Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Алгебра, фізика…власна справа. Школярі з Полтавщини запустили бізнес просто в ліцеї

Опубліковано

Фізика, алгебра, українська мова та… основи бізнесу? Чому б і ні! Ліцей із Полтавщини запустив унікальний проєкт соціального підприємництва, завдяки якому школярі, вчителі та жителі громади можуть познайомитися із особливостями запуску власної справи та долучитися до вже сформованих команд.

Наразі у Пирятинському ліцеї вже працюють два коворкінги: клінарний та швейний. Тут учні випробовують власні навички, приймають перші замовлення та заробляють власні кошти. ШоТам поспілкувався з директором навчального закладу та дізнався, як нововведення змінили життя ліцею, якою була реакція школярів та чому навчати дітей бізнесу — гарна ідея.

Микола Василенко

директор Пирятинського ліцею №6

Грант на розвиток

Ми виграли грант від Європейського Союзу спільно з Пирятинською міською радою за підтримки ГО «Інститут Громадянського Суспільства». Він має назву «Розбудова ланцюжків доданої вартості у молочному та ягідному кластерах Пирятинської громади для розширення економічних можливостей молоді і сільських жителів та еко-орієнтованого зростання». 

Один із модулів — розвиток соціального підприємництва у навчальних закладах. У нашій громаді зараз започатковано п’ять коворкінгів у межах цього проєкту, два з них працюють на базі Пирятинського ліцею №6.

Це кулінарний і артшвейний коворкінг. Чому вирішили цим зайнятися? Думаю, розвиток вмінь та здібностей учнів бути фінансово грамотними і вчитися заробляти кошти ще зі шкільних років — це гарна ідея. Я одразу захопився нею, тож реалізуємо у себе.

Грантова програма розрахована на три роки. Перший рік присвячений навчанню, другий — спостереженню за тим, що виходить, а третій — підбиттю підсумків шкільного соціального підприємництва. Для нас уже почався другий рік програми, ми вже встигли адаптуватися і навчитися працювати з новою для нашого закладу діяльністю. Запитань дуже багато, але добре, що ми можемо пробувати і розвиватися.

Читайте також: «Б’юті-індустрія? Я викувала сокиру для Залужного». Ковалька з Чернігівщини відновила справу чоловіка-військового і руйнує стереотипи

Кожен коворкінг має керівників, у артшвейному — Анжела Васько, у кулінарному — Тетяна Гавриленко. Саме вони допомагають зорієнтуватися тим, хто вперше ознайомлюється зі швейними машинками чи ніколи в житті не готував торт. Майстер-класи проводять для учнів, батьків, жителів громади, які мають бажання спробувати щось нове. І звісно, діти залучаються під час уроків трудового навчання і в позаурочний час до шиття або приготування страв. Далі — шукають ринки збуту, реалізують те, що виготовили самі і заробляють перші кошти. 

Ми завжди відкриті до спілкування та співпраці, тому раді будь-кому, хто захоче завітати у наші коворкінги. 

«Швейка»: шити, в’язати, вишивати і друкувати на тканині

Артшвейний коворкінг «Швейка» у Пирятинському ліцеї №6 допоможе охочим створити класну футболку з принтом, пошити собі щось і навчитися професійних процесів швейного виробництва. Приходити на майстер-класи можуть жителі громади різного віку.

Що маємо з техніки? Дві вишивальні машинки, оверлок, розпошивальну машинку, вісім швейних машинок, принтер прямого друку на тканині, термопрес, якісний фотопринтер, який дає змогу друкувати фотографії, картинки тощо. А також розкрійний і професійний прасувальний стіл.

У «Швейці» справді можна не тільки пошити якусь річ, а й надрукувати свою ілюстрацію чи логотип на тканині. На принтері для прямого друку на тканині можна втілити свої дизайнерські малюнки і отримати унікальну річ. Зараз діти друкують лого місцевих підприємців на фартухах і футболках — тож отримують прибуток. Ліцеїсти самі визначають, як його використати — покращують умови самого коворкінгу, докуповуючи необхідне, а також відкладають гроші на спільну поїздку, щоб отримати нові враження від подорожей. 

Бізнес у школі: швейний артковоркінг

Крім цього, постійно беруть участь у різних ярмарках, виставках — показують свої вироби і шукають нові ідеї. 

Вистачає і запитів від військових — шили для них балаклави, подушечки для прикладів, прапори України та червоно-чорні стяги УПА. Також хочемо налагодити виробництво шевронів — така потреба також є. Це для нас доволі нова сфера, але будемо пробувати. 

