Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Вертикальна ферма, або Як виростити 600 кг салату без землі та пестицидів? Кейс успішного родинного бізнесу з Вінниці

Опубліковано

Микола Кислейко ще зі студентських часів мріяв про запуск власної справи. А тому, повернувшись додому після навчання у Варшаві, взявся за пошук нових бізнес-ідей. Так у Вінниці з’явилася вертикальна ферма Future Farm, на якій вирощують унікальні сорти салату.

Аби щомісяця отримувати близько 600 кг готової продукції, Миколі достатньо всього 60 квадратних метрів. А ще на фермі немає ані пестицидів, ані… землі. Як працює бізнес 22-річного підприємця – у матеріалі ШоТам.

Микола Кислейко

засновник вертикальної ферми Future Farm у Вінниці

Хотіли створити щось корисне для людей 

Зараз мені 22 роки, і моя робота – це успішний бізнес. Про розвиток власної справи я задумався, коли вирішив здобувати освіту в одній із найкращих бізнес-шкіл у самому серці Польщі – Варшаві. На навчання я поїхав зі своєю дівчиною, яка згодом стала моєю дружиною.

Ми разом навчалися і мріяли про створення чого свого, власного. Нам ніколи не хотілося працювати на когось, а тому намагалися зробити все можливе, аби уникнути цього. До того ж багато друзів казали, що, оскільки ми вже виїхали за кордон, то ніколи не повернемося додому.

Проте ми чітко визначили: якщо зможемо взятися за власний бізнес, обов’язково повернемося до України. І вже у 2021 році активно обирали напрям майбутньої справи. Варіантів було чимало, але нам дуже не хотілося повторювати за кимось. Натомість прагнули створити щось, що принесе людям користь та зробить їх здоровішими.

З магістратурою не вийшло, а як щодо бізнесу? 

Так я дізнався, що ринок вегетаріанства в Україні стрімко зростає, крім того, моя дружина якраз ставала на цю стежку. Ми зрозуміли, що в цій галузі є чимало перспективних ніш. Одна з них – вирощування салату у закритому приміщенні, або ж вертикальна ферма. 

У Польщі ми часто купували такий салат, і нам це подобалося. Адже все, що для нього потрібно, – вода. Салат потрібно поставити у воду – і він може зберігатися протягом двох тижнів. Так ми почали шукати інформацію про вертикальні ферми і навіть знайшли постачальника спеціального обладнання. 

А оскільки нам відмовили у вступі на магістратуру в Швеції, рішення про запуск власного бізнесу набуло нових барв. Після цього ми звернулися до нашого «бізнес-янгола, як ми її називаємо, – мами моєї дружини. 

Ми вчилися на власних помилках 

Деякі члени моєї родини, на жаль, не підтримали нашу ідею, і я досі згадую слова, які мені болять: «Не потрібно багато розуму, щоб продати два пучки салату». Та попри те, що рідні відмовляли нас від повернення, ми все ж вирішили спробувати. 

Тут варто подякувати тещі, яка підтримувала нас від самого початку, адже це все не відбулося одразу. Приблизно пів року ми навчалися і дізнавалися все, що тільки можна було про вирощування у закритому приміщенні, збирали обладнання та шукали місце для нашого виробництва. 

Читайте також: Швидкий бізнес за гроші держави? Це реально. Топ-10 ідей для запуску власної справи – радять ШоТам і Дія

Зазначу, що нам дуже пощастило з постачальником обладнання. Ми взяли увесь проєкт «під ключ», і він нас навчав агрономії. У звичайній школі ніхто до цього не готувався, біологію на відмінно не вчив, а про агрономію взагалі не йшлося. Тому ми вчилися, можна сказати, у процесі відкриття власної справи і, звісно ж, на власних помилках. Підготовку почали в березні 2021-го, а в квітні повернулися до України і, здається, вже в червні були готові стартувати. 

Що таке вертикальна ферма? 

Увесь час присвячували виробництву. Спершу нічого не виходило. Рослини хворіли, обладнання ламалося – геть усе йшло не за планом. На щастя, дружина з мамою підтримували мене, не давали опустити руки і постійно мотивували продовжувати. Зізнаюся, якби не кохана, то, гадаю, я би вже давно все покинув. Але цього не сталося. І вже ближче до лютого 2022-го року я нарешті був впевнений у своїй роботі. 

Мушу пояснити, що вертикальна ферма – це складний виробничий процес. Кожен етап потрібно контролювати, будь-що необхідно одразу доводити до кінця. Адже якщо пропустити бодай один момент сьогодні, то завтра не буде з чим працювати. Умовно, щоб зараз вирощувати 600 кг листя салату на місяць – рік тому я біг на виробництво о четвертій ранку і налагоджував те, що виходило з ладу. А зламатися могло будь-що. 

На нашій вертикальні фермі ми контролюємо абсолютно все: температуру повітря, вологість, освітлення, водний розчин і ще силу-силенну факторів, які дозволяють не використовувати пестициди. 

Вирощуємо салат без землі та пестицидів 

Цікавий факт про наше виробництво: для 600 кг листя салату на місяць нам потрібно всього 60 квадратних метрів. Водночас щоб виростити таку саму кількість продукту на ґрунті, знадобиться в 300 разів більша площа. І пестициди, куди ж без них. 

Крім того, у закритому приміщенні шкідникам місця немає, а ось у теплицях та ґрунті їх повно. І щоб виростити листя салату в землі, потрібно використовувати спеціальні пестициди проти шкідників, що доволі шкідливо для людей, які потім їстимуть цей салат. 

Та для нас це не страшно, адже на вертикальній фермі продукція вирощується за допомогою води, без ґрунту, за методом гідропоніки, і найголовніше, у закритому приміщенні. Максимально екологічно та корисно. І це саме те, про що ми з дружиною мріяли. 

8000 рослин в один день опинилися на смітнику 

У лютому 2022-го року ми якраз налагодили виробництво, знайшли, зрозуміли і виправили всі помилки, яких припускалися. Усі процеси працювали стабільно. Ми самостійно вирощували листя, шукали клієнтів, розвозили продукцію і тільки-но починали працювати так, як нам хотілося. 

Утім 24-го лютого нам довелося зупинити роботу ферми. Вже о сьомій ранку ми були на виробництві і складали продукцію у чорні сміттєві пакети. Адже тоді про салат ніхто й не згадував. Усі думали виключно про долі нашої країни та ворога, який прийшов на нашу землю. Тож нашій родині довелося викинути понад вісім тисяч рослин у різних фазах росту. 

Відновлювати – це починати з самого початку 

Ферма не працювала, допоки влада не закликала бізнес повертатися у стрій і знову працювати. До цього ми з дружиною переключилися на допомогу захисникам, шукали гуманітарну та військову допомогу за кордоном. Згодом побачили, що перші ресторани відчиняють двері і зрозуміли, що можемо відновлювати процес. 

А відновлювати у нашому випадку означає починати все з нуля. Знову висадка, налагодження, пошук покупців. Хоча з останнім великої проблеми не виникло, бо з’ясувалося, що у нашому місті зелені було мало, а ціна – космічна. 

Мені телефонували заклади харчування, цікавилися нашою продукцією. Завдяки цьому ми відчули, що дійсно потрібні. Однак усім, хто звертався до нас, довелося почекати шість тижнів. Саме стільки часу необхідно рослині, аби дійти до фінального стану. Після цього настає циклічність і ми збираємо врожай двічі на тиждень. 

Вже за два місяці, у серпні, ми вийшли на максимальну виробничу потужність. Почали працювати більше, ніж до повномасштабної війни. Тоді – у лютому – ми лишень налагодили процес, а вже влітку сягнули максимуму. 

Вирощуємо п’ять сортів салату, яких немає у звичайних магазинах 

Попри те, що більшість зелені йшла до України морем, ми не відчули проблем із логістикою. Майже все необхідне насіння було у доступі, крім буквально кількох позицій. Для нас це взагалі не стало критичною проблемою. 

Нині ми вирощуємо п’ять сортів листя салату. Кожен має індивідуальний смак, що підкорює з першого знайомства. Знайти щось подібне у звичайних продуктових магазинах відверто складно. 

Що у нас можна замовити? Салати Дуболистий, Ромен (це наш топ), Саланова, який вирощуємо тільки ми, та Батавія. Наразі це весь наш асортимент, але ми вже встановили експериментальний стелаж і пануємо спробувати вирощувати дещо інше. Наприклад, духмяні трави, китайську капусту різноманітних різновидів і ще кілька позицій, яких я раніше не зустрічав на українському ринку. 

Бачимо запит на розширення, а отже, будемо реагувати 

Сьогодні ми замислюємося над розширенням. За моїми підрахунками, це може зайняти приблизно пів року, враховуючи пошук приміщень, гідропонних плит і усього, що може знадобиться для масштабування. Бо, наприклад, експериментальний стелаж ми вже встановили. 

До того ж ми бачимо запит на продукцію, а це найкраща мотивація для розширення. Окрім цього, ми вже маємо власний досвід і знаємо, як потрібно діяти далі. Тому, я впевнений, що все вийде. 

А от початківцям у справі вертикальної ферми я раджу не опускати руки і вкладати гроші. Адже вирощування листя салату у закритому приміщенні – це немалі інвестиції. Потрібно бути готовим до того, що спершу щось може піти не так. Та головне – не здаватися і працювати, поки не вийде досягти бажаного результату. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі