Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Алгебра, фізика…власна справа. Школярі з Полтавщини запустили бізнес просто в ліцеї

Опубліковано

Фізика, алгебра, українська мова та… основи бізнесу? Чому б і ні! Ліцей із Полтавщини запустив унікальний проєкт соціального підприємництва, завдяки якому школярі, вчителі та жителі громади можуть познайомитися із особливостями запуску власної справи та долучитися до вже сформованих команд.

Наразі у Пирятинському ліцеї вже працюють два коворкінги: клінарний та швейний. Тут учні випробовують власні навички, приймають перші замовлення та заробляють власні кошти. ШоТам поспілкувався з директором навчального закладу та дізнався, як нововведення змінили життя ліцею, якою була реакція школярів та чому навчати дітей бізнесу — гарна ідея.

Микола Василенко

директор Пирятинського ліцею №6

Грант на розвиток

Ми виграли грант від Європейського Союзу спільно з Пирятинською міською радою за підтримки ГО «Інститут Громадянського Суспільства». Він має назву «Розбудова ланцюжків доданої вартості у молочному та ягідному кластерах Пирятинської громади для розширення економічних можливостей молоді і сільських жителів та еко-орієнтованого зростання». 

Один із модулів — розвиток соціального підприємництва у навчальних закладах. У нашій громаді зараз започатковано п’ять коворкінгів у межах цього проєкту, два з них працюють на базі Пирятинського ліцею №6.

Це кулінарний і артшвейний коворкінг. Чому вирішили цим зайнятися? Думаю, розвиток вмінь та здібностей учнів бути фінансово грамотними і вчитися заробляти кошти ще зі шкільних років — це гарна ідея. Я одразу захопився нею, тож реалізуємо у себе.

Грантова програма розрахована на три роки. Перший рік присвячений навчанню, другий — спостереженню за тим, що виходить, а третій — підбиттю підсумків шкільного соціального підприємництва. Для нас уже почався другий рік програми, ми вже встигли адаптуватися і навчитися працювати з новою для нашого закладу діяльністю. Запитань дуже багато, але добре, що ми можемо пробувати і розвиватися.

Читайте також: «Б’юті-індустрія? Я викувала сокиру для Залужного». Ковалька з Чернігівщини відновила справу чоловіка-військового і руйнує стереотипи

Кожен коворкінг має керівників, у артшвейному — Анжела Васько, у кулінарному — Тетяна Гавриленко. Саме вони допомагають зорієнтуватися тим, хто вперше ознайомлюється зі швейними машинками чи ніколи в житті не готував торт. Майстер-класи проводять для учнів, батьків, жителів громади, які мають бажання спробувати щось нове. І звісно, діти залучаються під час уроків трудового навчання і в позаурочний час до шиття або приготування страв. Далі — шукають ринки збуту, реалізують те, що виготовили самі і заробляють перші кошти. 

Ми завжди відкриті до спілкування та співпраці, тому раді будь-кому, хто захоче завітати у наші коворкінги. 

«Швейка»: шити, в’язати, вишивати і друкувати на тканині

Артшвейний коворкінг «Швейка» у Пирятинському ліцеї №6 допоможе охочим створити класну футболку з принтом, пошити собі щось і навчитися професійних процесів швейного виробництва. Приходити на майстер-класи можуть жителі громади різного віку.

Що маємо з техніки? Дві вишивальні машинки, оверлок, розпошивальну машинку, вісім швейних машинок, принтер прямого друку на тканині, термопрес, якісний фотопринтер, який дає змогу друкувати фотографії, картинки тощо. А також розкрійний і професійний прасувальний стіл.

У «Швейці» справді можна не тільки пошити якусь річ, а й надрукувати свою ілюстрацію чи логотип на тканині. На принтері для прямого друку на тканині можна втілити свої дизайнерські малюнки і отримати унікальну річ. Зараз діти друкують лого місцевих підприємців на фартухах і футболках — тож отримують прибуток. Ліцеїсти самі визначають, як його використати — покращують умови самого коворкінгу, докуповуючи необхідне, а також відкладають гроші на спільну поїздку, щоб отримати нові враження від подорожей. 

Бізнес у школі: швейний артковоркінг

Крім цього, постійно беруть участь у різних ярмарках, виставках — показують свої вироби і шукають нові ідеї. 

Вистачає і запитів від військових — шили для них балаклави, подушечки для прикладів, прапори України та червоно-чорні стяги УПА. Також хочемо налагодити виробництво шевронів — така потреба також є. Це для нас доволі нова сфера, але будемо пробувати. 

Крім шиття і друку, діти опановують і інші види рукоділля — нещодавно з’явилися аксесуари, які можна придбати. Наприклад, в’язані гачком брелоки з бойовими українськими варениками, синьо-жовтими серцями чи квітами.

Бійці ЗСУ із прапорами України

А з 1 вересня ми спробуємо набрати оборотів і розширити виробництво. Наприклад, плануємо організувати сублімаційний друк на футболках, кепках тощо. А також виготовляти власну сувенірну продукцію, у планах зокрема магніти з нашим містом, з його прекрасними краєвидами. 

«Швейка» співпрацює з іншими коворкінгами, наприклад, виготовляють нарукавники для зручної роботи, а для кулінарного коворкінгу пошили робочі фартухи.

«Просто смачно»: борщ, салати, тістечка і торти

У кулінарному коворкінгу «Просто смачно» діти, батьки та вчителі можуть опанувати новий рецепт і взагалі побачити, як працює професійна кухня. Тут готують страви народів світу — наприклад, угорський бограч чи український борщ. Не оминають увагою і різноманітну випічку — торти, тістечка, кекси. Юні кулінари з радістю розігрують десерти у аукціонах для допомоги ЗСУ — можна купити номерок і виграти смаколик. Усі зібрані кошти передають нашим воїнам. Також виставляють свою продукцію на благодійних ярмарках, акціях. 

Як і для швейного коворкінгу, за кошти гранту облаштували приміщення і закупили обладнання — це електроприлади, м’ясорубки, кавомашина, морозильники, мікрохвильовка. І весь необхідний посуд та кухонне начиння теж.

На уроках трудового навчання діти мають змогу спробувати різні техніки приготування страв — і нарізання салатів, і випікання кексів, наприклад. Поза уроками у коворкінгу ліцеїсти приходять на гуртки, де можуть дізнатися нові рецепти і процеси. 

Працівники кулінарного коворкінгу запрошують на майстер-класи всіх охочих. Уже вдалося провести такі заняття з приготування полтавських галушок чи різних мусових десертів. Також у «Просто смачно» можна замовити страви.

Читайте також: «Маєте мінус на карті? У мене 85 тисяч». Як закрити борги за допомогою фінансової грамотності і тік-току? Ділюся власним досвідом

У травні розпочали цікавий конкурс — «Створення рецептурної книги кулінарних традицій Пирятинської громади та субрегіону». Це допоможе зібрати стародавні родинні рецепти краю і популяризувати наші пирятинські страви серед туристів, наприклад. І загалом зберегти смачні традиції. Адже за результатами конкурсу, журі обере найкращі рецепти, які увійдуть у кулінарну книжку. 

Діти запустили соціальний бізнес у школі

Щирий захват і експерименти

Після початку роботи обох коворкінгів, помітив багато змін. Діти з радістю відвідують уроки — на новій техніці вчаться шити фартухи, торбинки, прихватки. Крім самих коворкінгів, започаткували також відповідні профілі навчання у закладі. Наприклад, цього року в 10 класі вперше був відкритий кулінарний профіль. Ліцеїсти з цікавістю підходять до цих занять, готують, експериментують, вивчають нове. А головне — пробують на практиці.

Але не тільки старшокласники встигли оцінити переваги нововведень. Мабуть, найбільш активні учасники коворкінгів — наші першокласники. Вони допитливі й спраглі вражень, пробують себе у нових ролях — кулінарів чи швейних майстрів. 

Бізнес у школі: пошиття прапорів

Також організували співробітництво з іншими навчальними закладами нашої громади, школярі можуть приїжджати до нас і на обладнанні коворкінгів готувати чи шити. Керівники їм у цьому з радістю допомагають. 

Кожного дня дуже цікаво спостерігати за дітьми: як вони розвиваються, як навчаються, як радіють своїм успіхам. Знаєте, коли дитина приходить вперше у коворкінг і швейну машинку не бачила взагалі, а потім шиє собі торбинку і з щирим захватом біжить додому показати батькам, що зробила своїми руками перший власний виріб. Це такий позитив! Це надихає дітей і дає їм можливості розвитку.

І надихає також нас, дорослих, робити ще більше. Плани на розширення соціального підприємництва є, мені б хотілося займатися цим у нашому ліцеї і надалі. Але поки не озвучуватиму їх. Будемо працювати над реалізацією! 

Бізнес у школі: швейний коворкінг

Суспільство

З окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф

Опубліковано

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.

Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Історія хлопця

Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.

Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.

Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)

Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.

Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустила марку, присвячену сторічному партнерству України й Британії (ФОТО)

Опубліковано

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.

Про це повідомили в компанії.

Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.

Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.

Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.

Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.

Фото: «Укрпошта»

Читати далі

Суспільство

UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування

Опубліковано

Фандрейзингова платформа UNITED24 отримала анонімний благодійний внесок у мільйон доларів США. Кошти направлять на гуманітарне розмінування в межах кампанії «Крок за кроком», що охоплює три області України.

Про це повідомили в UNITED24.

Цей донат став одним із найбільших приватних внесків на розмінування з початку повномасштабного вторгнення. Загалом UNITED24 вже зібрала понад 1,4 мільярда гривень на цей напрям, з яких понад 64% надійшло з США.

Мета поточного збору — 1,5 мільйона доларів. Кошти підуть на очищення таких об’єктів:

  • Високопільська лікарня (Херсонська область);
  • Феневицьке та Макарівське лісництва (Київська область);
  • школа, садок, парк та дитячі майданчики в селі Гракове (Харківська область), яке після деокупації виявилося замінованим на 90%.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Фото обкладинки: сайт Міноборони

Читати далі