

Суспільство
«Бачу, як у них розправляються плечі». Благодійники об’єдналися у проєкт «Діти Янголів» та дбають про родини загиблих військових
Аеліта Басанець – мама у декреті та дружина військового. Вона заснувала у Кременці, Тернопільської області, благодійну організацію, яка об’єднала незвичайних волонтерів. Це викладачі англійської, б’юті-майстри, стоматологи і навіть інструктори зі стояння на дошці Cадху. Фахівці з різних сфер згуртувалися у спільноту благодійників «Діти Янголів», аби разом робити щось приємне й корисне для дітей та дружин загиблих захисників. Ідея такого проєкту прийшла до Аеліти однієї безсонної ночі, а вже на ранок жінка записалася на прийом до міського голови, аби обговорити її втілення.
Як корекція брів чи торт допомагають рідним загиблих воїнів справитися з горем, Аеліта розповіла ШоТам.
24 лютого ми знали, що робити
Наші стосунки з чоловіком зав’язалися приблизно за рік до великої війни. Ми дуже старанно їх будували і будуємо по сьогоднішній день на відстані. Нині він у сухопутних військах. Я дуже пишаюся своїм чоловіком. Але кожного разу у мене стискається серце, коли він мені присилає фото чергової відзнаки чи ордена – я розумію, якою це ціною здобувається. Напевно, мене це більше засмучує, ніж тішить. Для нашої родини 24 лютого не стояло питання, що нам робити. У чоловіка вже було чітке рішення: я з дитиною їду за кордон, його збираю у військкомат.
Він військовий ще з 2014 року. Пішов служити, як тільки йому виповнилося 18. І ми обговорювали це на початку наших стосунків, він мені обіцяв, що не піде в АТО, поки ми разом, але ми обоє знали, що рано чи пізно почнеться повномасштабне вторгнення… Тож коли це сталося, ми були готові. Я не могла плакати вдома, одразу побігла по магазинах, аптеках: якісь речі, цигарки, ліки. У нього на той момент було загострення проблем зі спиною, він навіть ходити не міг без уколів. Але варіант не йти до військкомату навіть не розглядав. За цей час чоловік був у найгарячіших точках: відбивали Херсон, працювали на Запорізькому та Донецькому напрямках.
Ми з маленьким Олексієм пробули у Польщі 8 місяців і повернулися у Кременець. Бо я хотіла бути ближче до чоловіка, бути поруч з друзями і знайомими, які так само чекають з Перемогою своїх найдорожчих. Коли я проходжу Алеєю Героїв у Кременці, я впізнаю занадто багато облич з фото. Я знаю більшість з цих хлопців, які загинули, захищаючи нас з вами. Ми виросли в одному місті. Це навіть не мотивація, це мій обов’язок – повернути їхнім рідним хоча б невеличку частинку тієї турботи та тепла чоловіків, татусів, синів, яких вони втратили. Саме це підштовхнуло мене заснувати благодійний фонд «Діти Янголів».

Аеліта знає більшість хлопців з Алеї Героїв. Фото: ШоТам.
Посеред ночі я написала свою ідею у місцевий чат
Серед нинішніх бенефіціарів проєкту є особливий для мене юнак – Валера Бондарський. Він син моєї хрещеної матері. В його батька я виросла на руках, зі старшим братом Валери я сиділа за однією партою. До того як я взялася за свою ідею з благодійним проєктом, у нашому невеличкому містечку було підряд три жахливо важких похорони. Один з них – це прощання з Ігорем Бондарським, батьком Валери. Можна сказати, що це вперше горе, яке несе війна, підійшло так близько до мене, бо загинула дуже близька мені людина.
Пам’ятаю, лежала тієї ночі абсолютно виснажена емоційно і все думала: як можу допомогти цим людям, у яких окупанти забрали найдорожчих? Хлопчику, який дізнався про загибель тата у свій день народження. Молодій дружині, яка втратила коханого за три тижні після весілля…
На годиннику була друга ночі, а я просто пишу в один із міських телеграм-каналів: «Хто готовий допомогти дітям загиблих захисників зібратися до школи?», і прошу голосувати лайками. Кременчани мене підтримали. А ще цей мій допис побачила Аліна Буян, працівниця міської ради, і вже наступного дня мені написали із міськради, запросили на прийом до міського голови Андрія Смаглюка.
Я озвучила йому свою ідею про цілий благодійний проєкт, який дбатиме не лише про збір шкільного приладдя для дитини, а і про її підготовку до ЗНО, і про вивчення англійської, і про те, щоби мама мала змогу потрапити до перукаря чи на масаж, і ще про багато-багато різних моментів. Міський голова мене підтримав і одразу підказав деяких спеціалістів, до яких можна звернутися з пропозицією. Попереду – підписання меморандуму про співпрацю з міською радою Кременця.
А для Валери, до речі, ми уже змогли здійснити одну його мрію: займатися вокалом з професійним викладачем. Це таке щастя – бачити, як йому це подобається, як у нього виходить.
Волонтерять кондитери, бровісти, стоматологи
За власні кошти я орендувала офісне приміщення. Сюди приходять мами з дітьми, тут відбуваються деякі заходи. Благодійний проєкт «Діти Янголів» спрямований на допомогу сиротам та вдовам військовослужбовців, що загинули при виконанні бойового завдання під час російсько-української війни. Ми надаємо психологічну підтримку, займаємося освітою наших бенефіціарів, організовуємо сеанси масажу та б’юті-процедури й іноді даруємо подарунки. Навіть важко перерахувати увесь спектр наших «послуг»: комусь допомагаємо зібрати дитину до школи, комусь полікувати зуби, комусь даруємо нові враження від сеансу цвяхостояння.
Наразі мені вдалося зібрати досить велику команду волонтерів: від кондитерів до перукаря, психолога, викладачів. Основні наші волонтери – дівчатка-кондитери Віта та Аня, які печуть тортики до дня народження наших діток; Юля, яка надає послуги бровіста і ламімейкера для наших матусь.

У фонді вдалося зібрати велику команду волонтерів, зокрема, й б’юті-майстрів. Фото: ШоТам.
Уже маємо перших партнерів: це перукарня «Чарівниця», яка безкоштовно зробила стрижки діткам до 1 вересня та піцерія MonoPizza, яка до дня народження дарує дітям сертифікат на доставку піци. Родинна стоматологія Микуцьких лікує нашим бенефеціарам зуби. Є викладачки англійської Настя та Валя, які проводять заняття на базі школи Ірини Дячук. Також у нас є провідниця із цвяхостояння Марта. І психологиня – Світлана Пушкар. Є масажист-кінезіолог. Всі ці люди працюють на волонтерських засадах. Є благодійники, які надсилають нам кошти. З них ми закуповуємо продукти для тих же тортів на день народження, купуємо подарунки.
Нам потрібні волонтери онлайн
Нас підтримує дуже багато людей. Але далі все важче знаходити нових волонтерів. Бо загалом усі, хто в перший тиждень висловив готовність допомогти, уже залучені. А родин, які зазнали таку втрату, стає все більше і більше. Тому потрібно ще більше волонтерів-фахівців та волонтерів-бізнесів, аби втримати розпочате, не перевантажувати спеціалістів, і приділити увагу кожній родині.

Викладачки англійської Настя та Валя проводять заняття на базі школи Ірини Дячук. Фото: ШоТам.
Кажуть, руками людей допомагає Бог, і ми стали тією рукою, яка погладить виснажену жінку по плечі і скаже: «Люба, ти так втомилася, тобі треба трошки перепочити, сходи на масаж» чи «Ти дуже красива, дозволь нам підкреслити це, нагадати тобі». Але нам потрібно більше таких рук. На сьогодні у нас є лише одна перукарка. Інша дівчина-перукарка, яка працювала в нашому проєкті, уже повернулася до рідного Харкова. Тож я шукаю волонтерів-перукарів. Також дуже потрібні фахівці із підготовки до ЗНО, репетитори. У нас є діти, які закінчують 11 клас. Їм важко після втрати повністю включитися у навчальний процес, потрібна підтримка та допомога наставництвом. Це можуть бути репетитори, які працюють онлайн, тобто долучитися можна з будь-якого куточка України.
«Діти Янголів» розвивається досить стрімко. На початку, у липні, у нас було 17 дітей, якими ми опікувалися, а зараз їх уже 26. Наймолодшій дитині 5 місяці. Я часто передивляюся фото наших дітей. Так цінно бачити їхні усмішки від тортика чи цікавого заняття. Це дуже важка праця нашої команди волонтерів – виборювати ці посмішки.

