Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Хобі – шукач скарбів. Скільки можна заробити на знахідках металошукача

Опубліковано

Він досліджує старі хутори й села ще царських часів і  як ніхто знає історію Чернігівщини.

Золота Полуботка з металошукачем, звісно, не знайти, сміється Андрій Ліплянський. Але є знахідки не менш цікаві – бронзовий вершечок часів Київської Русі чи монети, яким по 200-300 років.

Скільки можна заробити на пошуку цікавинок із минулого? Та як називається божок-покровитель шукачів скарбів? Читайте в нашому інтерв’ю з чернігівським шукачем скарбів.

чоловік з металошукачем фото

Андрій Ліплянський

Чернігівський шукач скарбів

Народився в Чернігові, вчився на філфаці на журналіста. Але через низькі журналістські зарплати подався в столярну справу. Копати почав років із дев’ять тому – в ютубі побачив відео, як копачі з металошукачем цінні речі знаходили.

Як все починалось?

Зараз я працюю на столярному виробництві, хоча за освітою – журналіст.

Це моя основна робота, але є й хобі, справжня пристрасть, якою займаюсь з самого дитинства.

Ще коли був малий, я дуже любив історію. Особливо, легенди та билини. З дитинства почав займатись і нумізматикою – подобалося збирати й дізнаватись, звідки вони, що в них за історія.

Срібний натільний хрестик XIX- початок XX ст.

Коли побачив те відео з металошукачем вперше, мені дуже сподобалась ця ідея. А от родичі не підтримали мого захоплення.

Тому металошукач мені вдалось купити лиш у 2019, коли повернувся з підробітку у Словаччині.

Я ще тоді ногу до всього зламав, але все одно шкульгав з металошукачем по подвір’ю.

Найцінніші знахідки металодетектора

Коли я почав копати, зрозумів, що ті відео в Youtube з цінними знахідками й скарбами – більшою мірою вигадка.

Я от свою першу монетку знайшов на п’ятий раз, або на п’ятий коп, як у нас кажуть. То були в кілька разів старші від мене радянські дві копійки.

Але найцінніша з точки зору доходу знахідка – це золота обручка. Її оцінили у 2,5 тисячі гривень і поки що це мій найцінніший скарб.

Лісовий хабар (радянські монети). Хабарем копачі називають загальну здобич, яку назбирали за виїзд

Далі трапилась нечаста монетка “5 копійок” аж 1934 року.

А потім вже почав шукати й знаходити й старіші монети: періоду Російської імперії та польсько-литовського періоду.

З 2019 року вдалось продати 5-6 знахідок.

За весь час продав, може, 5-6 знахідок – тож поки особливо не заробляв на своєму хобі.

Копарське божество подарувало монетку?

Зємляний Дєд – це копарський божок. Напіввидуманий, напівязичницький. Точно не знаю, звідки він взявся.

Та ми, звісно, не сприймаємо серйозно цього Земляного Дєда. Але про всяк випадок жменьки монет на місці копу йому залишаємо: тобто ніби й задобрюємо, а ніби і забезпечуємо наступні покоління цікавими знахідками.

А якось я задля сміху вирішив звернутись до Земляного Дєда, щоб допоміг знайти монетку імператора Павла – той правив недовго, і в мене омріяної монетки його періоду не було. А попросив Дєда – і тут же, в наступні 10 хвилин, знайшов монетку часів Павла І.

Ось він який, подарунок Зємляного Дєда

Як сьогодні визначаю старовинні місця, що годяться для пошуків?

Спершу я шукав старовинні місця для “копу” – з допомогою древніх же карт. Найбільше для промислу підходили усі місця, де люди могли загубити речі –  хутори й села ще царських часів,  старі дороги, що зникли з нових карт, корчми чи фундаменти колишніх панських садиб.

Але потім виявилось: марні зусилля там щось шукати – значна частина таких місць уже перекопана іншими. Тому тепер ми з комрадами – так я називаю товаришів по хобі – хоч по-старому й обираємо місця для копу, на місці вже покладаємось на інтуїцію.