Крім шиття і друку, діти опановують і інші види рукоділля — нещодавно з’явилися аксесуари, які можна придбати. Наприклад, в’язані гачком брелоки з бойовими українськими варениками, синьо-жовтими серцями чи квітами.

Бійці ЗСУ із прапорами України

А з 1 вересня ми спробуємо набрати оборотів і розширити виробництво. Наприклад, плануємо організувати сублімаційний друк на футболках, кепках тощо. А також виготовляти власну сувенірну продукцію, у планах зокрема магніти з нашим містом, з його прекрасними краєвидами. 

«Швейка» співпрацює з іншими коворкінгами, наприклад, виготовляють нарукавники для зручної роботи, а для кулінарного коворкінгу пошили робочі фартухи.

«Просто смачно»: борщ, салати, тістечка і торти

У кулінарному коворкінгу «Просто смачно» діти, батьки та вчителі можуть опанувати новий рецепт і взагалі побачити, як працює професійна кухня. Тут готують страви народів світу — наприклад, угорський бограч чи український борщ. Не оминають увагою і різноманітну випічку — торти, тістечка, кекси. Юні кулінари з радістю розігрують десерти у аукціонах для допомоги ЗСУ — можна купити номерок і виграти смаколик. Усі зібрані кошти передають нашим воїнам. Також виставляють свою продукцію на благодійних ярмарках, акціях. 

Як і для швейного коворкінгу, за кошти гранту облаштували приміщення і закупили обладнання — це електроприлади, м’ясорубки, кавомашина, морозильники, мікрохвильовка. І весь необхідний посуд та кухонне начиння теж.

На уроках трудового навчання діти мають змогу спробувати різні техніки приготування страв — і нарізання салатів, і випікання кексів, наприклад. Поза уроками у коворкінгу ліцеїсти приходять на гуртки, де можуть дізнатися нові рецепти і процеси. 

Працівники кулінарного коворкінгу запрошують на майстер-класи всіх охочих. Уже вдалося провести такі заняття з приготування полтавських галушок чи різних мусових десертів. Також у «Просто смачно» можна замовити страви.

Читайте також: «Маєте мінус на карті? У мене 85 тисяч». Як закрити борги за допомогою фінансової грамотності і тік-току? Ділюся власним досвідом

У травні розпочали цікавий конкурс — «Створення рецептурної книги кулінарних традицій Пирятинської громади та субрегіону». Це допоможе зібрати стародавні родинні рецепти краю і популяризувати наші пирятинські страви серед туристів, наприклад. І загалом зберегти смачні традиції. Адже за результатами конкурсу, журі обере найкращі рецепти, які увійдуть у кулінарну книжку. 

Діти запустили соціальний бізнес у школі

Щирий захват і експерименти

Після початку роботи обох коворкінгів, помітив багато змін. Діти з радістю відвідують уроки — на новій техніці вчаться шити фартухи, торбинки, прихватки. Крім самих коворкінгів, започаткували також відповідні профілі навчання у закладі. Наприклад, цього року в 10 класі вперше був відкритий кулінарний профіль. Ліцеїсти з цікавістю підходять до цих занять, готують, експериментують, вивчають нове. А головне — пробують на практиці.

Але не тільки старшокласники встигли оцінити переваги нововведень. Мабуть, найбільш активні учасники коворкінгів — наші першокласники. Вони допитливі й спраглі вражень, пробують себе у нових ролях — кулінарів чи швейних майстрів. 

Бізнес у школі: пошиття прапорів

Також організували співробітництво з іншими навчальними закладами нашої громади, школярі можуть приїжджати до нас і на обладнанні коворкінгів готувати чи шити. Керівники їм у цьому з радістю допомагають. 

Кожного дня дуже цікаво спостерігати за дітьми: як вони розвиваються, як навчаються, як радіють своїм успіхам. Знаєте, коли дитина приходить вперше у коворкінг і швейну машинку не бачила взагалі, а потім шиє собі торбинку і з щирим захватом біжить додому показати батькам, що зробила своїми руками перший власний виріб. Це такий позитив! Це надихає дітей і дає їм можливості розвитку.

І надихає також нас, дорослих, робити ще більше. Плани на розширення соціального підприємництва є, мені б хотілося займатися цим у нашому ліцеї і надалі. Але поки не озвучуватиму їх. Будемо працювати над реалізацією! 

Бізнес у школі: швейний коворкінг

Коментарі

Суспільство

США і Україна розробляють заміну радянським системам С-300

Опубліковано

США спільно з Україною працюють над розробкою нових систем, які мають замінити радянські зенітні комплекси С-300 та авіаційні ракети Р-27. Про це повідомив міністр оборони США Ллойд Остін на 24-му засіданні контактної групи з питань оборони України в Рамштайні.

Про це заявив міністра оборони США Ллойд Остін

«За підтримки кількох європейських компаній Сполучені Штати працюють разом з Україною над розробкою та виготовленням заміни для зенітного комплексу С-300 класу “земля-повітря”, а також ракети Р-27 класу “повітря-повітря”», — сказав Остін.

Читати також: США оголосили новий пакет військової допомоги Україні: що відомо

Остін не уточнив, що саме мається на увазі під «заміною» у розрізі зенітного комплексу, але ймовірно, йдеться про розробку аналогу радянської зенітної ракети, який можна буде використовувати з існуючими українськими системами.

На початок російського вторгнення Україна мала близько 25–30 дивізіонів С-300ПТ/ПС, але нині головною проблемою є гострий дефіцит зенітних ракет до цих систем. Наявні ракети серії 5В55 більше не виготовляються і недоступні на світовому ринку.

Нагадаємо, що український інженер створив візуалізацію тривалості повітряних тривог в Україні: як це працює.

Фото: Володимир Зеленський.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Бригада «Холодний Яр» знищила 49 ворожих безпілотників на Торецькому напрямку

Опубліковано

Оператори дронів-перехоплювачів бригади «Холодний Яр» за короткий час знищили 49 ворожих розвідувальних безпілотників на Торецькому напрямку.

Відео перехоплення оприлюднене на сторінці підрозділу.

відео: SIGNUM виставлене на сторінці «Мілітарного»

Рота ударних безпілотників SIGNUM зі складу 93 механізованої бригади, що бере участь в обороні цього напрямку, досягла значного успіху, знищивши 48 розвідувальних безпілотників та один баражуючий боєприпас.

Читати також: Українці запустили гру «Гуркіт на болотах», де можна спробувати себе в ролі оператора дрона

Серед знищених дронів:

  • ZALA-421 — 36 одиниць
  • Supercam S350 — 7 одиниць
  • «Орлан-10» — 5 одиниць
  • Lancet — 1 одиниця

«За дуже короткий проміжок часу нам вдалося вибити майже всі кацапські “очі” в районі, що значно полегшило роботу нашої логістики, артилерії та інших розрахунків, а також дозволило зменшити ворожі обстріли з артилерії та керованими авіабомбами», — повідомили військові.

Нагадаємо, що український інженер створив візуалізацію тривалості повітряних тривог в Україні: як це працює.

Фото: SIGNUM.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Фільм «Сентиментальна подорож до планети Параджанова» представлять на Варшавському кінофестивалі

Опубліковано

Документальний фільм «Сентиментальна подорож до планети Параджанова» режисера Тараса Томенка покажуть на 40-му Варшавському міжнародному кінофестивалі, що відбудеться з 11 по 20 жовтня.

Про це повідомляє Суспільне.

Це перший випадок, коли стрічка Суспільного мовлення бере участь у конкурсній програмі фестивалю класу А.

Про фільм

Фільм присвячений українському режисеру та художнику Сергію Параджанову. Стрічка, створена на основі архівних матеріалів і сюрреалістичних лялькових сцен, розкриває його творчий шлях, боротьбу з радянськими репресіями та неповторне художнє бачення. Продюсери фільму — Пилип Іллєнко та Лук’ян Галкін.

Читати також: У Львові відбудеться «Молодвіж». Захід присвячений памʼяті Ярини Базилевич, яка разом з сімʼєю загинула під час атаки

За словами продюсера Лук’яна Галкіна, ця прем’єра стане важливим кроком у святкуванні сторіччя Параджанова та підкреслить його спадщину на міжнародній арені.

Нагадаємо, що на Венеційському кінофестивалі провели акцію на підтримку українських полонених.

Фото: Суспільне.

Коментарі

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати Алгебра, фізика…власна справа. Школярі з Полтавщини запустили бізнес просто в ліцеї на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Алгебра, фізика…власна справа. Школярі з Полтавщини запустили бізнес просто в ліцеї на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про дуже важливі події та текст
Відхилити
Дозволити сповіщення