

Суспільство
Бізнес на ліхтариках. Як бренд з України підкорює Америку
Четверо друзів з команди LiSova — ті, хто розвіює темряву. Тепле світло їх різьблених світильників перетворює суцільний морок на силуети дерев, птахів чи зірочок. Ціна не вкусить — за один такий клаптик казки просять в середньому 400-500 гривень.
Команда починала з того, що створювала дерев’яні іграшки для себе та друзів. Тепер — зі значно розширеним асортиментом — планують запуститися на іноземних ринках.
Співзасновники бренду Lisova поділились із нами секретом: як спонтанно і успішно водночас вирости із хобі у бізнес.
Нове тлумачення давнини
Головними цінностями LiSova є унікальність, екологічність та здатність надихати. У наших виробах оживають легенди та міфи, а кожен фанерний витвір має свою історію. Місія, яку команда для себе визначила — зробити українське популярним. Це те, з чого ми починали, коли робили ялинкові прикраси з українськими візерунками. Коли вкладали у них певний символізм української етніки, щоб показати, що це сучасно і класно, що може бути зовсім інша інтерпретація давнини.
Так що старт бізнесу був викликаний скоріше емоційною складовою. На додачу були, я б сказали, мегамотивуючі моменти — коли на фестивалях чи ярмарках люди брали в руки нашу продукцію і казали “вау, яка крута штука!”. Це сильно мотивує нас і значно подовжує отой момент “горіння” проєктом.

Вкладали і знову вкладали
Сьогодні у проєкті нас четверо: Андрій — конструктор та СЕО, Христина — комунікація та дизайн, Оля Леськів — СММниця, та Данило Клех — конструктор.
Почалось усе з того, що Андрій на запит своєї дружини, теж співзасновниці LiSova, зробив дерев’яні сніжинки із 3d-лазеру. Іграшки викликали великий захват у друзів, бо це було щось нестандартне. І їх попросили зробити ще.

З самого початку ми вклали кілька десятків тисяч гривень: кожен із чотирьох друзів вклався потроху.
Уже перший наш заробіток був відчутний, ми могли його поділити між собою. Але вирішили вкладати у виробництво. Тож, в наступні місяці все працювало так: ми вкладали, гроші поверталися, і знову вкладали.
Запустили тестування пробних розробок, і потім просто почали це викладати на сторінці в Інстаграм.
Так почали сипатися замовлення і ми почали збувати увесь товар.
Зараз, можна сказати, LiSova — конструкторське бюро, а, власне, процес виробництва проходить на партнерських потужностях.
До сьогодні розподіл обов’язків, хоч як не старалися їх прописати, і досі ситуативний. Кожен з чотирьох власників може заміщувати інших за потреби.
Успіх прийшов спонтанно
Можливо, ми б проаналізували ринок, якщо одразу захотіли запустити бізнес. Але наші вироби виготовлялися, в першу чергу, для себе і друзів. Тож випробовували продукти вже постфактум.
Наприклад, проаналізувати реальні настрої нашої цільової аудиторії вдалось на ярмарках перед Новим роком у 2016 році. Діти обирали одне, а батьки — інше. Але в дітей своя яскрава фантазія, і ми обов’язково з нею рахувались.

Так, під потреби різних груп, у нас з’явилось три лінійки виробів: ялинкові іграшки з етновізерунками, різьблені нічники, карти світу та конструктори з фанери.
У кожній лінійці є своя фішка, яка нас якісно відрізняє від конкурентів. В лінійці новорічних прикрас — це використання українських етномотивів, а у лінійці конструкторів середньовічної зброї — це ігровий елемент. Тобто, конструктор цікавий не тільки у процесі його збору, а й коли бавишся ним у зібраному стані.
Конструктори для хлопчиків та нічники для мам
Зазвичай, просто бум продажів трапляється перед святами: Миколая, Нового року, Дня Матері.
У нашої цільової аудиторії різні вподобання. Наприклад, конструктори — це швидше для батьків з хлопчиками чи зацікавлених. Кожен подарунок-конструктор зі своєю певною вкладеною історією. Кожен з конструкторів має свою прив’язку до того, що відбувалось в Україні, дітям цікаво складати їх і потім грати в війни, вибудовувати стратегію певну.
Нічник завжди актуальний для молодих мам — тому що це безпечне світло.
Вони стандартно розходяться у нас по магазинах у Львові: є щомісячні замовлення на поповнення у магазинах, і в соцмережах.
На фанері ліхтаря можна вирізати і свій власний візерунок — без проблем, якщо замовник надасть необхідний макет узору. Ціна, звісно, відрізнятиметься — в залежності від складності до +50% вартості. А якщо є варіант “ой, я хочу шось, сам не знаю що”, то вже будемо виходити з оплати часу витраченого на розробку, погодження і решти процесів, не закладених в базову вартість виробу.
Орієнтуються на молодь
Ми вже запустилися на Etsy – звідти наші іграшки замовляє Європа і Америка. Зараз працюємо над покращенням цієї сторінки. Беремо участь у різних ярмарках — на “Гармидері”, у “Всі.Свої”, представлені у подарункових магазинах.

Ми колись пробували запускати інтернет-магазин, але на тому етапі він не дуже пішов.Тому зараз ми поки будемо розвивати соцмережі: наша публіка, в основному, молодіжна — ій простіше написати, замовити, запитати, що є в наявності і одразу отримати відповідь.Тому соцмережі — це швидший варіант комунікації. Але я думаю,що у майбутньому з розширенням кількості продаж нам все одно потрібна буде стабільна платформа, яка підтримуватиметься різними соцмережами.
Є вже стабільні продажі за кордон на замовлення. Дуже багато клієнтів зі Сполучених Штатів, їм надзвичайно подобаються наші ліхтарики.
Викрадачі ідей і як з ними боротися
Був якось один з випадків: зустріли у магазині нашу лампу під іншим брендом. Не аналогічну, не схожу, не вдало передерту, а саме “нашу”, вирізану по наших макетах. Тоді вдалося вияснити, хто і звідки це роздобув, і вдалося розібратися. В принципі, цей конфлікт вдало вичерпали.
Є і добросовісні конкуренти — з ними зустрічаємося на ярмарках. У них трохи інша специфіка роботи, вони більше працюють із деревом, а не з клеєною фанерою.
Але після випадку крадіжки ми просто вирішили зареєструвати торгову марку, перейменувались із “Мавки” на LiSova. Ми вирішили, що хочемо працювати відкрито і тому, коли зробили ребрендінг, порадилися з юристами і подали документи на торгову марку.
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)




Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»
Суспільство

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.
Про це повідомили в компанії.
На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:
- Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
- Шаганський маяк, що на Одещині;
- Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
- Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».
Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.


Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця