Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Айвазовський чи Айвазян? Російський чи наш? Час дізнатися, ким насправді був легендарний мариніст із Феодосії (ТЕСТ)

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Досі вважаєте, що Іван Айвазовський – «російський художник»? Але ж він народився у Феодосії та чудово володів українською мовою! І це – лише початок. Насправді митця нахабно привласнили, як і Архипа Куїнджі, Давида Бурлюка та Івана Ріпина. У новому тесті спецпроєкту #Вкрадене пояснюємо, чому Айвазовський ніколи не мав «російської прописки».

Так само, як Архипа Куїнджі та Іллю Ріпина, росіяни називають виключно «російським художником» й Івана Айвазовського. Але ким митець був за походженням?

Автопортрет,1874
Правильно! Неправильно!

Так, за походженням Іван Айвазовський, а точніше Ованес Айвазян, не був ані росіянином, ані українцем. Майбутній геній живопису народився у родині вірменського крамаря, яка оселилася в Криму.

До речі, а звідки родина переїхала в Крим?

Дев'ятий вал
Правильно! Неправильно!

Предки видатного митця у ХVIII столітті переселились із Західної Вірменії до Галичини, поблизу Львова. Звідти його батько Геворг та мати Ріпсіме переїхали до Криму, де через п’ять років і народився один з найвизначніших художників-мариністів світу.

Подейкують, що батьки Айвазовського за кожної нагоди приймали вдома мандрівних музикантів з материкової частини України. Що це були за музиканти?

Правильно! Неправильно!

Саме так, бандуристи! Їхня музика настільки запам’яталася Івану Айвазовському, що через 10 років, вже перебуваючи у Петербурзі, художник буде відтворювати ці мелодії на скрипці. Якось не дуже канонічно для «російського митця», правда?

Але ж Айвазовський навчався у Петербурзькій художній академії. Хіба це брехня?

«Варяги на Дніпрі»
Правильно! Неправильно!

Звісно ж, правда. Так само, як Архип Куїнджі та Ілля Ріпин, Іван Айвазовський навчався у Петербурзі. Але чи робить це його «російським художником»? Звісно ж, ні. Крім того, академія не відкрила талант митця, а лише допомогла йому розвинути свої здібності.

Після навчання український митець стає популярним, починає мандрувати Європою та знайомитися з відомими колегами. Рим, Париж, Лондон та Амстердам. Де вирішує жити Айвазовський, сягнувши, здавалося, піку слави?

Правильно! Неправильно!

Звісно ж, у рідній Феодосії! Айвазовський був справжнім патріотом міста. І саме завдяки йому у Феодосії з’явився водопровід, музей старожитностей і живопису, навчальні заклади, був реконструйований морський порт, проведена одна з перших у Російській імперії залізниць. Власне, саме в цьому місті художник і провів більшу частину життя.

Повернувшись додому, Айвазян продовжує активно працювати над новими полотнами. Однак море – не єдине, що захоплювало генія. Що ще полюбляв малювати Іван Айвазовський?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, на полотнах Айвазовського переважно море, але є й чимало українських мотивів: Дніпро, степ, чумаки або ж весільні сценки. Крім того, друзі художника запевняли, що навіть свій кримський маєток Айвазовський облаштував так, щоб він нагадував українські хутори.

А вгадаєте за назвою, яка з цих картин на українську тематику належить Айвазовському?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, усі ці картини належать Івану Айвазовському. Ба більше, це лише мала частина робіт на українську тематику, створених нашим митцем. Чи багато картин митець присвячував пейзажам Російської імперії? Питання, звісно, риторичне.

Цікаво, що із ще одним привласненим росіянами українським митцем, Миколою Гоголем, Айвазовський познайомився у Венеції. Що допомогло двом геніям перетнутися?

Правильно! Неправильно!

Із Гоголем, який в ті часи жив в Італії, Айвазовський випадково познайомився у Венеції, почувши… його українську мову. Знайомство переросло в дружбу, і Гоголь став гідом Айвазовського в його походах по художніх музеях Італії. А в Римі, у помешканні Гоголя, українці разом читали вголос розділи з «Мертвих душ».

