Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Десятки надісланих резюме і жодного оферу? Здається, проблема не в роботодавцях. 10 порад від карʼєрної консультантки

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Завалюєте потенційних роботодавців своїми резюме, а відповіді немає? Співбесіди минають одна за одною, але довгоочікуваного оферу так і не було? Без паніки! Інколи достатньо трохи почаклувати над резюме та правильно себе презентувати. Щоправда, це лише початок. Як влаштуватися на роботу мрії та не нафакапити за крок до фіналу – ШоТам розповіла професійна HR та кар‘єрна консультантка Ольга Мательонок.

Ольга Мательонок

Резюме – це не автобіографія на 10 сторінок

Під час написання резюме насамперед варто приділити увагу структурі та розміру. В ідеалі – не більше двох сторінок із логічними та послідовними розділами. Також важливо, аби інформація в кожному з цих розділів була змістовною. 

 Оптимальною буде така структура:

 1. Контактна інформація;
 2. Ключова інформація;
 3. Досвід роботи;
 4. Освіта та сертифікати;
 5. Навички (hard, soft);
 6. Додаткова інформація (позапроєктна діяльність, водійське посвідчення, хобі тощо).

У своєму досвіді я неодноразово зустрічалася з різними крайнощами: траплялися як резюме на 10+ сторінок, так і такі, де здавалося, що додаткові букви були платними. Тож золоте правило – це баланс між кількістю та якістю. Також раджу уникати довгих біографічних описів, але намагатись надати вдосталь вичерпної інформації.

як скласти резюме

Хочете зацікавити? Напишіть про те, що зробили, а не робили

Існує кілька поширених помилок в резюме кандидатів. Як правило, це такі:

 • Резюме нечитабельне. Перебір з графічними елементами, таблицями, використання трьох або більше кольорів, шрифтів та кегелів, помилки та одруківки. Це все в комплексі, крім складності в сприйнятті, ще й дуже псує враження про кандидата. 
 • Занадто складні формулювання речень або копіпаст посадової інструкції. Коли ви описуєте свої обов‘язки, не ускладнюйте. Якщо хочете, аби рекрутер правильно оцінив резюме на відповідність вакансії, пишіть доступно та зрозуміло. А от бажання продемонструвати блискучі знання вузької професійної термінології краще притримати до співбесіди з менеджером.
 • Відсутність інформації про досягнення. Більшість кандидатів пишуть про те, що вони робили (про процес), і лише одиниці – про те, що зробили. Важливо показати, який результат для попередньої компанії ви принесли. Він може бути як кількісним (цифри, КРІ, деталі, масштаби тощо), так і якісним (вдосконалення процесів, лонч нових продуктів чи автоматизація систем).
 • Невдале фото. Якщо у вас немає релевантного – краще обійтися без нього.
 • Невідповідність резюме вакансії, на яку кандидат претендує. 

Уніфіковане резюме не полегшить ваші пошуки

Резюме обов’язково потрібно адаптовувати під кожну вакансію. Звісно, теоретично можна підготувати більш-менш універсальний варіант, проте згодом його все одно доведеться таргетувати під очікування конкретного роботодавця. 

Адже не секрет, що рекрутери, отримуючи сотні резюме на одну вакансію, не вивчають детально кожне, а з метою раціонального використання свого ресурсу, швидко скрінять його на відповідність вимогам посади і наявність необхідних для цієї роботи навичок та досвіду. Після цього спілкуються лише з тими кандидатами, яких відібрали

Крім того, все більше компаній використовують автоматизовані системи управління кандидатами (ATS), які первинно сканують резюме за попередньо заданими параметрами чи ключовими словами. І якщо таких слів у резюме замало, система його відхиляє. Наприклад, для якоїсь умовної вакансії бухгалтера ключовими параметрами можуть бути: управлінський облік, податковий облік, первинна документація, 1С, аудит, Excel тощо. 

Ідеальних кандидатів не існує

Спробуйте фокусуватися на тому, що у вас є, а не на тому, чого бракує. І пам’ятайте, що не існує на 100% ідеальних кандидатів. Тому, якщо ви бачите вакансію, у якій підходите за 5 з 6 пунктів, – сміливо відгукуйтесь. Нове місце роботи – це ж також про виклики, досвід та знання, і цей шостий пункт може стати для вас зоною росту. 

Коли ж ви бачите, що з 6-ти вимог проходите лише по 1 чи 2, ймовірно, це справді не ваша вакансія. Оцінюйте ситуацію об‘єктивно. Проте якщо ви щиро вважаєте, що підходите для цієї роботи, – не проблема, відгукуйтесь. Та раджу підготувати переконливі аргументи для роботодавця, «підігнати» резюме під вакансію та написати мотиваційного листа.

резюме та співбесіда

Шукаєте роботу лише на work.ua? Цього замало

Для різних професій, залежно від сфери, рівня позиції та інших параметрів, є канали, які можуть бути більш ефективними. Водночас є й такі, що взагалі не працюватимуть. 

Завжди пробуйте декілька альтернатив, а потім обирайте той спосіб, який дає найкращий результат. Ось невеликий перелік каналів, які можуть стати в пригоді:

 • Сайти-агрегатори (work.ua, robota.ua, jooble, grc.ua, DOU тощо). Зрозумійте, на якому ресурсі найчастіше розміщуються вакансії саме з вашої сфери.
 • Сайти компаній (кар‘єрні розділи).
 • Соціальні мережі та комунікатори (LinkedIn, Facebook-спільноти та Telegram-канали).
 • Прямі контакти та рекомендації (нетворк).
 • OLX – підійде для робочих спеціальностей, пошуку підробітку.
 • Ярмарки вакансій, офлайн-заходи, професійні конференції 

Не бійтеся бути настирливими. Ваше резюме може просто «заблукати»

Якщо після того, як ви надіслали резюме, рекрутер не телефонує, спробуйте надіслати його повторно. Особливо за умови, якщо ви впевнені, що відповідаєте ключовим вимогам позиції. Резюме могло банально «заблукати» поміж інших, його могли пропустити або просто не відкрити.

Та навіть якщо резюме прочитали та з якихось причин не відповіли – я не бачу жодних проблем у тому, аби нагадати про себе й уточнити статус по своїй кандидатурі. Однак є важливий момент: перевірте, чи не прописані у вакансії терміни розгляду резюме. Якщо так – раніше цього терміну краще не телефонувати.

Обирають не тільки вас, але і ви

Запросили на співбесіду? Чудово. Ось 10 коротких правил-порад щодо вашої підготовки.

 1. Перестаньте хвилюватися. Здавалося б, це дрібниця, але через неї багато кандидатів «провалюють» співбесіди. Ці переживання, як правило, спровоковані страхом не сподобатись. Та пам’ятайте, що це і не є вашою метою. Мета співбесіди – зрозуміло розповісти про себе та свій досвід, а також оцінити, чи підходить вам компанія. Обирають не тільки вас, але і ви. 
 2. На етапі підготовки до зустрічі уточніть у рекрутера деталі: дрескод (якщо зустріч офлайн), з ким будете спілкуватись, скільки орієнтовно часу триватиме інтерв‘ю. Вам буде комфортніше і спокійніше, коли ви точно будете знати, до чого готуватись. 
 3. Дослідіть інформацію про компанію, сферу, конкурентів.
 4. Ще раз прочитайте опис вакансії та проаналізуйте відповідність свого досвіду по кожному з пунктів.
 5. Підготуйте самопрезентацію. Вона має «продавати» вас і включати розповідь про освіту (якщо вона профільна і варта уваги), релевантні місця роботи з акцентом на останньому (поточному), мотивацію працювати. 
 6. Продумайте відповіді на типові запитання роботодавця. Тут ваша задача – «витягнути» зі свого досвіду те, що потрібно цій компанії. Пригадайте релевантні робочі кейси, випишіть список результатів та досягнень, подумайте над своїми сильними сторонами.
 7. Підготуйте список запитань роботодавцю. Спочатку запитуйте про процеси та розвиток, потім – про гігієнічні фактори. 
 8. Проведіть аудит своїх соцмереж. Приховайте чи обмежте доступ до сторінок на час пошуку роботи, якщо не впевнені, що там все нормально. Адже до чи після співбесіди вас можуть гуглити – щоб дізнатись яка ви людина поза роботою, чим ділитесь зі своєю аудиторією, про що розповідаєте тощо. 
 9. Добре продумайте питання щодо зарплатні, щоб впевнено вести переговори на цю тему. 
 10. Налаштуйтесь емоційно. За годину до зустрічі зробіть те, що підніме вам настрій і додасть сил: контрастний душ, смачна кава, приємна музика тощо. 
Від резюме до співбесіди: як працевлаштуватись

«Усе написано в резюме» – не відповідь на питання

Для роботодавців існує кілька «червоних прапорців», які можуть завадити кандидату чи кандидатці отримати бажану посаду. Що я маю на увазі?

 • Негативні відгуки про колишніх колег, керівника чи команду. 
 • Невміння чітко пояснити свою мотивацію.
 • Відсутність зацікавленості під час співбесіди. 
 • Брехня та «плутанина» у свідченнях, спроби здаватися кращими, ніж є насправді. 
 • Відсутність запитань до роботодавця.

Також роботодавцю навряд чи сподобається:

 • Запізнення або навпаки, коли кандидат з‘являється на зустріч раніше домовленого часу.
 • Хамство, зверхність та спроби перебити інтерв‘юера.
 • Відсутність будь-яких знань про компанію.
 • «Усе написано в моєму резюме» як відповідь на питання потенційного роботодавця.

Вирішіть, чи готові ви торгуватися в питанні зарплати

Щоб правильно оцінити свої знання та навички, варто грамотно проаналізувати ринок і себе. Перегляньте схожі вакансії на сайтах з працевлаштування, а також резюме інших кандидатів (ваших потенційних конкурентів). Порівняйте себе з ними – ваш досвід та навички кращі, гірші чи на рівні? 

Поспілкуйтесь з колегами, які працюють у сфері, HR або кар‘єрними консультантами та добре знають ринок. Врахуйте інші фактори, що впливають на розмір заробітної плати (місто, масштаб та статус компанії, формат роботи, унікальні навички та інші особливості). 

Читайте також: Де знайти роботу під час війни? 20 сайтів та телеграм-каналів з вакансіями на будь-який смак

Так у вас буде певна сума – ринковий орієнтир. Відштовхуючись від неї, визначте комфортну для себе мінімальну та максимальну цифру. І будьте готові її аргументувати, спираючись на попередній аналіз. Можете називати роботодавцю вилку «від» і «до». Також завчасно обдумайте, чи готові ви «торгуватись» в побажаннях.

Маленька зарплата? Так ви ж не питали!

Співбесіда – це ще й питання кандидата до роботодавця. І ставити їх потрібно обовʼязково. Щоб «підсвітити» важливість цієї поради, розкажу історію. 

Одна моя клієнтка якось працевлаштовувалась в компанію і лише в день прийому дізналась про те, що її посада – декретна. А ще один знайомий розповідав, як отримував свою першу зарплатню на новій роботі – вдвічі меншу ніж сума, зазначена у вакансії. Виявилось, що там вказали сумарний дохід, на який працівник міг вийти за умови успішного виконання квартальних КРІ. А те, що отримав він – це оклад. 

В обох випадках на запитання, чому їм про це не повідомили раніше, HR відповів: «А ви не питали». Тому ще під час співбесіди рекомендую запитати щонайменше про: 

 1. Причини звільнення попереднього працівника або чому з‘явилась ця вакансія 
 2. Що очікують від нового співробітника у перші три місяці і загалом.
 3. Із ким доведеться взаємодіяти найбільше на цій позиції і кому підпорядковуватись 
 4. Яка система оплати праці (порядок оплати, прозорість тощо) 
 5. Питання корпоративної культури, можливості розвитку всередині компанії.
 6. Скільки ще буде етапів відбору і коли вам можна очікувати на фідбек.

Суспільство

Американська корпорація виділить $250 млн на підтримку українського бізнесу

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC) виділить $250 мільйонів на пітримку українського бізнесу.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

За його словами, корпорація також планує інвестувати в українську економіку мільярд доларів.

«Сьогодні директор DFC Скотт Нейтан на нашій зустрічі повідомив, що корпорація цього року залучить $250 млн для допомоги у фінансуванні програм підтримки малого й середнього бізнесу. Загалом DFC планує мобілізувати до $1 млрд на підтримку української економіки», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що Шмигаль і Нейтан обговорили інструменти для залучення інвестицій та окремо порушили питання запуску фондового ринку в Україні.

«Дуже цінуємо готовність DFC надавати фінансування українським компаніям. Стати частиною відновлення України сьогодні – це найпотужніша інвестиція в майбутнє», – додав Денис Шмигаль.

Нагадаємо, громадська організація Impact Force за підтримки партнерів запускає бізнес-акселератор Impact Business для українських підприємців, які прагнуть долучитися до відновлення найбільш постраждалих галузей економіки.

Також ми писали, що близько 1,7 тисячі польських компаній заявили про готовність взяти участь у відбудові України та відновленні експорту товарів та послуг до України.

Фото: pixabay.com.

Читати далі

Суспільство

Франція передасть Україні ще 12 САУ Caesar

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Франція передасть Україні 12 додаткових самохідних артилерійських установок Caesar.

Про це заявив міністр оборони країни Себастьєн Лекорню під час пресконференції з українським міністром Олексієм Резніковим.

За його словами, Франція також відправить 150 своїх військових у Польщу, де вони навчатимуть українських захисників. До літа навчання пройдуть загалом 2000 українських військовослужбовців.

На запитання журналістів Лекорню відповів, що за увесь час Франція передала Україні 18 таких САУ, з них одна наразі неробоча, а інші 17 потребують планового технічного обслуговування. 

Про САУ Caesar

САУ Caesar – французька колісна 155 мм самохідна гармата розробки GIAT Industries. Серійно виробляється з 2007 року. В армію Франції було поставлено 72 одиниці.

Довжина ствола – 52 калібри. Возимий боєзапас – 18 снарядів. Скорострільність – 6 пострілів за хвилину. «Цезар» здатний використовувати всю номенклатуру натівських 155-мм артснарядів. В якості шасі САУ для французької армії використовується Renault Sherpa 5 6×6.

Нагадаємо, Швеція надасть Україні найсучасніші артилерію та бронетехніку. Йдеться про САУ Archer та близько 50 БМП.

Також ми повідомляли, що Україна у «першій хвилі» отримає від країн-союзників 120-140 сучасних західних танків, серед них – Leopard 2, Challenger 2 та M1 Abrams.

Фото: з відкритих джерел.

Читати далі

Суспільство

На Київщині відкрили першу в Україні газопоршневу електростанцію

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В Ірпені у вівторок, 31 січня, відкрили першу в Україні газопоршневу електростанцію потужністю 1 МВт. 

Про це повідомила пресслужба Регіональної газової компанії.

Установка має стати резервним джерелом для центральної котельні «Теплоенергопостач», що забезпечує теплом 70% мешканців Ірпеня. Крім котельні, електроенергію від генератора отримуватимуть ліцеї «Лінгвіст», «Мрія» та ліцей інноваційних технологій, а також дитсадок №1 «Лісова пісня», Ірпінська міська рада та Ірпінська державна податкова інспекція.

«Також розглядається можливість підключення до генератора трьох медичних закладів – міської поліклініки, міської дитячої поліклініки та амбулаторії загальної практики сімейної медицини №1. На всі об‘єкти потрібно орієнтовно 900 кВт потужності», – зазначив міський голова Ірпеня Олександр Маркушин.

Читайте також: Від маленького хобі до промислових масштабів. Як працюють гранти для ветеранів? Досвід бджоляра з Маріуполя

Ірпінська громада отримала когенераційну установку від благодійного фонду з Австрії. Це один із перших в Україні прикладів малої розподіленої генерації, ставку на яку вирішили робити в уряді. Вона є менш вразливою при ракетних атаках та її легше відновити у разі пошкодження. В найближчих планах встановити 100 газових генераторів, які дозволять заживити найкритичніші об’єкти.

«Газорозподільні компанії, що працюють під брендом РГК, вже готові газифікувати такі малі електростанції та надійно доставляти до них природний газ. Вони володіють технічною експертизою та мають доступ до технологій провідних виробників газового обладнання, а також досвіду європейських операторів ГРМ», – йдеться у повідомленні.

Читати далі