Економіка і бізнес
Державна зернова корпорація вклала 101 мільйон у модернізацію
Державна продовольчо-зернова корпорація України (ДПЗКУ) у 2018 році інвестувала у оптимізацію виробництва, модернізацію обладнання та розвиток перероблення 101 млн грн. Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на прес-службу ДПЗКУ.
“Державна продовольчо-зернова корпорація України у 2018 році збільшила обсяг капітальних інвестицій до 101 млн грн. Інвестпроекти були спрямовані на оптимізацію виробничих процесів, модернізацію обладнання та розвиток переробки”, – йдеться у повідомленні.
Які досягнення за минулий рік?
Зазначається, що протягом минулого року 16 підприємств корпорації отримали нові сепаратори та зернонавантажувачі, що дозволило ефективніше очищувати зернопродукти та збільшити пропускну здатність елеваторів.
На трьох філіях ДПЗКУ встановлено нові зерносушарки, 27 елеваторів підприємства модернізували власне лабораторне обладнання, 8 філій оновили залізничні та автомобільні під’їзні шляхи, та отримали додаткові точки відвантаження збіжжя на вагони-зерновози.
ДПЗКУ також зробила чималий внесок капітальних інвестицій у сектор переробки зерна та випуску готової продукції. Зокрема, на Кролевецькому КХП встановлено автоматичну лінію з фасування та пакування борошна в паперові пакети, на Черняхівському елеваторі – автоматичну лінію з фасування та пакування сипучих продуктів. Щоб пришвидшити доставку продукції переробки із власних комбінатів до кінцевого споживача, держкорпорація придбала три власні борошновози.
Читайте також: Київ у десятці міст з ефективності інвестицій
Чого чекати цьогоріч?
Наголошується, що на поточний 2019 рік ДПЗКУ планує енергомодернізацію своїх зерносховищ та нарощення потужностей власної перевалки зерна морем.
“У поточному році ДПЗКУ на капітальні інвестиції витратить 179,8 млн грн. Такі вкладення допоможуть збільшити виробництво борошна на 15% або до 26 тисяч тонн на рік, а також посилити присутність корпорації на внутрішньому ринку України”, – сказала в.о. голови Правління ПАТ “ДПЗКУ”.
Читайте також: Три компанії планують інвестувати 1,6 мільярда у геологічну розвідку
Зокрема, на Одеському зерновому терміналі заплановано реконструкцію точок приймання зерна із залізничних вагонів, а також точок відвантаження зерна на водний транспорт. Це збільшить пропускну здатність морського зерносховища ДПЗКУ, елеватори корпорації отримають можливість дистанційного контролю та обліку електроенергії, що допоможе філіям обирати постачальника електрики за нерегульованими тарифами, як це і передбачає чинний закон України “Про ринок електричної енергії“.
Нагадаємо, що на початку поточного року потужності одночасного зберігання зернових, зернобобових та олійних культур в Україні становили 78,3 млн тонн, що на 7,3% більше, ніж на початок 2018 року.
Економіка і бізнес
Діяльність компанії в Україні
- деревостружкові плити (ДСП);
- ламіновані ДСП;
- орієнтовно-стружкові плити (OSB);
- стільниці.
Проєкт нового індустріального парку
Коментарі
Економіка і бізнес
Про проєкт
Інфраструктура поруч
- школа;
- дитячий садок;
- амбулаторія.
Коментарі
Економіка і бізнес
До кінця 2024 року Чернівці отримають чотири нових автобуси, а до кінця 2025-го — 15 нових тролейбусів.
Про це повідомив начальник тролейбусного управління міста Петро Лисак.
Тендер на закупівлю тролейбусів відбувся наприкінці серпня за участі міжнародних консультантів від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ).
Читати також: На трасі Київ — Одеса добудують занедбану розв’язку (ФОТО)
Після підписання контракту підприємство отримає аванс для виготовлення транспорту. Нові тролейбуси вироблятиме Чернігівський завод, а поставка очікується через вісім місяців.
Згідно з умовами тендеру, до міста мають надійти:
- 35 низькопідлогових тролейбусів з автономним ходом до 1 км;
- 10 зчленованих тролейбусів («гармошок») довжиною 17 м;
- 5 тролейбусів з автономним ходом від 25 до 30 км.
Нагадаємо, що у Києві відкрили перший сквер із «зеленими» трамвайними коліями: де його знайти (ФОТО).
Фото: Freepik.
Коментарі