

Суспільство
Чому українці обирають рослинні продукти: результати дослідження
У жовтні минулого року Київський міжнародний інститут соціології на замовлення кампанії UA Plant-Based, провели дослідження, результати якого свідчать про те, що дедалі більше українців зацікавлені у зниженні споживання м’яса на користь рослинних продуктів. А готовність українців вживати рослинні альтернативи у разі доступності та ідентичності проявили 65,3% респондентів!
Не дивно, адже продукти рослинного походження набирають популярності, зокрема і в Україні. В результаті цього ж дослідження, було визначено, що 14,8% населення України включають у свій раціон рослинні альтернативи м’ясу, 13,9% — молоку, а 11% не вживають м’яса та м’ясопродукти, тоді коли 2% вживають виключно рослинні продукти.
Читайте також: В Україні влаштували голосування за кращий рослинний продукт року
Зважаючи на зацікавленість рослинним раціоном, все розповсюдженішими стають рослинні альтернативи м’ясу. Цей ринок стрімко росте, рослинні котлети чи фарш, навіть українського виробництва, вже можна придбати в супермаркетах і не потрібно витрачати багато зусиль та часу на пошуки. Оскільки навіть такі гіганти, як кондитерська компанія АВК почали виробляти рослинне м’ясо, ціни на такі продукти стають все доступнішими. Мабуть, з цим і пов’язана висока зацікавленість у таких альтернативах, адже понад 30% респондентів повідомили про це.
З кожним роком людство щораз частіше замислюється над впливом м’ясної індустрії на екологію та здоров’я людей та постійно знаходяться в пошуку альтернатив. Те, що в Україні теж простежуються такі тенденції — однозначно хороший знак. Як показало дослідження, 50% з опитуваних вмотивовані переходити на альтернативи якраз заради користі для здоров’я. Далі голоси про причини вибору майже порівну розділились між варіантами: ціна нижче за ціну на м’ясо тварин, смак ідентичний або кращий за смак м’ясних продуктів та бажання пробувати нові продукти.

Також близько 14% учасників опитування вживають замінники молочних продуктів. На сьогодні рослинне молоко вже доступне практично у кожній кав’ярні великих міст та продаються ледь не у всіх супермаркетах країни. Оскільки в Україні з’явились й власні виробники альтернативного молока, то ціни стали доступнішими — близько 30 грн за 1 л порівняно з 60-100 грн за літр імпортних напоїв. Причини такого вибору також можуть бути різними: індивідуальна непереносимість лактози, різноманіття та доступність рослинного молока (корпорація Люстдорф виробляє близько десяти варіантів альтернативного молока), користь для здоров’я (рослинні напої часто збагачені вітамінами, не містять антибіотиків та гормонів) чи бажання куштувати щось нове.
Протягом 2021 року термін «флекситаріанство» і рух до обмеження вживання продуктів тваринного походження однозначно буде одним з основних напрямків розвитку харчових звичок українців. Адже, окрім того, що понад 65% громадян готові споживати рослинні аналоги звичним продуктам, 27% населення протягом останніх трьох місяців вживали менше тваринної їжі, при чому 85% з яких повідомили, що зміни зумовлені власним вибором. Серед причин вибору рослинного меню переважає бажання спробувати новий смак (45%), на другому місці приваблива ціна (40%) та 35% людей аргументують свій вибір користю для здоров’я.
Ще одним фактом на користь теорії про флекситаріанство є те, що покупців найбільше приваблює позначка «рослинний», тоді коли маркування «веганський» — навпаки відштовхує. Що є доказом того, що готовність їсти більше рослинної їжі пов’язана з бажанням покращувати здоров’я та куштувати нове, а не ідентифікувати себе веганом чи вегетаріанцем.
Опираючись на результати даного дослідження, можна зробити висновок, що українці зацікавлені в розвитку ринку рослинних альтернатив, відкриті до нових смаків і стараються дбати про своє здоров’я. А великі корпорації, які йдуть в ногу з часом та сміливі стартапи-новатори стараються стрімко задовольнити попит. Проте, ніша рослинних альтернатив на вітчизняному ринку все ще не заповнена. Адже рослинних аналогів українського виробництва, наприклад, сметани чи кефіру досі немає. Хоча перший рослинний йогурт українського виробництва днями з’явився на полицях київських магазинів з екопродуктами. Тоді коли весь світ давно вже ласує веганськими аналогами яєць, морепродуктів та навіть фуа-гра, тільки зараз в Україну добрались імпортовані «рибні» котлети з бобових.
Нагадуємо, що UA Plant-Based — кампанія, що має на меті популяризацію рослинної дієти серед населення шляхом роботи з ресторанами, виробниками продуктів та представниками роздрібної торгівлі й не є комерційною.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»