Шиповидне навершя батога вершника часів Київської Русі, Х-XII ст.

Моя мрія – знайти самостійно свою першу римську монету – динарій. Я так шалено хотів її знайти, що одну навіть довелось купити самостійно на одному зі спеціальних аукціонів.

На Чернігівщині майже напевно я її не найду: треба їхати в західні області. Колись там були колишні осередки черняхівської культури, а “черняхівці” колись вели торгівлю з римлянами. Тому там і досі можна знайти сестерції з міді, динарії зі срібла та ауреуси з золота.

Той самий римський срібний динарій, часів імператора Фаустина. Куплений на аукціоні “Віоліті” за 235 грн

Багато людей вважають копачів чорними археологами. Це неправда

В України пошук із металошукачем не заборонений, але от старовинні кургани чи могильники, також заповідники – заборонені для копачів.

Більшість людей цілком адекватно ставиться до нашого хобі. Але є частина українців, які вважають нас “чорними археологами”. Мовляв, кургани розкопуємо, на археологічних об’єктах копаємо, кладовища розриваємо, мільйонами ворота.

Це все результат “скандальних” телепередач, жовтих статей та інших закидів. Особисто я не роблю нічого з того, що перераховано вище.

Цілком стандартний “хабар” за цілий день активного пошуку

Для мене коп – це захоплююче хобі, а не жадоба наживи. Милуюся природою, отримую задоволення від процесу пошуку. А ще це і зарядка відмінна! На свіжому повітрі, постійні силові вправи – краса!

А якщо конкретніше про кожному пункту тих самих “ярликів”, що на нас навішали, то відповім так. Неадекватні є скрізь. Візьмемо для прикладу таке хобі, як рибалка. Більшість же нормально рибалять, чисто заради задоволення.

Але є серед цієї касти й браконьєри, які гасять рибу електровудками, ставлять сітки. У нашому хобі все точно так же.

Більшість – нормальні хлопці, які люблять природу, процес пошуку, пригоди й авантюри. Але є, на жаль, і негативні персонажі: грабіжники курганів, мародери й інший набрід.

Нормальні копачі, яких, повторюся, більшість, вкрай нешанобливо ставляться до таких людей і ніколи не дозволяють собі опуститися до їхнього рівня. Єдине, мабуть, виняток – це коп на древніх поселеннях.

Історичні артефакти часто нищить… сільгосптехніка

Ці історії про руйнування культурного шару землі чорними копачами – здебільшого, брехня. сі, хто копає на таких локаціях, ведуть пошук виключно до 30-35 см. На більше банально не здатний металодетектор. Так що букви закону копачі дотримуються: культурний шар нами не пошкоджується. Це якщо говорити про букву закону.

А якщо вже зовсім відверто, то величезна маса поселень розорюється тракторами з року в рік. Формально, знову ж таки, при сільськогосподарських роботах культурний шар не пошкоджується. Але насправді це далеко не так.

Навіть після звичайної оранки щось “вилазить” нагору: металеві вироби минулих часів, кераміка (черепки посуду і домашнього начиння) і таке інше.

Чи варто говорити про те, що було б, якби ніхто з року в рік не збирав би на поверхні полів ці знахідки ? Історично цікаві артефакти так і продовжували б знищуватися сільськогосподарською технікою.

Це вже питання до держави – нехай почне нарешті грамотно охороняти й досліджувати культурну спадщину (збільшення фінансування археологічних експедицій, розвиток музеїв, введення ліцензованого пошуку для копачів-аматорів), або нехай все залишається як є.

Суспільство

87-річний незрячий волонтер в’яже маскувальні сітки (ВІДЕО)

Опубліковано

Незрячий волонтер пан Микола з Кривого Рогу у свої 87 вже 2 роки невтомно плете захисні сітки для воїнів. Це вже друга війна за його життя — першу він застав дитиною, коли ще міг бачити, тож запам’ятав той жах… Друга застала його в літах. І хоч втратив зір, пан Микола вдень і вночі бореться, як може, аби почути та відчути Перемогу! Детальніше у сюжеті ШоТам!

“Вночі не спиться. Тихенько, робота безшумна. Діти сплять, а я тихенько на кухні в’яжу”, – розповідає волонтер Микола.

Читайте також: Для відновлення інфраструктури: Україна отримала від США модульні мости

Миколі з Кривого Рогу – 87 років. І він бореться проти росіян, попри те, що ще в молодості втратив зір… Удень та вночі плете основи для маскувальних сіток, які захищають на фронті наших воїнів. Для пана Миколи це вже друга війна у житті. Перша сталася тоді, коли він був ще дитиною та ще мав зір.

“Я все пам’ятаю і розбиті хати, й горілі машини й танки – все. І на старість теж доводиться так”, – згадує волонтер.

У 20 років пан Микола отримав хімічний опік, під час військової служби,та втратив зір. У товаристві незрячих його навчили відчувати на дотик і це вміння допомагає плести. Тож коли почалася повномасштабна війна Микола долучився до боротьби. З нитками допоміг місцевий волонтерський штаб, тому він почав наполегливо працювати. За два роки зробив понад 70 5-метрових сіток.

Після дов’язування волонтерами тканини, сітки їдуть у найгарячіші точки та маскують захисників. А в цей час у руках чоловіка вже чергові нитки, які вночі сплітаються у нову сітку.

Нагадаємо, в Україні відкрили новий завод, який виробляє безпілотники.

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

У Києві відкриють музей ретро-автомобілів: що про це відомо

Опубліковано

Завтра, 20 квітня, у Києві відкриється музей ретро-автомобілів та техніки “Колеса Історії”. Музей знаходиться у Святошинському районі, за адресою: вулиця Малинська, 1.

Про це повідомили на сторінці фестивалю Old Car Land.  

В експозиції можна побачити понад 100 машин та мотоциклів. 

Особливість музею полягає в тому, що всі експонати “живі” та перебувають у стані “на ходу”. 

Одна частина експонатів ідеально збережена — так звані “капсули часу”, друга знаходиться у повністю оригінальному стані з помітними слідами експлуатації, а третя — ретельно відреставрована.

Читайте також: Як висловити подяку незнайомим воїнам на вулиці?

Окрім техніки, музей також пропонує відкрити для себе різноманітні артефакти, які допоможуть поглибитись в атмосферу минулих епох — це радіоприймачі та магнітофони, старовинні патефони та телевізори, більш того, деякі із них перебувають у робочому стані. 

  • Музей “Колеса Історії” буде відкритий для відвідувачів щотижня — з п’ятниці по неділю, з 10:00 до 17:00. 
  • Придбати квитки можна на сайті або безпосередньо на місці. 
  • Передбачені пільгові ціни для дітей та певних категорій громадян.

Нагадаємо, стало відомо, коли в Україні eSIM запрацює на смартгодинниках.

Фото: Old Car Land

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині побудували інклюзивні модульні будиночки для ВПО

Опубліковано

На Вінниччині облаштували модульні будиночки для ВПО з інвалідністю. Будиночки як благодійну допомогу надало Міністерство закордонних справ Чехії через Посольство Чеської Республіки в Україні.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Така потреба виникла у звʼязку з евакуацією із прифронтових територій осіб, які потребують постійного догляду. Підготовчі роботи виконала Вінницька ОВА. За рахунок коштів обласного бюджету було підведено комунікації.

Наразі у будиночках, облаштованих у 28 блоках, є 40 вільних місць. Персонал інтернату досвідчений і знає, як надавати допомогу людям з інвалідністю. Тут буде окремий цілодобовий медсестринський пост для догляду за клієнтами закладу.

Читайте також: В Угорщині видадуть антологію поезії з віршами української поетеси

У комплексі створено комфортні умови для проживання: облаштовано світлі кімнати, є вітальня, кухня, три санвузли, забезпечено електроопалення.

Готові модульні будиночки у селищі Вороновиця оглянув Посол Чеської Республіки в Україні Радек Пех. За його словами, це гарний приклад спільної роботи та чеської підтримки України.

Нагадаємо, військові почали розписувати стелу в Донецькій області.

Фото: Мінреінтеграції

Читати далі