Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Біля Харкова будують біогазові станції на звалищному газі та відходах тваринництва

Опубліковано

На території Роганської об’єднаної територіальної громади поблизу Харкова встановлюють біогазову станцію на сміттєзвалищі, будують біогазову установку для утилізації органічних відходів птахівництва, рослинництва та харчової промисловості та переобладнують газову котельню тютюнової фабрики котлами на біомасі.

Як зазначив виконавчий директор Інституту сталого розвитку, засновник Харківського енергетичного кластеру Станіслав Ігнатьєв, три пілотні проєкти стануть основою для діючого демонстраційного простору відновлювальних джерел енергії, повідомляють Харьковские Известия, передає Еcotown.

«Ці об’єкти популяризуватимуть використання відновлювальних джерел енергії бізнесом та місцевими громадами, – говорить він. – Наразі ведеться робота щодо проєктування сонячної електростанції потужністю 6,2 МВт, а також, – вітропарку: вже проведено дослідження вітропотенціалу на даній території».

Що вже зробили?

У рамках проєкту з будівництва біогазового комплексу на території Роганського полігону твердих побутових відходів у балці Писаренків яр пробурено 52 свердловини для збору метаноємної газової суміші. Забудовником виступає спільне українсько-німецьке ТОВ “Альтернативні енергосистеми та технології захисту навколишнього середовища”.

Система свердловин поєднується між собою 8,2 км поліестерового гнучкого трубопроводу, який стійкий до активної ерозії під дією фільтрату полігону ТПВ, а також, можливих зсувів та деформацій товщі звалища.

Для виробництва електричної енергії використовується когенераційна установка контейнерного типу “Vinci Environmental”(Франція) із надбудованим рекуператором теплової енергії. Рекупераційна установка використовується через відсутність кінцевого споживача теплової енергії біля майданчику генеруючих потужностей.

Когенераційна установка розрахована на виробництво 2 МВт-год електричної енергії у рік, проте буде використовуватися крейсерський хід агрегатів у 1,8 МВт. Електрична енергія через власну трансформаторну станцію подається у діючу мережу Харківобленерго – до лінії Безлюдівка-селище Східне.

Наразі для виробництва електричної енергії та продажу її за «зеленим» тарифом отримана вся необхідна дозвільна документація, а установка під’єднана до електричної мережі.

Унікальне рішення

У рамках проєкту з будівництва біогазової установки “Рогань біогаз” для утилізації відходів птахівництва, рослинництва та харчової промисловості виробничої зони “Рогань” міста Харкова та Харківського району використовуються для анаеробного збражування ферментні бактерії четвертого покоління, які можуть продукувати метаномістку газову суміш із відходів птахівництва, що до цього часу було неможливо.

Проєкт є власністю польсько-української компанії ТОВ “Рогань біогаз”, яка заснована Харківським енергетичним кластером та спількою “ПолУкрНатураль Сістемс” (Республіка Польща).

Технологія біогазової установки – це ноу-хау Люблінського католицького університету (Республіка Польща), яка захищена 12 міжнародними патентами.

Читайте також: У Львові на очисних спорудах зведуть біогазову станцію

Зараз відходи переробки: шкіру, внутрощі худоби, кістки, мертвих птахів та тварин – вивозять до Куп’янського ветеренарно-санітарного заводу, де біомаса кремується природним газом. З моменту пуску проекту, біомаса буде утилізуватися із біологічно-активними речовинами, виробляючи електричну та теплову енергію, а також, біологічні екологічно безпечні добрива.

Як використають енергію?

Теплова енергія когенераційної установки буде направлятися у літній час для використання у зерносушарки, яка будується поруч, а у зимовий період – для опалення тепличного господарства, яке будується на сусідній земельній ділянці. Проектна потужність когенераційної установки – 2,8 МВт.

Когенераційна установка розрахована на виробництво 2,5 МВт-год електричної енергії у рік, проте буде використовуватись крейсерський хід агрегатів у 2,3 МВт. Електрична енергія через власну трансформаторну станцію подаватиметься у діючу мережу «Харківобленерго» – до лінії Безлюдівка-селище Східне. На даний момент для виробництва електричної енергії та продажу її за зеленим тарифом отримана вся необхідна дозвільна документація, а установка під’єднана до електричної мережі.

У рамках проєкту з модернізації газової котельні ПАТ “Філіп Морріс Україна” будуть встановлені 2 твердопаливні котли по 1,2 МВт на пелетах з відходів соняшника. Соняшник збиратимуть на 1,2 тис. га ріллі, розташованої навколо фабрики.

Коментарі

Технології

Через Дію українці перереєстрували 200 000 машин з унікальними номерами

Опубліковано

Українці перереєстрували онлайн 200 000 авто, котрі мають спеціальні номери DI IA, DI IT.

Про це повідомив міністр цифрових технологій Михайло Федоров.

«Для автолюбителів, які продають машину не вперше і застали сервіс в офлайні, — перереєстрація в Дії на рівні магії. Онлайн прибрав бігунки, папери та черги. На весь процес йде декілька хвилин, тому встигнете купити або продати машину, поки випʼєте каву», — написав Федоров.

Читайте також: Полтавщина першою в Україні інтегрувала Дію у всіх закладах середньої та вищої освіти

Застосунок не дозволяє продавати авто, яке викрали або знаходиться в розшуку. Також очільник міністерства вказав, що найбільше українці купили за 11 місяців машини Volkswagen — це 66668 автомобілів.

Нагадаємо, що Дія почала бета-тестування перереєстрації авто онлайн у жовтні 2023 року.

Раніше ми писали, що в Дії з’явиться функція отримання та продовження дозволів на зброю.

Фото обкладинки: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Технології

В Україні створюють єдиний реєстр домашніх тварин: як це буде працювати

Опубліковано

Україна запускає державний реєстр домашніх тварин — платформу, яка спростить облік котів, собак і навіть тхорів.

Про це повідомили у Держпродспоживслужбі.

Як працюватиме реєстр?

Реєстр, побудований на базі «Дія.Engine», збирає дані про домашніх улюбленців:

  • ім’я та опис тварини;
  • інформацію про вакцинацію та стерилізацію;
  • контакти власників.

Зареєстровані тварини отримають електронні ветпаспорти, які полегшать подорожі країною та дозволять швидше знайти улюбленця в разі втрати.

Читати також: ШІ-асистент від Google тепер розуміє та говорить українською мовою

Етапи запуску

  1. Авторизація ветеринарів та клінік. Уже стартував перший етап: ветеринари подають заявки до Держпродспоживслужби для реєстрації в системі.
  2. Реєстрація тварин. Початок другого етапу планується на початок 2025 року.

Чому це важливо?

Єдиний реєстр дозволить:

  • відстежувати чисельність домашніх тварин;
  • збирати дані про стан їхнього здоров’я та вакцинації;
  • забезпечити кращий контроль над епідеміологічною ситуацією.

Нагадаємо, що українці створили ШІ-бот, який полегшує виконання рутинних завдань.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Технології

У «Дії» з’явиться функція отримання та продовження дозволів на зброю

Опубліковано

У застосунку «Дія» стане доступною нова опція — подача заяв на отримання або продовження дозволів на володіння зброєю.

Про це повідомив заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп’ятий, пише пресслужба МВС України.

Що відомо:

  • з червня 2023 року в Україні запрацював Єдиний реєстр зброї, а також електронний кабінет власника. Ці сервіси значно спростили процес подачі документів;
  • нова функція в «Дії» стане ще одним кроком у цифровізації послуг МВС.

Читати також: У Черкасах відкрилася FPV-школа Третьої штурмової бригади

Раніше Кабмін дозволив цивільним особам використовувати задекларовану вогнепальну зброю для стримування збройної агресії проти України. Це нововведення спростить доступ до таких дозволів і забезпечити прозорість процесу.

Нагадаємо, що українські розробники створили дрон вертикального зльоту та посадки.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура4 дні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура3 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство1 місяць тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...