Цю картину Айвазовського у квітні 2009 року було продано за 1 млн 594 тис. доларів на аукціоні «Сотбіс» у Нью-Йорку. Пам’ятаєте назву?

Правильно! Неправильно!

Так, це робота «Відплиття Колумба із Палоса». Що особливо було в цьому аукціоні, крім величезної вартості картини? Заголовки світових ЗМІ, які в один голос називали Айвазовського «російським митцем».

Нещодавно Музей Метрополітен визнав Івана Айвазовського українцем. А як митця підписували там до цього?

Правильно! Неправильно!

Багатьох це може здивувати, але українець вірменського походження Іван Айвазовський тривалий час був для світу виключно «російським художником». Чому? Бо російська колоніальна машина працює над цим століттями, намагаючись привласнити та захопити не лише території, а й культуру інших країн.

До речі, після окупації Криму росіяни взялися за спроби нахабно вивезти картини українського митця до РФ. Як би поставився до цього сам Айвазовський?

Будинок, в якому мешкав І. Айвазовський, 2012 рік.
Правильно! Неправильно!

Окупанти порушили останнє побажання українського митця – заповіт. Адже сам Іван Айвазовський передав картини місту, в якому провів більшу частину свого життя. Ось пряма цитата із заповіту: «Моє найщиріше бажання, щоб будинок моєї картинної галереї в місті Теодозії, з усіма картинами, статуями й іншими творами мистецтва, становили повну власність міста Теодозїі, і на згадку про мене, Айвазовського, заповідаю галерею місту Теодозії, моєму рідному місту».

Виходить, Айвазовський – український вірменин, який захоплювався Феодосією, вільно володів українською, ніколи не називав себе «російським митцем», а росіяни все одно вважають його своїм? Невже вони просто взяли і вкрали митця?

Український пейзаж з чумаками при місяці
Правильно! Неправильно!

Інших варіантів відповіді бути й не може! Російська колоніальна машина не зважає на самоідентифікацію, погляди чи вподобання митців. Її завдання – привласнити, відібрати та стерти будь-які згадки про інші країни. Однак ми з вами вже точно знаємо, що і Куїнджі, і Ріпин, і Айвазовський – українці. А отже, має знайти й весь світ.

Айвазовський чи Айвазян? Російський чи наш? Час дізнатися, ким насправді був легендарний мариніст із Феодосії
Схоже, щойно ви відкрили для себе нового Івана Айвазовського. Чи варто засмучуватись такому результату? Звісно, ні. Російська колоніальна машина добряче попрацювала, аби у нашій свідомості Айвазовський був виключно російським митцем. Поділіться цим тестом із друзями, аби ще більше людей зрозуміли, ким насправді був геніальний митець.
Непоганий результат! Схоже, вас не здивували ані українська тематика в картинах Айвазовського, ані його любов до Феодосії. Утім деякі питання все ж виявилися надто складними. Але не зважайте на результат. Ви чудово попрацювали над тим, аби колоніальна машина вже ніколи не змогла переконати вас, що Айвазовський – «російський художник».
Десь у куточку знесилено плаче російська колоніальна машина. Чудовий результат! Ви точно знаєте, яке місце в житті Айвазовського посідала Україна та чому «російський художник» ніколи не тяжів до Петербурга чи Москви. Поділіться цим тестом із друзями, нехай ще більше людей дізнаються про геніального українця вірменського походження.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Відомий американський художник малює новий мурал у Гостомелі

Опубліковано

Американський художник з Лос-Анджелеса Trek Thunder Kelly почав створювати мурал у Гостомелі, який прикрашатиме клуб «Чотири леви».

Про це повідомляє Гостомельська сільська військова адміністрація.

До американського митця приєдналася українська художниця Олена Янко. Тематика розписів включає квіти, символи миру та єдності, а також елементи, що відображають культурну спадщину України.

Читати також: У Києві збудують кримськотатарську садибу: як допомогти

Чиновники розповіли, що художник прагне через свої роботи підтримати українців у важкий час та показати красу і силу духу народу.

Митці створюють мурал у межах проєкту Flowers for Hope («Квіти надії»), ініціатором якого є сам Trek Thunder Kelly. Цей проєкт має на меті не тільки прикрасити місто, але й надихнути місцевих жителів, підкреслюючи важливість єдності та надії у важкі часи.

Внесок міжнародних художників, таких як Trek Thunder Kelly, демонструє глобальну підтримку України і допомагає зміцнити культурні зв’язки між країнами.

Нагадаємо про 10 маловідомих фактів про Житній ринок.

Фото: Гостомельська сільська військова адміністрація.

Читати далі

Суспільство

Хто з ВПО має пріоритетне право на отримання компенсації за зруйноване житло: відповідь уряду

Опубліковано

Уряд визначив, які категорії внутрішньо переміщених осіб (ВПО), чиє житло постраждало внаслідок російської агресії, пріоритетно отримають компенсації за програмою «єВідновлення».

Про це розповіла голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

Пріоритетне право на компенсації отримають ВПО:

 • Які досягли пенсійного віку;
 • На утриманні в яких дитина віком до шести років;
 • На утриманні в яких двоє неповнолітніх дітей;
 • На утриманні в яких дитина з інвалідністю;
 • Які виховують дитину віком до 14 років без подружжя;
 • Які є особами з інвалідністю третьої групи.

Окрім цього, парламент підтримав законопроєкт щодо забезпечення житлових прав ВПО. Планується проведення інвентаризації нерухомості всіх форм власності для розміщення ВПО. Після інвентаризації створять інформаційну базу об’єктів нерухомого майна, придатного для проживання, у вигляді інтерактивної карти.

Читати також: За кордоном з’явилася онлайн-платформа для ВПО: які послуги можна отримати

Олена Шуляк додала, що внутрішньо переміщені особи зможуть орендувати майно освітніх закладів, яке не використовують за призначенням протягом року. Ці ініціативи спрямовані на забезпечення житлових умов для тих, хто втратив своє житло через війну, і допоможуть відновити нормальне життя для багатьох українських родин.

Нагадаємо, що на програму «єВідновлення» направлять додаткові ₴6,8 мільярда.

Фото: Житомирська ОДА.

Читати далі

Суспільство

Стало відомо, скільки відсотків українців відчувають себе європейцями

Опубліковано

В Україні 40% мешканців вважають себе європейцями. Варто зауважити, що 53% не ідентифікують себе європейцями. Це підтверджує, що процес інтеграції до європейської спільноти ще не завершений і більшість українців не асоціюють себе з культурою і цінності Європи.

Про це йдеться в дослідженні Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Серед опитаних європейцями відчувають себе переважно молоді українці (18–29 років), з вищою освітою і вищим фінансовим становищем.

Респонденти, які в родині спілкуються українською мовою, також більше відчувають себе європейцями.

Для більшості українців Європейський Союз асоціюється з такими менш досяжними через війну аспектами:

 • свобода подорожей, навчання і робота в будь-якій країні ЄС – 49%;
 • покращення якості життя для майбутніх поколінь – 44%;
 • економічне процвітання – 39%;
 • соціальна захищеність – 35%;
 • демократія – 34%;
 • мир – 33%.

Читайте також: Україна залучить 100 мільйонів євро для підтримки громад: які сфери фінансуватимуть

Однак деякі респонденти пов’язують ЄС з негативними аспектами, такими як втрата ідентичності (9%), бюрократія (7%) та безробіття (6%).

Опитування, яке проводилося з 15 по 20 червня 2024 року методом особистих інтерв’ю, охопило 2 016 повнолітніх українців, які проживають на підконтрольних територіях України.

Нагадаємо, у межах програми ЄС «Креативна Європа» відбудеться спеціальний конкурс для України на суму 5 мільйонів євро.

Фото: freepik

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Технології2 дні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство1 тиждень тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство2 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

Суспільство2 тижні тому

Історичний зміст у кожній прикрасі: як ювелірний бренд з Дніпра популяризує українську культуру

«Двозуб Святослава», Трипільські Мадонни й олійні каганці — це все про український бренд ювелірних прикрас...

РЕКЛАМА: