Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Даємо другий шанс на життя». Подружжя з Києва створює інвалідні візки для тварин з усього світу

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Ілона Крилова разом зі своїм чоловіком Олегом Кодаком першими почали виготовляти в Україні інвалідні візки для тварин і вже понад 10 років успішно цим займаються. Евтаназія – це не завжди вихід, переконує співзасновниця компанії Frakishtak. Їхнє спорядження стає у пригоді чотирилапим з усього світу, які внаслідок травми втратили кінцівки чи чутливість у них. Собаки та коти заново навчаються ходити й мати повноцінне щасливе життя.

Ілона Крилова
Ілона Крилова

Співзасновниця столичної компанії Frakishtak, де виготовляють інвалідні візки для тварин
До створення своєї компанії працювала вебдизайнеркою. Як волонтерка довгий час доглядала за тваринами й мала свій мініпритулок

Не могла залишити собаку вмирати 

Я довгий час працювала вебдизайнеркою, а мій чоловік, Олег Кодак, був технічним директором у компанії інтернет-провайдера. Це було ще до 2010 року. Одного разу дорогою на роботу я побачила пораненого собаку. Мені стало його шкода, не хотіла залишати тварину помирати. Почала шукати в мережі організації, які зможуть допомогти. Читала багато волонтерських форумів. Нас із чоловіком так захопила їхня спільнота, що ми вирішили долучитися й у свій вільний час допомагати чотирилапим.

Як волонтери ми багато років рятували тварин, зокрема тих, які постраждали через людську жорстокість. Тому зараз добре розуміємося на тому, як допомагати чотирилапим. Травмованих собак і котів ми забирали до себе додому, піклувалися про них, реабілітували, а потім прилаштовували в родини. У нас навіть утворився вже свій мініпритулок. Частина з тварин і досі залишилася з нами.

Фото: www.facebook.com/ilona.kry

Зараз у нас вдома живуть сім собак, стільки ж котів і одна ворона. З одного боку, класно мати таку велику родину, а з іншого – це дуже важко. Ми з чоловіком самі за ними доглядаємо, адже більше нікому. Лягаємо спати пізно, прокидаємося рано. Багато сил йде на вигули, годівлю. А деякі наші тварини ще й потребують спеціального догляду, як от постійної зміни памперсів.

Зробили візок з підручних матеріалів

Крізь нас пройшли десятки тварин, які потребували допомоги. Переважно вони мали переломи лапок, хоча траплялися й складні випадки, як от травми хребта. Одного разу до нас потрапив поранений пес, який не міг самостійно ходити. Ветеринари сказали, що йому потрібен інвалідний візок. В Україні ми такого товару не знайшли – довелося замовляти з-за кордону. Гроші збирали по копійці – це були пожертвування від різних людей. Ми дуже довго чекали, доки зі США до нас прибуде візок, при чому ця покупка на той момент була дуже дорогою. Хвилювалися, чи зможе він у ньому повноцінно пересуватися. Але дарма. Собака підлаштувався під реальність і прожив на чотирьох колесах ще 16 років.

Одного разу мене попросили приїхати у Гостомельський притулок. Його господиня Ася Серпинська зустріла мене і каже: «Ходімо подивишся, там якась собака велика». Це був німецький дог – восьмимісячне щеня, дуже худюще і хворе. Ми одразу відвезли його в клініку, підлікували. Але ходити воно не могло через серйозні травми. Нам вдруге у житті знадобився візок.

Перший візок, створений подружжям ще до заснування компанії Frakishtak

Ми вже були не в змозі замовляти спеціальне обладнання з такої далечіні. Та й часу на це не було – вирішувати щось потрібно було тут і зараз. Пам’ятаю, я тоді поїхала в магазин товарів для ремонту, купила різні трубочки, з’єднувачі й на домашній машинці пошила амуніцію (фіксований жилет для тулуба) з тканин і фурнітури, які знайшлися вдома. Колеса взяли від старого візка. Звичайно, все це я перешивала і переробляла кілька разів. Але в підсумку з таких підручних засобів я зробила маленькому Чічіку саморобний візок. Він мав два колеса та фіксував тварину навколо тіла та шиї. У ньому він хоч і погано, але знову навчився ходити. Собака успішно катався, міг повноцінно пересуватися й теж прожив досить довго. Йому знадобилося приблизно пів року реабілітації.

Єдині в Україні взялися за візки для тварин

Десять років тому інвалідних візків для тварин не було ні на українському ринку, ні на сусідніх. Хоча попит був колосальний. Оскільки я активно спілкувалася з іншими волонтерами, вони дізналися, що я самостійно зробила візок. Спрацювало «сарафанне радіо». Дзвонили, казали: «Нам теж треба, зробиш?». І так потроху одному, другому виготовила. При чому це були простенькі бандажі з повзунками. А потім чоловік вже до мене приєднався, і ми почали займатися цим професійно.

З 2010 року ми запустили компанію Frakishtak. Спочатку створювали все дома, а потім почали розширюватися до повноцінного виробництва на такому мінізаводі. Ми закупили необхідне обладнання й матеріали та почали робити дійсно якісні візки. На українському ринку таке спорядження для тварин досі крім нас професійно ніхто не виготовляє. Знаю, що є майстри, які беруться робити це з якихось підручних матеріалів. Але як правило після того, як люди у них замовляють, вони все одно потім звертаються до нас, бо тваринам у тих не зручно ходити.

Фото: www.facebook.com/Frakishtak

Для того, щоб виробляти хороший продукт такого плану, потрібно мати якесь розуміння про догляд за тваринами з інвалідністю. Я знаю, що деякі українці намагалися робити бандажі. Це підприємці, які мають швейне виробництво, де виготовляють, умовно, сумки. Вони побачили, що є запит на такі бандажі, а в них якраз є схожий матеріал. І вони то зроблять. Але вийде зовсім не те, бо немає розуміння, як ця система працює і навіщо. Не можна просто взяти та скопіювати продукт. Переважно результат виходить не дуже хороший. А якщо ти в цьому розумієшся, сам маєш купу тваринок і постійно свій же продукт для них використовуєш, то річ виходить дійсно якісна.

Евтаназія – це не завжди єдиний шлях

Ми завжди рекомендуємо клієнтам, у яких є травмована тварина, спочатку звертатися до ветеринара. У деяких випадках їй спершу потрібно допомогти, зробити обстеження, пролікувати. Наприклад, таксам – а це був наш перший клієнт ­– зазвичай вистачає і простого лікування. Якщо ж це не допомагає, ветеринар каже: «Все, тут зробити більше нічого не можна». Але ми хочемо донести до людей, що евтаназія –­ це не завжди вихід, є альтернатива.

Собаки та коти з інвалідністю, старенькі та травмовані переважно можуть повноцінно жити, якщо їм трішки допомогти. І візки – це якраз один із варіантів. Хоча природно, якщо тварина відчуває біль, і її вже неможливо вилікувати, тоді продовжувати муки тварини ­­– це щонайменше жорстоко. Але якщо крім евтаназії ще є шляхи, як їй допомогти, потрібно боротися до останнього.

У такому спорядженні тваринам цілком комфортно, якщо вони розуміють, для чого це потрібно. Коли власник собаки бере повідець, то собака вже розуміє, що зараз піде гуляти. Ось те ж саме і з візком. Нам одна собачниця розповідала, що тільки-но бере візок, то це вже свято для її песика. Той радіє, бо розуміє, що це означає. І чотирилапий прекрасно почувається в ньому на свіжому повітрі. Але це залежить від характеру тварини. Деякі спершу з обережністю ставляться до спорядження, а потім, коли розуміють, для чого воно потрібне, потроху звикають.

Собаки не відчують інвалідність, якщо ви поруч

Ми завжди рекомендуємо використовувати візок тільки для прогулянок. Тобто, не можна його купити, залишити в ньому собаку й піти, наприклад, на роботу. За твариною в такому спорядженні обов’язково потрібно стежити, адже вона може заплутатися, перевернутися і травмуватися. Вдома можна користуватися візком, але лише під наглядом. І то якщо житлова площа дозволяє собаці на візку повноцінно пересуватися. Якщо ж у вас невеличка квартира, краще від цього утриматися. Тварини, яким бракує простору, часто перечіплюються через меблі.

Фото: www.facebook.com/Frakishtak

Варто бути готовим, що, скоріш за все, чотирилапий перебуватиме у візку все життя. Принаймні поки він активний і хоче ходити. Собаки не відчуватимуть інвалідність, якщо за ними добре доглядають, їх люблять, годують, вигулюють. Така тварина цілком почуватиметься щасливою.

Читайте також: Замовляють з понад 50 країн. Як дві собачниці з Bark&Go створюють одяг для тварин, що розлітається світом

Виготовлення інвалідного візка починається з того, що господар вимірює свого улюбленця і передає нам дані. Ми визначаємо базовий розмір візка й починаємо виготовляти необхідні деталі. Для рами створюємо точні розрахунки довжини труб, кутів і точок вигину та їхній порядок ­– за допомогою спеціальної комп’ютерної програми. Коли всі деталі готові, починаємо збірку. Потім тестуємо все на міцність і рухливість.

Створимо для вашого чотирилапого ексклюзивну річ

Зараз окрім інвалідних візків ми також виготовляємо бандажі для грудних і тазових кінцівок, налокітники, корсети для хребта, повзунки для паралізованих тварин тощо. Робимо і ручну підтримку як альтернативу інвалідному візку. Наприклад, якщо потрібно швидко вигуляти собаку, її поміщають у спеціальну сумку, яку господар тримає.

А ще ми виконуємо індивідуальні замовлення, коли потрібно щось розробити під непопулярну проблему. Нещодавно до нас звернулися власники кота, який може ходити задніми лапами, але дуже погано. І от для нього ми придумуємо зараз якісь захисні шкарпетки чи чохол. Хочемо зробити так, аби йому було м’яко спиратися на задні лапи. Я знаю, що цю річ ми зараз пошиємо і, можливо, ніколи більше такого запиту не буде. Буває власники тварин з ампутованими кінцівками, для яких протез є дуже коштовним, просять пошити якийсь чохол на кістку. Тварині з ним буде м’яко ставати, і вона не травмується.

Вийшли за кордон майже одразу

У нас є партнери, які роблять нам деталі. Маємо у команді швачок та менеджера. З моменту заснування Frakishtak ми вже продали понад 2 500 візків для чотирилапих. Все виробництво у нас в Україні, запчастини закуповуємо також вітчизняні. Мінімальна вартість за візок – приблизно сім тисяч грн. Якщо тварина велика, ціна буде вищою. Сума оплати за товари для реабілітації починаються від 350 гривень.

Фото: www.facebook.com/Frakishtak

У Frakishtak купують товари як власники тварин, так і ветеринари. Через попит на візки для тварин ми буквально одразу після заснування компанії вийшли на міжнародні ринки. Спочатку в нас купували з Росії та Білорусі, потім почали отримувати замовлення ще й з Португалії та Австралії. Замовити продукцію можна придбати через наш сайт або в київському зоомагазині за адресою вулиця Саксаганського, 44Г.

Першими спробуємо виготовити ортези

Ми щодня чуємо історії про те, як наші товари дають тваринам другий шанс на життя. Нещодавно господарка такси написала: «Моя шалена Боні тепер не носиться як ненормальна, а ходить набагато спокійніше». За 10 днів носіння корсета у неї покращилася хода, спинку тримає рівніше, а права лапка перестала підвертається. А одна замовниця візка розповіла, що її собака Білка тепер носиться кущами в лісі та всіх обганяє. Додає, що у тварини «тепер повноцінні чотири ноги», хоча насправді їх лише дві.

Зараз ми розширюємо виробництво – хочемо спробувати зробити ортези для тварин. Це пристосування використовують для фіксації функцій опорно-рухової системи. Наприклад, коли є якесь пошкодження в лапці й потрібно її якийсь час підтримати. Таке трапляється, зокрема, через пошкодження нерву. Тоді лапка себе неправильно веде при постановці та ходьбі. Поки що в Україні такого ще ніхто не виготовляє.

Підтримай ШоТам

Суспільство

Українці зможуть перевіряти сервіс у ЦНАПах та отримувати за це грошову винагороду

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Міністерство цифрової трансформації пропонує громадянам грошову винагороду за перевірку якості сервісу у центрах надання адміністративних послуг.

Про це повідомили у пресслужбі міністерства.

«Українці зможуть впливати на якість держпослуг. Для цього Мінцифра запускає першу всеукраїнську оцінку якості адмінпослуг. Спершу перевірити сервіс українці зможуть у ЦНАП, а скоро – у всіх держорганах країни, які надають адмінпослуги», – йдеться у повідомленні.

З ініціативи міністерства оцінювати ЦНАП будуть таємні відвідувачі. Ними може стати будь-хто, зареєструвавшись на платформі Дія.Центрів. За це перевіряльник отримуватимуть грошову винагороду.

Читайте такожЕкокотик чи кращий друг пакетів? Перевір свою екосвідомість (ТЕСТ)

Окрім того, після візиту до центру люди, що залишили номер телефону, отримуватимуть SMS- або Viber-повідомлення або дзвінки від операторів колцентру з опитуванням.

Також можна відсканувати QR-постер під час візиту або знайти його на мапі ЦНАП на платформі Дія.Центрів.

Раніше в жовтні в Україні запустили електронну систему для соціальних виплат і адмінпослуг. Ця система покликана спростити процес отримання адміністративних послуг соціальної сфери.

Нагадаємо, Мінцифра запустила платформу, що спрощує доступ до ЦНАПів.

Фото: lexinform.com.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

На Прикарпатті облаштували оглядовий майданчик із панорамою на карпатські вершини

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Людвиківському лісництві Івано-Франківської області з’явилася нова туристична атракція – там лісівники в урочищі Городище облаштували новий оглядовий майданчик.

Про це повідомили у пресслужбі обласного управління лісового та мисливського господарвства.

Зазначається, що Людвиківське лісництво славиться розгалуженою сіткою лісових доріг. Будівництво шляхів розпочалося у 2008 році та триває до сьогодні. Традицією для лісівників вже стало облаштування на лісових шляхах оглядових майданчиків, адже неймовірні краєвиди ялицево-букових лісів Бойківщини заслуговують на увагу.

Читайте такожЕкокотик чи кращий друг пакетів? Перевір свою екосвідомість (ТЕСТ)

Урочище Городище не стало винятком. Саме тут нещодавно пролягла новозбудована лісівниками Вигодського лісгоспу лісова дорога і на місці, з якого відкривається панорама на 10 карпатських вершин, працівники облаштували оглядовий майданчик.

Читайте також«Смерть ворогам» і «Палаюча дупа». Українські соуси Hell Daddy, від яких пригорає у російських посадовців

«З майданчика можна споглядати гору Гургулат, Круглу, Гребеник. Добре видно звідси Плешу, Яйко Ілемське та Багонку, – розповідає Михайло Павлик, головний лісничий Людвиківського лісництва».

Будівництво майданчика коштувало лісгоспу близько 50 тисяч гривень.

Читайте також«Це моя свобода». Історія Христини Стефінів, яка опанувала ДЦП та стала топ-тренеркою з комунікації

Довідка

У 2018 році лісівники Вигодського лісгоспу облаштували перший оглядовий майданчик на Вишківському перевалі. Звідти відкриваються чудові краєвиди львівської Рожанки та Славська, а також неймовірні краєвиди урочища «Сіда», «Городище» та гірський хребет Вишківських Горган. Майданчик дуже полюбився відвідувачам. На фоні карпатських  гір відвідувачі освідчуються в коханні та роблять фантастичні фотосесії.

Нагадаємо, на Рівненщині розробили туристичний сайт про «Поліську Січ».

Також у Чернівцях запустили туристичний портал.

Як ми повідомляли раніше, на Івано-Франківщині запустили новий гірський маршрут до лікувального джерела.

Фото: ifforestry.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

У Маріуполі встановили табло контролю швидкості

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Електронне табло, що показує водіям фактичну швидкість руху автомобілів, встановили на проспекті Будівельників у Маріуполі.

Про це повідомили у міській раді.

Мета – підвищити рівень безпеки на вулицях з пішохідними переходами. Відомо, що поліцейські не притягуватимуть до відповідальності водіїв, спираючись на показники табло.

Читайте також: У метро Києва запустили оновлений вагон з важливим доповненням (ФОТО)

«Це превентивний метод направлений на те, щоб автомобілісти бачили, з якою швидкістю вони їдуть. І звертали увагу, коли вони її перевищують, адже саме це часто є причиною аварійної ситуації», – йдеться у повідомленні.

Пристрій контролюватиме швидкість, з якою водії їхатимуть. Так, якщо автомобілі рухатимуться не більше 40 км/год, показник буде зеленим. При перевищенні табло стане червоним. Водій буде знати, що йому потрібно збавити швидкість.

Читайте такожСеред клієнтів – NASA та НАТО. Як український IT-вець продає сокири по всьому світу

Найближчим часом на вулицях міста встановлять ще два подібних табло.

Нагадаємо, активісти розробляють карту велосипедних маршрутів в Україні і просять про допомогу.

Усі фото: mariupolrada.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі