Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Бачу, як у них розправляються плечі». Благодійники об’єдналися у проєкт «Діти Янголів» та дбають про родини загиблих військових

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Аеліта Басанець – мама у декреті та дружина військового. Вона заснувала у Кременці, Тернопільської області, благодійну організацію, яка об’єднала незвичайних волонтерів. Це викладачі англійської, б’юті-майстри, стоматологи і навіть інструктори зі стояння на дошці Cадху. Фахівці з різних сфер згуртувалися у спільноту благодійників «Діти Янголів», аби разом робити щось приємне й корисне для дітей та дружин загиблих захисників. Ідея такого проєкту прийшла до Аеліти однієї безсонної ночі, а вже на ранок жінка записалася на прийом до міського голови, аби обговорити її втілення.

Як корекція брів чи торт допомагають рідним загиблих воїнів справитися з горем, Аеліта розповіла ШоТам.

Аеліта Басанець

24 лютого ми знали, що робити

Наші стосунки з чоловіком зав’язалися приблизно за рік до великої війни. Ми дуже старанно їх будували і будуємо по сьогоднішній день на відстані. Нині він у сухопутних військах. Я дуже пишаюся своїм чоловіком. Але кожного разу у мене стискається серце, коли він мені присилає фото чергової відзнаки чи ордена – я розумію, якою це ціною здобувається. Напевно, мене це більше засмучує, ніж тішить. Для нашої родини 24 лютого не стояло питання, що нам робити. У чоловіка вже було чітке рішення: я з дитиною їду за кордон, його збираю у військкомат. 

Він військовий ще з 2014 року. Пішов служити, як тільки йому виповнилося 18. І ми обговорювали це на початку наших стосунків, він мені обіцяв, що не піде в АТО, поки ми разом, але ми обоє знали, що рано чи пізно почнеться повномасштабне вторгнення… Тож коли це сталося, ми були готові. Я не могла плакати вдома, одразу побігла по магазинах, аптеках: якісь речі, цигарки, ліки. У нього на той момент було загострення проблем зі спиною, він навіть ходити не міг без уколів. Але варіант не йти до військкомату навіть не розглядав. За цей час чоловік був у найгарячіших точках: відбивали Херсон, працювали на Запорізькому та Донецькому напрямках. 

Ми з маленьким Олексієм пробули у Польщі 8 місяців і повернулися у Кременець. Бо я хотіла бути ближче до чоловіка, бути поруч з друзями і знайомими, які так само чекають з Перемогою своїх найдорожчих. Коли я проходжу Алеєю Героїв у Кременці, я впізнаю занадто багато облич з фото. Я знаю більшість з цих хлопців, які загинули, захищаючи нас з вами. Ми виросли в одному місті. Це навіть не мотивація, це мій обов’язок – повернути їхнім рідним хоча б невеличку частинку тієї турботи та тепла чоловіків, татусів, синів, яких вони втратили. Саме це підштовхнуло мене заснувати благодійний фонд «Діти Янголів».

Аеліта знає більшість хлопців з Алеї Героїв. Фото: ШоТам.

Посеред ночі я написала свою ідею у місцевий чат

Серед нинішніх бенефіціарів проєкту є особливий для мене юнак – Валера Бондарський. Він син моєї хрещеної матері. В його батька я виросла на руках, зі старшим братом Валери я сиділа за однією партою. До того як я взялася за свою ідею з благодійним проєктом, у нашому невеличкому містечку було підряд три жахливо важких похорони. Один з них – це прощання з Ігорем Бондарським, батьком Валери. Можна сказати, що це вперше горе, яке несе війна, підійшло так близько до мене, бо загинула дуже близька мені людина. 

