

Суспільство
«Будуємо бомбосховище на 500 людей». Як у Бузовій відновлюють багатоповерхівки
Три багатоповерхівки у центрі села Бузова на Київщині до повномасштабної війни виглядали як чудове місце для спокійного життя: сучасний дизайн, через дорогу – школа та стадіон, а позаду розкинулись кілька локальних озер.
У кожному з цих будинків мешкало приблизно по 200 людей. Один з них – Валерій Зіневич, що прожив у одній з п’ятиповерхівок 9 років.
Та на початку березня 2022-го росіяни розстріляли з танків та артилерії квартири людей, багато з них залишилися без житла. Той будинок, де мешкав Валерій, довелося відбудовувати майже з нуля – панельна будівля з пʼятого поверху по підвальне приміщення буквально склалася. Тепер чоловік і його сусіди мешкають у модульному містечку від польських партнерів, і щодня можуть спостерігати, як по цеглинці відбудовують їхній дім.
Про відновлення будинків та новий проєкт з протирадіаційним бомбосховищем на 500 мешканців, ШоТам розповів голова правління ОСББ у Бузовій Ігор Ткачук.

Ігор Ткачук
голова правління ОСББ у Бузовій.
Росіяни з танків стріляли по житлових будинках
28 лютого війська рф підійшли до села. До цього часу десь половина людей виїхали.
Перші дні ми проживали у своїх квартирах, але коли вже почалися обстріли на початку березня, то усі спускались до підвалів. Ми буквально ходили по квартирах і попереджали людей, що треба ховатись.
До 4 березня у нас було світло, вода, газ, тепло. А вже наступного дня росіяни прицільно розстріляли три п’ятиповерхівки.

Росіяни зруйнували будинки у Бузовій. Фото надав Ігор Ткачук.
Два будинки зазнали значних ушкоджень, але не критичних. Частково був дах зруйнований на одному будинку, частково вигорілий – на іншому. Але ситуація з третім будинком була критичною: в нього влучили і з артилерії, і з танків. А оскільки це панельний дім, то він буквально склався. Тобто панелі з пʼятого поверху по підвальне приміщення були повалені. Того ж дня комунікації до всіх будинків знищили.
Один з перших пострілів влучив у балконний блок, де знаходились неповнолітні діти з батьками. На жаль, в результаті вибуху хлопчик отримав легку контузію.
Після обстрілів, ми побачили не тільки обвалені панельні перекриття та балкони, а й вигорілі квартири, розбиті уламками автівки, зруйновану котельню тощо.

У третій багатоповерхівці обвалилися панелі. Фото: ШоТам.
Хоча всі багатоповерхові будинки були пошкоджені, та у когось житло зазнало менших руйнацій, в когось більших. Для багатьох сімей це була безвихідна ситуація. Деякі мешканці були вимушені повертатись у понівечені квартири ще навіть до того, як оголосили відбудову. Жителі та волонтери почали розчищати завали та затягувати вікна плівкою, в той час, коли ми лагодили мережі та шукали фінансування на відбудову.
Хтось поїхав до родичів, хтось винаймає житло. Та багато людей проживають у модульному будинку, що знаходиться прямо біля нашого ОСББ.

Валерій Зіневич та інші мешканці багатоповерхівок чекають на відбудову у модульному містечку. Фото: ШоТам.
У третьому будинку одразу закладаємо протирадіаційне укриття
Відновлювати будинки з нашого ОСББ ми почали власними силами фактично відразу після деокупації. Протягом місяця відновили усі комунікації. Тому базові умови проживання в деяких квартирах були. Деякі люди повертались і під час будівельних робіт, і, звісно, залишаються в себе вдома зараз.
Перші роботи з відбудови за кошти місцевого та державного бюджетів почали на початку літа. Але ті сімʼї, хто мали фінансові можливості, стали власними силами робити ремонти. Інші чекали на благодійні фонди та єВідновлення.
Наразі один з трьох наших будинків відновлено на 95%, тобто ще залишились декілька нюансів: десь пофарбувати, десь щось допідключати. Інший наш будинок почав відбудовуватися за програмою UNITED24. Роботи розпочались на початку 2023 року і нині обіцяють завершити у першій половині 2024-го.


Перший будинок вже майже відновили, другий – на початку 2024 року. Фото: ШоТам.
Третій будинок, який був зруйнований повністю, також включили до державної програми відбудови. Ми оновили і дизайнерський проєкт, і осучаснили будинок під реалії нового часу. Адже, на жаль, події лютого-березня 2022 року показали, що бомбосховища дійсно потрібні. У новому будинку заклали протирадіаційне бомбосховище на 500 осіб. Укриття матиме всі зручності для комфортного перебування: зони відпочинку, місце для приготування їжі тощо. В планах завершити цю відбудову до кінця 2024 року. І люди, які чекають, зможуть знову жити вдома.
Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.
Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel