Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Aкустична система з кокоса, або Як одеський фізик став партнером світового техгіганта

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

15 років свого життя одеський фізик присвятив розробці акустичним системам та всьому, що з ними пов’язано. Максим Чижов винайшов іонну акустику, яка створює звук прямо з повітря, а також – систему, в основі якого… шкаралупа кокоса! Свій винахід назвав Copra, що означає “м’якоть кокоса”, але тут замість м’якоті потужні динаміки. Коштує така система недешево – 16 000 євро, проте, за словами розробника, ціна дешевша за такі характеристики. Це підтверджує факт, що компанія одесита вже підписала партнерську угоду з одним із технологічних брендів-гігантів.

Максим Чижов розповів нам, як йому вдалось добувати звук з повітря, отримати більше 20 патентів на свій винахід та зробити з кокосового горіха потужну акустичну систему.

 Максим Чижов

Максим Чижов

Займається акустикою з 14 років. Свій перший прототип іонної акустики зробив з телевізора, адаптера та музичного центру. Згодом вступив в університет ОНУ ім. Мечникова на кафедру теоретичної фізики, де і зустрів свого першого інвестора. Відтоді активно займається розробками іонної акустики та системи Copra.

Звук з повітря

Перший динамік був створений ще більше сотні років тому – це мембрана, котушка і магніт. І зараз у звичних для усіх нас колонках можна побачити як рухається мембрана у динаміку. Я ж хотів іонізувати повітря без будь-яких видимих процесів. У іонній акустиці немає ніяких механічних обмежень, повітря не коливається, а пульсує у всьому діапазоні.

Багато розробників вигадували конструкції, які б створювали звук прямо в повітрі. Однак, винаходи мали багато недоліків. Тому зараз, якщо ви пошукаєте в гуглі “звук в повітрі”, то нічого не знайдете.

З ідеєю іонної акустики я вступив до університету. І вже там зрозумів – моя ідея була дуже наївною. Довелось провести не одну ніч в лабораторії і змінювати систему. Зараз вона працює як побутовий іонізатор. Іони позитивної і негативної полярності продукуються і обмінюються зарядами. Через це підвищується тиск, який можна швидко змінювати та отримувати високоякісний звук.

Уявіть домашній іонізатор, ледь помітне світло на контактах і нічого не рухається, не шумить. Ось так і працює іонна акустика. Вона не рухає повітря за допомогою динаміків, як це роблять звичайні системи, а змушує повітря навколо себе пульсувати. І виходить звук, ніби з нізвідки.

Я створив перший прототип, який представив як дипломну роботу на 5 курсі. Всі були у захваті, тому запропонували вступити в аспірантуру.

Але ідея не спрацювала

Готовий прототип іонної акустики я представляв на міжнародній виставці електроніки та товарів CES. Але зрозумів, що систему потрібно доопрацювати.

Виникла одна проблемка. У цій конструкції були маленькі електроди, на яких утворюється наліт. Це таке поєднання піску та вуглекислого газу. Вони не реагують між собою, але при електричних іонно-обмінних процесах створюють специфічне з’єднання. І через це знижується електрична і акустична потужність.

Зараз ми вже понад рік співпрацюємо з науковими групами в США, щоб розібратись як утворюється цей наліт і що з ним зробити.

Замість м’якоті кокоса – динаміки

Зараз ми сфокусувались на проєкті Copra. Ідея полягала в тому, щоб зробити змінну аудіосистему.

Взагалі Copra – це ботанічна назва м’якоті кокоса. А ми використовуємо шкаралупу кокоса як основу акустичної системи.

Найважливіше завдання, яке вирішує Copra – це збереження академічного звучання в приміщеннях, де відсутня спеціальна підготовка. Вам достатньо всього лише задати напрямок динаміки і звук без спотворень заповнить весь простір.

Система виконана з різних металів: нижня частина відлита з полімера. Цікаво, що такий матеріал поганий для звуку, бо дзвенить. Але для низьких частот звуку підходить ідеально. Такий закритий корпус – найкраще оформлення для сабвуфера, тому що дозволяє охопити дуже глибокий бас.

Верхня частина зроблена з шкаралупи кокоса. Насправді, це чудовий матеріал – міцний, легкий, має багато мікроволокон. Завдяки шкарлупі при великих вібраційних навантаженнях звук не набуває резонансу на відміну від будь-якого іншого матеріалу твердого корпусу. Середньочастотні драйвери змонтовані в корпусах з шкаралупи кокосового горіха – це рішення і захищене патентом. Кожен з таких корпусів зафіксований на гнучкій штанзі, прикріпленій до верхньої частини бетонної сабвуферної підставки.

Відчуй себе на концерті

Вся система підключається всього двома проводами. У цьому єдиному пристрої є вісім індивідуальних плат підсилювача, кожний з яких має свій діапазон. Це дозволяє мати унікальну якість звуку і максимальний ефект присутності. Коли ви включите звук, будь-то запис, концерт чи просто голос, то поринаєте в атмосферу заходу і забуваєте, що перед вами акустика.

Максимальна гучність – на рівні звучання великого симфонічного оркестру. Якщо в цифрах – 110 дБ при потужності 1,2 кВт

Навіть у приміщеннях, які не пристосовані для прослуховування музики, завдяки Copra можна отримати чистий звук.

Запатентували кокос та розчарувались у горіхах з супермаркету

До недавнього часу про кокос як матеріал для акустики ніхто не думав взагалі. Поліно, камінь, мармур – але тільки не кокос.

Я акустикою займаюсь ще зі школи. І якось гуляв по універмагу і звернув увагу на кокос. Тоді ж і побачив – це надзвичайно міцний та легкий матеріал. Вдома спробував засунути динаміки в шкаралупу – і почув гарний звук.

Але цю ідею відклав у ящик, бо займався іонною акустикою, яка подобалась інвесторам, з якими, до речі, познайомився теж в університеті.

З кокоса інвестори лише посміялись: “Кокос і кокос, що в цьому незвичайного? А от звук з повітря – круто”. 

Відтоді пройшло багато років і я повернувся до цієї розробки, бо переживав, що хтось може запатентувати і я не встигну. Але встиг.

Я отримував патент 4 роки. Річ у тім, що для того, аби отримати патент потрібно пройти суворий відбір та довести винахідницький рівень. Довго перевіряли на всіх ресурсах, чи ніхто не запатентував вже. Але ні. Ми єдині, хто звернув увагу на кокос та запатентував його в Європі та Америці.

Проте, зі шкаралупами не все так легко. Те, що є в наших супермаркетах – криві та маленькі кокоси. А нам потрібні однакові і правильної форми. Ми нічим їх не обробляємо – кокоси лише шліфуються та поліруються. З постачальниками не працюємо. Доходило до того, що замість добірних кокосів нам прислали криві і різної форми. Доводилось самому їздити та вибирати. Зараз цим займається наш співробітник.

Дорогі та дешеві водночас

Один з наших клієнтів купив Copra, бо вона дешевша, ніж те, що він придивлявся собі. А якість і потужність майже однакова. Але тільки такі акустичні системи коштують $35 000 і до них ще потрібні підсилювачі вартістю $25 000.

Нашу акустику купують для будинків та квартир. Copra цікавляться ті, хто по справжньому цінує якість звуку і хоче мати якісний продукт. Першими клієнтами були друзі та знайомі.

Коли ми створювали Copra, то орієнтувались на європейський та американський ринок. Ми навіть не очікували, що наші продажі зараз будуть тільки в Україні. Вважали, що українці не будуть готові купувати таку акустику. А зараз продали вже 10 систем.

Коштує Copra 16000 євро. За кордоном вона коштуватиме на 20% дорожче. Так, це недешево. Але акустика, яка справді добре звучить та зачіпає емоційно коштує дорого. Та і кожне покращення системи дається нам важко. Чого вартує тільки закупити кокоси!

Розробкою зацікавились світові компанії

Зараз ми виготовляємо близько трьох комплектів на місяць. Замовлення можна робити на сайті. Все це створює шість осіб, тому доводиться багато працювати. Крім цього, залучаємо підрядників, які роблять 10% процесу.

Також ми виходимо і на міжнародний рівень. У 2017 році ми представляли іонну акустику в Лас-Вегасі на міжнародній виставці електроніки CES. А ще в Берліні на виставці IFA представляли одразу два проєкти. До нас підтягувались люди і їх вражала якість звуку. Нашою системою зацікавилися представники Harman, Samsung, Bose.
З одним з таких брендів підписали контракт, тож, будемо співпрацювати.

Суспільство

Снаряди для HIMARS, гаубиці та тисяча Javelin – новий пакет допомоги від США

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

США готують новий пакет військової допомоги для України на $775 млн. Зокрема, він передбачає снаряди для HIMARS, тисячу ракет Javelin та протирадіолокаційні ракети HARM.

Про це повідомив кореспондент видання «Голос Америки» Остап Яриш.

За його словами, Україна також отримає 16 105-мм гаубиць та 36 тисяч снарядів до них, протитанкові ракети TOW та безпілотники.

Загалом Яриш оприлюднив такий перелік озброєння:

  • більше снарядів для HIMARS;
  • 16 шт. 105-мм гаубиць + 36 000 снарядів до них;
  • 15 дронів ScanEagle;
  • техніка для розмінування;
  • протирадіолокаційні ракети HARM;
  • 1000 ракет Javelin;
  • 1000 протитанкових ракет TOW.

Про допомогу США

США допомагають Україні з перших днів повномасштабного вторгнення та надають їй зброю й техніку на мільярди доларів. Зокрема, йдеться про ракетні системи HIMARS, гелікоптери Мі-17, позашляховики, гаубиці М777 та різноманітні боєприпаси.

Крім того, 9 травня президент США Джозеф Байден підписав ленд-ліз для України – закон, який спрощує процес передачі зброї безкоштовно, в оренду або з відшкодуванням після завершення війни. За цією процедурою рішення про надання озброєння вирішуватиметься впродовж 72 години.

Раніше міністр оборони Олексій Резніков заявив, що США та Новергія готують нові пакети військової допомоги для України.

Нагадаємо, литовці збирають 5 мільйонів євро, аби придбати 100 дронів-камікадзе для воїнів ЗСУ. У такий спосіб народ Литви планує привітати Україну з Днем Незалежності.

Фото: з відкритих джерел.

Читати далі

Суспільство

Бійці 30 ОМБр влаштували феєрверк, поціливши в танк окупантів на Харківщині (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Воїни 30 ОМБр разом із побратимами з 49-го батальйону ефектно знищили російський танк на околицях міста Ізюм в Харківській області.

Про це повідомив військовий кореспондент Андрій Цаплієнко.

За його словами, внаслідок потужного вибуху від детонації боєкомплекту башта російського танку підлетіла в повітря на кілька десятків метрів.

«Українські бійці знищили російський танк біля Ізюма. Від потужного вибуху через детонацію боєкомплекту башта російського танка підлетіла вгору на кілька десятків метрів. Джерела в мережі повідомляють, що знешкодження бронемашини результат спільної роботи 49 батальйону та 30 бригади», – зазначив Цаплієнко.

Про 30 ОМБр

30-та окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького – формування механізованих військ у складі Сухопутних військ Збройних сил України. За організаційно-штатною структурою входить до складу ОК «Північ».

Під час війни на сході України бригада вела важкі бойові дії в Секторі «Д», окремі підрозділи брали участь у боях за Іловайськ. Першим боєм 30-ї бригади у російсько-українській війні став бій 22 травня в районі м. Рубіжне на Луганщині. Тоді бригада втратила загиблими 3 бійців, окупанти – щонайменше 5 людей.

24 серпня 2018 року бригада дістала ім’я князя Костянтина Острозького. Восени 2014 року бригаді було підпорядковано 10-й окремий мотопіхотний батальйон (нині в складі 59 ОМПБр), а пізніше 2-й окремий мотопіхотний батальйон «Горинь».

Нагадаємо, українські військові знищили одразу чотири пускові установки російських зенітно-ракетних комплексів С-300.

Також ми повідомляли, що під час контрнаступу на південному напрямку воїни Збройних сил України знищили три ворожі танки та ліквідували кілька десятків окупантів.

Фото: скриншот з відео.

Читати далі

Суспільство

Вишиванки, якими захоплюється світ. Як Etnodim збирає мільйонні донати на ЗСУ та боронить культурний фронт

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Вишиванка для українців – символ оберега та національної ідентичності. Одяг не тільки розповідає про українську історію, а й відтворює сучасну культуру. Відомий київський бренд вишиванок Etnodim створює сучасні орнаменти вишивки.

Після початку повномасштабного вторгнення вони передали на допомогу військовим понад два мільйони гривень. Крім того, підприємці самостійно евакуювали виробництво та працівників до Львова. А ще створили нові дизайни сорочок, присвячені містам-героям, художникам та Розстріляному відродженню. 

Сьогодні вишиванки бренду Etnodim одягають українські та світові зірки: Кетрін Винник, учасники гурту Kalush та президент Зеленський. Засновник бренду Андрій Черуха розповів ШоТам про переїзд до Львова, мільйонні донати на армію, розширення виробництва та одяг, який наближає нашу перемогу. 

Андрій Черуха

Засновник бренду Etnodim

Etnodim продавав чужі вироби західних майстрів

У 2009 році я навчався на другому курсі в Острозькій академії. Тоді цікавився розробкою сайтів. Навіть створив перший сайт університету для спеціальності, яку вивчав, – «культурологія». Після цього зародилася ідея власного стартапу – інтернет-магазин вишиванок. Ми з товаришем розробили сайт, який назвали Etnodim. З цього почалася історія нашого бренду етнічного одягу. Якщо зараз NFT – це щось незнайоме і дивне, то продаж товарів через інтернет тоді сприймався так само. 

Я зустрічався з дівчиною, яка була родом з Коломиї, тому часто їздив до неї у гості. Там проживає багато майстрів, які займаються ручною вишивкою сорочок. Цей одяг був унікальним, а коштували дешевше, ніж в інших виробників. Так ми почали закуповувати вишиванки у коломийських майстрів та перепродавати через наш сайт. Конкуренції в інтернеті не було, тоді це лише розвивалося. У нас відразу з’явилися продажі, невеликі, але кожного тижня мали замовлення.  Переважно це були покупці з великих міст: Київ, Харків, Дніпро. Також замовляли сорочки до Криму. Думаю, тоді у них не було змоги придбати вишиванки з таким асортиментом у звичайних магазинах. 

Команда бренду Etnodim

Спочатку нам доводилося щодня їздити з Острога до Рівного, аби відправити замовлення, а це орієнтовно понад 50 км в один бік. Тоді у невеликому студентському містечку не було пошти. Проте я був готовий витрачати 3-4 години в день заради досвіду і майбутньої ідеї, яка сьогодні реалізувалася. 

Щоб мати інтернет-магазин – не потрібно багато коштів. Можна було купити зворотні посилання на свій сайт, і тоді підіймався рейтинг магазину в  пошуковій системі. На рекламу ми витратили десь 80 грн, і по запиту «вишиванки» були першими у Google. При мінімальних затратах у нас був максимальний ефект.

Читайте також: Корсет для Мадонни, естетичний БДСМ і евакуація до Івано-Франківська. Історія київського бренду Anoeses

Поступово Etnodim розширював вибір одягу. Познайомилися з багатьма західними майстрами, комунікували з ними. Важливо орієнтуватися на потреби покупця, тож замовляли моделі, на які був кращий попит. До четвертого курсу Etnodim був просто інтернет-магазином, який продавав чужі вироби. Згодом ми відкрили власне виробництво. 

вишиванка Etnodim
Вишита сорочка Svitlo від бренду Etnodim.

Створили команду з власним баченням дизайну вишиванок 

Більшість нашої цільової аудиторії проживає у столиці. У 2013 році я переїхав до Києва. Тоді формат продажу дещо змінився. У нас працював кур’єр, який привозив вишиванки клієнтам. Так покупці мали змогу отримати замовлення того самого дня або вибрати сорочку з декількох варіантів.

Згодом ми почали створювати власні моделі одягу. У нас було своє бачення дизайнів, розуміння, які сорочки можна зробити кращими. Тому запустили власне виробництво: аби охопити більше покупців та задовольнити їх потреби. Через деякий час відкрили фізичну крамницю у Києві. 

Колектив Etnodim
Команда бренду Etnodim.

У нашій команді на початку проєкту працювали десь 10 людей. Це ті, хто розвивав та зароджував бренд разом зі мною. Іван Корнійчук – мій партнер та креативний директор. Перша дизайнерка, Лілія Касянчук, прийшла у команду ще студенткою, дев‘ять років тому. Зараз вона обіймає посаду головної дизайнерки. Надя Гавриленко влаштувалася вишивальницею, сьогодні вона є керівницею виробництва.

Фактично вся ключова команда залишилася і працює донині. Завдяки їм наш стиль вишиванок має свої особливості та не схожий на одяг інших виробників. Зазвичай ми надихаємося етнічними мотивами, але часто створюємо щось своє. Важливо, щоб все виглядало гармонійно: крій, орнамент, кольори.

Ми закликали світових зірок не мовчати 

Ми до останнього не вірили у повномасштабне вторгнення, хоч всі про це говорили. Ніхто не розумів, де саме буде наступ, якими будуть наслідки. Тому ми заздалегідь не готували план евакуації виробництва. Та з першого дня війни почали комунікувати з усією нашою командою. Важливо, аби всі були у безпеці. 