Наразі фонд дбає про 26 дітей. Фото: ШоТам.
Моя мрія – аби філіали нашого фонду були по всій Україні. Моя мета – запустити до кінця року хоча б ще один філіал проєкту. Ми розуміємо, що таких «дітей янголів» ставатиме все більше і більше з часом. І реабілітація, психологічна підтримка та плече опори потрібне не лише родинам з нашого міста та району. Якщо ви знаєте, як допомогти, долучайтеся, ми раді будь-яким новим ідеям та підтримці.
Дітям треба бачити мамину посмішку
Як сприймають наші бенефіціари пропозицію про допомогу? Однозначної та короткої відповіді немає. Всі реагують по-різному. Хтось насторожено, болісно. Є мами, які тижнями не хочуть виходити з дому, і ми самі відвозимо дитину на заняття. Є ті, хто дзвонять мені просто поговорити і кажуть, що їм стає легше. Я почала вивчати психологію, аби вміти комунікувати ще якісніше та обережніше.
Бачу, як у жінок розправляються плечі, коли хтось вперше за довгий час з посмішкою дивиться на себе у дзеркало після роботи перукаря, хтось взявся разом із дітьми вивчати англійську. Одна з наших бенефіціарок, Майя Магура, сказала: коли побачила, скільки людей хоче допомогти їній родині, їй знову захотілося жити.
Ми розуміємо, ніщо і ніхто не може замінити родині батька, чоловіка, сина. Але ми працюємо над тим, аби донести до матерів і бабусь, що дітям треба жити далі, потрібно здобувати знання, мати дитинство, бачити мамину усмішку. Адже самим за цими хлопчиками та дівчатками, саме за «дітьми янголів» – наше майбутнє.
Публікація підготовлена за підтримки Представництва «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. Фонд Фрідріха Науманна за Свободу – фонд ліберальної політики, що сприяє зміцненню свободи слова та гідності людини в усіх сферах суспільства.

Суспільство

Українські дизайнери — вже давно не новачки на світовій модній арені. Їхні колекції з’являються на червоних доріжках, у фотосесіях глянців і на сценах найгучніших шоу. Від Мадонни до Кендалл Дженнер, від Адель до Ганни Ваддінгем — знаменитості обирають одяг та аксесуари з биркою Made in Ukraine не лише за стиль, а й за сміливу позицію.
У цій добірці від ШоТам — українські бренди, які стали частиною глобальної модної мови.
Ruslan Baginskiy
Український бренд головних уборів Ruslan Baginskiy стрімко здобув популярність серед світових знаменитостей.
Белла Хадід та Кая Гербер з’явилися в його кепках на Тижні моди в Нью-Йорку, що привернуло увагу модної спільноти. Мадонна обрала капелюх бренду для фотосесії у Vogue Italia, а V з BTS носив солом’яне канотьє в кліпі «Butter».
Розе та Ліса з BLACKPINK також з’явилися в аксесуарах Ruslan Baginskiy у відео «Ice Cream».
Руслан Багінський активно підтримує українське підприємництво та культуру, зберігаючи виробництво в Україні та залучаючи до роботи місцевих майстрів. У 2023 році дизайнер отримав престижну премію ANDAM у категорії «Аксесуари».
FROLOV
FROLOV — український бренд, заснований у 2015 році в Києві Іваном Фроловим, що поєднує кутюрні техніки та провокаційну естетику.
Серед іноземних знаменитостей, які обирають FROLOV, — Бейонсе, яка виступала в сукні бренду на відкритті готелю Atlantis The Royal у Дубаї, Дженніфер Лопес, Дуа Ліпа, Doja Cat, Сабріна Карпентер, Ріта Ора, Megan Thee Stallion, Ліса з BLACKPINK, Кайлі Міноуг, Хлої Кардаш’ян, Кеті Перрі, Сідні Свіні, Медісон Бір, Гвен Стефані та Надя Лі Коен.
Бренд зберігає виробництво в Україні, незважаючи на складні умови воєнного часу. Під час відключень електроенергії команда FROLOV продовжувала працювати, використовуючи генератори та шиючи вручну, щоб вчасно завершити замовлення для таких клієнтів, як Сем Сміт.
Ksenia Schnaider
Бренд Ksenia Schnaider, який у 2011 році заснувало подружжя Ксенії та Антона Шнайдерів, став відомий у світі завдяки нестандартному підходу до дизайну й екологічному виробництву. Особливої слави бренд набув після того, як у 2016 році випустив джинси demi-denims — щось середнє між штанами й спідницею, — які виглядають дуже незвично. Ці джинси швидко помітили світові зірки.
Серед тих, хто носить Ksenia Schnaider, — Белла Хадід, яка не раз з’являлася в «демі-денімах», Селін Діон, що вдягала асиметричні штани в Парижі, та Дуа Ліпа, яка виступала в речах бренду на сцені.
Крім того, у 2023 році бренд випустив капсульну колекцію, що символізує творчість в умовах війни.
Bevza
Bevza — український бренд, який у 2006 році заснувала дизайнерка Світлана Бевза в Києві. Її стиль — мінімалізм і прості лінії, але з глибокими посиланнями до української культури. Наприклад, у колекціях часто можна побачити мотиви калини чи колосків пшениці.
Бренд носять світові знаменитості: Софі Тернер виходила в комбінезоні Bevza на своє весілля в Лас-Вегасі, Дженні з BLACKPINK знімалася в його сукні для Elle USA, Емілі Ратаковскі вибирала Bevza на Тижні моди в Мілані, Дакота Джонсон дефілювала в сукні на червоній доріжці в Марракеші, а Белла Хадід носила топ і штани бренду під час своїх виходів.
Софі Тернер у комбінезоні від Bevza. Фото: інстаграм акторки
Після початку повномасштабної війни бренд не переїхав за кордон, а залишив виробництво в Києві. Світлана Бевза також запустила благодійний проєкт: разом з Mastercard створила прикраси з мотивом калини, а всі гроші з продажу пішли на допомогу дітям, постраждалим через війну.
Sleeper
Sleeper — український бренд, який у 2014 році заснували Катя Зубарєва й Ася Вареца. Вони придумали «піжаму, яку можна носити і вдома, і на вечірку», й ця ідея швидко підкорила світ — їхні костюми з пір’ям і легкі сукні залюбки носять зірки.
Марго Роббі обрала рожевий костюм Sleeper для промо-туру фільму «Барбі», Кейт Мосс гуляла в піжамних штанах з пір’ям, а Ванесса Гадженс святкувала день народження в сукні бренду.
Після початку великої війни виробництво тимчасово переїхало за кордон, але команда швидко повернулася до Києва, щоб підтримати своїх працівників.
Guzema Jewelry
Guzema Jewelry — український бренд прикрас, який у 2016 році заснувала Валерія Гузема. Вона керується мінімалізмом і простими, але дуже витонченими формами зі справжнього золота й діамантів. У своїх колекціях бренд часто посилається на українську культуру — наприклад, у серіях Freedom і Spadok.
Прикраси Guzema носять не тільки в Україні. Кім Кетролл, Ганна Ваддінгем і Кетрін Винник з’являлися у виробах бренду на подіях і фотосесіях. Guzema також мали колаборацію з флористкою Софією Морено-Бунге, яка працювала з Gucci та Chanel.
Після початку війни бренд продовжив працювати в Києві й запустив свій благодійний фонд, щоб допомагати українським дітям, які постраждали через війну.
Vita Kin
Vita Kin — український бренд, який перетворив традиційну вишиванку на модний у світі хіт. Заснований дизайнеркою Вітою Кін, бренд поєднує вишивку з сучасним кроєм, створюючи яскраві лляні сукні.
Демі Мур одягнула сукню Vita Kin для світського заходу в Лос-Анджелесі, підкресливши її етнічний стиль. Діта фон Тіз з’явилась у вишиванці бренду на виставці фотографій. Вокалістка гурту Florence and the Machine Флоренс Велч виступила в сукні від українців.
Усі вироби Vita Kin виготовляють вручну в київському ательє, приділяючи особливу увагу деталям та якості. Це не лише мода, а й спосіб зберегти українське ремесло та культуру.
Cultnaked
Cultnaked — український бренд одягу, заснований дизайнеркою Мері Фуртас у 2018 році. Він швидко став популярний завдяки сміливим і сексуальним образам, які поєднують комфорт і стиль. Зокрема, бренд відомий своїми шкіряними комплектами, блискучими сукнями та мініспідницями з шортами.
Кендалл Дженнер неодноразово з’являлася в одязі Cultnaked — наприклад, в оливковому шкіряному комплекті під час вечірки в Лос-Анджелесі. Кайлі Дженнер також обирала вироби бренду для своїх образів. Аріана Ґранде носила штани Cultnaked у фотосесії для свого синглу «POV».
Бренд активно підтримує українське виробництво, виготовляючи свої колекції у Львові.
Oksana Mukha
Oksana Mukha — український бренд весільних і вечірніх суконь, який зʼявився у Львові ще в 1991 році. Його знають у світі завдяки розкішній вишивці, фатину, шовку і паєткам — усе шиють вручну, і виглядає це дуже ефектно.
Сукні бренду носять не тільки наречені, а й світові знаменитості. Бланка Бланко була в яскравій блискучій сукні Oksana Mukha на червоній доріжці «Оскара». Акторка з The Last of Us Мерл Дендридж обрала смарагдову сукню бренду для прем’єри. Керрі Андервуд співала на сцені American Idol у ніжній сукні з тюлю. Навіть Міс Японія 2025 була у вбранні Oksana Mukha на конкурсі краси.
Бренд продовжує працювати з України та підтримує ЗСУ через благодійні проєкти.
Etnodim
У 2023 році український бренд Etnodim в межах ініціативи UNITED24 створив унікальні вишиванки для амбасадорів платформи. Серед них були канадська акторка Кетрін Винник, американський актор Лієв Шрайбер, французький режисер Мішель Хазанавічус та інші. Кожна вишиванка була натхненна регіоном України, що пов’язаний з походженням зірки.
Ці вишиванки були створені не лише як модні елементи, а й як символи підтримки України під час війни. Другі екземпляри кожної сорочки розігрували серед донорів, щоб зібрати кошти на відбудову школи в селі Бузова на Київщині, зруйнованої під час бойових дій.
Суспільство

Кардинал Української Греко-Католицької Церкви Микола Бичок долучиться до виборів нового Папи Римського. Він є одним із 135 кардиналів віком до 80 років, які можуть брати участь у виборах.
Про це розповів Микола Бичок, передає «Еспресо».
Про Миколу Бичка
Микола Бичок народився 13 лютого 1980 року в Тернополі. 15 січня 2020 року Папа Франциск призначив його Єпархіальним Єпископом Української Католицької Єпархії Святих Петра і Павла в австралійському Мельбурні.
7 грудня 2024 року Микола Бичок став кардиналом Святої Римської Церкви під час церемонії у Базиліці Святого Апостола Петра у Ватикані. Він є Єпархом Мельбурнської єпархії для українців католиків в Австралії, Новій Зеландії та Океанії.
Читайте також: Українські військовополонені почали отримувати листи від рідних, що були відправлені у березні
Коли відбудеться конклав
Вибори нового Папи Римського розпочнуться 7 травня у Ватикані. Таке рішення ухвалили під час закритої зустрічі кардиналів, що відбулася після похорону Папи Франциска.
Всього до таємного конклаву допустять 135 кардиналів, які представляють різні країни світу. Вибори відбуватимуться у традиційній формі за зачиненими дверима Сикстинської каплиці.
Нагадаємо, що українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.
Фото обкладинки: сайт УГКЦ
Суспільство

Кішка, яка жила на передовій разом з українськими військовими, народила кошеня наступного дня після загибелі Вадима Барланицького. Побратими дали кошеняті позивний загиблого захисника та передали його синові.
Про це повідомила Котова Яна у TikTok.
Тато хлопчика — сержант Вадим «Вадо» Барланицький, який служив у 1-й окремій танковій бригаді. Він захищав Україну з 2014 року, брав участь у боях на Донеччині, Луганщині та боронив Чернігів.
Вадима нагороджували відзнакою «За оборону Запоріжжя». Він загинув під час штурму ворожих позицій 20 липня 2023 року поблизу села Мала Токмачка на Запоріжжі
Читайте також: Іграшковий кіт Херсон допомагає новобранцям 151-ї ОМБр стати командою (ФОТО)
Нагадаємо, що з окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф.
Фото обкладинки: kotovayana/TikTok