Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Керував бізнесом, а тепер – волонтерю. Історія одесита Дениса Когута, який створює бронежилети та «їжаки» для ЗСУ

Опубліковано

Ще місяць тому одесит Денис Когут керував будівельною компанією та планував відпустку в Угорщині. Він багато читав про можливий наступ РФ, але вірив, що цього не станеться. Та ранок 24 лютого повністю змінив життя бізнесмена. Власну справу довелося зупинити того ж дня, а самому – допомагати місту готуватися до захисту.

Так Денис, який ніколи раніше не мав волонтерського досвіду, став співорганізатором цеху з виробництва протитанкових їжаків, бронепластин та «буржуйок». Свою історію одесит розповів команді ШоТам.

Денис Когут

Засновник та директор торгово-будівельної компанії MARKO GROUP, волонтер

З початку повномасштабної війни долучився до виробництва протитанкових їжаків та пластин для бронежилетів

Вирішили, що Одесу не залишимо

До повномасштабної війни у мене не було волонтерського досвіду. Я є засновником та директором невеликої торгово-будівельної компанії, яка має мережу магазинів. Займаємося продажем покрівельних матеріалів, монтажем та ремонтом покрівлі. Живу і працюю в Одесі.

Коли інформаційне поле заповнили новини про можливе вторгнення РФ, ми з дружиною поговорили і вирішили, що навіть у такому випадку виїжджати з міста не будемо. Навіть попри те, що маємо маленьку дитину. І все ж ми вірили, що нічого такого не почнеться.

На найближчий час у нас були зовсім інші плани – летіти з сім’єю на відпочинок до Будапешта. Вже мали на руках квитки. За день до війни, 23 лютого, ми були в театрі, де отримали чимале задоволення від вистави. У позитивному настрої повернулися додому й лягли спати. 

Ніхто з нас до останнього не вірив, що буде наступ. Доки вранці нас не розбудили вибухи, адже ми живемо недалеко від аеропорту.

Під час війни людям не до будівництва

Ми почули, що щось відбувається. Не хотілося думати, що це вже війна. Ми були в легкому тумані. Але потім дружині почали дзвонити подружки, які, скажімо так, більш вразливі. Вони сильно хвилювалися, і на нас це також перекинулося. Ми почали потихеньку телефонувати рідним і вирішувати, що робити далі, читати соцмережі. Вже почало з’являтися усвідомлення серйозності всього, що відбувається.

Фото: Denis Kogut / Facebook

Основну діяльність мені довелося одразу повністю зупинити. Люди не думають про будівництво чи купівлю будівельних матеріалів у момент, коли в країні починається повномасштабна війна. У голові в цей час інші турботи. Відповідно, продажі зупиняються, і в такій роботі вже немає сенсу. На мою думку, вся сфера будівництва буде сильно страждати від війни. Як ми працюватимемо надалі – дуже велике питання.

Допомагаю Одесі залишитися неушкодженою

Під час війни люди діляться на дві категорії. Перша – це ті, хто хоче, щоб усе минуло повз них непоміченим. Вони абстрагуються від усього, що відбувається. А друга – це громадяни, які небайдужі в цьому питанні й готові допомагати. У нас гарне, шикарне місто, і хотілося б максимально допомогти солдатам зберегти його цілим та неушкодженим.

Я одразу розумів, що маю допомогти країні, чим можу. У соцмережах побачив дописи Олександра Сайчука, з яким у мирний час співпрацював у серії робіт. Він зварювальник, у якого є трохи працівників. Перше, чим він почав займатися, – робити протитанкові їжаки. У них була мінімальна кількість металу, і люди, готові працювати й допомагати. Оборонні засоби були найнеобхіднішими в перші дні.

Фото: Denis Kogut / Facebook

Я зателефонував і запитав, чим можу бути корисним. Він сказав: «Приїжджай, обговоримо». Тоді я побачив, що він займається виробництвом їжаків силами своїх співробітників. Але це все одно не та швидкість і не той обсяг, який потрібно було видавати на той момент. Тому ми почали працювати разом, домовившись, хто за що відповідає.

Робимо їжаків, буржуйки та бронепластини

Через соцмережі я почав масово залучати до нас усіх знайомих. Буквально за день-два ми організували приблизно 30-40 людей. Підтягнулися волонтери, які забезпечували нас теплою їжею. Так у нас почали виходити більші обсяги виробництва протитанкових їжаків.

Ми співпрацюємо з міською владою у питанні технології виробництва, тому це не якесь «самоврядування». Дивилися, як хлопці на трамвайному депо роблять їжаків із рейок. Приїхали до них, проконсультувалися, як варити, на які розміри нарізати тощо. А ще в цьому питанні нам допоміг інтернет.

Фото: Denis Kogut / Facebook

Спочатку ми займалися винятково виробництвом протитанкових їжаків. Потім з’явився запит на маленьких їжаків з арматури для колісної техніки, щоб виводити її з ладу. Згодом почали робити буржуйки для обігріву, оскільки люди сидять на блокпостах холодними ночами. Відтак місто й область вже були максимально забезпечені оборонними засобами. Тож ми плавно перейшли на виробництво плит для бронежилетів.

Над технологією працювали кілька тижнів

Попит на бронепластини більший, ніж можливостей їх зробити. Оскільки ми мали трохи потужностей, аби цим займатися, вирішили потихеньку переключитися на це. У мережі є чимало інформації про те, як виготовляти плити, але й багато дуже суперечливої​. Ми витратили більш як тиждень, аби виробити технологію, при якій готовий бронежилет буде мати максимальний захист. Перевіряли свої плити на стрільбах. Зрештою ми зробили саме те, що підходить нашим Збройним силам.

Наразі у нас налагоджено весь цикл виробництва. Одні працівники роблять плити, інші – відшивають плитоноски (безпосередньо бронежилети, куди вкладаються плити). Зараз потихеньку займаємося збором матеріалів для виробництва. Як виявилося, це не так вже й просто. Сьогодні найпотрібніше для наших захисників – саме бронежилети. А щоб виготовляти для них плити, потрібні ресори від автомобілів 8-10 мм. Неважливо, нові ресори чи ті, що були у використанні.

Фото: Denis Kogut / Facebook

Спочатку ми збирали ресори по всіх знайомих, які тримають СТО. Потім об’їздили в Одесі всі таксопарки та підприємства, які мають ремонтні майстерні. У соцмережах також кричимо: якщо хтось має, поділіться з нами. Для зв’язку можна писати мені у Facebook

Ми готові приїхати до вас і забрати ресори. Навіть можемо запропонувати символічні гроші за ваші ресори. Адже небайдужі громадяни трохи допомагають нам фінансово.

Допоможімо країні відродитися вже зараз

Зараз надзвичайно важливо, аби кожна людина займалася тим, що робила й до війни. Коли ми робимо те, у чому сильні, усі від цього виграють. Починаючи від громадянина, який приносить певну користь, і закінчуючи державою, яка отримує від цього податки. Коли країна працює, ми процвітаємо, і все добре. Звичайно, відновлювати справу завжди важко. Але якщо треба – значить робитимемо так.

Читайте також: Розбиті «кадирівці», Чорнобаївка та «Саратов». 10 найгучніших перемог ЗСУ за місяць війни

Ми можемо лише думати про те, коли ж війна закінчиться. Щодня я думаю, що ось зараз ці переговори дадуть якийсь результат, і ми розумітимемо, коли вже буде перемога. Але це залежить від багатьох факторів. Сподіваюся, що завтра ми всі прокинемося і почуємо, що все закінчилось.

Поки важко говорити, що чекає на мою справу після закінчення війни. Я не беруся ставити якихось довгострокових цілей. Як воно буде – поживемо, побачимо. Можливо, коли війна завершиться, потрібно буде відбудовувати країну, і наша сфера буде перспективною. 

Але в будь-якому разі нам потрібно буде переформатовувати свою діяльність, адже ми орієнтовані на будівництво приватних будинків. І все ж ми ще не знаємо масштаби цього лиха та що чекає на нас завтра.

Суспільство

Публічний простір на Подолі проведе прибирання для створення нового місця у форматі поп-ап парку

Опубліковано

Культурний центр “Спаська 13”, що вже дев’ять років працює над розвитком громадського простору, оголосив про організацію нового поп-ап парку на Подолі. Акція передбачає спільне прибирання та садівництво для створення комфортного місця для відпочинку та спілкування.

Про це повідомляє Публічний простір.

“Ми плануємо висадити квіти, встановити лавки та створити атмосферу, де кияни зможуть відпочити з друзями або відпочити серед робочого дня після відвідування кіносеансу в “Жовтні” або попити кави”, – розповіли організатори заходу.

Читайте також: У Києві запускають групи психологічної підтримки у школах

Всі охочі можуть приєднатися до ініціативи, принісши з собою рукавички, садові інструменти, їжу та воду. Зустріч запланована на 28 квітня о 12:00 на перехресті вулиць Костянтинівської і Щекавицької. “Самосад” вже дев’ять років допомагає створювати комфортні та затишні місця для мешканців міста.

Доєднатись до робочої групи самосаду можна за посиланням.

Нагадаємо, стало відомо, кому продовжать виплати допомоги від ООН.

Читати далі

Суспільство

Зірка українських фільмів захищає країну на фронті (ВІДЕО)

Опубліковано

Знявся у найдорожчому українському блокбастері та змінив знімальний майданчик на фронт! По ньому гатив танк, влучав ворожий снайпер, але він вижив, відновлюється, а разом із цим встиг знятися в серіалі!

Яків Ткаченко український актор театру та кіно з Дніпра. За його плечима – гра у низці українських стрічок: “Червоний”, “Безславні кріпаки”, “Припутні”. А також – роль опришка Сабата у найдорожчому в історії України фільмі “Довбуш”. Утім найголовніша в його житті роль, вважає Яків, це роль захисника України, до якої він повернеться, щойно відновиться після поранення. Детальніше у матеріалі ШоТам!

“Завжди хотів займатися акторською професією, можливо, надалі режисурою. Ніколи не гадав, і навіть думки такої не мав, що може початися велика війна”, – ділиться Яків Ткаченко.

Яків – український актор театру та кіно з Дніпра. Ви точно його бачили в українських кінострічках “Червоний”, “Безславні кріпаки”, “Довбуш”.

“Довбуш” нині найдорожчий в історії України, в ньому Яків зіграв опришка Сабата.

Та головну свою роль, як вважає Яків, він зіграв пізніше: 1 березня 2022 року.

“Росіяни вже були під Києвом, і була загроза, що вони зайдуть у Дніпро. Я просто прийняв рішення і пішов служити”, – згадує Яків.

Читайте також: Як у Білозірській громаді повернули за парти понад 600 учнів (ВІДЕО)

Він вступив до Дніпровської ТРО, а пізніше у складі ЗСУ, дав відсіч ворогу у Вугледарі. Раніше Яків не мав військового досвіду, тому перші дні військових дій стали для актора шоком. Ворог гатив мінометами, артилерією та авіацією, але це актора загартувало. У серпні 2022 відбувся найважчий бій: Яків гатив ворога із кулемета. Саме тоді куля ворожого снайпера поцілила у його броню, а уламки влучили у воїна.

Та вже за місяць Яків був у строю і у готовності виконувати нові завдання, як виявилося це було не останнє його поранення. Тоді Яків отримав контузію, зараз відновлюється та знову грає у кіно. Нещодавно зіграв роль у серіалі “Перевізниця”. Однак думки про іншу роль – Захисника України не полишають Якова!

“Хочу, щоб ця війна відпустила те відчуття, яке ніколи не відпустить… Як буду відчувати себе здоровим, то повернуся на фронт!” – підсумовує Яків.

Нагадаємо, на Євробаченні 2024 оголосили збір на відбудову гімназії.

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

TAF Drones запускає Defence Tech кластер Innovation Hub для реалізації «гаражних» інновацій на фронті. Як винахідникам без стартап-бекграунду подати заявку?

Опубліковано

TAF Drones, один з найбільших виробників безпілотників в Україні з потужністю 25 000 одиниць на місяць, оголосив про створення нового Defence Tech кластеру Innovation Hub. Його мета – мінімізувати час між розробкою перспективних технологій “з гаражів та окопів” та їх впровадженням на фронті.

В січні 2024 року віцепремʼєр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що учасники кластера Brave1 подали вже понад тисячу розробок, які можуть допомогти військовим на полі бою. 481 з цих розробок отримала статус BRV1 — тобто вони пріоритетні для Сил оборони України. 

Та існує значна кількість перспективних розробок, які, на жаль, не отримують достатнього фінансування для їх втілення в життя. За підрахунками TAF Drones, зараз кількість таких розробок вже перетнула декілька тисяч.

Innovation Hub від TAF Drones прагне вирішити цю проблему, для цього буде використовувати не лише венчурні інвестиції, але і більш гнучкі способи фінансування. Кошти будуть вкладатися напряму в перспективні технології та талановиті команди без стартап-досвіду.

Читайте також: Як виглядає головна сцена Євробачення 2024: у мережі з’явилися фото


Цей підхід надасть можливість більшій кількості технічно орієнтованих колективів, навіть без досвіду у бізнесі або менеджменті, реалізовувати свої ідеї та внести вклад у розвиток оборонних технологій.

На відміну від інших оборонних кластерів, Innovation Hub від TAF Drones відрізняється своїм підходом до інвестицій. Зазвичай оборонні кластери, розподіляють гранти на широкий спектр проєктів для підтримки розвитку галузі оборонних технологій, а Innovation Hub зосереджений на безпосередньому фінансуванні конкретних технологій та ідей, незалежно від комерційної стадії розробки.
Таким чином, Innovation Hub інвестуватиме прямо в інновації і винахідників, забезпечуючи ресурсами для швидкого переходу від концепції до виробництва і використання на фронті. 
Водночас в порівнянні з класичними венчурними фондами, які орієнтовані на зростання прибутковості саме компаній, Innovation Hub використовуватиме ресурси та експертизу одного з найбільших виробників FPV-дронів TAF Drones саме для роботи з інноваціями, що робить його відповідним партнером для «гаражних» винаходів, які могли б ніколи не досягнути дійсно закінченої стадії та почати їх масове виробництво.

«Наш фокус – на інноваціях з «гаражів та окопів», які без нашої підтримки могли б так і залишитися лише мрією їх творців. Ми прагнемо, щоб кожна перспективна розробка швидко доходила до фронту, де вона може врятувати життя та сприяти перемозі», – говорить Олександр Яковенко, засновник TAF Drones. «Наприклад, розробили плату донаведення на ціль, і тут треба 10-20 дронів розбити, щоб її протестувати, в тому числі на сумісність з автопілотом тощо. По закінченню розробки, технологія відповідно може використовуватись на всіх нових дронах – тобто є величезний споживач.»

Особливості Defence Tech кластер Innovation Hub

Швидке впровадження: TAF Drones має досвід та ресурси для швидкого переведення перспективних розробок у серійне виробництво та постачання на фронт.

Доступ до виробничих потужностей: Винахідники отримують доступ до виробничих потужностей TAF Drones для тестування та доопрацювання своїх технологій.

Підтримка науково-дослідницької бази: TAF Drones має команду досвідчених фахівців R&D центру, які можуть допомогти з розробкою та вдосконаленням нових технологій.

В першу чергу в Innovation Hub шукають технології, що створюють додаткову цінність FPV дронам. Окремі напрямки, які зараз в пріоритеті:

  • – РЕБ-стійкі радіомодулі для FPV дронів;
  • – Системи донаведення на ціль;
  • – Локалізація виробництва компонентів для FPV;
  • – Розвиток технологій РЕБ і антиРЕБ.

Як подати заявку:

  • TAF Drones закликає всіх, хто розробляє інноваційні оборонні технології, подати заявку на участь на сайті
  • TAF Drones — military-tech компанія з виробництва та розробки військових технологій: від FPV дронів до штучного інтелекту для аеророзвідки.

Нагадаємо, у застосунку Signal запущено інформативний чат-бот для військовослужбовців та членів їхніх родин.

Читати далі