Ми вже практикували віддалену співпрацю під час карантину, мали непоганий досвід. В умовах війни це допомогло адаптуватися. Команда наших маркетологів писали різним зіркам та закликали їх не мовчати, говорити, що росія вбиває українців. Весь світ має знати правду. Зверталися до відомих зірок українського походження: Мілли Йовович, Кетрін Винник, Міли Куніс та Ештона Кутчера. Результат такої комунікації був. 

Кетрін Винник в Україні
Голлівудська акторка українського походження Кетрін Винник у вишиванці від бренду Etnodim.

Деякі наші працівники пішли служити у тероборону Києва. У них не було шоломів, рацій, бронежилетів, тому почали збирати кошти на амуніцію для хлопців. Знайшли необхідне за кордоном, але поки назбирали кошти – товар розкупили. Натомість разом з нашими покупцями передали 500 тисяч грн до Благодійного Фонду Сергія Притули. Вони придбали все необхідне спорядження для бійців. Згодом нам вдалося відправити для Фонду  «Повернись живим» 250 тисяч, також для батальйону «Азов» – 250 тисяч гривень. 

Завдяки евакуації збільшили виробництво вдвічі

Київ був наполовину оточений зі сторони Ірпеня-Бучі. Також поблизу нашої крамнички вдарила ракета. Тому спільно з командою прийняли рішення частково евакуювати виробництво у Львів. Це було необхідно для того, щоб зберегти товар. Важко було знайти транспорт, щоб перевезти все необхідне. Житомирську трасу обстрілювали, потрібно було об’їжджати через Білу Церкву, однак небезпека все одно була. Там все ж нам вдалося кількома автомобілями доїхати до Львова. 

Знайшли на аутсорсі виробництво, з яким почали співпрацювати. Перевезли з Києва матеріали, лекала, ноутбуки, програми. Усе необхідне для створення одягу на їхньому обладнані. Ми не перевозили нашу великогабаритну техніку. Цього вистачило, щоб повноцінно організувати роботу.

Частина команди Etnodim.

У нас був великий склад тканин, який ми закупили ще перед війною. Використовуємо ці матеріали фактично по сьогоднішній день. Частину матеріалів почали скуповувати на українському ринку, також – від індійських та турецьких постачальників. Якщо раніше все необхідне було у наявності, то зараз потрібно постійно шукати необхідні матеріали. На це вплинули проблеми з портами. Наразі закуповуємо товар через Європу, а це додаткові витрати. 

До Львова ми евакуювали частину наших працівників. Було не просто знайти для всіх житло, адже більшість переїжджали із сім’ями. З кимось працювали віддалено, інші проживали вже за кордоном. Спільними зусиллям нам вдалося відкрити невеликий шоурум у Львові. 

Читайте також: «Я не можу опускати руки». Дружина захисника «Азовсталі» відкрила у Львові квіткову крамницю

З’явилося багато покупців з-за кордону: Європа, США, Канада, Латвія. Це дало можливість збільшити прибутки і передавати кошти у благодійні фонди. Наше виробництво зросло у 2,5 рази, також збільшилася кількість працівників. Адже додалося виробництво у Львові, а в Києві відновили роботу вже у квітні. Зараз наші вишиванки купують 60% українців, 40 % – за кордону. Перший період війни це були переважно іноземці. Так вони підтримують нас.

Наш обов’язок – передавати частину прибутку на допомогу армії

Нещодавно наш бренд задонатив в Фонд «Повернись живим» мільйон гривень. Ми завжди намагаємося допомагати військовим чим можемо. Наші знайомі на передовій часто звертаються по допомогу. Просять купити тепловізори, планшети, та іншу техніку.

Також залучаємо до збору коштів наших клієнтів. Кожен може на сайті Etnodim внести певну суму коштів, натомість ми пропонуємо знижку на вишиванки. Ми зберігаємо всіх донорів і пізніше надішлемо електронні коди на знижки. У такий спосіб за весь період війни ми назбирали до 500 тисяч гривень. Утім наразі внесків стає менше, аніж на початку повномасштабної війни. 

українська вишиванка
Вишиванка Pole.

Основні кошти у фонди Etnodim віддає зі свого прибутку. Нам пощастило більше, ніж інших галузям виробництва, адже в декого бізнес взагалі зупинився. Наш товар має попит, його охоче купують. Тому я переконаний, що це наш обов’язок – передавати частину прибутку на допомогу армії. Фонди постійно купують автомобілі, безпілотники, іншу амуніцію.

Не менш важливо підтримувати та популяризувати українську культуру. У нас є проєкт «Стіни музеїв», який допомагає Музею Ханенків, Національному музею Тараса Шевченка та Музею шістдесятництва. Ми придбали у них квитки на 200 тисяч грн. Кожному покупцю безкоштовно відправляємо квиток разом із вишиванками. Розуміємо, що більшість цих людей не відвідують музей. Хоча це може бути мотивацією приїхати у Київ. Etnodim – бренд який створює мистецтво. Нас надихають роботи в цих музеях: картини художників, виставки українських митців. Ми розуміємо, наскільки їм зараз складно, адже відвідувачів поменшало. Тому вирішили так допомогти. 

вишиванка Etnodim
Вишита сукня Nizhnist.

«Про що моя вишиванка»: символи та значення орнаментів в умовах війни 

Кожен символ у вишиванках має своє етнічне значення. У межах проєкту «Про що моя вишиванка» ми створили колекцію із новими сучасними орнаментами вишивки. Присвятили одну із вишитих сорочок харківському будинку «Слово», де проживали українські літератори. Там зображені стилізовані орнаменти, які дотичні до цього будинку, до митців «Розстріляного відродження». Наприклад, «хвильки» символізують  письменника Миколу Хвильового. Прямі лінії у вигляді смужок берези – Леся Курбаса, а вишні – письменника-гумориста Остапу Вишню. 

вишиванка від Etnodim
Вишиванка SLOVO.

Чимало українських виконавців одягають цю вишиванку. Учасники гурту Kalush перед фіналом «Євробачення-2022» влаштували фотосесію у сорочках «Слово». Голлівудська акторка Кетрін Винник приїжджала в Україну також  у вишиванці з цієї колекції. 

Відомий берлінський стиліст та художник костюмів Франк Вайлд щодня публікує фото у різних жовто-блакитних образах та українських мотивах. Таким чином він підтримує Україну. Неодноразово одягав сорочки від «Етнодому». Зрозуміло, що потрібно популяризувати нашу культуру за кордоном. Сьогодні люди починають все менше говорити про Україну, всі потрохи затихають, хоча війна триває. 

Читайте також: Vesna з Бучі. Знищений окупантами бренд косметики відновив роботу у Львові й готує мазі для ЗСУ

Одну із наших сорочок, яку Володимир Зеленський одягав на День вишиванки, було продано на благодійному аукціоні United24 за 100 тисяч доларів. Це вишиванка з піксельним орнаментом дубового листя. Усі зібрані кошти з аукціону були спрямовані на оборону та розмінування, медичну допомогу та відбудову України. 

Володимир Зеленський у вишиванці Etnodim
Володимир Зеленський у вишиванці українського бренду Etnodim. Згодом цю сорочку продали на благодійному аукціоні за $100 тисяч.

Також символічною є вишиванка з містами-героями. На сорочці зображено карта міст України у вигляді Дерева Життя, які постраждали від російської окупації: Маріуполь, Буча, Ірпінь, Харків, Чернігів, Херсон, Чорнобаївка, Волноваха, о. Зміїний. Вишиванка виконана досить стилістично, мені здається, що ці міста дуже просто переводилися в орнамент. Її часто купують за кордоном. Людині приємно носити такий одяг і розказувати його історію та символи іншим. 

Є багато дизайнів одягу, який має своє значення в українській культурі та історії. Ще до війни працювали над виготовленням  колекції з вишивкою за мотивами українських художників. Планували запустити у березні. Дошивали в умовах війни, тому вона була дуже швидко розкуплена, навіть не встигаємо виготовляти нові. Стиль художників, чиї орнаменти зображені, – дуже різний. Ми обрали десять найкращих, серед яких Василь Корчинський, Іван-Валентин Задорожний, Ганна Шостак, Олександр Саєнко, Малевич.

вишиванка про українські міста
Вишиванка Smilyvist.

Війна вплинула на наші нові дизайни. Зараз популяризується все українське у багатьох інших сферах. Не тільки в одязі, а й в мистецтві, музиці. Ми щасливі такій тенденції. Etnodim надалі буде вдосконалювати та працювати над новими колекціями та наближати Україну до перемоги. 

Читати далі