Пам’ятаю, лежала тієї ночі абсолютно виснажена емоційно і все думала: як можу допомогти цим людям, у яких окупанти забрали найдорожчих? Хлопчику, який дізнався про загибель тата у свій день народження. Молодій дружині, яка втратила коханого за три тижні після весілля… 

На годиннику була друга ночі, а я просто пишу в один із міських телеграм-каналів: «Хто готовий допомогти дітям загиблих захисників зібратися до школи?», і прошу голосувати лайками. Кременчани мене підтримали. А ще цей мій допис побачила Аліна Буян, працівниця міської ради, і вже наступного дня мені написали із міськради, запросили на прийом до міського голови Андрія Смаглюка.

Я озвучила йому свою ідею про цілий благодійний проєкт, який дбатиме не лише про збір шкільного приладдя для дитини, а і про її підготовку до ЗНО, і про вивчення англійської, і про те, щоби мама мала змогу потрапити до перукаря чи на масаж, і ще про багато-багато різних моментів. Міський голова мене підтримав і одразу підказав деяких спеціалістів, до яких можна звернутися з пропозицією. Попереду – підписання меморандуму про співпрацю з міською радою Кременця. 

А для Валери, до речі, ми уже змогли здійснити одну його мрію: займатися вокалом з професійним викладачем. Це таке щастя – бачити, як йому це подобається, як у нього виходить. 

Волонтерять кондитери, бровісти, стоматологи

За власні кошти я орендувала офісне приміщення. Сюди приходять мами з дітьми, тут відбуваються деякі заходи. Благодійний проєкт «Діти Янголів» спрямований на допомогу сиротам та вдовам військовослужбовців, що загинули при виконанні бойового завдання під час російсько-української війни. Ми надаємо психологічну підтримку, займаємося освітою наших бенефіціарів, організовуємо сеанси масажу та б’юті-процедури й іноді даруємо подарунки. Навіть важко перерахувати увесь спектр наших «послуг»: комусь допомагаємо зібрати дитину до школи, комусь полікувати зуби, комусь даруємо нові враження від сеансу цвяхостояння.

Наразі мені вдалося зібрати досить велику команду волонтерів: від кондитерів до перукаря, психолога, викладачів. Основні наші волонтери – дівчатка-кондитери Віта та Аня, які печуть тортики до дня народження наших діток; Юля, яка надає послуги бровіста і ламімейкера для наших матусь.

У фонді вдалося зібрати велику команду волонтерів, зокрема, й б’юті-майстрів. Фото: ШоТам.

Уже маємо перших партнерів: це перукарня «Чарівниця», яка безкоштовно зробила стрижки діткам до 1 вересня та піцерія MonoPizza, яка до дня народження дарує дітям сертифікат на доставку піци. Родинна стоматологія Микуцьких лікує нашим бенефеціарам зуби. Є викладачки англійської Настя та Валя, які проводять заняття на базі школи Ірини Дячук. Також у нас є провідниця із цвяхостояння Марта. І психологиня – Світлана Пушкар. Є масажист-кінезіолог. Всі ці люди працюють на волонтерських засадах. Є благодійники, які надсилають нам кошти. З них ми закуповуємо продукти для тих же тортів на день народження, купуємо подарунки.

Нам потрібні волонтери онлайн

Нас підтримує дуже багато людей. Але далі все важче знаходити нових волонтерів. Бо загалом усі, хто в перший тиждень висловив готовність допомогти, уже залучені. А родин, які зазнали таку втрату, стає все більше і більше. Тому потрібно ще більше волонтерів-фахівців та волонтерів-бізнесів, аби втримати розпочате, не перевантажувати спеціалістів, і приділити увагу кожній родині.

Викладачки англійської Настя та Валя проводять заняття на базі школи Ірини Дячук. Фото: ШоТам.

Кажуть, руками людей допомагає Бог, і ми стали тією рукою, яка погладить виснажену жінку по плечі і скаже: «Люба, ти так втомилася, тобі треба трошки перепочити, сходи на масаж» чи «Ти дуже красива, дозволь нам підкреслити це, нагадати тобі». Але нам потрібно більше таких рук. На сьогодні у нас є лише одна перукарка. Інша дівчина-перукарка, яка працювала в нашому проєкті, уже повернулася до рідного Харкова. Тож я шукаю волонтерів-перукарів. Також дуже потрібні фахівці із підготовки до ЗНО, репетитори. У нас є діти, які закінчують 11 клас. Їм важко після втрати повністю включитися у навчальний процес, потрібна підтримка та допомога наставництвом. Це можуть бути репетитори, які працюють онлайн, тобто долучитися можна з будь-якого куточка України.

«Діти Янголів» розвивається досить стрімко. На початку, у липні, у нас було 17 дітей, якими ми опікувалися, а зараз їх уже 26. Наймолодшій дитині 5 місяці. Я часто передивляюся фото наших дітей. Так цінно бачити їхні усмішки від тортика чи цікавого заняття. Це дуже важка праця нашої команди волонтерів – виборювати ці посмішки.

Наразі фонд дбає про 26 дітей. Фото: ШоТам.

Моя мрія – аби філіали нашого фонду були по всій Україні. Моя мета – запустити до кінця року хоча б ще один філіал проєкту. Ми розуміємо, що таких «дітей янголів» ставатиме все більше і більше з часом. І реабілітація, психологічна підтримка та плече опори потрібне не лише родинам з нашого міста та району. Якщо ви знаєте, як допомогти, долучайтеся, ми раді будь-яким новим ідеям та підтримці.

Дітям треба бачити мамину посмішку

Як сприймають наші бенефіціари пропозицію про допомогу? Однозначної та короткої відповіді немає. Всі реагують по-різному. Хтось насторожено, болісно. Є мами, які тижнями не хочуть виходити з дому, і ми самі відвозимо дитину на заняття. Є ті, хто дзвонять мені просто поговорити і кажуть, що їм стає легше.  Я почала вивчати психологію, аби вміти комунікувати ще якісніше та обережніше. 

Бачу, як у жінок розправляються плечі, коли хтось вперше за довгий час з посмішкою дивиться на себе у дзеркало після роботи перукаря, хтось взявся разом із дітьми вивчати англійську. Одна з наших бенефіціарок, Майя Магура, сказала: коли побачила, скільки людей хоче допомогти їній родині, їй знову захотілося жити. 

Ми розуміємо, ніщо і ніхто не може замінити родині батька, чоловіка, сина. Але ми працюємо над тим, аби донести до матерів і бабусь, що дітям треба жити далі, потрібно здобувати знання, мати дитинство, бачити мамину усмішку. Адже самим за цими хлопчиками та дівчатками, саме за «дітьми янголів» – наше майбутнє.  

Публікація підготовлена за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. Фонд Фрідріха Науманна за Свободу – фонд ліберальної політики, що сприяє зміцненню свободи слова та гідності людини в усіх сферах суспільства.

Коментарі

Суспільство

Річку Либідь у Києві розчистять і приведуть до належного стану

Опубліковано

Комунальне підприємство «Плесо» оголосило тендер на розчистку русла річки Либідь.

За даними платформи Prozorro, на роботи виділять 62 мільйони гривень.

Що передбачають роботи?

Проєкт охоплює обстеження та розчистку русла в Солом’янському, Шевченківському та Голосіївському районах Києва.

Підрядник має:

  • розчистити територію від повалених дерев і кущів;
  • очистити канали від осадів і шламу (малорозчинних речовин);
  • привести русло до належного технічного стану.

Читати також: У Гостомелі створили новий мурал та відновили стадіон, зруйнований під час окупації (ФОТО)

Терміни та бюджет

Аукціон для вибору підрядника відбудеться 31 жовтня 2024 року. Завершити всі роботи планується до 1 жовтня наступного року.

Реалізація цього проєкту допоможе відновити належний стан річки та поліпшити екологічний баланс в столиці.

Нагадаємо, про роботу над озелененням Києва: висадили тисячі дерев і мільйони квітів.

Фото: https://spadok.org.ua/.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві проведуть безоплатну екскурсію для людей із порушеннями зору

Опубліковано

Жителів і гостей столиці запрошують на безплатну екскурсію районом Позняки, адаптовану для людей із порушеннями зору.

Про це повідомила заступниця голови КМДА Марина Хонда.

Що на вас чекає?

Прогулянка пройде у парку біля озера Позняки, де ви дізнаєтесь про історію давнього поселення, яке стало основою сучасного житлового масиву на лівому березі Києва. Також екскурсоводи розкажуть про видатних особистостей, на честь яких названі навколишні вулиці.

Маршрут екскурсії:

  • Станція метро «Позняки»;
  • Парк «Позняки»;
  • Фонтан «Груша»;
  • Проспект Петра Григоренка;
  • Вулиця Драгоманова;
  • Озеро Позняки;
  • Проспект Бажана.

Читати також: В Україні проведуть благодійну прем’єру фільму «Феномен Курбаса» для підтримки Сил оборони: як відвідати

Де і коли?

  • Місце зустрічі:
    Навпроти виходу зі станції метро «Позняки», вихід №4 до парку «Позняки».
  • Дата і час:
    19 жовтня, субота, о 11:00.
  • Участь:
    Безплатна. Обов’язкова реєстрація за посиланням.

Важливо: кожну людину з порушеннями зору має супроводжувати асистент. Після реєстрації учасники отримають підтвердження на електронну пошту та телефонний дзвінок напередодні заходу.

Нагадаємо, що в українських містах пройдуть виставки про ненасильницький рух опору на ТОТ (ФОТО).

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Передавали таємну інформацію та були увʼязнені «совєтами». Що ви знаєте про жінок в УПА? (тест)

Опубліковано

14 жовтня 1942 — офіційна дата створення Української повстанської армії. Усі знають історію найвідомішого командира УПА Романа Шухевича, про повстанців у підпіллі вже є багато фільмів та книг, а науковці присвятили їм не одне дослідження.

Проте багато ролей у національному русі виконували розвідниці, звʼязківиці та медсестри. Тому до Дня створення УПА ШоТам підготував тест про сильних духом жінок, які боролися за українську державність у минулому столітті.

Який вишкіл проходили жінки та дівчата, коли долучалися до підпільного руху?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Повстанка Параскевія Гоянюк із села Спас на Покутті так розповідала для «Локальної історії» про своє приєднання до ОУН: «В організації я з 1941 року. Спочатку ми були по три чоловіка — звено. Раз на тиждень зустрічалися, вивчали «Декалог», «Молитву українського націоналіста», читали брошури УПА. Я, як була в селі, мала три вишколи: мала вишкіл ідеологічний, був вишкіл збройний (на збройному вишколі були самі дівчата, але приходили два хлопці та по зброї нас інструктували) і був санітарний вишкіл».

Як саме зв'язківиці Української повстанської армії передавали таємну інформацію повстанцям?

Фото: фейсбук «Жінки свободи»
Правильно! Неправильно!

В УПА жінки найчастіше виконували роль зв’язківиць і розвідниць. Записки з таємною інформацією — штафетки (грипси) — носили особисто до пункту призначення, а в разі небезпеки мали їх ліквідувати. Зв’язкова ОУН Анна Стецівка на псевдо Голубка розповіла «Локальній історії» про свою роботу: «Штафетку давали мені, а я несла на зв’язок — обмотувала в глину й несла в кулаці. Якби в разі чогось — треба випустити, але пам'ятати, де».

Яку назву мала головна медично-санітарна структура в підпільному русі, де санітарки надавали допомогу пораненим воякам?

Фото: фейсбук «Жінки свободи»
Правильно! Неправильно!

