Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Дівоче сватання, запросини та умовини. Пройдіть тест і дізнайтесь, як добре ви знаєте українські весільні традиції та культуру?

Опубліковано

Збір дружини молодим, посад молодої, перейма, діалог старостів про куницю та мисливця, обмін подарунками між сватами, викуп коси, виплата штрафу за безчестя — це все давні українські весільні традиції. 

Весільна церемонія в Україні – це не просто злиття двох сердець, а справжня вистава, де кожен обряд і символ має свій глибокий зміст.  Тож, ШоТам запрошує вас у захоплюючу подорож у світ українських традицій: пройдіть цей тест і дізнайтесь, як добре ви їх знаєте. 

З чого починається українське весілля?

Правильно! Неправильно!

Починалося все зі сватання, коли посли від молодого (старости, свати, сватачі, посланці) йшли до батьків обранки укладати попередню угоду про шлюб. Свататися було прийнято у вільний від польових робіт час (на М'ясниці та від Паски до Трійці). Зі старостами до дівчини йшов парубок, на Поділлі — ходили і його батьки, а на Закарпатті — ще й брат або сестра. Коли дівчина не давала згоди на одруження, на знак відмови вона повертала старостам принесений ними хліб або ж підносила молодому гарбуза чи макогона. Тоді про хлопця казали, що він ухопив гарбуза або облизав макогін. Щоб уникнути сорому, часом посилали "розвідника", котрий мав довідатися про наміри дівчини та її батьків, або йшли свататися пізно ввечері, аби люди не бачили.

Що зазвичай відбувалось одразу після сватання?

Правильно! Неправильно!

Заручини (полюбини, хустки, рушники, сватанки) — заключний етап сватання, обрядове закріплення згоди на шлюб. Водночас це перший передвесільний обряд, що набував законної чинності. На заручини до молодої приходили разом із молодим його батьки та родичі. Всі сідали до столу, а молодих виводили на посад. Старший староста накривав рушником хліб, клав на нього руку дівчини, зверху — руку хлопця і перев'язував їх рушником. Після цього ритуалу молода перев'язувала старостів рушниками, а всіх присутніх обдаровувала хустками, полотном або сорочками. Після усіх церемоній дівчина і хлопець вважалися зарученими і відтепер не мали права відмовлятися від шлюбу. Спроба відмовитися вважалася за безчестя, за відмову ж відшкодовували матеріальні витрати та ще й платили за образу. На ознаку того, що дівчина й хлопець засватані, вони отримували певні атрибути: наречений — барвінкову квітку, наречена — червону стрічку у косах або квітку.

А знаєте що таке умовини?

Правильно! Неправильно!

Умовини (оглядини, розглядини, обзорини, печеглядини) — знайомство з господарством молодого, яке здійснювалося невдовзі після успішного сватання. Природа цього звичаю пов'язана з укладом селянина-трудівника, для якого господарство було основою його життєдіяльності. В ньому проглядається і серйозністьставлення до утворення сім'ї: якщо молодий не мав свого господарства, то він не мав і права на створення родини.

Чи сватались дівчата в українській традиції?

Правильно! Неправильно!

Більше двох століть тому абсолютно звичайною справою було сватання дівчини до хлопця. У дівчат на цей рахунок були однакові права з хлопцями. А в більш ранні часи сватання дівчат навіть переважало над сватанням юнаків. Дівчина приходила в будинок улюбленого юнака і, звертаючись до його матері, просила прийняти її в невістки. Доречі, дівчатам відмовляли рідко, бо це вважалось поганою прикметою.

Що таке посаг?

Правильно! Неправильно!

Посаг - придане. Кожна українська дівчина готувала собі придане, зокрема ту його частину, що становила так звану скриню. Адже посаг складався з двох частин: худоби та скрині.Щодо першої, то й виділяв батько. Це худоба, певна сума грошей, клаптик землі. Але те, що входило до скрині, дівчина мала готувати собі сама або ж разом з матір'ю. Скриня включала постіль, рушники, одяг, а також стрічки та хустки, якими дівчина мала обдаровувати весільних гостей.

Головна страва на весіллі?

Правильно! Неправильно!

Головним на весіллі був коровай — один із найпоширеніших весільних обрядів, який символізував освячення громадою новоствореної родини. Українці пекли багато видів весільного хліба: коровай, дивень, теремок, гільце, лежень, полюбовники, шишки, гуски, калачики, кожен з яких виконував специфічну обрядову функцію. Головним весільним хлібом був коровай, який виготовлявся з дотриманням певного сценарію. Бгали його у п'ятницю або суботу в домі молодої (у східних районах), у родичів (Поділля та Волинь) або ж в обох молодих. Нерідко у цьому ритуалі брали участь родичі з обох боків, символізуючи поріднення сімей.

А як запрошували на весілля гостей?

Правильно! Неправильно!

Запросини передбачали збір дружини (весільного поїзда) та запрошення гостей. Їх проводили у неділю зранку. У супроводі бояр та дружок матері молодого й молодої виряджали своїх дітей на запросини. Молода у національному вбранні, прикрашена квітками та стрічками, обходила хати й дарувала господарям шишки, промовляючи: Просили вас батьки, і я вас прошу прийти на малий час — на весілля до нас.

Українське тардиційне весілля: що ви знаєте про давні народні традиції?
Ой лишенько! Щось небагато ви про це знаєте 🙁
Вам точно краще трохи почитати про українські весільні традиції!
Ваше весілля було в традиційному українському стилі?
Вау! Дуже круто! Ви багато знаєте про українську традицію!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Харківський стріт-арт художник створив експозицію на одній із залізничних станцій Донеччини

Опубліковано

На залізничній станції у Лимані на Донеччині харківський стритарт-художник Гамлет Зінківський розмалював вагон фразою — “Об наші залізні бетон кришиться”.

Про це розповідає “Укрзалізниця” у соцмережах.

На зруйнованій російськими військами станції бетонний міст упав на вагон, що і стало основою для стритарту художника.

Читайте також: Як працює унікальна кухня-потяг від Укрзалізниці: фото

“Останні два роки Гамлет незмінно  разом із «Хартією». Від заснування добровольчого батальйону в лютому 2022-го і до створення вже у березні 2023-го повноцінної бригади підтримує та створює шедеври сучасного мистецтва  про війну і попри війну”, — написав міністр інфраструктури Олександр Курбаков.

Нагадаємо, фільм української режисерки отримав головний приз на Міжнародному кінофестивалі у Стамбулі.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Перше «смарт-перехрестя» облаштували у Львові: як це працює

Опубліковано

Перше «смарт-перехрестя» Пасічна – Пирогівка облаштували в Сихівському районі Львова. Це дозволить оптимізувати світлофорний цикл, підлаштувати тривалість дозвільних сигналів для транспорту на кожному напрямку відповідно до потреби.

Про це повідомляє Львівавтодор.

Для цього встановили сучасний дорожній контролер і відеодетектори.

Інтелектуальна система в дорожньому контролері, яка за допомогою транспортних детекторів збирає інформацію про дорожній рух на кожній смузі на перехресті, аналізує інтенсивність, дистанцію між автомобілями, затримки в русі.

Читайте також: Фестиваль квір-кіно Sunny Bunny оголосив переможців 2024 року

На основі цих параметрів система щохвилини розраховує пропозицію зеленого сигналу для відповідного напрямку. Система здатна автоматично підбирати тривалості фаз і тривалості світлофорних циклів.

При жорсткому режимі регулювання на цьому світлофорі були встановлені фіксовані тривалості сигналів для кожного напрямку руху.

У «Львівавтодорі» кажуть, що перед запуском цього режиму провели транспортне мікроскопічне моделювання. Згідно з його результатами, середні черги та затримки на двох проблемних напрямках (лівий поворот з вулиці Пасічна на вулицю Пирогівка та напрямок з вулиці Пирогівка) зменшуються на 85% і 75% відповідно. Тобто «смарт-перехрестя» відкривають альтернативний шлях для автівок, які рухаються на виїзд із міста. Зараз практично усі автівки рухаються по вулиці Зеленій, пояснює директор «Львівавтодору» Микола Власюк.

Нагадаємо, у Дніпрі відкрили центр для громадських організацій та військових.

Читати далі

Суспільство

У ДСНС нагадали правила пожежної безпеки на Великдень: дотримуйтеся 5 рекомендацій

Опубліковано

Головне свято православних християн супроводжується не лише релігійними заходами та богослужіннями, а й деякими ризиками. Державна служба з надзвичайних ситуацій нагадала правила пожежної безпеки на період святкування Великодня.

Про це повідомляє ДСНС України.

Рятувальники з посиланням на статистику підкреслили, що в подібні періоди кількість пожеж регулярно зростає.

Важливо вивчити та виконувати прості рекомендації від ДСНС, щоб уникнути інцидентів.

По-перше, страви на Великдень потрібно готувати з дотриманням правил поводження з вогнем. Залишати увімкненими та без нагляду печі, електро- та газові прилади категорично не можна.

Читайте також: Француженка готує обіди для військових та відбудовує будинки у Гостомелі (ВІДЕО)

Це стосується і дітей, особливо за увімкненої духовки, палаючих свічок та інших джерел вогню в зоні їхньої досяжності.

Пам’ятати правила пожежної безпеки потрібно і в храмі!

“Будьте пильними, знаходячись поряд із свічниками, слідкуйте за полум’ям власної свічки та свічок оточуючих вас людей”, – кажуть у ДСНС.

Бажано заздалегідь вивчити план, за яким відбуватиметься евакуація людей у разі нештатної ситуації.

“Прослідкуйте, щоб діти перебували під наглядом дорослих та не бавилися з вогнем”, – підсумовують рятувальники.

Нагадаємо, на Вінниччині представили нову систему РЕБ, що допоможе в боротьбі з ворожими БпЛА.

Фото: Твоє місто

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство4 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство4 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: