

Культура
Де купити дух Різдва: це зірка, павук і дідух, що поєднують українські традиції та сучасність
Різдвяна зірка
Wood Top
Зірки від Тетяни Кияниці
«Найкращий комплімент для мене — це знати, що Зірка принесла відчуття свята й чуда у ваш дім. Хотілося зробити їх радісними і жвавими, щоб гріли душу й тішили око. А жовто-блакитна гама — щоб серед сотень людей закордоном ми знайшлися під єдиною Зіркою», — пише майстриня.
Sabal
Зірки від Каріни Зіміної
«Весь дизайн я придумую сама під кожну зірочку з урахуванням побажань клієнта або, якщо клієнт довіряє мені вибір кольорів, то мого бачення. Радше так скажу — весь дизайн створюється сам по собі під кожну людину, для якої буде ця зірочка. Я не придумую наперед, не роблю ескізів — чистої води імпровізація пережитих мною десятків років творчості й навчання», — ділиться майстриня.
ZironkaUa
Purple Heart
Зірки від Оксани Цюпак
ZVIZDA.com
Зірки від Тетяни Федосенко
Солом’яний павук
СНІП
Charovani
Omeli candle
PAVUK
«Павук є традиційною рухомою прикрасою оселі в Україні, яку плели з соломи на різдвяно-новорічні свята. Наші пращури вважали, що саме ця невагома та вишукана конструкція відтворює будову Всесвіту», — пишуть на сайті бренду.
Павук від Юлі Табенської
Straw from love
Баба Нуця
Diduh ptaha
Herbal craft
Дідух
Charovani
The dry flo
SolomArt
Львівський Сухоцвітик
Rustique bouquet
Дідух
«Якщо на дідуху осідає пил, його легко очистити м’якою щіточкою або легким потоком холодного повітря з фена. А щоб захистити солому від шкідників, розкладіть поруч трав’яні саше з лавандою чи м’ятою. Коли свята завершаться, дідуха можна акуратно загорнути в тканину та сховати в сухому темному місці — так він знову стане символом тепла і єднання вашої родини на наступне Різдво».
Diduh ptaha
Bar.vinochok
ЗОЛОТИЙ СНІП
Даруй Різдво
«Коли в теплому будиночку у колі сімʼї відкриється скринька “Даруй різдво”, замерехтить сяйво свічок на Підсвічнику-трійці, колихнеться в повітрі Різдвяний Павук, а запашний Дідух прикрасить святкову вечерю, чари звичаїв пробудять силу поколінь, віра та єднання розквітнуть у наших серцях і свято прийде в наш дім», — пишуть на сайті.
Культура

Нацбанк випустив перші монети з серії «Розстріляне відродження». Ними вшанують пам’ять про Миколу Хвильового та Юліана Шпола — письменників, знищених радянським режимом за любов до України.
Про це повідомили в Нацбанку.
Дві нові монети з серії «Розстріляне відродження» презентував голова Нацбанку Андрій Пишний під час міжнародної конференції у Києві. У заході також взяла участь команда фільму «Будинок “Слово”. Нескінчений роман».
«Ми вшановуємо пам’ять про митців Розстріляного відродження, щоб повертати сучасності знання про визначних українців… Це — совість української інтелігенції, серце тієї епохи, коли слово було зброєю, а ідея, на жаль, вироком», — сказав Андрій Пишний.
До виступу також долучився режисер фільму Тарас Томенко:
«Ці монети — як вистріли крізь мовчання. Вони нагадують нам, що кожне забуте ім’я — це розірвана нитка нашої культури».
Презентацію провели на дев’ятій щорічній конференції «Економічна та фінансова інтеграція у світі збурень та фрагментації», яку організували центробанки України та Польщі.
Читайте також: Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)
Про монети
Пам’ятні монети випустили номіналом по 5 гривень. Вони виготовлені з нейзильберу, мають кольоровий друк і рифлений гурт. Тираж кожної — до 75 тисяч штук.
На аверсі обох монет є напис «СЛОВО», де у літерах зобразили парость озимої пшениці, а «О» прострелена й тече кров як символ знищеної культури. На реверсі монети Хвильового — його портрет у пастці кам’яних плит, що символізує репресії. На монеті Шпола — стилізований портрет митця, побитий плямами корозії і забуття, але не втрачений остаточно.
Придбати монети можна з 20 червня 2025 року на сайті НБУ та в банках-дистриб’юторах.


Нагадуємо, що в Україні створюють перший жіночий екіпаж для перехоплення безпілотників.
Фото: фейсбук-сторінка Нацбанку
Культура

Українська піаністка та директорка Українського інституту у Швеції Наталія Пасічник стала лавреаткою престижної культурної премії Асоціації друзів митців. Нагороду їй особисто вручила королева Сільвія під час урочистої церемонії за участі представників шведської королівської родини.
Про це повідомили в Українському інституту у Швеції, передає «Укрінформ».
Голова правління Асоціації Ганс Ділен наголосив, що Наталія Пасічник поширює українську культуру через свою мистецьку діяльність. Він зазначив, що сьогодні це є надважливою місією — будувати культурні зв’язки між Швецією та Україною.
«Я вдячна за це визнання й увагу до промоції української культури – і, зокрема, української музики – у Швеції. Сьогодні – не час святкувань, але на часі ще раз нагадати про потребу України бути почутою, мати підтримку світу, говорити про існування окремої, глибокої, багатої та інтегрованої у європейський контекст української культури»‚ — сказала Наталія Пасічник.
Читайте також: Семикласниця з Тернополя здобула «золото» на міжнародному конкурсі пісні в Польщі
Премію щорічно вручають діячам, які зробили внесок у культурне життя Швеції. Асоціація друзів митців створили у 1937 році, вона має на меті підтримку гуманітарних наук і мистецтва. Її багаторічним головою був принц Євген — відомий меценат і художник із династії Бернадоттів.
Про Наталію Пасічник
Наталія Пасічник — видатна українська піаністка, яка вже 30 років проживає у Швеції. У 2014 та 2022 роках шведський журнал класичної музики OPUS magazine вносив її до списку найвпливовіших культурних діячів країни. Її талант та внесок у культуру отримали широке визнання як у Швеції, так і на міжнародному рівні.
Читайте також: Американський музикант Brother Hill виступив перед бійцями 3-ї ОШБр на передовій


Нагадаємо, що у 2024 році Наталя Пасічник отримала премію Global Music Awards.
Фото обкладинки: сайт «Українське радіо»
Культура

Леся Васильченко здобула головну премію PinchukArtCentre 2025. Грошовий приз розміром 400 тисяч гривень мисткиня пообіцяла передати на благодійні внески та допомогу армії.
Про це повідомили на сторінці музею та в NV.
Художниця Васильченко також автоматично стала номінанткою на міжнародну нагороду Future Generation Art Prize. Першу спеціальну премію від артцентру здобула Катерина Алійник, а другу — Євген Коршунов.
Читайте також: «Ветерани космічних військ» зібрали на стримі понад 1,4 млн грн для «Вовків Да Вінчі»
На нагородженні також вручили спеціальну позаконкурсну відзнаку Вероніці Кожушко. Харківська художниця подала заявку на участь у конкурсі, проте загинула 30 серпня 2024 року внаслідок російського бомбового удару по Харкову.
Нагадуємо, що український фонд «Бібліотечна країна» нагородили британською премією.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка PinchukArtCentre