Також важливою місією для жінок у повстанському русі було лікувати поранених бійців. Найбільшою медичною службою був Український червоний хрест УПА. Ця служба мала піклуватися про здоров’я членів підпілля і бійців, проводити огляд вояків, заготовляти ліки, організовувати лікарні й амбулаторії, проводити санітарні курси, готувати інструкції. Вона складалася з двох частин: військової та теренової — військова діяла в бойових групах і відділах УПА, а теренова відповідала за роботу підпільних шпиталів як для поранених повстанців, так і для цивільного населення. Цю службу очолювала й організовувала найвідоміша зв'язкова Романа Шухевича Катерина Зарицька-Сорока на псевдо Монета.

Ще одна відома зв'язківиця Романа Шухевича переховувала його в конспіративних квартирах разом з власною маленькою донькою Дзвінкою. Вона прожила найдовше серед усіх жінок-підпільниць і померла у віці 101 року у Львові. Про кого йдеться?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Ольга Ільків разом з маленькою донькою переховувала Романа Шухевича на конспіративній квартирі в селі Княгиничі на Франківщині. Жінку засудили до 25 років заслання, відібрали маленьких дітей і дали їм інші прізвища, проте вона змогла їх відшукати після звільнення з таборів. Ольга дочекалася незалежності України та померла у 2021 році — на 101 році життя.

Ірина Сеник також була зв’язковою Романа Шухевича. Вона понад 30 років відсиділа в радянських в'язницях, а згодом стала поетесою та дисиденткою. Яке почесне визнання отримала ця жінка за участь у національному русі?

Фото: Український інститут національної пам'яті
Правильно! Неправильно!

Ірину Сеник засудили на 10 років таборів, а згодом відправили на довічне заслання за зв'язки з УПА. У в'язниці жінка потай писала вірші на клаптиках паперу. Згодом вона стала членкинею Української Гельсінської групи та була ув'язнена як дисидентка. Після звільнення жила на Львівщині, де й померла у 2009 році. За десять років до її смерті американська жіноча громада внесла її в перелік «100 героїнь світу».

Учасниця повстанського руху Людмила Фоя була затримана 24 січня 1944 року за антирадянську діяльність спецслужбами. Та у НКВС вирішили, що дівчина буде кориснішою як агентка у боротьбі з ОУН, тому вона вийшла на волю як агентка «Апрєльская». Що з нею сталося потім?

Фото: Історична правда
Правильно! Неправильно!

Людмила Фоя відразу зізналася повстанцям про те, що НКВС її завербував і повідомила про деталі свого завдання — налагодити співпрацю між справжнім підпіллям на Волині із рухом на Київщині, який створили радянські спецслужби. Дівчина працювала під псевдо «Перелесник», повідомляючи чекістам інформацію, яка була вигідна українським повстанцям.

У 2016 році вийшов фільм «Жива» про незламну учасницю повстанської армії на основі реальних подій. Хто з жінок УПА був прототипом головної героїні?

скриншот з фільму
Правильно! Неправильно!

Фільм «Жива» режисера Тараса Химича розповідає реальну історію учасниці повстанського руху Ганни Попович на псевдо «Ружа», яка пережила тортури на радянських допитах, вижила після поранення в бункері, мала ампутацію руки в полоні, проте померла у віці 90 років у селі на Львівщині.

«Треба нам самим творити свою історію. Кожна людина має своє місце. Вже досить нагинулося наших», — ці слова сказала остання зв'язкова Шухевича, яку ув'язнили на найбільший термін — 25 років суворого режиму в радянських таборах. Хто це?

Фото: «Локальна історія»
Правильно! Неправильно!

Останньою зв’язковою Шухевича була Дарія Гусяк. Жінка водила його до лікарів в останні роки перед загибеллю та не видала точного місця переховування під час допитів.

Передавали таємну інформацію та були увʼязнені «совєтами». Що ви знаєте про жінок в УПА? (тест)
Хороший результат! Сподіваємося, ви дізналися сьогодні більше про жінок в УПА.
Ви чудово впоралися! Діліться цим тестом зі своїми друзями, аби й вони перевірили свої знання про жінок в УПА

Поділіться своїми результатами:

Читайте також: 10 видатних українок, про яких ви мало що знали

Коментарі

Читати далі