Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
pripyt 2 of 57 pripyt 2 of 57

Технології

Британські науковці досліджують Чорнобиль за допомогою дронів

Опубліковано

Рудий ліс у Чорнобильській зоні відчуження, що є однією з найбільш забруднених радіацією місць на Землі, за допомогою дронів досліджували британські науковці. Їхня мета – створити загальну мапу радіоактивного забруднення цієї території. Тож безпілотники мали на собі новітні датчики, які дозволили отримати найсвіжішу інформацію про місця з найбільшим забрудненням, повідомляє ВВС.

Рудий ліс починається лише за півкілометра від Чорнобильської атомної станції.

Читайте також: Вийшла перша серія американського серіалу про Чорнобиль: його знімали в Україні

Ця місцевість сильно постраждала через викиди після вибуху та пожежі на четвертому блоці ЧАЕС у 1986 році.Багато дерев у лісі загинули і стали рудими. Деякі ділянки досі непридатні для відвідання людьми.

Як створюють мапу?

Британський Національний центр ядерної робототехніки (NCHR) розробив систему картографування за допомогою дронів, що дозволяє науковцям досліджувати забруднені місця з безпечної відстані.

Читайте також: Завершується будівництво нової захисної оболонки над Чорнобильською АЕС

Спочатку для створення загальної мапи радіоактивного забруднення використали безпілотники з фіксованим крилом, які пролетіли над верхівками дерев на швидкості 65 км/год відповідно до координатної сітки.

Після цього в місцях, які зацікавили науковців, застосували вертолітні безпілотники. За допомогою датчиків, ці дрони можуть отримувати високоточну інформацію у 3D.

Дослідження, яке провели у квітні, в загальних рисах підтвердило чинне розуміння поширення радіації в лісі, але набагато детальніше, ніж було відомо раніше.

Дрони також виявили кілька несподіваних “гарячих точок” – місць з високою концентрацією радіоактивних речовин.

Одна з них, розташована на півдні лісу, виявилася старим захороненням відділеного ґрунту, що залишився після операції з очищення території після аварії.

“Вони намагалися відділити забруднений ґрунт, і таким чином зменшити кількість відходів”, – розповів BBC News професор Том Скотт з Бристольського університету і співдиректор NCNR.

“Залишки на цій ділянці дають дуже високу дозу радіації – близько 1,2 мілізіверта на годину. Таким чином, я б отримав свою річну дозу лише за кілька годин”, – пояснює науковець.

Стане безпечніше

Команда британських дослідників планує повернутися до України в найближчі кілька місяців, щоб дослідити решту територій Чорнобильської зони відчуження.

Читайте також: Чорнобильська зона стала у 10 разів популярнішою для туристів

Минулого року до зони приїхали близько 70 тисяч відвідувачів. Є плани для використання великих ділянок території для сонячних електростанцій.

Картографування, яке провели британські дослідники, допоможе оновити протоколи, які використовують для того, щоб забезпечити безпеку для всіх, хто відвідує зону відчуження.

Національний центр ядерної робототехніки (NCNR) – це британський національний консорціум дослідників, які займаються розвитком наступного покоління технологій, які можна буде використати для очищення 4,9 млн тонн ядерних відходів, які має Британія.

Фахівці в галузі робототехніки, штучного інтелекту, машинного навчання та електроніки працюють у восьми наукових інститутах, з центральним хабом в Бірмінгемському університеті.

Основною метою центру є створення автономних роботів, які можуть ефективно та безпечно маніпулювати радіоактивними відходами.

Фахівці сподіваються, що багато технологій НСНР матимуть експортний потенціал, а їхні доробки зможуть використовувати в багатьох сферах. Систему дронів вже випробовують для пошуку корисних копалин.

Коментарі

Технології

За два дні продали понад мільйон копій гри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»

Опубліковано

Українська гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» за перші два дні після релізу продалася тиражем у мільйон копій. А ще більше користувачів приєдналися до пригод у Зоні через Game Pass.

Про це повідомляють розробники.

Команда розробників з гумором прокоментувала шалений наплив гравців:

«Не дивно, що в Зоні трохи тісно».

Популярність гри перевершила всі очікування, перетворивши її на головний хіт осені.

Читати також: Monobank випустив нові обкладинки на картки у дусі «S.T.A.L.K.E.R. 2» (ФОТО)

Перевантаження інтернету

Ажіотаж довкола «S.T.A.L.K.E.R. 2» позначився навіть на інфраструктурі — українські провайдери Triolan і «Ланет» повідомляли про тимчасове зниження швидкості інтернету через масові завантаження гри.

«S.T.A.L.K.E.R. 2 видав потужність понад 9000 і розковбасив Інтернет на 6 годин», — пожартував директор провайдера «Ланет» Маріан Івасюк.

Нагадаємо, що українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України.

Фото обкладинки: гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля».

Коментарі

Читати далі

Технології

Українські розробники створили дрон вертикального зльоту та посадки

Опубліковано

Компанія Buntar Aerospace презентувала новий розвідувальний дрон вертикального зльоту та посадки Buntar-1. Розробка створена спеціально для роботи в умовах сучасного бою, враховуючи реальні потреби військових.

Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.

Про нову розробку

Buntar-1 призначений для розвідки в реальному часі, наведення, коригування вогню ствольної та реактивної артилерії, а також фіксації наслідків ураження. Його тестували на Харківському напрямку, де аеророзвідники відзначили якість передачі відео без затримок та стабільність зв’язку, навіть під дією ворожих РЕБ-систем.

Дрон обладнаний унікальним програмним забезпеченням, яке автоматизує роботу екіпажу та підвищує ситуативну обізнаність. Радіус дії Buntar-1 складає близько 50 кілометрів, а його опанування досвідченими операторами займає всього три доби.

Відео: Міністерство цифрової трансформації

Читати також: В Україні протестували новітню систему для розмінування з ШІ: як вона працює

Деталі

Один із творців дрона є бійцем Сил безпеки й оборони, тож Buntar-1 розробляли з урахуванням бойового досвіду. Завдяки цьому інженери змогли створити систему зв’язку, яка працює навіть в умовах активної протидії РЕБ.

Компанія вже працює над вдосконаленням. У новій версії, Buntar-3, очікується збільшення часу перебування у повітрі до трьох годин, що розширить можливості безпілотника.

Нагадаємо, що Сили оборони отримають всюдихід-амфібію для роботи в екстремальних умовах (ФОТО).

Фото обкладинки: скріншот з відео Міністерства цифрової трансформації.

Коментарі

Читати далі

Технології

В Україні протестували новітню систему для розмінування з ШІ: як вона працює

Опубліковано

На Харківщині випробували спеціальні сенсори для виявлення мін. Сапери можуть використовувати цю технологію, аби знаходити небезпечні предмети на відстані.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки Україні.

Особливості нової системи

Завдяки новій техніці сапери зможуть знаходити металеві та неметалеві міни. Також обладнання здатне виявляти і протитанкові міни під шаром ґрунту. Як зазначили у відомстві, цього разу тестували покращену версію системи, у якій додали більше функцій ШІ.

Під час випробувань фахівці продемонстрували новітню систему, котра має таке обладнання:

  • магнітометр;
  • георадар;
  • інфрачервону та оптичну камери, котрі працюють на основі штучного інтелекту.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Як проходили випробування

Демонстрацію відвідали чотири українські компанії: UADamage, «Поступ», Ailand Systems та Transient Technologies. Захід організували за ініціативи Міністерства економіки України, Харківської обласної військової адміністрації, Центру координації протимінної діяльності при ХОВА та Програми розвитку ООН.

«Подібні тестування дуже важливі для того, щоб зібрати достатню базу для підтвердження ефективності технології. А вже потім на цій основі будуть напрацьовані стандартні операційні процедури, які дозволять інтегрувати інноваційні технології в процес гуманітарного розмінування. Це дозволить більш масово застосовувати методи дистанційного виявлення вибухонебезпечних предметів», — сказала проєктна менеджерка з інновацій Команди підтримки протимінної діяльності при Мінекономіки України Катерина Дрозд.

Нагадаємо, що українські компанії об’єднуються задля гуманітарного розмінування.

Фото обкладинки ілюстративне: фейсбук-сторінка UADamage

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура1 день тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...