Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Будьте щирими і тримайте в курсі подій. Про що говорити з іноземними клієнтами у період війни

Новини компаній

Опубліковано

В умовах загострення війни український бізнес зазнає збитків, але попри це продовжує працювати.

Як вести комунікацію з клієнтами з-за кордону, зберегти довіру і не втратити репутацію компанії — розповідає Олександр Дьяченко, Delivery Manager в IT-команді NIX.

Будьте відвертими, але не впадайте у відчай 

Пік нервування клієнта припадає на перші дні кризової ситуації. Краще за все не використовувати формулювання на зразок: «У нас все добре», «Постріли чутно, але далеко від нас», «Новини перебільшують ситуацію». Така комунікація може зіграти з вами злий жарт і викликати негатив з боку клієнта. Адже у соцмережах він може побачити абсолютно іншу, куди гіршу картину, ніж почує з ваших слів. Якщо ви показуємо одну сторону медалі, а ЗМІ та соцмережі транслюють геть інше — ризикуєте втратити авторитет і довіру.

Не перетинайте межу між чесністю та жалістю. Відверто скажіть про те, що вам страшно, виплесніть емоції. Вам стане легше, а клієнт зрозуміє, наскільки тяжка ситуація. Але не варто вдаватися до цього під час кожної розмови. Навіть під час війни клієнт чекатиме від вас зібраності та конкретних рішень.

Надавайте апдейти по ситуації в Україні і тримайте в курсі бізнес-процесів

Розгортання військового конфлікту між Україною та Росією бентежило нашого клієнта задовго до загострення стосунків між державами. Восени минулого року ЗМІ активно почали акцентувати увагу на цьому. Звісно, живучи у такому інформаційному шумі, навіть емоційно стійкі люди з часом можуть стати заручниками паніки. Тому діліться з клієнтом лише перевіреними новинами, посилайтеся на офіційні державні джерела.

Читайте також: Доброго вечора, ми з України». 8 брендів, що створюють патріотичні колекції й допомагають ЗСУ

Ваше головне завдання — показати клієнту, що ситуація під контролем, а в разі виникнення труднощів команда впорається з ними. Покажіть, як ви координуєте бізнес-процеси, які сценарії розвитку подій передбачаєте та як будете діяти у тому чи іншому випадку.

Поясніть, чому не вся команда готова до релокації

Особисто для мене це стало справжнім викликом під час спілкування з клієнтом. Він думав, що всі без виключення IT-фахівці нашого проєкту у перший день війни виїхали з Харкова самостійно, або їх примусово евакуювала команда. Тут варто згадати, що спочатку багато хто сподівався «пересидіти» вдома і не кожен був готовий виїхати з тих чи інших причин.

Протягом евакуації наші IT-волонтери збирали по кожній людині детальну інформацію: місцезнаходження, самопочуття, яка допомога потрібна, а також дізнавалися, чому у деякі з них не виїхати з Харкова. Потім ми ділилися із клієнтом конкретними кейсами. Одні фахівці не хочуть залишати рідних та житло, інші — пішли добровольцями на фронт або у підрозділи тероборони та захищають регіон від окупантів.

Такі життєві історії допомогли клієнту заспокоїтися і зрозуміти: якщо людина так говорить, то ми не можемо змінити її позицію. Це вибір кожного, і ми його поважаємо. Однак весь час ми з ними на зв’язку і нагадуємо, що за потреби допоможемо з евакуацією.

Показуйте свою готовність працювати

Нашим IT-спеціалістам вдалося дістатися безпечних місць і повернутися до віддаленої роботи. Однак не можна бути певним, що команда зараз ефективна на всі 100%. Чому так? Відповідь проста — ми всі з вами не відновилися ментально. Люди переживають за рідних, які залишилися на окупованих територіях чи поблизу місць бойових дій, відволікаються на читання новин, повинні йти до укриття під час повітряної тривоги. Так чи інакше це все може позначитися на здатності виконувати повсякденні завдання. У нашому випадку так сталося, що ми звикли жити в режимі команда-проєкт-реліз-успіх. Тому як тільки опанували себе, відповідально поставилися до взятих на себе зобов’язань по проєкту і поступово стали повертатися до поточних задач. Клієнт був приємно вражений такій позиції і подякував нам.

Своєю готовністю працювати навіть у період війни ви показуєте клієнту, що ваша команда — надійний партнер, який за жодних обставин не впустить м’яча і виконає усе обіцяне.

Розповідайте, як компанія турбується про команду 

Очевидно, що кожен клієнт зараз хвилюється про фінансові показники. У сьогоднішній ситуації з поваги до вас та команди клієнт може не сказати про це прямо. Передусім його турбуватиме психологічний стан та безпека команди. Адже успіх його проєкту напряму залежить від самопочуття ваших співробітників. Допоможіть клієнту зрозуміти, в якому стані команда, яку допомогу ви надаєте на рівні компанії.

Читайте також: Керував бізнесом, а тепер – волонтерю. Історія одесита Дениса Когута, який створює бронежилети та «їжаки» для ЗСУ

Раджу вам під час розмови поділитися про те, які є труднощі та як ви їх долаєте, як покриваєте базові потреби людей (їжа, житло, ліки) та яку матеріальну, психологічну, координаційну допомогу пропонуєте. Завдяки цьому вам вдасться знизити рівень переживань клієнта. З одного боку ви розкажете, як дбаєте про команду, з іншого —  сповнете клієнта почуттям впевненості, що за його бізнес не варто зараз хвилюватися. Фахівці, які забезпечують його успіх, отримують необхідну підтримку і повертаються до роботи.

Разом будуйте плани на майбутнє 

Незважаючи на війну, вже сьогодні ви можете показати клієнту, що здатні підтримувати і розвивати його бізнес. Для цього діліться актуальною статистикою про виконану роботу. Наприклад, нам у період релокації вдалося розширити команду талановитими фахівцями та підготуватися до великої сесії планування. Позитивні новини — відмінний аргумент для клієнта, що все під контролем, і ви налаштовані на роботу як зараз, так і в мирному майбутньому.

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі