Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Aкустична система з кокоса, або Як одеський фізик став партнером світового техгіганта

Опубліковано

15 років свого життя одеський фізик присвятив розробці акустичним системам та всьому, що з ними пов’язано. Максим Чижов винайшов іонну акустику, яка створює звук прямо з повітря, а також – систему, в основі якого… шкаралупа кокоса! Свій винахід назвав Copra, що означає “м’якоть кокоса”, але тут замість м’якоті потужні динаміки. Коштує така система недешево – 16 000 євро, проте, за словами розробника, ціна дешевша за такі характеристики. Це підтверджує факт, що компанія одесита вже підписала партнерську угоду з одним із технологічних брендів-гігантів.

Максим Чижов розповів нам, як йому вдалось добувати звук з повітря, отримати більше 20 патентів на свій винахід та зробити з кокосового горіха потужну акустичну систему.

 Максим Чижов

Максим Чижов

Займається акустикою з 14 років. Свій перший прототип іонної акустики зробив з телевізора, адаптера та музичного центру. Згодом вступив в університет ОНУ ім. Мечникова на кафедру теоретичної фізики, де і зустрів свого першого інвестора. Відтоді активно займається розробками іонної акустики та системи Copra.

Звук з повітря

Перший динамік був створений ще більше сотні років тому – це мембрана, котушка і магніт. І зараз у звичних для усіх нас колонках можна побачити як рухається мембрана у динаміку. Я ж хотів іонізувати повітря без будь-яких видимих процесів. У іонній акустиці немає ніяких механічних обмежень, повітря не коливається, а пульсує у всьому діапазоні.

Багато розробників вигадували конструкції, які б створювали звук прямо в повітрі. Однак, винаходи мали багато недоліків. Тому зараз, якщо ви пошукаєте в гуглі “звук в повітрі”, то нічого не знайдете.

З ідеєю іонної акустики я вступив до університету. І вже там зрозумів – моя ідея була дуже наївною. Довелось провести не одну ніч в лабораторії і змінювати систему. Зараз вона працює як побутовий іонізатор. Іони позитивної і негативної полярності продукуються і обмінюються зарядами. Через це підвищується тиск, який можна швидко змінювати та отримувати високоякісний звук.

Уявіть домашній іонізатор, ледь помітне світло на контактах і нічого не рухається, не шумить. Ось так і працює іонна акустика. Вона не рухає повітря за допомогою динаміків, як це роблять звичайні системи, а змушує повітря навколо себе пульсувати. І виходить звук, ніби з нізвідки.

Я створив перший прототип, який представив як дипломну роботу на 5 курсі. Всі були у захваті, тому запропонували вступити в аспірантуру.

Але ідея не спрацювала

Готовий прототип іонної акустики я представляв на міжнародній виставці електроніки та товарів CES. Але зрозумів, що систему потрібно доопрацювати.

Виникла одна проблемка. У цій конструкції були маленькі електроди, на яких утворюється наліт. Це таке поєднання піску та вуглекислого газу. Вони не реагують між собою, але при електричних іонно-обмінних процесах створюють специфічне з’єднання. І через це знижується електрична і акустична потужність.

Зараз ми вже понад рік співпрацюємо з науковими групами в США, щоб розібратись як утворюється цей наліт і що з ним зробити.

Замість м’якоті кокоса – динаміки

Зараз ми сфокусувались на проєкті Copra. Ідея полягала в тому, щоб зробити змінну аудіосистему.

Взагалі Copra – це ботанічна назва м’якоті кокоса. А ми використовуємо шкаралупу кокоса як основу акустичної системи.

Найважливіше завдання, яке вирішує Copra – це збереження академічного звучання в приміщеннях, де відсутня спеціальна підготовка. Вам достатньо всього лише задати напрямок динаміки і звук без спотворень заповнить весь простір.

Система виконана з різних металів: нижня частина відлита з полімера. Цікаво, що такий матеріал поганий для звуку, бо дзвенить. Але для низьких частот звуку підходить ідеально. Такий закритий корпус – найкраще оформлення для сабвуфера, тому що дозволяє охопити дуже глибокий бас.

Верхня частина зроблена з шкаралупи кокоса. Насправді, це чудовий матеріал – міцний, легкий, має багато мікроволокон. Завдяки шкарлупі при великих вібраційних навантаженнях звук не набуває резонансу на відміну від будь-якого іншого матеріалу твердого корпусу. Середньочастотні драйвери змонтовані в корпусах з шкаралупи кокосового горіха – це рішення і захищене патентом. Кожен з таких корпусів зафіксований на гнучкій штанзі, прикріпленій до верхньої частини бетонної сабвуферної підставки.

Відчуй себе на концерті

Вся система підключається всього двома проводами. У цьому єдиному пристрої є вісім індивідуальних плат підсилювача, кожний з яких має свій діапазон. Це дозволяє мати унікальну якість звуку і максимальний ефект присутності. Коли ви включите звук, будь-то запис, концерт чи просто голос, то поринаєте в атмосферу заходу і забуваєте, що перед вами акустика.

Максимальна гучність – на рівні звучання великого симфонічного оркестру. Якщо в цифрах – 110 дБ при потужності 1,2 кВт

Навіть у приміщеннях, які не пристосовані для прослуховування музики, завдяки Copra можна отримати чистий звук.

Запатентували кокос та розчарувались у горіхах з супермаркету

До недавнього часу про кокос як матеріал для акустики ніхто не думав взагалі. Поліно, камінь, мармур – але тільки не кокос.

Я акустикою займаюсь ще зі школи. І якось гуляв по універмагу і звернув увагу на кокос. Тоді ж і побачив – це надзвичайно міцний та легкий матеріал. Вдома спробував засунути динаміки в шкаралупу – і почув гарний звук.

Але цю ідею відклав у ящик, бо займався іонною акустикою, яка подобалась інвесторам, з якими, до речі, познайомився теж в університеті.

З кокоса інвестори лише посміялись: “Кокос і кокос, що в цьому незвичайного? А от звук з повітря – круто”. 

Відтоді пройшло багато років і я повернувся до цієї розробки, бо переживав, що хтось може запатентувати і я не встигну. Але встиг.

Я отримував патент 4 роки. Річ у тім, що для того, аби отримати патент потрібно пройти суворий відбір та довести винахідницький рівень. Довго перевіряли на всіх ресурсах, чи ніхто не запатентував вже. Але ні. Ми єдині, хто звернув увагу на кокос та запатентував його в Європі та Америці.

Проте, зі шкаралупами не все так легко. Те, що є в наших супермаркетах – криві та маленькі кокоси. А нам потрібні однакові і правильної форми. Ми нічим їх не обробляємо – кокоси лише шліфуються та поліруються. З постачальниками не працюємо. Доходило до того, що замість добірних кокосів нам прислали криві і різної форми. Доводилось самому їздити та вибирати. Зараз цим займається наш співробітник.

Дорогі та дешеві водночас

Один з наших клієнтів купив Copra, бо вона дешевша, ніж те, що він придивлявся собі. А якість і потужність майже однакова. Але тільки такі акустичні системи коштують $35 000 і до них ще потрібні підсилювачі вартістю $25 000.

Нашу акустику купують для будинків та квартир. Copra цікавляться ті, хто по справжньому цінує якість звуку і хоче мати якісний продукт. Першими клієнтами були друзі та знайомі.

Коли ми створювали Copra, то орієнтувались на європейський та американський ринок. Ми навіть не очікували, що наші продажі зараз будуть тільки в Україні. Вважали, що українці не будуть готові купувати таку акустику. А зараз продали вже 10 систем.

Коштує Copra 16000 євро. За кордоном вона коштуватиме на 20% дорожче. Так, це недешево. Але акустика, яка справді добре звучить та зачіпає емоційно коштує дорого. Та і кожне покращення системи дається нам важко. Чого вартує тільки закупити кокоси!

Розробкою зацікавились світові компанії

Зараз ми виготовляємо близько трьох комплектів на місяць. Замовлення можна робити на сайті. Все це створює шість осіб, тому доводиться багато працювати. Крім цього, залучаємо підрядників, які роблять 10% процесу.

Також ми виходимо і на міжнародний рівень. У 2017 році ми представляли іонну акустику в Лас-Вегасі на міжнародній виставці електроніки CES. А ще в Берліні на виставці IFA представляли одразу два проєкти. До нас підтягувались люди і їх вражала якість звуку. Нашою системою зацікавилися представники Harman, Samsung, Bose.
З одним з таких брендів підписали контракт, тож, будемо співпрацювати.

19.02.2020

Суспільство

Як на Черкащині батько змайстрував для сина мотоцикл із бензопили (ФОТО)

Опубліковано

У селі Литвинці Черкаської області Віталій Незамай власноруч сконструював дитячий мотоцикл для свого сина Славка.

Про це пише Про все.

Як прийшла ідея?

За словами Віталія, одного разу діти в мережі інтернет побачили схожий мотоцикл і почали просити купити його.

“Але для того, щоб придбати цей дитячий транспорт, мені б довелося продати свій автомобіль, оскільки ціна була захмарною. Тож, ми вирішили сконструювати його самостійно”, – розповідає чоловік.

В інтернеті інформації про побудову такого мотоцикла замало, проте це не стало на заваді у роботі Віталія.

Що використав?

Уже за півроку діти були у захваті від татового творіння. Чоловік розповідає:

 • для виготовлення рами він взяв профільну трубу,
 • мотор – від бензопили «Дружба 4»,
 • ще деякі запчастини від бензопили «Урал»,
 • передня вилка – це амортизатор від автомобіля «Ланос»,
 • руль – від велосипеда,
 • колеса – від звичайної тарантайки.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Підйомність мотоцикла – до 110 кілограмів і набирає швидкість до 50 км\год.

Не зважаючи на те, що 90% всіх запчастин він придбав на брухті, коштував такий мотоцикл чоловікові 3 500 гривень.

“Із нового ми докупили колеса, тормозні диски, ручки та дзеркала”, – додає Віталій.

Нині чоловік веде свій Ютуб-канал та мріє ще сконструювати міні-трактор.

Читайте також: Український пенсіонер самотужки змайстрував “Роллс-ройс” (ВІДЕО)

Нагадаємо, в Україні розробляють бюджетний електромобіль: який він буде і скільки коштуватиме.

Також читайте, як українець зробив свій будинок енергоощадним.

Як ми повідомляли раніше, школяр із Дніпра винайшов пристрій, що заряджає телефон від ходьби.

Окрім того, українські волонтери створили пристрій для дистанційного керування гранатометами.

Читати далі

Суспільство

Карантин – час жити екологічно. 8 побутових екотоварів на кожен день

Опубліковано

Через введення карантину наша планета почала легше дихати. Зупинились виробництва і транспортні сполучення, заводи не працюють, люди більше залишаються вдома. Карантин – саме час навчитись жити екологічно в побутовому плані. Тому радимо вам перебрати речі, почати сортувати домашні відходи, замінити засоби прибирання на більш екологічні або послухати корисні лекції про zero waste.

А ще ми підготували для вас варіанти екологічних альтернатив побутовим речам.

Зубна щітка та вушні палички

Звичайно, зубні щітки не є одноразові у використанні, а потребують заміни хоча б раз на кілька місяців. Аби зменшити кількість пластику, варто замінити звичайні щітки на натуральні. Наприклад, бамбукові зубні щітки, які можна спокійно викидати після використання, оскільки деревина швидко розкладається природнім шляхом і не шкодить довкіллю. Крім того, щітки мають і екологічне пакування, тому немає ніяких відходів.

Вушні палички є також необхідними у побутовому використанні. Але їх рідко здають на переробку, тому вони потрапляють на звалища та забруднюють водойми. Пластикові вушні палички можна замінити на бамбукові. Вони є на 100% біорозкладними, тому що виготовлені з бамбука та м’якої бавовни.

Де можна придбати екологічну зубну щітку і вушні палички? Український бренд Karman пропонує щітку за 175 гривень, а також тут можна придбати набори зі щітки, вушних паличок та губки з конжаку за 430 гривень. А ще загляніть в магазин OZERO, який продає товари в стилі “нуль відходів”.

Екологічний дезодорант

Ми вже не уявляємо свого життя без дезодорантів, але більшість навіть не задумується, що у їх складі є багато хімікатів, які зовсім не йдуть на користь нашому здоров’ю. А штучні ароматизатори лише маскують неприємний запах тіла на короткий проміжок часу. Важливо зрозуміти, що те, що ми наносимо на нашу шкіру настільки важливо як і те, що ми їмо.

Використовуйте органічний дезодорант, який уповільнює розмноження бактерій і запобігає утворенню неприємного запаху, дозволяючи шкірі дихати.

У магазині Zero Waste Store є в асортименті мінеральний дезодорант. Він повністю органічний і немає упакування. Коштує такий дезодорант-кристал всього 65 гривень. А у бренду Vins можна придбати натуральний бальзам-дезодорант у паперовому упакуванні.

Соломинки для смузі

Ми щодня п’ємо каву, соки чи смузі. І без соломинок просто не обійтись. Якщо просто відмовитись від одноразових пластикових соломинок для напоїв ми не можемо, то варто обрати екологічні варіанти. На щастя, сьогодні українські бренди вигадують різноманітні варіанти екологічних альтернатив. Наприклад, у Yes Straws виготовляють соломинки з очерету та жита. Вони на 100% складаються з натуральної сировини та розкладаються у природному середовищі. А коштують – 175 гривень. Бренд Green Elvis також виготовляє посуд з очерету. Тут є соломинки на 100% рослинного походження. 50 штук коштує 150 гривень.

У магазині Ozero є також чудовий аналог – металева трубочка за 50 гривень. А щоб легко її вимити після смачного напою, то у комплекті можна придбати спеціальний йоржик.

Після карантину, коли підете в улюблену кав’ярню, не забудьте сказати: “Мені без соломинки”. Так врятуєте чиєсь життя і зробите довкілля трохи чистішим.

Люфа для душу та губки для посуду

Ви колись задумувались над тим, чим миєте посуд та тіло? Більшість використовує поролонові мочалки, які є токсичними і не переробляються. На заміну мочалкам і губкам можна придбати люфу. Люфа – вид ліан. У якості губок використовують висушені плоди цієї рослини. Вирощування та утилізація люфи не наносить шкоди навколишньому середовищу, а час їх служби більший, ніж у звичайних губок.

Люфа – на 100% натуральна, ефективно видаляє ороговілі ділянки, підходить для чутливої шкіри. А ще вона посилює кровообіг і має легкий ефект пілінгу, зменшує пори та дає шкірі дихати.

У магазині Ozero можна придбати люфу за 75 гривень.

Замість пакетів – мішечки для продуктів

Найпершим кроком до правильного екологічного споживання є відмова від одноразових поліетиленових пакетів. Продукти можна носити і в екосумках. Деякі супермаркети навіть продають такі.

Чудовою альтернативою пакетам є авоська. Її виробляють зі стовідсоткової бавовни, вона багаторазова та легко переться. Коштує, в середньому, 400 гривень. Український бренд Raw Flaw виготовляє сумки, косметички, торбинки для зберігання продуктів та аксесуари. При виробництві використовують екологічний матеріал, який не містить тваринного походження і є безпечним для природи та людей. Такий матеріал ще називають vegan cloth. Коштують такі сумки 1800 гривень.

Якщо екоторби знайти легко, то з пакуванням окремих продуктів трохи складніше. Для овочів чи круп можна використовувати багаторазові мішечки з тканини. В українського бренду Goodies є бавовняні та сітчасті мішечки різних кольорів та розмірів. Набір з 6-ти торбинок коштує 285 гривень.

Гребінці для волосся

Пластикові гребінці для волосся також мають екологічні альтернативи. Наприклад, дерев’яні, які нічим не поступаються пластиковим, причому пахнуть свіжим деревом і дружні до навколишнього середовища.

У бренду “Dotyk” можна придбати такий. Майстер в Карпатах спеціально виготовляє гребінці з міцного дуба, відшліфовує зубці, щоб розчісування волосся було легким і приємним. А ще від таких гребінців менше електризується волосся.

Придбати такий можна на сторінці в Інстаграм за 65 гривень.

Металевий станок для гоління

Одноразові станки для гоління – це ще один пластиковий предмет особистої гігієни, який поповнює сміттєві баки і шкодить нашому довкіллю.

Чудовою альтернативою може стати металевий станок, який служитиме багато років, а змінні леза можна здати у пункт прийому вторинної сировини.

В інтернет-магазині “Dotyk” такий металевий станок коштує 140 гривень.

Чашки замість одноразових стаканчиків

У звичайний робочий день ми можемо випити дві-три порції кави. А потім у великих містах багато сміття саме через паперові одноразові стаканчики, які не підлягають переробці.

Тому, варто завести собі багаторазову чашку чи невеличкий термос. І не соромтесь просити у кав’ярнях каву у свою тару. У магазині Ozero можна придбати чашки з бамбукового волокна. На відміну від пластикових склянок, бамбукова чашка Ecoffee повністю натуральна, тобто не буде отруювати напій або псувати смак. А ще вона повністю розкладається. Коштує від 300 гривень.

А у крамниці екотоварів ЕСОСО можна придбати чашку для напоїв з собою, яка компактно складається і поміщається навіть у кишеню. Вартість: 370 гривень.

Читати далі

Суспільство

Як у Києві ремонтують сквер із 300-літнім дубом (ФОТО)

Опубліковано

У Києві завершується капітальний ремонт скверу на вулиці Авіаконструктора Антонова у Солом’янському районі.

Про це повідомили у пресслужбі Київзеленбуду.

За даними Київзеленбуду, сквер на вул. Авіаконструктора Антонова біля будинків № 2/32 у Солом’янському районі займає усього 0,5992 га.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Він розташований поміж величних дубів, серед яких пам’ятка природи 25-метровий Дуб Фролкіна віком понад 300 років.

Також тут росте 30-метрова тополя, висаджена понад 100 років тому.

За інформацією, капітальний ремонт скверу вже на фінальному етапі. Майже завершені роботи з укладання близько 1000 кв. м. доріжок із ФЕМ, будуть встановлені нові лави й урни.

На місці старого дитячого майданчика встановлюються сучасні ігрові конструкції. На дитячому майданчику малеча зможе гратися, як на окремих елементах: гойдалках, каруселі, у пісочницях, будиночку-альтанці, так і на ігровому комплексі.

Про дуб Фролкіна

Дубу понад 400 років, його обхват – 4,30 м, висота 25 м.

Належить до одного з двох уцілілих дубів священного язичницького Шулявського (Кадетського) гаю. Лікування дерева зробили на кошти киянина А.Н.Фролкіна, на честь якого і названий дуб.

Взято під охорону рішенням Київради від 23 грудня 2010 року

Читайте також: Як киянин перетворює деталі літаків на ексклюзивні меблі (ВІДЕО)

Нагадаємо, ремонтують сквер «Верстатобудівний» у Шевченківському районі Києва.

Також на Дніпропетровщині створять ще 15 сучасних зон відпочинку.

Окрім того, на місці звалища у Хмельницькому з’явиться новий парк.

Як ми повідомляли раніше, у Запорізькій області відкриють сквер із літаком АН-26.

Читати далі

Суспільство

В Ізмаїлі побудують найбільшу баржу в історії незалежної України

Опубліковано

Ізмаїльські підприємства “Дунайсудносервіс” і “Дунайсудоремонт” почали будівництво 128-метрової баржі, що має стати найбільшою баржою в історії компаній: її вантажопідйомність становитиме 6000 тонн, подібних барж в Україні раніше не будували.

Про це пише Центр Транспортних Стратегій.

Зазначається, що баржа проекту D-6000 належить до типу річка-море і призначена для перевезення зернових вантажів. Її оснастять люками і відповідними механізмами. Наявність двох трюмів сумарним об’ємом 8000 кубометрів дозволить за потреби перевозити одночасно дві різні партії вантажу.

Повідомляється, що замовлення виконують для Світловодського річкового терміналу.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Габарити баржі

Відомо, що максимальна довжина несамохідного судна типу “ріка-море” складе 127,6 м, ширина – 16,3 м, осадка – 3,8 м.

Надводний габарит порожнього судна – 6,7 м, водотоннажність в прісній воді 6000 т, в морській воді на осадку 3,8 м – 7418 т.

Зазначається, що до цього завод будував баржі меншою вантажопідйомності – місткістю 1000 тонн довжиною 73 м з осадкою 1,80 м. Нове і складніше замовлення стане для менеджменту та колективу важливим і якісним етапом розвитку підприємства.

Розробником проекту є українське проектне бюро, а на будівництво судна піде 1230 т сталі, виробленої в Україні.

Довідка

Світловодський річковий термінал почав створювати власний флот в 2018 році. За підсумками 2019 року зі терміналу в Світловодську було перевезено понад 115 тис. тонн вантажів до портів Херсона і Миколаєва.

Читайте також: Як киянин перетворює деталі літаків на ексклюзивні меблі (ВІДЕО)

Нагадаємо, Миколаївська компанія створила 20 успішних проєктів суден за рік.

Також читайте, як у Маріуполі ремонтують теплоход Alyosha Popovich.

Як ми повідомляли раніше, українські броньовані катери вперше відстрілялись некерованими ракетами.

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині створили дверну рамку для автоматичної дезінфекції людей

Опубліковано

У Вінницькій області працівники Барського машинобудівного заводу виготовили та встановили в місцевій районній лікарні рамку для санітарної обробки людей, які заходять до приміщення.

Про це повідомляє Depo.Вінниця

Працівниками ПрАТ «Барського машинобудівного заводу» безкоштовно успішно встановлена дезінфікуюча рамка власного виробництва в Барській ЦРЛ.Рамка дезінфікуюча призначена для проведення дезінфекції людей антисептичним розчином.Принцип роботи приладу: коли людина наближається до рамки спрацьовує детектор руху і тим самим відкривається клапан подачі рідини, яка під тиском 3-4 атмосфери розприскується через 5 форсунок, розташованих на рамці. Тиск у системі створює компресор, який подає повітря у ємкість де знаходиться дезінфікуюча рідина.Склад приладу:1.Компресор2.Нержавіюча ємкість для розчину3.Металева прямокутна рамка4.Система автоматичного вмикання з регулюванням від 1 до 10 секунд.Приймаємо замовлення на виготовлення даного приладу. Термін виготовлення 5 днів. Більш детальну інформацію можна отримати за телефоном +380674310116.

Geplaatst door ПрАТ "Барський машинобудівний завод" op Vrijdag 3 april 2020

Читайте такожМаска vs коронавірус. Чи потрібно носити і як обрати

Зазначається, що принцип роботи приладу такий:

 • коли людина наближається до рамки, спрацьовує детектор руху,
 • далі відкривається клапан подачі рідини, яка під тиском у 3-4 атмосфери протягом кількох секунд розприскується через 5 форсунок, розташованих на рамці.

Тиск у системі створює компресор, який подає повітря у резервуар зі знезаражувальною речовиною.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Нагадаємо, мобільні оператори забезпечать медиків безкоштовним зв’язом.

Також у Харкові айтішники на 3,3 млн грн купили медобладнання у лікарні.

Як ми повідомляли раніше, десантники легендарної 79-ої ОДШБр здали кров для онкохворих дітей.

Читати далі

Суспільство

Як тренуються Повітряні Сили в умовах карантину (ФОТО)

Опубліковано

У бригадах тактичної авіації Збройних сил України відбуваються інтенсивні тренувальні польоти.

Про це пише Український мілітарний портал.

Офіцер служби зв’язків із громадськістю Повітряного командування “Захід” капітан Олександра Качмар розповідає, що навіть в умовах карантину проводять по 2-4 льотні зміни на тиждень із дотриманням карантинних обмежень та рекомендацій МОЗ.

Читайте такожШоТам пропонує пігулку від паніки: будуймо разом антикризову стратегію

Зазначається, що бойова підготовка йде в інтенсивному режимі.

«Льотний склад проходить медичний огляд перед кожною льотною зміною, тому підготовка відбувається з дотриманням усіх рекомендацій щодо протидії коронавірусу», – каже генерал-майор Олексій Марченко.

Відомо також, що завдання екіпажі виконують як вдень, так і вночі, в простих і складних метеоумовах.

Читайте також: Українським військовим передали три модернізовані гелікоптери Мі-8 МТВ-1

Повідомляється, що цього разу акцент зроблено на:

 • відновленні втрачених навичок,
 • підготовці льотного складу на класність,
 • виконання щорічних перевірок з видів льотної підготовки.

Нагадаємо, український винищувач почав випробування з керованими ракетами.

Окрім того, Повітряним Силам передали модернізований винищувач.

Також відомо, що НАТО залучило українські літаки для боротьби з коронавірусом.

Як ми повідомляли раніше, літак Ан-225 “Мрія” розпочав випробування після модернізації.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.