Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Добровольці-рятувальники з досвідом та камери по місту: це громада на Житомирщині, яка дбає про безпеку

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Анатолій Бабков і Микола Трелін прожили у Звягельській громаді все своє життя. Раніше обоє чоловіків працювали в ДСНС, проте на пенсії не полишили свою справу та стали добровольцями-рятувальниками на рідній Житомирщині. 

Окрім людей, про безпеку в громаді дбають і технології — у Звягелі є «тривожні кнопки» та камери відеоспостереження. Як жителі та місцева влада разом вирішили зробити життя безпечнішим, розповідає ШоТам

Анатолій Бабков, 53 роки

член Добровільного формування цивільного захисту Звягельської громади. До пенсії працював у пожежно-рятувальній службі міста Звягель, яка є підрозділом ДСНС.

На пенсії знову став рятувальником 

Рятувати людські життя — це, мабуть, найголовніше для мене. У нашому підрозділі працюють переважно пенсіонери пожежно-рятувальної служби — мої колишні колеги. Наше формування створили, аби допомагати штатному підрозділу під час війни. 

Члени Добровільного формування розчищають дорогу для руху транспорту. Фото: ШоТам

У нас немає повноцінного робочого дня — ми збираємося за потреби, коли хтось у громаді потребує нашої допомоги. У кожного члена команди є сповіщення в мобільному телефоні, тож ми приїжджаємо на базу, де збираємося та чекаємо на наказ командира. Разом виконуємо аварійно-рятувальні роботи, а я також відповідаю за обладнання: розтискачі, ножиці, домкрат.

Я хотів би, щоб до таких формувань долучалися інші люди, які мають час, здоров’я, хист і гідність займатися такою роботою. Мрію, щоб ми перемогли у цій війні, і більше не було необхідності працювати, а ми з колегами могли жити спокійне життя пенсіонерів.

Микола Трелін, 67 років

командир Добровільного формування цивільного захисту Звягельської громади. До пенсії працював начальником місцевого ДСНС.

Перше завдання — допомога після російської ракетної атаки

Я — найстарший член нашої команди. Коли у 2023 році дізнався, що в місті планують створити таку рятувальну команду, то зібрав своїх товаришів з колишньої роботи, аби знову працювати разом і допомагати громаді. До команди долучилась 21 людина.

Спершу для нас провели навчання з техніки безпеки: поведінка з небезпечними предметами, участь в аварійно-рятувальних роботах, домедична допомога тощо. 

Для збору, аби приїхати на допомогу ДСНС, нам виділяють чотири години. Всі члени команди живуть у різних частинах міста, але цього часу цілком достатньо, аби виїхати на завдання.

Наслідки російської ракетної атаки на Звягель у червні 2023 року. Фото: Звягельська міська рада

Відразу ж — улітку того року — ми виконали перше завдання. Тоді в місті російська ракета влучила в житловий квартал, і ми протягом трьох днів надавали допомогу людям, розбирали завали та розчищали сміття.

Працювали спільно з місцевою ДСНС, аби зменшити на неї навантаження. Завдання було дуже складне, бо обстріл пошкодив багато будинків, — ми довго розчищали уламки й конструкції та шукали між ними людей. 

Коли нас питають, чому ми продовжуємо це робити, то відповідаю, що просто не можемо інакше: ми працювали в ДСНС, тому і в мене, і в членів моєї команди залишився професіоналізм, яким ми тепер зобов’язані ділитися.

Андрій Наумець

головний спеціаліст відділу з питань цивільного захисту Звягельської міської ради.

Про проблеми з безпекою запитували в жителів громади

У нашій громаді живуть 60 тисяч людей. Дбати про безпеку нам допомагає Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», з яким ми співпрацюємо з весни 2022 року.

Для наших рятувальників-добровольців партнери виділили форму й обладнання, аби вони могли допомагати ДСНС при розборі завалів і порятунку людей. А ще ми плануємо додатково створити добровільну пожежну команду, яка чергуватиме в селі Пилиповичі нашої громади, аби вона могла швидше дістатися до наближених населених пунктів.

Частина команди Добровільного формування тренується працювати з новим обладнанням. Фото: ШоТам

Разом з фахівцями Проєкту ми розробили програму «Безпечна громада» до 2027 року. За допомогою цієї програми ми втілимо у життя цілі та завдання Стратегії розвитку громади. Задля цього ми провели опитування через офіційні структури: ОСББ, сайт міськради, телеграм і фейсбук. Люди найбільше скаржилися на правопорушення в громадських місцях, псування майна, проїзд великого транспорту біля будинків, а також просили встановити більше камер відеонагляду.

Контролюємо безпеку людей через 63 камери відеоспостереження

Спільна робота місцевої влади та експертів Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» над цією програмою почалася цьогоріч навесні. Ми та інші громади-партнерки Проєкту з Житомирщини побували з робочим візитом на Рівненщині, щоб дізнатися про їхній досвід створення безпечних умов для людей, бо саме Рівненщина є лідером України у побудові місцевої системи безпеки. 

Ми надихнулися їхнім прикладом та вирішили врахувати цей досвід для розвитку нашої системи безпеки. А ще охочі відвідували нашу громаду, адже ми єдині у всій Житомирській області мали добровільну пожежну команду.

З 2021 року ми встановлюємо у Звягелі камери відеоспостереження. Зараз їх 63, але плануємо, що буде 90. Крім того, маючи безпекову програму, депутати ознайомилися і проголосували, аби такі камери на суму 1,5 мільйона гривень встановили і в місцевих школах для безпеки дітей.

У людних місцях Звягеля для безпеки людей буде більше камер відеоспостереження та «тривожні кнопки» для виклику допомоги. Фото: ШоТам

Наступним кроком встановимо «тривожні кнопки» для виклику допомоги в парках, біля ринків і на вокзалі, та проводитимемо для усіх жителів громади навчання, аби вони знали, що робити під час небезпечних ситуацій.

У межах програми ми також дбаємо про альтернативні джерела енергії для нашої громади — уже забезпечили ними всі котельні міста, тому готові, якщо будуть часті вимкнення електрики.

Олена Костюк

начальниця відділу програмно-комп’ютерного забезпечення Звягельської міської ради.

Усі служби працюють разом заради безпеки людей

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» допоміг нам затвердити власний Порядок для створення програми «Безпечна громада». Експерти Проєкту надали нам модельний акт, де було чітко прописано, що за чим варто робити, аби втілити програму в життя.

Фахівці Проєкту супроводжували нас у всьому від початку створення програми. Почалося все з того, що на одному з семінарів ми мали презентувати нашу ідею безпечного міста з системою відеокамер, але документа про це у нас не було.

Тому спільно з експертами ми проводили опитування серед громадян, аби визначити мету і цілі програми. Далі ми створили робочу групу, провели засідання, а згодом затвердили програму на сесії міської ради. Дуже приємно, що ця допомога не була шаблонною, а нас вчили писати програму самостійно на кожному етапі.

Система відеоспостереження у Звягелі. Фото: Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» 

Раніше ми не могли відстежити прогрес, а тепер бачимо системну роботу в безпеці. А ще завдяки цій програмі вдалося переконати депутатів встановити камери відеонагляду на території 14 закладів освіти. Ми уже провели тендер, завезли обладнання і плануємо почати роботу. 

У нас буде єдиний пункт спостереження з екраном, на який будуть виведені усі камери. Це дуже важливо для нашої громади, бо йдеться про безпеку дітей.

Ми лише нещодавно прийняли цю програму, але вона вже працює не лише на папері. Вже вдалося організувати співпрацю між собою різних служб. Проводимо навчання, пропонуємо інструкції й тепер ДСНС, поліція, водні рятувальники працюють спільно задля безпеки людей. 

Суспільство

УЗ розпочинає рух потягів на дитячих залізницях у двох містах​

Опубліковано

У травні «Укрзалізниця» запускає літню виробничу практику для майже тисячі юних залізничників у Дніпрі та Рівному.

Про це повідомили в УЗ.

Про запуск нового сезону

3 травня 600 вихованців розпочнуть роботу на Дніпровській дитячій залізниці. Наступного дня поїзди вирушать у перший рейс на Рівненській дитячій залізниці, де проходитимуть практику 356 вихованців.​

До початку нового сезону на обох дитячих залізницях провели ремонтні роботи на станціях та у виробничих приміщеннях, оновили фарбування рухомого складу, виконали профілактичні огляди вузлів і агрегатів локомотивів.​

10 травня також запланували старт руху поїздів на Львівській дитячій залізниці. Натомість юні залізничники з Харкова та Запоріжжя, де через безпекову ситуацію навчання проводиться в онлайн-режимі, матимуть можливість здобувати практичні навички під час відвідування колег з інших міст.

Читайте також: «Нова пошта» та «Повернись живим» завершили збір на 300 млн гривень для ППО

Графік руху

Дніпро:

  • травень, вересень, жовтень — у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
  • червень, липень, серпень — у четвер та п’ятницю з 12:00 до 18:00, у суботу та неділю — з 10:00 до 18:00;
  • 1 та 2 листопада — з 10:00 до 18:00​.

Рівне:

  • травень, вересень, жовтень — у суботу та неділю з 10:00 до 17:30;
  • червень, липень, серпень — у четвер та п’ятницю з 11:00 до 15:30, у суботу та неділю з 10:00 до 17:30​.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» запустила новий флагманський потяг між Харковом та Ворохтою.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

На виставці «Третє дихання» в Києві зібрали 500 000 грн для Superhumans за перші вихідні

Опубліковано

Інтерактивна виставка «Третє дихання», яку відкрили 26 квітня у просторі M82 в Києві, за перші вихідні зібрала понад 500 тисяч гривень для центру Superhumans. За два дні захід відвідали понад 9 тисяч людей.

Про це повідомила керівниця виставки Ярослава Гресь.

Про виставку

Організаторами виставки виступили Mastercard. Половину коштів з квитків переказують центру Superhumans, а після завершення виставки експонати передадуть реабілітаційним і психологічним центрам.

Загалом організатори підготували понад 50 інсталяцій та інтерактивів, які допоможуть краще зрозуміти свої емоції та навчитися взаємодіяти з ними. Виставку поділили на такі зони:​

  • «Знайомство з емоціями» — відвідувачі познайомляться з дослідниками емоцій та зможуть розпізнати базові емоції через образи актора Олександра Рудинського;
  • «Слухай своє серце» — зона, де відвідувачі дізнаються, як серце стало символом емоцій, та почують історії тих, хто дослухався до свого серця;
  • «Дитяча радість» — можна змайструвати халабуду, розмалювати стіни та пострибати в резиночку разом із Ярославою Магучіх;
  • «Дай собі спокій» — віртуальна риболовля з блогером Михайлом Лебігою;
  • «Випусти пару» — дослідження української лайки з акторкою Марією Рудинською та можливість погарчати, як лев, з Валентином Міхієнком;
  • «Надія є» — VR-досвіди польоту в космос та сходження на Еверест і Говерлу;
  • «Третє дихання» — завершення виставки співом разом із Jerry Heil.

Читайте також: UAnimals презентували нову колекцію, присвячену зникненню дельфінів (ФОТО)

Ярослава Гресь повідомила, що відтепер квитки можна придбати на конкретний день, а кількість відвідувачів на кожну дату буде обмеженою для зручності гостей. Крім того, щочетверга та щоп’ятниці проходитимуть дні лише для дорослих.

Виставка триватиме до 1 червня і працює: у будні з 11:00 до 20:00, а у п’ятницю, суботу та неділю — з 10:00 до 21:00. Понеділок — вихідний.

Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ відбудеться фестиваль адопції тварин AdoptMe Days: як відвідати.

Фото: фейсбук-сторінка Ярослави Гресь

Читати далі

Суспільство

Український проєкт смартукриттів здобув міжнародну премію за найкращий дизайн (ФОТО)

Опубліковано

Проєкт смартукриттів для студентів CLUST SPACE став лавреатом престижної міжнародної премії Red Dot Design Award 2025 у категорії Interior Architecture and Interior Design. Це вперше українське рішення здобуло премію Red Dot у сфері інтерʼєрного дизайну.

Про це повідомили у команді проєкту.

Що відомо про смартукриття

CLUST SPACE створили як інноваційне укриття при вищих навчальних закладах, яке поєднує функції безпеки та освітнього середовища. У просторі передбачили зони для навчання, відпочинку, воркшопів і спорту. Усі системи, зокрема водо- та енергопостачання, вентиляція, освітлення, працюють автономно. Проєкт відповідає вимогам ДСНС і принципам інклюзивності.

Під час створення смартукриттів у конструкціях не використовують матеріалів, що можуть становити загрозу в екстрених ситуаціях. Зокрема, скляні поверхні покриті броньованою плівкою, яка мінімізує ризик травм у разі вибуху.

Читайте також: Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)

Ініціатором CLUST SPACE виступив підприємець Руслан Тимофєєв, а архітектурне рішення розробив Павло Пекер (Perek&Partners). Перші укриття відкрили у Київському політехнічному інституті та ДНУ імені Олеся Гончара (Дніпро) у 2024-2025 роках.

«В основі нашого концепту — людиноцентричність. Ми намагалися створити максимально комфортні умови для будь-якої людини, яка заходить в простір. Я сподіваюся, що основні елементи — геометрія освітлення, конфігурація меблів і акустичні панелі на стелі — лишатимуться впізнаваними й стануть нашим фірмовим стилем, тому люди завжди одразу ідентифікуватимуть укриття CLUST SPACE на фото», — зазначив архітектор Павло Пекер.

Red Dot Design Award щороку присуджують за досягнення в дизайні, інноваційність та функціональність. Цьогоріч церемонія нагородження відбудеться 8 липня в Німеччині.

Нагадаємо, що uBoost випустила благодійний блокнот із бізнес-ідеями українських підлітків.

Також ми писали, що київська школа економіки інвестує 40 мільйонів доларів у новий кампус на Оболоні.

Фото: CLUST SPACE

Читати далі