Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Аргументи на захист фермерських тварин: важливість гуманізації птахівництва

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

 • Кури в інтенсивному виробництві живуть у середньому 1,5 років – це в 7 разів менше, у порівнянні з птахами в природному середовищі (10 років). 
 • Через великі норми виробництва, кальцій вимивається з організму курей, і при найменших рухах їхні кістки ламаються. 
 • А надто тісні умови утримання призводять до того, що у птахів розвиваються ментальні розлади. 

Ці та інші факти можна почути від зоозахисників, що виступають за права сільськогосподарських тварин, зокрема курей, яких разом з нами в Україні проживає понад 125 млн, і кури – це ті тварини, яких найбільше серед усіх інших (окрім морських тварин), що проживають на Землі. Україна посідає 10-те місце у світі за кількістю вироблених яєць. 

Чому українське виробництво яєць потрібно гуманізувати?

Найпоширенішим способом утримання курей на об’єктах інтенсивного виробництва є кліткове, так зване, батарейне утримання, яке визнане найбільш негуманним у світі. Часто, на відео з ферм можна побачити умови утримання курей. До прикладу, в одному курнику може міститись 7, так званих, “батарей” у них – 30912 кліток та 309120 голів птиці, на площу 2584 м кв. Надто тісні умови утримання та обмеження природних потреб, висока концентрація аміаку через фекалії та пил викликають низку захворювань, в тому числі й психічних. Важливо, що основною діяльністю курки у природних умовах є дослідження місцевості та дзьобання ґрунту, “купання в піску”. Відсутність відповідно обладнаних сідал та гігієни призводить до бактеріального артриту – набряку гомілкового суглоба, ніг та кігтів, що спричиняє сильний біль. Обмеження руху та постійне висиджування яєць спричиняє розвиток остеопорозу – захворювання, що викликає гострий хронічний біль кісток, перелом хребців і, як наслідок, параліч. 

На об’єктах інтенсивного виробництва кожна курка протягом року зносить до 320 яєць, у той час як у природних умовах її дика родичка зносить один раз на рік до дев’яти яєць задля продовження роду. Штучне збільшення несучості часто призводить до розриву матки. 

Маленьких пташенят з перших днів життя чекає дебікування – процедура із часткової ампутації дзьоба, що є  дуже болісною, оскільки дзьоб – основний орган взаємодії птахи із навколишнім світом та має велику кількість нервових закінчень. 

А курчата-хлопчики живцем підправляються на перероблювання, бо визнані непридатними для яєчної промисловості.

А як щодо бройлерів?

Бройлери – спеціально виведений гібрид з надмірною м’язовою масою. Завдяки генетичній селекції темп росту збільшується на 300%, тож курча досягає убійної ваги менш ніж за 40 днів. Оскільки така швидкість росту та вага є не природними, тварини страждають від проблем зі скелетом, тому абсолютно всі курчата-бройлери страждають від кульгавості. Швидкий ріст давить на внутрішні органи, що призводить до серцево-судинних захворювань, найпоширеніші – асцит та синдром раптової смерті. Серце не витримує навантаження, а ноги й м’язи – ламаються та рвуться.

В Україні бройлери також найчастіше утримуються в клітках, на відміну від інших країн, де їх утримують в амбарах без кліток. 

Чому курям потрібно емпатувати?

Кури володіють достатнім рівнем інтелекту: вони здатні запам’ятовувати  до 100 осіб (інших курей та людей), а отже, можуть запам’ятовувати тих, хто ставиться до них добре чи погано. А вже щойно вилуплені курчата вміють розрізняти числа до п’яти та мислити логічно: якщо A більше B, а B більше C, то A більше, ніж C. 

Також кури – дуже соціальні тварини, у їхніх групах панує чітко визначена ієрархія, а їх “кудкудакання”, поділяється на  близько 30 різних за змістом фраз. Кури бачать сни та здатні до співчуття, емпатії та навіть трауру.

Чому ця тема важлива? 

Варто додати, що однією із вимог євроінтеграції для України є підвищення рівня добробуту в аграрному секторі до мінімальних стандартів ЄС, що означає заборону найжорстокішого типу утримання курей – батарейних кліток. У ЄС вони є незаконними ще з 2012 року. 

Відповідно до Всеохоплюючої стратегії імплементації законодавства у сфері санітарних та фітосанітарних заходів, затвердженої Розпорядженням КМУ № 228-р від 24.02.2016 Україна має адаптувати в національне законодавство в тому числі Директиви ЄС щодо добробуту тварин у промисловій сфері. 

Серед нормативів для адаптації  Директива Ради 1999/74/ЄС від 19 липня 1999 р. щодо встановлення мінімальних стандартів для захисту курей-несучок та Директива Комісії 2002/4/ЄС від 30 січня 2002 р. про реєстрацію підприємств, що утримують курей-несучок, відповідно до вимог Директиви Ради 1999/74/ЄС. 

Строк підготовки – 2016 рік, строк адаптації – 2018 рік. Тобто строки вже порушені.

Навіщо ми про це говоримо? 

Тема “безкліткових” яєць в Україні, активізувалась 3 роки тому, з появою першої зоозахисної організації “Відкриті клітки Україна”, тоді як у світі ці питання вперше підіймались давно, до прикладу, в США ще з 80-тих. 

В Україні, як і у світі росте попит на яйця від курей, що не утримуються у клітках (cage-free). На цей момент, у деяких виробників вже є в наявності продукція від курей вільного випасу (free-range) та планується продовження поступового збільшення безкліткового виробництва яєць, щоб задовольнити попит споживачів у майбутньому.

Міжнародні бренди сьогодні свідомо відмовляються від використання яєць із кліток. Україна також в цій тенденції – за 2 роки 8 великих брендів публічно заявили, що вони зобов’язуються використовувати яйця кейдж фрі та мінімізувати страждання тварин (серед підписантів зобов’язання – Metro, Danone, Hilton та ін.). 

У 2020 році був створений Cage-Free Alliance Українського Бізнесу, який націлений на допомогу налагодження контактів між виробниками безкліткових яєць та ритейлерами.

Участь в Альянсі – це можливість приєднатися до глобального тренду усім “гравцям” яєчного ринку: виробникам яєць та яєчних продуктів, ритейлерам, харчовим виробникам та ресторанам.

Авторка статті: Ольвія Ємець, представниця ГО “Відкриті клітки Україна”

Суспільство

Мінцифри створило серіал про психічне здоров’я дітей під час війни

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

На порталі «Дія.Цифрова освіта» вийшов серіал «Бути поруч» про підтримку психічного здоров’я дітей в умовах війни.

Про це повідомили у телеграм-каналі Мінцифри.

Як зазначили в повідомленні, освітній серіал допоможе:

 • краще зрозуміти почуття та емоції дітей,
 • навчить розпізнавати посттравматичний стресовий розлад за його симптомами.

Глядачі дізнаються про те, які практики можна застосувати, аби відновити власний спокій та стаблізувати стан дітей.

«Під час повітряних тривог, коли є ймовірність авіазагроз з боку РФ, діти та дорослі відчувають напруження, хвилювання і страх. І це нормально в екстремальних ситуаціях, але часто такі стани не минають безслідно»,— йдеться у повідомленні.

Читайте також: Безкоштовна психологічна допомога для українців: 10 перевірених сервісів та платформ

Курс складається з 11 епізодів, що тривають від 5 до 20 хвилин. Серії поділяються на три модулі:

 • «Як війна впливає на дітей»;
 • «Чим спеціалісти можуть допомогти дітям»;
 • «Підтримка психічного здоров’я дітей і фахівців».

Переглянути освітній серіал «Бути поруч» можна за посиланням.

Нагадаємо, у липні минулого року на сайті «Дія.Цифрова освіта» опублікували освітній серіал «Психологічна підтримка себе та близьких для цивільних».

Нагадаємо, Червоний Хрест відкриє центри психологічної підтримки у великих містах України.

Раніше ми повідомляли, що у Львові відкрили хаб ментального здоров’я «ДіяТи».

Фото: osvita.diia.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Швеція виділяє Україні понад $400 млн військової допомоги

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У середу, 8 лютого, шведський парламент підтримав пропозицію уряду країни про внесення додаткових поправок до бюджету, які передбачають виділення Україні військової допомоги на суму понад 400 мільйонів доларів.

Про це йдеться на сайті парламенту Швеції.

Згідно з рішенням парламенту, військова техніка, без якої збройні сили Швеції зможуть обійтися протягом обмеженого періоду, буде передана Україні. Загалом пакет допомоги містить:

 • протитанкову зброю;
 • обладнання для розмінування;
 • легку протитанкову зброю Robot 57;
 • легку протитанкову зброю Combat Vehicle 90.

Зазначається, що законодавчі зміни до бюджету набудуть чинності 13 лютого.

Нагадаємо, Швеція виділила Україні $19,2 млн військової допомоги.

Також ми повідомляли, що Швеція передала Україні 570 тонн обладнання для відновлення енергоінфраструктури.

Фото: Getty Images.

Читати далі

Суспільство

Київ отримав поліцейські авто та комунальну техніку від Німеччини і Данії

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Київ отримав від німецьких і данських партнерів комунальну техніку та спецавтівки.

Про це повідомили на сайті Київської міської адміністрації.

Зазначається, що німецькі партнери передали:

 • 7 поліцейських автомобілів,
 • 4 машини для «Київзеленбуду», щоб доглядати за столичними парками та скверами,
 • мікроавтобус для бойового чергування «Київської служби порятунку».

Окрім того, Данія передала Києву 8 потужних генераторів.

Відомо, що 7 поліцейських автомобілів Volkswagen Transporter передало Міністерство внутрішніх справ, спорту та інтеграції Федеральної землі Баварія. Автівки обладнані спеціально для потреб патрульної поліції, мають усе необхідне для ефективного виконання службових завдань поліцейськими.

Читайте також: Війна – найкращий час для зміни професії. Не вірите? Ось кілька аргументів

Німецькі партнери передали техніку і київським комунальникам. Сучасні автівки надійшли від міста-побратима Києва – Мюнхена. Це – 4 авто FIAT DOBLO VW CADDY, що будуть використовуватись «Київзеленбудом» при догляді за столичними парками та скверами. А також мікроавтобус MERCEDES SPRINTER, який заступить на бойове чергування у КАРС «Київська служба порятунку». 

Також сьогодні підприємству «Київтеплоенерго» передали 8 потужних генераторів від данських партнерів – міста-побратима Оденсе. Їх встановлять у котельнях, щоб забезпечити теплопостачання в оселі киян під час відключень електроенергії.

Нагадаємо, у Києві в Пущі-Водиці встановили енергоефективну котельню.

Окрім того, Київ домовився з міською владою Варшави, що вона передасть українській столиці 60 вагонів метро.

Фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

ПТСР буває лише у військових? Не завжди. Це може статися з кожним. Пояснюємо, як «впізнати» стресовий розлад

Зустрітися із ПТСР можуть усі – і військові, і цивільні. За даними МОЗ, посттравматичний стресовий...

Суспільство1 тиждень тому

Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров

Плануєте створити ГО? Приготуйтеся до біганини держустановами, і якщо вам пощастить, можете обійтися всього двома...

Суспільство1 тиждень тому

Задонатити чи купити облігації? А може, кинути на депозит? Що робити з грошима під час війни – пояснює фінансова консультантка

Чи реально відкладати гроші під час війни? Цілком, якщо робити це правильно та знати, для...

Суспільство1 тиждень тому

Від маленького хобі до промислових масштабів. Як працюють гранти для ветеранів? Досвід бджоляра з Маріуполя

Із бджільництвом Артур Красовський вперше перетнувся ще під час служби в поліції Маріуполя. Побратим покликав...