Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
donate shotam

Економіка

Чи готові роботодавці підвищувати зарплати. П’ять тенденцій на ринку праці

Опубліковано

Цей рік може виявитися кращим для співробітників українських компаній. Кількість вакансій має збільшитися, а заробітні плати – зрости. Оптимістичний прогноз від HR-експерта Тетяни Пашкіної.

Складні часи для ринку праці, наймовірніше, залишаться в минулому році. Роботодавців в усьому світі надихає поява відразу декількох вакцин для боротьби з Covid-19. США і Європейський союз приступають до вакцинації своїх громадян , а до весни ці препарати стануть доступними і в Україні. Ефективна боротьба з новим коронавірусом дозволить зняти обмеження на поїздки, скасувати карантин і бізнес знову почне розвиватися. Якщо все піде за оптимістичним сценарієм, то на ринку праці в Україні відбудуться позитивні зміни, говорить HR-експертка Тетяна Пашкіна. Вона назвала головні тенденції та популярні вакансії в 2021 році.

Тетяна Пашкіна
Тетяна Пашкіна

HR-експертка з більш ніж 20-річним досвідом роботи, колишня HR-експертка robota.ua

 

Попит на сезонних робітників зросте

Карантин і обмеження, які багато країн впровадили через поширення коронавірусної інфекції Covid-19, позначилися на роботі сезонних робітників. Туристи менше подорожували, розважальні програми в готелях Туреччини, Єгипту і на морських курортах Європейських країн в цьому році скасували, тому і попит на сезонних робітників скоротився. Але наступного сезону вакансії знову з’являться. Це стосується не тільки готелів, але і висотного, заміського будівництва, торгівлі в курортних містах не тільки України, а й, наприклад, південної Туреччини.

Сезонна робота – це хороший заробіток для студентів або молодих людей, які не хочуть зв’язувати себе постійною роботою, а люблять подорожувати. За місяць в іноземних готелях вони можуть заробити, в середньому, $ 800. При цьому робітники не несуть ніяких витрат – харчування та проживання, як і медичну страховку, їм надає роботодавець. За п’ять місяців такої роботи можна зібрати непогану суму.Однак весь цей час доведеться працювати з ранку до ночі та бачитися з друзями та близькими тільки у соціальних мережах.  

Підхід до підбору персоналу має змінитися

Більшість компаній в Україні займаються пошуком співробітників старими методами. Вони розміщують оголошення про вакансії на найпопулярніших сайтах, в спеціальних групах в facebook та telegram. Що зазвичай в них вказують? Кілька слів про компанію, потім – довгий список вимог і декілька пунктів про заробітну плату, соціальний пакет та ін. Але такий підхід не працює. HR-фахівці різних компаній скаржаться, що не отримують відгуків від потенційних претендентів. Те, що відбувається на ринку рекрутингу, можна порівняти з розпродажами в період «Чорної п’ятниці». В одних магазинах – ажіотаж, а в інших – незначне збільшення продажів. Чому? 

Читайте також: Підкорив світ глиняними мініатюрами: історія франківця і його майстерні “Теплі іграшки”

Тому що багато компаній не розповідають про свої цінності, не розвивають бренд роботодавця, не стають місцем, куди влаштуватися на роботу мріють найсильніші фахівці. Потенційні співробітники хочуть працювати в компаніях, які поділяють їх цінності. І цього року це стане тенденцією.

Оголошення про вакансії потрібно буде складати по-іншому. Розповідати про цінності компанії, її досягнення, звертати увагу на зручний офіс або вільний графік. Наприклад, можна розповісти про ініціативи по захисту навколишнього середовища (збір елементів живлення і передача їх на подальшу переробку, висадка дерев кілька разів на рік, збір допомоги для багатодітних сімей) та ін.

Топменеджерам необхідно розвиватися

Найжорсткіша конкуренція на ринку праці спостерігається серед юристів через велику кількість випускників ВНЗ і топменеджерів. Професійних керівників в Україні значно більше, ніж робочих місць. Деякі топменеджери створюють власні консалтингові компанії, інші – йдуть на роботу в державний сектор, який потребує висококласних співробітників. Але якщо топменеджер хоче залишитися в приватному бізнесі, то йому необхідно вчитися. 

Читайте також: В Україні запустять національну цифрову валюту

Зараз затребувані кризові менеджери – співробітники, які можуть оптимізувати витрати, знаходити нові ринки збуту або освоювати нові для компанії напрямки розвитку. Вони будуть цікаві власникам компаній і цього року. А ось топи, які добре працюють, коли бізнес розвивається, будуть затребувані через кілька років. Українська економіка відновиться швидше, ніж під час попередніх криз, прогнозують фінансові аналітики. Але для цього потрібно не менше року-півтора. І ось тоді настане «зоряна година» для багатьох топменеджерів.

Спеціальності, які будуть затребувані

Найвищі шанси влаштуватися на роботу цього року- у менеджерів з продажів. Можливо, в першій половині року їм доведеться активніше використовувати онлайн-інструменти для переговорів з клієнтами. Але без цих фахівців бізнесу не обійтися. Затребуваними, як і раніше, будуть робітники на промислових виробництвах – механіки, зварювальники, працівники на виробничі лінії.

Агрохолдинги в Україні розвиваються, тому постійно потребують співробітників. Частина з них працює сезонно, але за цей час можно непогано заробити. Наприклад, комбайнер на сучасному тракторі, далекому від машин радянського зразка, може отримувати 100 тис. грн на місяць. Правда, тільки в короткий період збору врожаю.

Вакансії для різноробочих є завжди, і влаштуватися на таку роботу можна за кілька днів. Наступного року попит буде перевищувати пропозицію на кваліфікованих IT- фахівців. Багато компаній вже оголосили про планове розширення штату в наступному році.

Зарплати зростатимуть

Понад 50% роботодавців визнали, що не знижували заробітні плати своїм співробітникам цього року. Офіційна статистика свідчить, що після весняного карантину рівень фінансової винагороди фахівців повернувся на докарантинний рівень. У жовтні, за даними Державної служби статистики, середня зарплата по Україні склала 12,2 тис. грн на місяць, тоді як ще в квітні-травні становила в середньому 10,5 тис. грн на місяць.

Роботодавці готові підвищувати заробітні плати співробітникам в середньому на 10-15%. За умови, що Україна, як і Європейські країни, зможуть подолати епідемію Covid-19. Якщо це станеться, то доходи фахівців виростуть і в другій половині наступного року. Ці прогнози виглядають реалістичними.

Економіка

Рейтинг заправок: порівняння доступності рослинних опцій на АЗС України

Опубліковано

Результати дослідження, проведеного в жовтні 2020 року Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення кампанії UA Plant-Based, свідчать про те, що дедалі більше українців зацікавлені у зниженні споживання м’яса на користь рослинних продуктів — загалом готовність споживати рослинні альтернативи у разі доступності та ідентичності висловило 65,3% українців!

І навіть попри те, що близько 11% українців уже відмовились від споживання м’яса, а 2% називають себе веганами та не вживають жодних продуктів тваринного походження, кожна довга автомобільна подорож для таких людей супроводжується чорною кавою та бутербродами, зробленими заздалегідь.

Навіть Укрзалізниця запровадила веган опцію ланчу, а більшість АЗС вперто ігнорують тенденції. Тому команда Ua Plant Based вирішила дослідити, як мережі АЗС реагують на мінливі потреби споживачів: хто з них активно розвивається та чи просувають вони рослинні пропозиції серед своїх клієнтів.

Станом на 2020 рік в Україні діє майже 7 000 АЗС. Лише Укрнафта, ОККО, WOG налічує понад 1300 АЗС на території України — впровадження позитивних змін та введення декількох рослинних закусок в такому великому масштабі у 2020 році є не тільки даниною поваги споживачам, але і турботою про навколишнє середовище.

 

В рейтинг ввійшли такі АЗС: БРСМ Нафта, ОККО, Укрнафта, ANP, Amic Energy, Glusco, KLO, Shell, Socar, WOG, UPG. Кожна з них була протестована на: наявність на полицях рослинного молока до кави, солодких і солоних закусок (гарячих і холодних), 100% рослинних продуктів на полицях магазину, а також, як представлені ці пропозиції та спосіб комунікації з зацікавленими гостями.

Беззаперечним переможцем рейтингу стала мережа Socar — на станціях з Buta Café можна купити кілька видів гарячих рослинних страв: картоплю по-селянськи, декілька видів салатів та бургер з рослинною котлетою Beyond Meat. Socar займає перше місце в нашому порівнянні ще й тому, що мережа докладає зусиль для просування рослинних опцій. Однак не на всіх станціях Socar є замовити веганський бургер та напої на рослинному молоці.

Друге місце в рейтингу займає мережа Shell — вони єдині з усіх станцій відповіли на наш запит та заповнили анкету. В меню на АЗС доступні хот-доги з веганською сосискою від Mr. Grill. Крім того, Shell є першою мережею в Україні, яка розглядає припинення використання яєць від курей кліткового утримання у своїх стравах.

На третьому місці АЗС KLO, партнером яких є кафе «Борщ» з повноцінним меню. Серед широкого асортименту страв, доступні салат з капусти та зелені, вінегрет із запеченими овочами, соління та хліб чіабата, картопля фрі.

На жаль, щодо наявності рослинного молока, рівень доступності таких опцій бажає кращого. Socar, Shell та KLO пропонують декілька видів рослинного молока до кави. Проте такі опції доступні в обмеженій кількості АЗС (у Києві та області присутні, в інших областях немає). 

Дивно, однак міжнародні мережі, такі як WOG або AMIC не коригують свою пропозицію страв або закусок навіть в найменшій мірі, щоб змінити тенденції в харчуванні.

Серед АЗС, включених в рейтинг, Socar, Shell, KLO пропонують 100% рослинне гаряче харчування. OKKO та ANP із гарячих страв на деяких станціях пропонують печену картоплю. Решта мереж АЗС, тобто UPG, Glusco, Укрнафта, БРСМ, WOG ігнорують зростаючий інтерес споживачів до рослинних страв.

Детальніший звіт тут.

Нагадуємо, що кампанія UA Plan-Based — некомерційний проєкт, що має на меті підтримувати виробників, мережі роздрібної торгівлі та заклади, що мають у своєму асортименті рослинні позиції чи бажають розвиватися у цьому напрямку. Також кампанія працює зі зміною суспільної думки про рослинне харчування, поширює науково обґрунтовану інформацію та прагне долучити Україну до всесвітнього «Plant-Based» руху.

Читати далі

Економіка

Як українська компанія виготовляє найгостріші «вогняні» соуси

Опубліковано

Гострий смак робить людей здоровими та щасливими – з таким переконанням виводить свої продукти на полиці супермаркетів компанія «Вогняр», що виготовляє найгостріші живі соуси в Україні.

Про це пише newfood.media.

Зазначається, що соуси виготовляють за технологією холодної ферментації, що дозволяє зберегти смакоароматичні і корисні властивості свіжого перцю.

Холодна ферментація – власна розробка компанії

Технологія передбачає бродіння подрібненого перцю при кімнатній температурі без доступу кисню.

 

Перш ніж запустити виробництво, компанія пів року експетиментувала з різним перцем, бактеріями та самим процесом ферментації.

Нині «Вогняр» має власну теплицю з вирощування надгострих перців, де стабільно висаджує 12-17 сортів. Серед них – Кароліна Ріпер, Хабанеро, Scorpion Red та інші нетипові для українського ринку пекельно гострі сорти.

«Кожен перець має унікальний аромат та тепловий профіль, а ферментація додатково розкриває його природній смак», – діляться в компанії.

Читайте такожVR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні

На сьогодні надгострі українські соуси присутні у 5 великих торговельних мережах. Частина продажів відбувається через соцмережі та сайт компанії.

Окрім соусів для любителів «вогню» розробили гострі цукерки. Їх можна потерти в салат або смакувати окремо. Також у лінійці нещодавно з’явився мармелад.

Читайте такожЗ кокоса, буряка та норі: сім українських виробників корисних чипсів

Нагадаємо, подружжя фермерів під Києвом вирощує їстівні квіти.

Як ми повідомляли раніше, на Чернігівщині виготовлятимуть олію з гарбузів за старовинними рецептами.

Усі фото: facebook.com/vognyar.

Читати далі

Економіка

На Прикарпатті відкрили ферму кіз зааненської породи

Опубліковано

Реконструйовану козину ферму відкрили у селі П’ядики Коломийського району Івано-Франківської області, пише Аgrotimes.

За інформацією, на початках у 2018 році господарство утримувало велику рогату худобу. Згодом фермер Василь Червінський зацікавився козівництвом.

Читайте також: «Електропастух» рятує овець. Як WWF-Україна допоміг вівчареві не боятися вовків

Для цього господарство закупило 50 голів високопродуктивних кіз зааненської породи та доїльну установку з одночасним доїнням 12 голів.

 

Зазначається, що фермер планує нарощувати поголів’я кіз і розвивати перероблення козиного молока та виробляти тверді сири.

Про породу кіз

Зааненські кози родом з Європи, а саме зі Швейцарії. Цю породу вивели методом народної селекції в долині Зааненталь, що знаходиться в Швейцарських Альпах. Окрім багатовікової селекції, на молочну продуктивність позитивно вплинули сприятливі природно-кліматичні умови Зааненської долини з великою кількістю альпійських пасовищ та м’яким кліматом. Ця порода кіз дуже популярна в України та високо ціниться завдяки високій удійності.

Читайте такожVR з шоломами чи повна темрява: сім незвичних квест-кімнат в Україні

Нагадаємо, у Сумах ферма після переоснащення покращила якість молока до екстраґатунку.

Головне фото: eko-karpaty.com.ua.

Читати далі