Суспільство
Бізнес на пенсії: як одесит продає авторські ляльки за $300
Залишившись без роботи, колишній офіцер Олександр Бесарабов зрозумів, що може робити ляльки і заробляти на цьому. Поручик Ржевський, Хоттабич, Проня Прокопівна, Баба Яга у шкіряному комбінезоні та багато інших персонажів оживають у майстерні Олександра. А коштують такі ляльки $300.
Олександр Бесарабов
Одеський ляльковий майстер
Олександр Бесарабов закінчив військове училище та 12 років служив у радянській армії. Працював торговим представником та директором підприємства. На пенсії, залишившись без роботи, почав створювати авторські ляльки.
“Якщо вже сидіти без роботи, то можна на цьому заробити”
Я почав займатись ляльками приблизно 7 років тому, коли залишився без роботи. Раніше працював і торговим представником, і директором великого підприємства. Але здоров’я не дозволило мені тим всім займатись.
Читайте також: П’ять українських бізнес-шкіл, де вас навчать вести бізнес з нуля
Якось я сидів вдома і вирішив відремонтувати парасольку дружини. Полагодити не вдалось, проте вийшла якась людина з крилами. Потім був ще один виріб – літак з моторчиком, який махав крилами.
Чому це все у мене вийшло? Це ж не просто каменюкою вдарило. Я навчався у художній і музикальній школах, займався карбуванням, мозаїкою, ліпкою. Мене тягнуло вступити у художній інститут, але доля розпорядилась інакше і я став офіцером та у радянський час 12 років служив в армії.
Коли я почав займатись ляльками, то вже вмів і малювати, і ліпити, і гравірувати. Мені не потрібно було ніяких майстер-класів, я просто брав знання із своєї життєвої скарбниці і таким чином застосував їх.
Читайте також: Сумки з рекламних банерів: як переселенка з Макіївки започаткувала еко-бізнес
Мої знайомі, які є власниками магазину сувенірів “Кошкін дом” у нас в Одесі побачили мій перший виріб і запропонували спробувати реалізувати це у себе в магазині. Ляльку одразу купили. Тому я вирішив, що якщо вже сидіти без роботи, то можна спробувати на цьому заробляти.
Ляльки з одеською душею за $300
Ідеї для своїх ляльок я беру з книг, літератури, кіно, життєвого досвіду, розмов, жартів. Ми ж в Одесі живемо. Тут це так пре! Мама не горюй! У нашому місті сильний фольклор, суміш різних національностей, тому тем для творчості не злічити. Я вже зробив близько 200 персонажів.
Я спеціалізуюсь на виготовленні портретних ляльок, тут варто детально зобразити рум’янець на щічках та кожну зморшку. Руки та ноги створюю за допомогою стоматологічних інструментів. Коли все готово, то запікаю у духовці, щоб матеріал став більш міцним. А одяг для ляльок сам не роблю, це не моє, цим займається професійна швачка.
Використовую шкіру, скло, мідь, латунь, дерево, сталь. Якщо у героя є чарка, то я роблю її з скла, якийсь дзвін – з міді або латуні. Все максимально реалістично. Коли людина бере в руки мою ляльку, то розуміє, що це справжнє мистецтво, у якому немає ніякого китайського непотребу.
Знаєте, до мене натхнення приходить в чотири ранку. Я прокидаюсь, викочую очі і записую свої ідеї в блокнот чи надиктовую в телефон. А потім лягаю спати і вже зранку приступаю до роботи.
Загалом, робота займає три-чотири тижні. А коштують ляльки $300 і вище.
“Замовлення американців виходять мені боком”
Серед моїх ляльок є і виключно одеські персонажі. Це і ювелір, і кутюр’є, і фотограф з Дерибасівської, і домовик. Серед відомих кіногероїв барон Мюнхаузен, митник Верещагін, Проня Прокопівна та Голохвастов із відомого фільму “За двома зайцями”.
Останні, мабуть, найскладніша моя робота. Тут герої прикурюють цигарки, зачепившись мізинцями. Важливо передати настрій і характерні для героїв пози.
Крім ляльок я ще виготовляю дирижаблі з маленькими пасажирами. Якщо відкрити дверцята, то можна побачити всередині моряків.
Колись через сайт Etsy у мене замовити такий дирижабль, але двометровий. Запропонували $1000 тільки за доставку. Ох, мені той Etsy боком виходить. Бо відмовитись неможливо, а це ж скільки шкіри треба для такого дирижаблю та ще й відправити такий великий виріб складно. Американці звикли, що натиснули кнопку і завтра це повинно стояти біля його дверей.
Зараз у мене замовляють ляльки через сайт, або Facebook. Мої вироби є у Португалії, Нідерландах, Німеччині, США, Ізраїлі, Данії та Росії. Іноземці купують або через інтернет, або на виставках.
Замовляють і для декору ресторанів чи кафе. В Одесі є кілька місць, де красуються мої ляльки.
Портретні карикатури для мільйонерів
Є люди, які купують на подарунок. От що дарувати людині, у якої по вісім машин стоїть в гаражі на кожного члена родини. Тому часто замовляють саме цікаві портретні ляльки.
Читайте також: Як зробити бізнес на сушених грибах
Якось жінка хотіла зробити подарунок чоловіку і зобразити його в робочій обстановці. Але я кажу, що це банально та нудно. Почали думати, перебирати і виявилось, що він любить подорожувати, тварин, фотографувати. А в юності мріяв стати актором комедійного жанру і його улюблений персонаж Містер Бін. Так і зобразили його з червоною краваткою, у сірих штанях
Тому мені важлива не тільки фотографія людини, а й пізнати його інтереси, зрозуміти, чим він цікавиться, щоб з вигадкою та оригінальністю зробити ляльку.
Ляльковий оскар
Минулого року я завоював престижну нагороду на німецькому конкурсі ляльок «Макс-Оскар-Арнольд».
Німеччина дуже лялькова країна. Зараз там щороку проводять світовий конкурс на кращу ляльку сучасності. Переможці отримують грошову винагороду. Загальний фонд конкурсу – 10 тисяч євро. Ця сума ділиться між переможцями.
Мені пощастило отримати нагороду. Ми увірвалися в цей конкурс та викликали фурор. Я отримав бронзовий та срібний приз. Перший – за кращу шаржову карикатуру, другий – переможець минулих років, бест ін бест. Мою ляльку “Ювелір” визнали кращою”.
Я часто їжджу всілякими виставками та конкурсами зі своїми виробами. І можу сказати, що 98% майстрів – жінки. Нас, чоловіків, троє чи четверо. Жінки дуже люблять прикрашати, акцентують на вбранні і менше уваги приділяють природній позі та міміці, а це дуже важливо для справжніх ляльок, які передають характер персонажів.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі