Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Англійська для ЗСУ». Як викладачка Олена Чекрижова створила проєкт з вивчення англійської серед військових

Опубліковано

Олена Чекрижова понад 14 років викладає англійську мову та створила одну з перших в Україні онлайн-шкіл для її вивчення. В 2014 році через початок війни жінка переїхала з Донеччини до Києва, де продовжувала свою викладацьку діяльність, поки росія не здійснила повномасштабне вторгнення. Навесні 2022 Олена організувала волонтерський проєкт з перевезень містом, а через кілька місяців переїхала на військову базу, де безкоштовно навчала армійців військової англійської мови.

З часом Олена Чекрижова започаткувала безкоштовний проєкт для військових ENG for UARMY: Армійська Англійська. За її словами, військові мають знати англійську, аби розповідати світові про війну та комунікувати з західними партнерами. Про це, власний досвід викладання, волонтерство під час війни та перші записи відео під час блекаутів Олена розповіла ШоТам.

Олена Чекрижова

Засновниця освітнього проєкту з військової англійської ENG for UARMY: Армійська Англійська

Почала викладати англійську онлайн, коли це ще не було мейнстримом

Інтернат для сиріт був першим місцем, де я здобула викладацький досвід. Там я волонтерила і навчала дітей англійської мови. Саме тоді я усвідомила, що можу, вмію і, що найголовніше, маю хист до навчання інших. Мені було цікаво допомагати учням пізнавати нове та бачити як їх надихають мої уроки. Тому вступ до педагогічного ВУЗу став абсолютно логічним рішенням.  

Я переїхала в Донецьк і здобула подвійну спеціальність: практична психологія і викладання англійської мови та зарубіжної літератури. Після завершення навчання я вирішила продовжити свою кар’єру вчителя. З 2009 року я вдосконалювала свої навички: спершу викладала дітям, пізніше дорослим, а згодом готувала учнів до міжнародних іспитів.

За кілька років свого професійного шляху я бралася за все, що могла опанувати. Вивчала різноманітні методики, кейси, інструменти роботи з різними аудиторіями та й загалом здобувала досвід. Кропітка і плідна праця дала свій результат – я заснувала власний проєкт. Онлайн-центр англійської мови ENGINFORM. Онлайн навчання у 2012-му році в Україні було в новинку, тому моя компанія працювала здебільшого співпрацювала з представниками інших країн. Але ми були одним з перших онлайн-центрів в Україні та Донецьку.

Моє життя помістилося у кілька сумок

В 2014 році росія вперше атакувала Україну. Тоді мені довелося залишити свій дім, роботу, проєкти, зібрати все своє життя в кілька сумок та переїхати спершу до рідного Бахмута, а потім до столиці. Варто сказати, що адаптуватися було не складно. Якщо розділяти особисту і професійну сфери.

На той момент мій досвід і навички були корисними для багатьох компаній. Мені навіть довелося обирати серед усіх пропозицій роботи, які я отримала ще до того, як встигла переїхати.

А от щодо особистого, то тут було, звісно, складніше. Стереотипів про «біженців» з Донецької і Луганської областей було чимало. Їх доводилося бороти і це впливало на комунікацію з людьми. Принаймні, перший час. Адже в Києві у мене не було ні друзів, ні знайомих, я будувала свої соціальні зв’язки з нуля і звикала до мирного життя в столиці. Проте й досі я відчуваю себе в Києві гостею чи внутрішньо переміщеною особою.

Олена під час уроку з військовими

Від початку війни в 2014 році в мене змінилось ставлення до матеріальних речей

Мій світ перевернувся дев’ять років тому. Увесь цей час я жила з думками про те, що знову може настати момент, коли я все втрачу і мені доведеться брати ноутбук, документи та починати все заново. Тому коли я купую будь-яку річ, то завжди оцінюю чи зможу її залишити. Матеріальні речі далеко невічні, особливо, у наших реаліях. Колись я це вже пережила і була морально готова. Тому можу припустити, що для багатьох це стало несподіванкою і травмою на початку повномасштабного вторгнення.

Через те, що у 14-му році мені вже довелося тікати від війни, я побудувала своє життя так, аби максимально уникнути прив’язок – онлайн-бізнес, робота команди, вкладання коштів в розвиток, емоції, враження, подорожі, навчання, спілкування. Мій досвід доводить, зі знаннями, навичками, стійкою психікою, яку зараз важко зберігати, навіть в новому місці можна знайти себе та створити себе з нуля.

Весною 2022 року ми були «волонтерським таксі» у Києві

З початком великої війни я завмерла на кілька днів, щоб все обдумати, а потім вирішила залишитись в Києві та долучитись до спротиву. Я шукала, де могла би знадобитися. Багато варіантів відкидала, бо вони передбачали пересування по місту, а це було доволі проблематично.

Втім це й дало мені розуміння, що існує потреба в перевезеннях. Без громадського транспорту десятки тисяч людей опинилися прикутими до своїх домівок. Їм також потрібно було кудись їхати, евакуюватися, вивозити дітей, літніх людей, їздити в лікарню. Так з’явилося «волонтерське таксі» .

Мені вдалося організувати перевезення для понад півтори тисячі людей. Водії-волонтери працювали щоденно. Спершу возили на вокзал для евакуації, а потім розвозили містом тих, хто евакуювався до Києва. Я координувала волонтерський проєкт перевезень до травня. Коли запрацювала підземка, необхідність в таких волонтерських перевезеннях відпала, а я переключилася на проєкт англійської для військових.

Уроки англійської на військовій базі

Мій товариш попросив допомогти з англійською в його підрозділі. З початку мене запросили на військову базу протестувати бійців і вирішити, чи можна в таких умовах організувати навчання. Коли я приїхала, то побачила вмотивованих людей, заради яких, я з готовністю поселилася на базі, щоб викладати їм англійську.

Тоді стало зрозуміло, що згодом англійська стане необхідним елементом підготовки в армії. На той момент це не було так очевидно для всіх, адже це були перші півроку повномасштабного вторгнення, підрозділи доукомплектовувались і тривали внутрішні процеси.

Попри усі складнощі, уроки розпочалися і протягом наступних чотирьох місяців я навчала англійської військових щодня, крім неділі. Цей процес захопив мене. Бійці заряджають неймовірним настроєм, тепер можу точно сказати, що в армійському житті не обходиться без гумору. Я намагалася створити комфортну і ненапружену атмосферу, аби військові не боялися помилятися під час розмови англійською і відчували певну розрядку.

Часто військові казали, що чекають на уроки, щоб прийти та посміятись, хоча й навчались сумлінно. Для них це була інша форма дозвілля, де вони могли побути самими собою. Командири сідали з підлеглими за одну парту, складали історії одне про одного та почувались спокійно.

Олена під час уроку з військовими

Домашнє завдання з лінії фронту

На військовій базі я побачила, що витрачаю свій ресурс не ефективно – навчаю двадцять людей, а могла б передавати знання значно більшій кількості. Звісно, організувати це було не просто. Ідея відеоуроків з’явилася після того, як частина моїх студентів виїхала в зону бойових дій, а серед них були ті, хто хотів продовжувати навчання. Вони просили давати їм завдання, брали підручники на передову і навіть надсилали фото домашніх завдань.

Я почала знімати для них короткі відеоуроки і, водночас, масштабувала проєкт, аби навчатися могли всі охочі. Західні країни надають нам допомогу, зброю, є програми навчання закордоном, іноземні журналісти приїжджають, аби поспілкуватись. Тому ми з командою вирішили робити більш професійні відео на базі та зробити курс. Відео знімали, до речі, на тлі маскувальної сітки, яку я попросила в свого студента.

Коли я повернулась до Києва, то майже відразу почались блекаути. Втім вони не завадили нам продовжити зйомку в перервах між вимкненнями електроенергії. Ми запустили соціальні мережі для проєкту, а влітку ці відео з’явились на нашому YouTube-каналі. Зараз в нас п’ять тисяч підписників.

Відео підійдуть як для початківців, так і для впевнених знавців мови

Ми багато працюємо та популяризуємо військову англійську в Україні і готуємо базу для вивчення англійської в ЗСУ. Я складаю курс як для новачків, так і для тих, хто вже має певний рівень знань. Відгуки підписників та студентів свідчать про те, що наш курс – це чудовий поштовх для вивчення англійської на військову тематику.

Наш курс може бути допоміжним для студентів вищих військових навчальних закладів і ми навіть спілкуємось з викладачами, які використовують курс в своїй роботі.

Про фідбек ще можу сказати, що вже на третій тиждень навчання на військовій базі, мої студенти майже вільно спілкувалися з британським журналістом. Звісно, їхня англійська була неідеальна, але вони висловлювали свої думки, а дехто отримав перший досвід спілкування з іноземцями про робочі військові питання.

Запис одного з перших онлайн-уроків з армійської англійської для ЗСУ

Наш курс використовують для реабілітації та при підготовці до адвокаційних поїздок

Військові – це досить стримана аудиторія в коментарях, але я бачила, як в людей змінюється ставлення до англійської, як їм легше даються певні теми. Часто в приватні повідомлення мені пишуть, що завдяки урокам вони нарешті опанували певну лексику чи зрозуміли граматику. А ще мені написала військова психологиня і поділилась, що використовує наш курс як частину реабілітаційної програми для звільнених військовополонених. Для покращення стану варто вивчати щось нове, тому вона вирішила залучити хлопців до вивчення англійської.

До того, як звільнили з полону командування «Азову», мені писала дружина командира Катерина Прокопенко. Вона використовувала уроки для підготовки до адвокаційної поїздки в США з питань звільнення захисників «Азовсталі». Ми працюємо на майбутнє і пояснюємо, що місія проєкту – популяризувати військову англійську в Україні та наголошувати, що це необхідно. Я всім завжди кажу, що вивчення англійської важливе як і фізична підготовка, бо без неї ми не зможемо спілкуватися з західними партнерами.

Відкриті до співпраці, підтримки та відповідальних волонтерів

На початку я робила все сама, а відео створювали троє людей. Зараз в команді нас десятеро і часто долучаються волонтери, яких ми ретельно відбираємо. Вони створюють матеріали, сценарії, візуальні матеріали, працюють з соцмережами, шукають ресурси та джерела. Якщо ще будуть люди, які хочуть долучитись до створення освітнього продукту для військових, то ми завжди раді співпраці.

Наш проєкт підтримало посольство США, але в майбутньому буде важливо залучити кошти. Крім каналу на YouTube та соціальних мереж, ми хочемо розвивати інші напрямки – навчання в підрозділах, розмовну практику для військових, тому відкриті до співпраць та підтримки. Я розумію, що мовна підготовка зараз не є більш пріоритетною, ніж інші військові потреби, але цей напрямок буде актуальним через кілька років.

Обкладинка одного з онлайн-уроків з армійської англійської для ЗСУ

Я формую нову сферу в Україні і це мене надихає

Я займаюсь викладанням англійської для військових більше року і більшість часу робила це як волонтерка, вкладаючи власні кошти, бо мене надихають перспективи та зміни. Зараз це не сприймають як щось важливе, але ще рік тому не сприймали взагалі. Проєкт з військової англійської не змінює життя, але може змінити чийсь підхід та розуміння.

Ми формуємо сферу, яка є новою для України. Коли я їхала на військову базу, то не знайшла відповідних ресурсів, тому вирішила створити все з нуля. Іноді я переоцінюю свої можливості та не можу бути такою ж ефективною як раніше через стрес та переживання, але я роблю все, що можу, використовуючи свої навички та знання. Я формую нову сферу в Україні і це мене надихає найбільше.

Зараз кожен з нас мріє про перемогу, знищення країни-терориста та зміцнення нашої країни. Все інше просто не має сенсу, коли є загроза життю. Коли зміниться ситуація, то можна буде мріяти про більш базові речі, про які ми мріяли раніше. А ще я дуже мрію відпочити, бо важко працюю більше року. Але я не зможу зараз залишити цю справу, за яку відповідальна, бо поставила перед собою мету. Це найменше, що я можу зробити для країни, це мій внесок, який я роблю щодня, відкладаючи на другий план своє життя. Я мрію, щоб всі ці наші зусилля призвели до нашої перемоги і щоб ми стали сильними.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі