ до навчання на курсі AI Essentials.
- Заповнити реєстраційну форму на сайті організації.
- Отримати підтвердження від організації або Coursera.
У Google зазначили, що пріоритет при відборі надаватимуть ветеранам, військовим та їхнім родинам, а також жінкам, які прагнуть розвинути свою кар’єру.
У межах цієї програми Google 25 березня о 18:00 проведе безплатний вебінар про використання ШІ в житті, пошуку роботи та професійному розвитку. Долучитися до вебінару можна за посиланням.
Нагадаємо, що на Google Arts&Culture виклали роботи українських мисткинь-шістдесятниць.
Фото обкладинки: Pixabay