Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Дієві лише за рецептом». Чому антибіотики не всесильні, а вільний обіг може призвести до катастрофи

Опубліковано

Міфи про всесильність антибіотиків перетворили ці препарати практично на панацею від будь-яких хвороб. Утім у реальності все виглядає дещо інакше: зловживання ліками призводить до антибіотикорезистентності, а як «бонус» – з’являються неприємні побічні ефекти.

А ось у довгостроковій перспективі завзяте самолікування здатне призвести ледь не до катастрофи. Як уникнути медичного колапсу та зруйнувати міф про антибіотики – розповідає завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я МОЗ Роман Колесник.

Антибіотики рятують лише під наглядом лікаря

Небезпека антибіотиків насамперед полягає у недотриманні правил та рекомендацій щодо їх вживання. За словами Романа Колесника, один із наслідків такого «лікування» – антибіотикорезистентність, коли бактерії стають стійкими до препарату та фактично не реагують на нього. Однак це не єдина проблема, яку здане спричинити зловживання антибіотиками.

«Наприклад, алергічні реакції, токсичний вплив на печінку, нирки, судини та інші внутрішні органи, якщо людина неправильно приймає антибіотики. Крім того, можуть виникати такі побічні ефекти як діарея чи стоматити.

Деякі антибіотики можуть спричиняти тяжкі ураження шлунково-кишкового тракту, зокрема псевдомембранозний коліт, який досить часто закінчується госпіталізацію чи навіть смертю. Тому антибіотики самі по собі не є приємними препаратами, і їх обовʼязково треба приймати під наглядом лікаря. І виключно лікар їх має призначати», – ділиться медик.

Продаж за рецептом – європейська практика

Зловживання або неправильне використання антибіотиків, на думку Колесника, може призвести до найгіршого сценарію – якоїсь миті ми просто не матимемо, чим лікувати прості інфекції. Адже мікроби випрацюють власний імунітет до ліків.

«Банальні інфекції на кшталт звичайної бактеріальної ангіни можуть призводити до серйозних наслідків. Тобто ті проблеми, які зараз лікуються антибіотиками за три-пʼять днів, не будуть лікуватись так просто. Ми будемо мати проблеми не тільки в сфері інфекційних хвороб, а й навіть під час хіміотерапії чи опромінення. Адже у нас не буде, чим захищати організм від бактерій», – пояснює фахівець.

Читайте також: Шлаки та токсини – вигадки маркетологів. Центр громадського здоров’я МОЗ розвіяв міфи про «детоксикацію»

Рішення є – продаж антибіотиків за електронними рецептами. Це не лише зменшить кількість випадків зловживання препаратами, а й дозволить відстежувати, які саме бактерії циркулюють у регіоні.

«Поки що це пілотне впровадження, яке почне діяти з наступного року як обовʼязкове, крім територій, де відбуваються бойові дії. Але це передбачає відстеження, аби певним чином стимулювати лікарів призначати антибіотики виключно раціонально та відповідно до стандартів лікування», – додає експерт Центру громадського здоров’я.

Міф про «всесильність» антибіотиків має зникнути

Найпоширеніший міф про антибіотики – їхня всесильність. Власне, це й провокує безконтрольне вживання. Симптоми застуди – антибіотик, болить горло – антибіотик, сильний нежить, а завтра на роботу, – антибіотик. Із цим, за словами Колесника, слід боротися системно, формуючи правильну культуру.

«Націленість має бути насамперед на навчання молодого покоління, а якщо говорити про інші механізми – це недопуск. У більшості країн світу існує недопуск до антибіотиків всіх громадян, крім лікарів. І тільки так формується певне ставлення та культура. Як показує досвід Норвегії та США, через декілька поколінь люди не йдуть самостійно купувати щось в аптеці, а мають свого сімейного лікаря і консультуються з ним», – додає експерт.

Ще один спосіб побороти фейки про антибіотики – пропагування доказової медицини та руйнування стереотипів в ігровій формі. Яскравий приклад – цьогорічний український вебсеріал «Яся знає краще», який протягом 12 серій спростовує найбільш поширені медичні міфи.

Один із епізодів присвячений саме темі антибіотиків. У ньому фанатка доказової медицини Яся протягом кількох хвилин пояснює, чому не варто бігти в аптеку та починати курс антибіотиків після перших симптомів застуди. Серіал опубліковано у вільному доступі, переглянути цей епізод можна у ютубі, фейсбуці та інстаграмі.

Фото: pixabay.com.

Коментарі

Суспільство

У Києві оновили 3D-конструкцію «KYIV» із назвами міст-побратимів

Опубліковано

Біля будівлі Київської міської державної адміністрації з’явилася нова 3D-конструкція «KYIV». На ній написані назви міст-побратимів столиці.

Про це повідомило Управління туризму та промоцій КМДА.

Символ вдячності та дружби

Київ має понад 70 міст-побратимів, які надають фінансову та гуманітарну допомогу, беруть участь у соціальних ініціативах та підтримують відновлення інфраструктури.

«Ця конструкція є символом дружби та взаємопідтримки. Її встановили на знак вдячності нашим партнерам за їхню допомогу та співпрацю», — зазначили в Управлінні туризму та промоцій КМДА.

Попередню конструкцію замінили через її незадовільний технічний стан. Нову версію встановлено за підтримки депутатського корпусу Київради.

Читати також: У Києві запалили головну ялинку України (ФОТО)

Що дає статус міста-побратима

Побратимські зв’язки між містами передбачають обмін досвідом, знаннями та культурною співпрацею. Це допомагає спільно працювати над розв’язанням актуальних проблем і розвивати сфери туризму, економіки, урбаністики та ЖКГ.

Завдяки співпраці між містами проводяться обміни делегаціями, художніми виставками, літературними заходами та іншими культурними ініціативами, які сприяють зміцненню партнерських відносин.

Нагадаємо, що на Київщині відбудували міст через річку Ірпінь (ФОТО).

Фото: сайт Управління туризму та промоцій КМДА.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві запалили головну ялинку України (ФОТО)

Опубліковано

На Софійській площі у Києві урочисто засвітили вогні головної ялинки України. Це стало традиційним святом, яке щороку припадає на День святого Миколая — 6 грудня.

Про це повідомляє Віталій Кличко.

Чим особлива цьогорічна ялинка

  • Білосніжний колір: символізує початок світлого шляху, оновлення та святкову чистоту.
  • Розміри: штучна конструкція заввишки 15 метрів — вище за минулорічну.
  • Прикраси: 2 тисячі бірюзових іграшок, світло-блакитна гірлянда завдовжки 2 кілометри.

За словами міського голови Віталія Кличка, дизайн ялинки поєднується з архітектурою Софії Київської, а це об’єднує традиції та сучасність.

Фото: Роман Пєтушков/Каштан NEWS

Читати також: На двох вокзалах України пасажирів зустрічав святий Миколай (ФОТО)

Фотозона «Крила Фенікса»

Поруч із ялинкою облаштовано фотозону. Вона стане не лише місцем для фото, а й нагадуванням про стійкість та відродження, притаманні українцям.

Головна ялинка, як і торік, встановлена за кошти меценатів, підтверджуючи, що спільні зусилля здатні дарувати радість і надію навіть у складні часи.

Нагадаємо 10 фактів про День святого Миколая: історія, традиції та прикмети.

Фото обкладинки: телеграм Віталія Кличка.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Рівному енергоефективно оновили три дитсадки

Опубліковано

Три дитячі садки в Рівному капітально відремонтували завдяки програмі «Нагальні житлові потреби внутрішньо переміщених осіб». Проєкт реалізувала НЕФКО (Північна екологічна фінансова корпорація) за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Про це повідомляють на сайті проєкту.

Що змінилося

У дитсадках «Особлива дитина», «Центр Пагінець» та №35, які відвідують понад 400 дітей (зокрема, діти з інвалідністю та ВПО), встановили:

  • сонячні колектори для нагріву води;
  • індивідуальні теплові пункти.

Ці оновлення знижують енергоспоживання та допомагають скоротити викиди CO2.

Читати також: У Тернополі ОСББ встановило сонячну електростанцію з резервним живленням

Хто підтримав

НЕФКО — організація, що з 1990 року фінансує екологічно важливі проєкти у співпраці з Данією, Ісландією, Норвегією, Фінляндією та Швецією. Вона працює в Рівному ще з довоєнних часів, допомагаючи модернізувати міські будівлі.

Проєкт енергоефективного ремонту дитсадків профінансовано грантом ЄС у розмірі 1,56 мільйона євро. Завершення робіт відбулося восени 2024 року.

Нагадаємо, що на Київщині створюють сучасну лабораторію для підготовки електроенергетиків (ФОТО).

Фото: НЕФКО (Північна екологічна фінансова корпорація).

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта1 тиждень тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...