Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
>

Суспільство

«Десять хвилин – і готово!». Як сухі суміші від Happy Elk змінюють уявлення про швидке харчування та рятують мандрівників

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Готувати повноцінний обід у поході – зазвичай складно. Тому туристи переважно беруть із собою тушкованку та швидкорозчинну вермішель із масмаркету. Такі харчі не мають нічого спільного зі здоровим харчуванням. Після одного походу киянин Віталій Голіков почав шукати альтернативу звичним «швидким стравам» і відкрив для себе технологію сушіння. Його бренд сумішей швидкого приготування Happy Elk вже 5 років змінює уявлення українців про швидке харчування. Тепер туристи можуть за десять хвилин приготувати собі пасту, борщ чи крем-суп і смачно та корисно поласувати під час мандрівки.

Віталій Голіков

Засновник та ідеолог столичної компанії Happy Elk

Має фінансову освіту, понад 8 років працював у фінансовому секторі

Happy Elk виник після скаженої ідеї

За освітою я фінансист, понад 8 років працював у різних банках, зокрема й у Національному банку України. З харчовою промисловістю у мене не було прямих перетинань. Складно навіть сказати, чим саме я захоплювався, бо це завжди були різні напрями. Я це називаю «discover the world». Колись цікавився велосипедами, якийсь період – сноубордами. А ось останні два роки мене дуже захоплює мала та приватна авіація. Планую колись отримати ліцензію «Пілот малої авіації».

Happy Elk виник після чергової спроби хобі. Я багато подорожував протягом життя, але це були авіаперельоти чи поїздки автомобілем з орендою готельного номера чи апартаментів. А ось у горах з наметом я ніколи не був. Чув про таке, але ніколи не мав подібного досвіду, навіть у дитинстві. Й у 2015 році мені цього захотілося. І на такий випадок завжди є якийсь «скажений друг», який підтримує всі ідеї. Я йому зателефонував і кажу: «Слухай, погнали в Карпати на велосипедах на тиждень». Ми не з групою вирішили їхали, а просто як «дикуни».

Тушкованка в поході – не мій варіант 

Для мене ця поїздка була дуже важливою, і я до неї довго готувався. Жодного спорядження в мене не було, тому все — спальник, намет, рюкзак — я взяв у свого друга. Почав шукати в інтернеті, яку їжу беруть у походи. Мені вибивало гречку, тушкованку та швидкорозчинну вермішель із масмаркету. Від останнього варіанту одразу ж відмовився. Я добре вивчив склад продуктів і розумів, що там – цілковита хімія. У мене буде зрив здоров’я вже через 2-3 дні вживання таких харчів. Нічого не маю кардинально проти споживання такого раз чи два на місяць, але точно – не регулярно.

Фото: Happy Elk: корисні страви за 8 хвилин / Facebook

У той похід я взяв з собою гарніри та тушкованку різного виду. Цікаво було спробувати, що воно таке, тому що в дитинстві я її не їв. Як виявилося, вона важка для організму, і я взагалі не міг нею харчуватися. А ще після споживання банку потрібно було нести з гори у своєму рюкзаку. Майже весь похід минув на гречці та макаронах. Але й з цим була біда. Гречку треба готувати хвилин 20, що не дуже зручно. Та й, аби щось зварити у поході, треба брати певну кількість газу. А це все – додаткова вага у рюкзаку.

Невдала їжа у поході надихнула на власну справу

Коли ми повернулися до Києва, мені стало цікаво, які ще є альтернативи їжі для походів. Почав вивчати досвід інших країн і виявив, що є такі поняття як «дегідратація» і «сублімація». А ще в англомовному інтернеті проскакували цікаві тези про таку «двіжуху» у туризмі як «легкохідство». Фактично я став таким «раннім апологетом» цієї теми в Україні.

На той момент в Україні був тільки один крафтовий виробник сухих сумішей швидкого приготування. У них ще не було свого бренду, вони створювали харчі для певної категорії туристів невеликими замовленнями. Я спробував їхній продукт, було непогано.

У 2016 році я почав ще глибше вивчати цю тему: наскільки важко виробляти такий продукт, яка технологія тощо. І так дійшов до того, що хочу спробувати створювати таке й сам. Почав шукати виробників сушок. Тоді їх було небагато, це вже зараз ринок в Україні значно цікавіший. Знайшов для себе оптимальний варіант, замовив сушку і почав експериментувати. 

Рідні порівнювали мене з відомим хіміком

На початку близькі сміялися наді мною, казали, що я «як Менделєєв з таблицею». Тому що перші рецепти спадали мені на думку, коли я майже засинав. Лежу такий, про щось думаю і: «О, точно! Хочу, щоб все було в пропорції 1:6». Я людина, яка дуже любить цифри. Якщо вирішив, що в каші має бути стільки-то відсотків чогось, то стільки й пробую. Мені казали, що неможливо все зацифрувати й «влучити в п’ятірочку». Але я пробував, і воно виходило.

Фото: Віталій Голіков

Я не знав, як відбувається сушка, не міг знайти технолога, який би на цьому розумівся. На той момент ніхто особливо не використовував цю технологію в своїй роботі. І мені довелося вивчати все самому: читати книжки й експериментувати. Одного разу, коли я сушив моркву, то трохи неправильно обрав спосіб, і вона згоріла. Але я до цього ставився як до процесу налагодження роботи. Тому що доводилося всі процеси вигадувати самому і в такий спосіб вивчати харчову промисловість.

Ароматна страва, але в сухому вигляді

Зараз я виготовляю сухі (або ж дегідровані) суміші швидкого приготування. Дегідрація і сублімація – це різні процеси. Перший спосіб передбачає майже повне видалення вологи. Спершу продукт підготовлюється (наприклад, вариться чи бланшується), а потім потрапляє до сушильної камери, де за певних програм проходить дегідрація. Кожен продукт потребує різного часу та температури (яка змінюється навіть протягом одного циклу сушіння). Після проходження сушильної камери продукт має відпочити й вирівняти свої властивості. Такий спосіб дозволяє продукту добре відновлюватися й максимально зберігати поживні властивості та аромати.

Фото: Happy Elk: корисні страви за 8 хвилин / Facebook

Сублімація – складніший і дорогий процес. Їжа, яка підлягає сублімації, проходить кілька етапів: підготовка продукту, глибоке шокове заморожування, а далі – сушіння в спеціальних вакуумних сушарках. Ця технологія дозволяє зберігати вигляд продуктів та харчові властивості в плані вітамінів і поживних речовин. Але це незначна різниця з дегідрацією – орієнтовно 2-5%. Ця технологія робить страву в кілька разів дорожчою за сушені аналоги.

Головний плюс сушки – відсутність гідрофільності, на відміну від сублімації. Для експериментів ми залишаємо певні порції продуктів після сушки у незапакованих відкритих пакетах, щоб дивитися, як вони будуть змінюватися з роками. І значних змін не відбувається навіть у страв за 3 роки. Якщо ми відкрили пакет із сублімованим продуктом – він одразу починає всмоктувати з повітря вологу. Тобто навіть якщо у вас дуже сухе приміщення, ви все одно побачите, що харчі змінять свої властивості: стануть не такими апетитними.

Солодко, хоча й без цукру

Від самого початку я одразу запускав лінійку з 6 страв. Базовий набір включав гречану, горохову, кукурудзяну та рисову каші, картопляне пюре та вівсянку з бананом і курагою. Пшоняну кашу я не виготовляв: з дитячого садка її не любив і досі не споживаю. Солодка вівсянка до смаку практично всім покупцям, тому що вона дуже смачна, попри те, що не містить цукру.

Зараз наші клієнти дуже полюбляють макарони, при чому всіх видів – однаково. Навіть паста «Альфредо», яка була незрозуміла для нашого ринку, вже через місяць продажів стояла на рівні з макаронами «По-флотськи», та «Болоньєзою». Кукурудзяну кашу купують десь на 5% менше людей, ніж якусь іншу. Хоча бувають місяці, коли вона навпаки зростає у продажах. Гречана каша та картопляне пюре – стабільні лідери. У нас є страви з м’яса, а є й вегетаріанська лінійка. Також в асортименті – крем-супи, кус-кус та ліниві голубці.

Поживна страва за десять хвилин

Коли покупець відкриває пакунок Happy Elk, він бачить там суху суміш, наприклад, картоплі, вершків, шматочків сушеного мʼяса чи грибів, солі та перцю. Він додає окріп, перемішує, закриває, чекає до 10 хвилин і їсть. Можна придбати сухі суміші двох типів пакування. Перший передбачає дой-пак, в який можна додати окріп, і з нього ж їсти. А є прозорі пакування, з яких суміш треба висипати в горнятко і заливати гарячою водою. Останній варіант здебільшого полюбляють альпіністи, адже таке пакування є досить компактними.

Фото: Happy Elk: корисні страви за 8 хвилин / Facebook

Картопляне пюре я створював на смак зі свого дитинства: у ньому є м’ясо, смачна картопля з вершками та багато кропу. Пюре виходить дуже ніжним. Хоча кілька разів я отримував від клієнтів прохання: «А чи можна зробити менше кропу?». Тому ми використовуємо індивідуальний підхід. Якщо у клієнта на щось алергія або він просто хоче харчі без якогось інгредієнту, ми завжди йдемо назустріч. Якщо просить щось додати – обговорюємо, чи це можливо висушити, і тоді створюємо.

У сумішах з магазину м’яса менш як відсоток

Ми не використовуємо жодних барвників і підсилювачів смаку. Особливо прискіпливо ставимося до відбору м’яса. В один період ми експериментували й спробували віддати виготовлення продукту на аутсорс підрядника, але, на жаль, не вийшло. Дуже важко відстежувати процес приготування. Люди намагаються заощадити, тому купують неякісне м’ясо. А для мене це важливий момент.

Ми купуємо м’ясо у кількох фермерств. Якщо в одних немає, беремо в інших. Коли трапляються перебої з постачанням, я починаю шукати нових виробників і дуже довго їх обираю. Мені важливо, що їсть худоба, як з нею обходяться, наскільки молоде м’ясо. Іноді люди, які працюють з нами й розуміють, для чого я купую в них продукт, кажуть: «Так у вас же обробка. Ви ж можете додати ще якогось підсилювача смаку, і буде нормально». Я кажу: «Ні! Цим м’ясом можуть годувати дітей, і якщо щось станеться, претензії будуть до мене».

Фото: Happy Elk: корисні страви за 8 хвилин / Facebook

Що стосується сухих сумішей, поширених у масмаркеті, там часто використовують дуже шкідливий для людини глютамат натрію. Якщо споживати у великих кількостях продукти з його вмістом, він може навіть «вбити» рецептори. Я знаю людей, які після цього довго не відчували, наскільки щось солоне чи солодке. Якщо на пакуванні написано, що продукт містить м’ясо, скоріш за все, його там від 0,01 до 0,3%. Я завжди раджу: читайте склад. У наших виробах м’яса на порцію йде від 10 до 14%. Цього вдосталь, щоб людина отримала необхідну порцію поживних речовин. Що стосується вегетаріанської лінійки, їх на полицях масмаркету представлено більше, але до «натуральності» значної частини з них є питання.

Назва Happy Elk завжди викликає посмішку

У нашій назві – два слова. «Happy» – це мій принцип по життю: бути щасливим. Я життєрадісна людина і завжди готовий підтримати тих, хто мене оточує. І з таким оптимізмом хочу, щоб у всіх було щастя. А ось «elk» – це лось. По-перше, я полюбляю тваринок, а по-друге, у туризмі є таке розуміння як «лосити». Це коли ти рухаєшся швидко на великі дистанції. І це якраз про мене. Товариш, який зі мною ходив раніше у походи, казав: «Куди ти вічно лосиш? Я бачу тільки крапку, яка йде далі й далі».

Фото: Happy Elk: корисні страви за 8 хвилин / Facebook

У мене одразу виникло розуміння, що хочу познайомити зі своїм продуктом увесь світ. І всі мені завжди казали: «Happy Elk – це ніяк не пов’язано з харчами в плані асоціацій». Але ж стати впізнаваним – це справа часу. Я запитував у таких людей: «А Snickers у вас із харчами асоціюється? Це взагалі було ім’я коня у засновників компанії Mars». На початку діяльності назва Happy Elk зіграла мені на руку. Коли я пробував працювати з туристичними магазинами, у всіх це викликало посмішку. Питали, як це перекладається, сміялися, і в них у голові воно відкладалося.

Борщ і суп коштують по-різному

Загалом ціни на наш продукт – 50-60 гривень за порцію. Найдешевший десерт коштує приблизно 25 грн. Вартість борщу сягає 70 гривень, тому що його приготування – більш клопітливий процес. А ще ціна залежить від пакування, яке обирає покупець. Вегетаріанські страви коштують трішки дешевше за м’ясні. Та якщо харчі містять гриби, то ціни йдуть на рівні страв із м’ясом.

Читайте також: Речі, що побували на Евересті та в Антарктиді. Як бренд Turbat виводить Україну на світовий ринок туристичного спорядження

Наші основні продажі – онлайн, через сайт. Також наші продукти продаються у кількох туристичних магазинах у Києві та в одному з веломагазинів. А ще харчі Happy Elk можна знайти на поличках у Полтаві, Чернігові та Тернополі (на сайті є список адрес). Але ми не можемо бути впевнені, що продукція буде в них у наявності. Ці магазини закуповують у нас і, звісно ж, не звітують, як у них справи з продажами. Тому радимо уточнювати, зателефонувавши.

Страви Happy Elk можуть врятувати туристів

Одного разу клієнти написали нам, що наші страви їх врятували. Вони піднімалися на якусь вершину і були вже вище чотирьох тисяч метрів над рівнем моря. І в них виникли проблеми з паливом. Вони кажуть: «Ми на великій висоті. Повертатися – не варіант, тому що темніє, а нам ще один ривок зробити – і ми на вершині. Але ж ми голодні».

Власне, вони мали трішки холодної води й спробувати залити нею наші страви. «Яке ж було наше щастя, що в холодній воді вони також розкриваються, і ми можемо нормально поїсти», – розповідали туристи. Дійсно, наші харчі можна розбавити й холодною водою, просто це займе більше часу (від 15 до 25 хв). Страву можна їсти, просто вона буде холодною.

Фото: Happy Elk: корисні страви за 8 хвилин / Facebook

А один клієнт, з яким ми вже товаришуємо, почав регулярно купувати в нас каші. Мені стало цікаво, і я запитав, чому він це робить. Як виявилося, чоловік часто їздить Європою. І йому дешевше купувати страви в нас і брати з собою, адже там за 1-1,5 євро він не поїсть ніде. У нього ще й були  проблеми зі шлунком, і він казав: «Мені важливо почуватися в певному балансі. З твоїми стравами у мене завжди все гаразд».

Мріємо нагодувати весь світ

Протягом останніх двох років я помічаю: вже більше туристів знають, що в похід можна брати не лише тушкованку, а й дегідровані продукти. Не так давно у світі з’явилася дуже крута технологія – новий вид сушіння. Це щось середнє між сублімацією та дегідрацією, він дозволяє використовувати переваги обох технологій. За вартістю готова страва буде близькою до дегідрації, а за якістю – до сублімації, але без такої сильної гідрофільності. У моїх планах – запустити в Україні цей процес. Оскільки ринок зараз нестабільний, думаю, мені знадобиться від пів року до двох.

Зараз ми тестуємо рецепти нових страв, які найближчим часом запустимо. Також хочемо трохи розширити вегетаріанську лінійку. З великих планів – піти у масмаркет і конкурувати зі «шкідливими аналогами». Також прагнемо підкорювати світ. У нас вже є невеличка експортна історія. Наші страви потроху пробують в інших країнах, отримуємо гарний фідбек.

Підтримай ШоТам

Суспільство

У Києві побудують зону відпочинку з фонтанами на воді

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Києві на Троєщині облаштують один із найбільших паркових комплексів у Києві із фонтанами на воді, кольоровою підсвіткою, оглядовими майданчиками та зоною відпочинку.

Про це повідомив голова Деснянської районної державної адміністрації на фейсбук-сторінці.

Оприлюднили також попередній ескізний проєкт, на якому видно новий парк вздовж вулиці Миколи Закревського.

У повідомленні також закликали приєднуватися до обговорення проєкту в коментарях. Користувачі мережі одразу відгукнулися на пропозицію.

Читайте також: «Кайфуємо від того, що різні». Як київський бренд FREEki створює стильний одяг та допомагає працевлаштуватися людям з інвалідністю

Кияни запропонували у коменарях:

  • очистити воду, щоб вона була придатною для пляжів;
  • побудувати біля зони відпочинку спортивний парк стежку здоров’я уздовж всієї вулиці М. Закревського;
  • залишити безкоштовну дитячу зимову гірку, яка наразі стоїть на місці майбутньої зони відпочинку;
  • звести у майбутньому парку альтанки для відпочинку і лавки для посиденьок.

Читайте також: Як велоактивістка з Кривого Рогу захищає життя роверів (ВІДЕО)

Нагадаємо, на Хмельниччині відкрили «Активний парк» для занять спортом.

Як ми повідомляли раніше, в Україні створять нові національні природні парки на Черкащині, Рівненщині та Одещині.

Фото: facebook.com/dratnikov.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Нацбанк випускає пам’ятні монети до зимових Олімпійських ігор

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Національний банк України з 18 січня вводить у обіг дві нові пам’ятні монети «ХХIV зимові Олімпійські ігри». Монета присвячена спортивній події – XXIV зимовим Олімпійським іграм, проведення яких заплановано на лютий 2022 року в столиці Китаю – Пекіні.

Про це повідомили у пресслужбі Нацбанку.

Нацбанк випускає монети номіналом 2 грн із нейзильберу та 10 грн зі срібла.

На аверсі монет розміщено:

  • угорі – малий Державний Герб України, над яким напис півколом УКРАЇНА,
  • у центрі у дзеркальному колі – голова дракона (використано тамподрук), який є головним героєм давніх легенд, міфів, казок та одним із найвідоміших символів Китаю, напис 2022, стилізований під змієподібного дракона, вкритого лускою;
  • ліворуч та праворуч – чотири піктограми, що символізують олімпійські види спорту; унизу номінал 2/10 та графічний символ гривні.

Читайте також: Від торгівлі на ринку до власного бізнесу. Засновник натуральних соусів Tato Pepper Jam про ейджизм, старт із $5 та «дивні» поєднання

На реверсі монет на стилізованому абрисі аркуша паперу розміщено:

  • композицію, що символізує країну, де відбудуться XXIV зимові Олімпійські ігри, – Китай із його давньою культурою, одним з елементів якої є папір;
  • карта Пекіна, на якій зображено піктограми сноубордиста та фігуристки (у центрі), праворуч від якої віяло – невід’ємна частина традиційної китайської культури, перші відомості про появу якого відносять до IV-II cт. до н.е.

Крім того, на реверсі монети розміщено: сніжинку (унизу), логотип Національного олімпійського комітету України (ліворуч), над яким голова дракона та вогонь – один із символів Олімпійських ігор.

Відомо, що до складу національної збірної України увійдуть представники таких видів спорту: біатлон, гірськолижний спорт, ковзанярський спорт, керлінг, лижні гонки, лижне двоборство, стрибки на лижах з трампліна, санний спорт, скелетон та бобслей, сноубординг, фігурне катання, фристайл, хокей із шайбою, шорт-трек.

Нагадаємо, українська монета «Передова» стала найбільш надихаючою у міжнародному конкурсі.

Як ми повідомляли раніше, в Україні з’явилася пам’ятна монета «Спадок» із козаком Мамаєм.

Фото: bank.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

«Кайфуємо від того, що різні». Як бренд FREEki створює стильний одяг та допомагає працевлаштуватися людям з інвалідністю

Опубліковано

freeki

Підтримай ШоТам

Це історія про те, що мрія та ідея можуть крокувати поруч і одного дня перетворитися на реальний та власний бренд одягу, у створенні якого беруть люди з комплексними порушеннями розвитку. FREEki офіційно запустився лише в грудні, але вже підкорює ринок стильними, комфортними та кайфовими речами. А головне в філософії команди — свобода. Свобода бути різними і насолоджуватися цим. 

Руслана Цегельська, Вікторія Юхно, Юлія Болбочан

засновниці бренду одягу FREEki

Познайомилися в громадській організації

Юлія: Наша історія почалася з роботи в громадський організації «Бачити серцем», яка займається соціалізацією дітей, підлітків та дорослих з інвалідністю. Разом із Вікторією ми були кураторками одного з проєктів. Там познайомилися й з Русланою. Вона працювала з підлітками, але наші проєкти часто перетиналися. Один з напрямків роботи творчої майстерні — підготовка до працевлаштування студентів.

Ми намагалися вийти на відкритий ринок праці, але виявилося, що все не так прекрасно, як того хотілося. Тому зіштовхнулися з різними складнощами та неможливостями, а потім подумали: чому б нам не створити щось своє. Підприємство, яке прийматиме молодь з інвалідністю такими, якими вони є. До того ж, ми знаємо нюанси роботи з людьми з інвалідністю. Так народилася ідея бренду одягу, в створенні якого братимуть участь люди з порушеннями розвитку.

Засновниці бренду FREEki Вікторія Юхно, Руслана Цегельська, та Юлія Болбочан

Руслана: Ми якось дуже класно відчули одна одну і ідеально зійшлися за цінностями та поглядами. Практично одразу зрозуміли, що будемо говорити про свободу, але певний час намагалися зрозуміти, про яку саме. Зрештою вирішили, що наш бренд — це про свободу самовираження, внутрішню свободу та свободу вибору.

А взагалі, все, що зараз відбувається, — наче так і мало бути. Аби ми зустрілися й запустили цю справу. І нам добре, ми з легкістю розуміємо одна одну. Кожна дає свободу іншій, є простір для творчості, самовираження та прийняття. Тому нам добре разом.

Ми не імітуємо роботу людей з інвалідністю, вони справді працюють

Юлія: Зараз у команді FREEki на стажуванні четверо людей з інвалідністю. Троє з них — студенти «Творчої майстерні ТАК» ГО «Бачити серцем», з якими ми раніше працювали. Вони і зараз відвідують курси, а тому стажування проходять в окремі дні, щоб не збивати звичний графік. Четвертий учасник — син нашої Вікторії.

Вікторія: Усі вони проходять стажування та пробують себе в різних процесах. Ми спостерігаємо, намагаємося зрозуміти їхні уподобання та побачити сильні сторони кожного. До кінця стажування ми вже будемо знати, за який процес у повноцінній роботі відповідатиме кожен зі стажерів.

Просто зараз, під час нашої розмови, в офісі працюють двоє стажерів: нам важливо в цей період бути поруч з ними, аби максимально підказувати та допомагати. Адже всі задачі нові та вимагають уваги та зосередженості. Мета цього стажування — повністю відточити всі процеси, аби на момент працевлаштування стажери знали свої ключові обов’язки та зону відповідальності. Для нас це не гра, в якій вони щось роблять, а ми завершуємо чи виправляємо. Ні, це справжня робота з правилами та стандартами. Ми не імітуємо роботу людей з інвалідністю, а справді навчаємо їх та даємо можливість на працевлаштування.

Руслана: Зараз ми вже відпрацювали перший місяць і побачили, що, наприклад, для стажера Ярослава прив’язування бірок чи пакування — досить складна задача, яка вимагає багато зусиль від нього. Натомість він дуже сильний у комунікації з людьми. Тому його ключова задача — опанувати базу клієнтів, вивчити асортимент та навчитися супроводжувати гостя в шоурумі. 

А ось, скажімо, Саша класно працює з одягом. Тому, коли надходить замовлення, вона шукає його на складі, перевіряє, відпарює, правильно складає, додає листівку та підписує. Потім — передає наступному стажеру, який відправляє пакунок поштою.

Хочемо довести, що це — нормально

Юлія: Після навчання всі наші стажери будуть офіційно працевлаштовані та отримуватимуть повноцінну заробітну плату. Так, це не обов’язково п’ятиденний робочий графік. Можливо 2-3 дні на тиждень. Це визначатиметься індивідуально. Але обраний час — це справжня робота, коли людина приходить, самостійно виконує свої завдання та несе за них відповідальність. Ми не хочемо створювати ілюзію роботи.

Це соціальний бізнес, але нам дуже хочеться довести, що насправді залучати людей з інвалідністю до роботи — це нормально. Вони можуть працювати, в цьому немає нічого дивовижного, немає ось цього: «Вау, ви таке зробили!». Ні. Можливо, потрібно витратити трохи більше часу, сил, слів. Десь розповісти детальніше, повторити кілька разів, разом пройти певний процес. Але це нормально. Ми хочемо показати, що так і має бути.

Вже час зрозуміти, що люди з порушеннями розвитку, які знайшли роботу, — це не щось несподіване. Це норма. Ми всі — різні. І якщо людина здатна вчитися та працювати — чому ні? У чому проблема? 

Люди різні, і це класно

Руслана: У роботі зі стажерами більше часу та зусиль потребують саме процес навчання та розуміння індивідуального підходу до людини. Наприклад, у нас є стажер Нікіфор, якому аби взятися за якусь роботу, потрібно пройти процес прийняття. Кожен з нас насправді часто проживає цей процес, проте зазвичай це проходить так: злість, відмова, вдих-видих і сіли працювати. А ось він не стримує емоцій. Це досить гучний крик в офісі та обурення. Але після тимчасового протесту — приймає роботу й дуже класно її виконує. 

Вікторія: Це якраз про нашу свободу і розуміння, що людина може бути різною. По-різному демонструвати свої почуття та емоції, виглядати, сприймати та приймати цей світ. Хтось може лежати на підлозі. І якщо йому цього захотілося — це нормально. Багато речей, які прийнято вважати дивними, насправді — абсолютно нормальні. Людина може бути різною, і в чомусь це навіть класно. 

Ми балансуємо бізнес та соціальну складову

Юлія: Із самого початку ми вирішили, що в жодному разі не будемо маніпулювати на тому, що в нашій команді працюють люди з порушеннями розвитку. Наша фішка — це якісний продукт та чудова комунікація з клієнтами. Так, ми завжди розповідаємо про наших стажерів, але це не ключова дорога, якою до нас мають приходити люди. 

Руслана: І ніхто не забуває, що FREEki — комерційний проєкт. Нам потрібно і жити, і розвиватися. Тому ми плануємо балансувати бізнесову та соціальну складові. Тому є певний графік роботи і для стажерів, адже розуміємо: кожен має виконувати ще безліч власної роботи. Звісно, іноді одна складова переважає. Це нормально, коли певні процеси потребують додаткової уваги. Але ми прагнемо заробляти на цьому, розвиватися, йти далі. У планах — нові стажери і ще більше працевлаштованих людей з інвалідністю. А для цього потрібні і гроші, і час. Тому баланс — це обов’язково.

Наш одяг — для всіх, незалежно від віку

Юлія: Кожна річ, яку ми створили, проходила кілька етапів від ескізів до взірців. Ці взірці змінювалися, деякі — кількаразово, допоки не доходили до «О, так! Це класно, залишаємо». Адже хотілося створити справді комфортні, приємні та улюблені речі. Я не можу сказати, що наша команда вигадала щось геніальне. Ні, це звичайний одяг, який ми носимо щодня, якого потребуємо, і в якому почуваємося затишно. У нас практично немає розмірної сітки, але ми намагаємось розробляти моделі так, аби було комфортно і людям, які носять S, і тим, хто обирає L. Поки не можемо сказати, що наші речі — унікальні. Вони просто класні і комфортні. Ми любимо їх і практично не знімаємо з себе.

Вікторія: Наші стажери не брали участі в створенні першої колекції, і ми цього не приховуємо. Навпаки, показуємо чесну, правдиву картинку. Сьогодні ключова роль стажерів — у реалізації продукції та всіх деталей на шляху до клієнта. Водночас вже маємо перші приклади малюнків на речах від Олександра та Нікіфора. Деякі ми навіть встигли продати без будь-яких анонсів. 

Юлія: Наш одяг — для всіх. Якщо брати якісь вікові рамки, то, скажімо, худі нашого виробництва носить мій 16-річний син, ношу я, а тепер — і моя бабуся. Вона брала участь у зйомці колекції й весь час розпитувала, де можна придбати таку кофту. На Новий рік отримала своє худі, була неймовірно щаслива. Тому це для будь-кого.

Головне — аби людина одягнула й зрозуміла: це моя модель, мій колір, мені комфортно і класно. Якщо казати про цінності — звісно, краще, аби цей одяг носили люди, близькі з нами за поглядами. Тоді ці меседжі можна нести далі, їх буде більше, всім буде кайфовіше. І це буде класно.

Ми продаємо не одяг, а філософію

Юлія: Ми розуміли, що сьогодні вже чимало крутих брендів створюють класний одяг подібного стилю. Але ми продаємо не просто речі. Ми пропонуємо ідею та філософію свободи й різності. 

Ми могли б і придумати щось інше. Але напрям бізнесу — це не ключовий елемент, адже ми завжди будемо просувати саме такі ідеї. Що кожна людина — цінна, і кожна особистість — це окремий космос. Так, сьогодні обрали одяг, тому втілюємо наші погляди саме в такий спосіб. Робимо все, аби якомога більше людей одягнути в те, у чому їм буде класно й кайфово. Звідси й наш слоган — «Кайфуємо бути».

А ще у нас немає оцього: «Дивись, у них з’явилось таке й таке, от блін». Ні, ми кажемо: «О, глянь, класна фішка, час і нам щось придумати». Конкуренція — це мотивація. Ми розуміємо, що інші не сидять на місці, а тому й самі намагаємось постійно щось вигадувати. Чим більше класних брендів — тим приємніше наше життя. І взагалі класно жити в країні, яка розвивається й дихає чимось новим.

Руслана: А ще ми дуже любимо те, що робимо. Нам у кайф. Воно все просто йде так, як і має бути. Ти щоразу приходиш, починаєш роботу, і все якось добре. Просто добре. І чому не продовжувати, якщо це в задоволення? Якщо є внутрішнє відчуття щастя та розуміння, що саме так і має бути? Усе просто: важливо бути щасливими.

Мріємо створити власний простір з шоурумом та майстернею

Юлія: Хотілося б, аби через певний проміжок часу, у нас з’явився простір. Місце, де буде шоурум, працюватиме вся наша команда, а поруч — невеликий цех. Аби клієнти одразу бачили, як відшиваються речі, хто яким процесом займається. Простір, де можна буде відслідкувати весь процес створення нашого одягу. А ще — замовити індивідуальний пошив.

Вікторія: А поки що наш одяг можна замовити на сторінках в Instagram та Facebook. Або ж офлайн — в офісі на вулиці Тампере, 5. Ми завжди раді відвідувачам та новим знайомствам, а наші стажери-консультанти з радістю покажуть усі речі, створені командою FREEki.

Цей текст з’явився завдяки Добродіям та Добродійкам ШоТам – нашим читачам, які підтримують нас фінансово на щомісячній або одноразовій основі. Завдяки їхній підтримці ми можемо:
• безкоштовно рекламувати малий український бізнес;
• допомагати важливим громадським та волонтерським проєктам шукати однодумців;
• розповідати історії успіху простих українців.
Добродії мають можливість обирати теми матеріалів, які вони проспонсорували. А ми регулярно звітуємо перед ними про витрачені кошти. Хочеш більше позитивних змін в нашому суспільстві? Ставай добродієм ШоТам і допомагай нам підтримувати змінотворців!

Підтримай ШоТам

Читати далі