Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Бізнес на ліхтариках. Як бренд з України підкорює Америку

Опубліковано

Четверо друзів з команди LiSova — ті, хто розвіює темряву. Тепле світло їх різьблених світильників перетворює суцільний морок на силуети дерев, птахів чи зірочок. Ціна не вкусить — за один такий клаптик казки просять в середньому 400-500 гривень.

Команда починала з того, що створювала дерев’яні іграшки для себе та друзів. Тепер — зі значно розширеним асортиментом — планують запуститися на іноземних ринках.

Співзасновники бренду Lisova поділились із нами секретом: як спонтанно і успішно водночас вирости із хобі у бізнес.

Христина Дубницька

співзасновниця бренду LiSova

Андрій Леськів

Андрій Леськів

співзасновник бренду LiSova

Нове тлумачення давнини

Головними цінностями LiSova є унікальність, екологічність та здатність надихати. У наших виробах оживають легенди та міфи, а кожен фанерний витвір має свою історію. Місія, яку команда для себе визначила — зробити українське популярним. Це те, з чого ми починали, коли робили ялинкові прикраси з українськими візерунками. Коли вкладали у них певний символізм української етніки, щоб показати, що це сучасно і класно, що може бути зовсім інша інтерпретація давнини.

Так що старт бізнесу був викликаний скоріше емоційною складовою. На додачу були, я б сказали, мегамотивуючі моменти — коли на фестивалях чи ярмарках люди брали в руки нашу продукцію і казали “вау, яка крута штука!”. Це сильно мотивує нас і значно подовжує отой момент “горіння” проєктом.

Уся команда бренду LiSova – це четверо добрих друзів. Фото: LiSova

Вкладали і знову вкладали

Сьогодні у проєкті нас четверо: Андрій — конструктор та СЕО, Христина — комунікація та дизайн, Оля Леськів — СММниця, та Данило Клех — конструктор.

Почалось усе з того, що Андрій на запит своєї дружини, теж співзасновниці LiSova, зробив дерев’яні сніжинки із 3d-лазеру. Іграшки викликали великий захват у друзів, бо це було щось нестандартне. І їх попросили зробити ще. 

Христина каже: при розробленні візерунків для ліхтариків надихаються природою та народними мотивами. Фото: LiSova

З самого початку ми вклали кілька десятків тисяч гривень: кожен із чотирьох друзів вклався потроху.

Уже перший наш заробіток був відчутний, ми могли його поділити між собою. Але вирішили вкладати у виробництво. Тож, в наступні місяці все працювало так: ми вкладали, гроші поверталися, і знову вкладали. 

Запустили тестування пробних розробок, і потім просто почали це викладати на сторінці в Інстаграм. 

Так почали сипатися замовлення і ми почали збувати увесь товар.

Зараз, можна сказати, LiSova — конструкторське бюро, а, власне, процес виробництва проходить на партнерських потужностях. 

До сьогодні розподіл обов’язків, хоч як не старалися їх прописати, і досі ситуативний. Кожен з чотирьох власників може заміщувати інших за потреби. 

Успіх прийшов спонтанно

Можливо, ми б проаналізували ринок, якщо одразу захотіли запустити бізнес. Але наші вироби виготовлялися, в першу чергу, для себе і друзів. Тож випробовували продукти вже постфактум.

Наприклад, проаналізувати реальні настрої нашої цільової аудиторії вдалось на ярмарках перед Новим роком у 2016 році. Діти обирали одне, а батьки — інше. Але в дітей своя яскрава фантазія, і ми обов’язково з нею рахувались.

У бренду в запасі великий асортимент візерунків, але можуть зробити і на замовлення. Фото: LiSova

Так, під потреби різних груп, у нас з’явилось три лінійки виробів: ялинкові іграшки з етновізерунками, різьблені нічники, карти світу та конструктори з фанери.

У кожній лінійці є своя фішка, яка нас якісно відрізняє від конкурентів. В лінійці новорічних прикрас — це використання українських етномотивів, а у лінійці конструкторів середньовічної зброї — це ігровий елемент. Тобто, конструктор цікавий не тільки у процесі його збору, а й коли бавишся ним у зібраному стані.

Конструктори для хлопчиків та нічники для мам

Зазвичай, просто бум продажів трапляється перед святами: Миколая, Нового року, Дня Матері.

У нашої цільової аудиторії різні вподобання. Наприклад, конструктори — це швидше для батьків з хлопчиками чи зацікавлених. Кожен подарунок-конструктор зі своєю певною вкладеною історією. Кожен з конструкторів має свою прив’язку до того, що відбувалось в Україні, дітям цікаво складати їх і потім грати в війни, вибудовувати стратегію певну.

Нічник завжди актуальний для молодих мам — тому що це безпечне світло.

Вони стандартно розходяться у нас по магазинах у Львові: є щомісячні замовлення на поповнення у магазинах, і в соцмережах.  

На фанері ліхтаря можна вирізати і свій власний візерунок — без проблем, якщо замовник надасть необхідний макет узору. Ціна, звісно, відрізнятиметься — в залежності від складності до +50% вартості. А якщо є варіант “ой, я хочу шось, сам не знаю що”, то вже будемо виходити з оплати часу витраченого на розробку, погодження і решти процесів, не закладених в базову вартість виробу.

Орієнтуються на молодь

Ми вже запустилися на Etsy – звідти наші іграшки замовляє Європа і Америка. Зараз працюємо над покращенням цієї сторінки. Беремо участь у різних ярмарках — на “Гармидері”, у “Всі.Свої”, представлені у подарункових магазинах. 

Ми колись пробували запускати інтернет-магазин, але на тому етапі він не дуже пішов.Тому зараз ми поки будемо розвивати соцмережі: наша публіка, в основному, молодіжна — ій простіше написати, замовити, запитати, що є в наявності і одразу отримати відповідь.Тому соцмережі — це швидший варіант комунікації. Але я думаю,що у майбутньому з розширенням кількості продаж нам все одно потрібна буде стабільна платформа, яка підтримуватиметься різними соцмережами. 

Є вже стабільні продажі за кордон на замовлення. Дуже багато клієнтів зі Сполучених Штатів, їм надзвичайно подобаються наші ліхтарики.  

Викрадачі ідей і як з ними боротися

Був якось один з випадків: зустріли у магазині нашу лампу під іншим брендом. Не аналогічну, не схожу, не вдало передерту, а саме “нашу”, вирізану по наших макетах. Тоді вдалося вияснити, хто і звідки це роздобув, і вдалося розібратися. В принципі, цей конфлікт вдало вичерпали.

Є і добросовісні конкуренти — з ними зустрічаємося на ярмарках. У них трохи інша специфіка роботи, вони більше працюють із деревом, а не з клеєною фанерою.

Але після випадку крадіжки ми просто вирішили зареєструвати торгову марку, перейменувались із “Мавки” на LiSova. Ми вирішили, що хочемо працювати відкрито і тому, коли зробили ребрендінг, порадилися з юристами і подали документи на торгову марку.

Суспільство

«Спротив триває»: активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.

Про це повідомили у «Жовтій стрічці».

«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).

Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).

Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» продовжує серію марок, започатковану у 2009 році (ФОТО)

Опубліковано

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.

Про це повідомили в компанії.

На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:

  • Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
  • Шаганський маяк, що на Одещині;
  • Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
  • Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».

Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»

Читати далі

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі