Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Aкустична система з кокоса, або Як одеський фізик став партнером світового техгіганта

Опубліковано

Підтримай ШоТам

15 років свого життя одеський фізик присвятив розробці акустичним системам та всьому, що з ними пов’язано. Максим Чижов винайшов іонну акустику, яка створює звук прямо з повітря, а також – систему, в основі якого… шкаралупа кокоса! Свій винахід назвав Copra, що означає “м’якоть кокоса”, але тут замість м’якоті потужні динаміки. Коштує така система недешево – 16 000 євро, проте, за словами розробника, ціна дешевша за такі характеристики. Це підтверджує факт, що компанія одесита вже підписала партнерську угоду з одним із технологічних брендів-гігантів.

Максим Чижов розповів нам, як йому вдалось добувати звук з повітря, отримати більше 20 патентів на свій винахід та зробити з кокосового горіха потужну акустичну систему.

 Максим Чижов

Максим Чижов

Займається акустикою з 14 років. Свій перший прототип іонної акустики зробив з телевізора, адаптера та музичного центру. Згодом вступив в університет ОНУ ім. Мечникова на кафедру теоретичної фізики, де і зустрів свого першого інвестора. Відтоді активно займається розробками іонної акустики та системи Copra.

Звук з повітря

Перший динамік був створений ще більше сотні років тому – це мембрана, котушка і магніт. І зараз у звичних для усіх нас колонках можна побачити як рухається мембрана у динаміку. Я ж хотів іонізувати повітря без будь-яких видимих процесів. У іонній акустиці немає ніяких механічних обмежень, повітря не коливається, а пульсує у всьому діапазоні.

Багато розробників вигадували конструкції, які б створювали звук прямо в повітрі. Однак, винаходи мали багато недоліків. Тому зараз, якщо ви пошукаєте в гуглі “звук в повітрі”, то нічого не знайдете.

З ідеєю іонної акустики я вступив до університету. І вже там зрозумів – моя ідея була дуже наївною. Довелось провести не одну ніч в лабораторії і змінювати систему. Зараз вона працює як побутовий іонізатор. Іони позитивної і негативної полярності продукуються і обмінюються зарядами. Через це підвищується тиск, який можна швидко змінювати та отримувати високоякісний звук.

Уявіть домашній іонізатор, ледь помітне світло на контактах і нічого не рухається, не шумить. Ось так і працює іонна акустика. Вона не рухає повітря за допомогою динаміків, як це роблять звичайні системи, а змушує повітря навколо себе пульсувати. І виходить звук, ніби з нізвідки.

Я створив перший прототип, який представив як дипломну роботу на 5 курсі. Всі були у захваті, тому запропонували вступити в аспірантуру.

Але ідея не спрацювала

Готовий прототип іонної акустики я представляв на міжнародній виставці електроніки та товарів CES. Але зрозумів, що систему потрібно доопрацювати.

Виникла одна проблемка. У цій конструкції були маленькі електроди, на яких утворюється наліт. Це таке поєднання піску та вуглекислого газу. Вони не реагують між собою, але при електричних іонно-обмінних процесах створюють специфічне з’єднання. І через це знижується електрична і акустична потужність.

Зараз ми вже понад рік співпрацюємо з науковими групами в США, щоб розібратись як утворюється цей наліт і що з ним зробити.

Замість м’якоті кокоса – динаміки

Зараз ми сфокусувались на проєкті Copra. Ідея полягала в тому, щоб зробити змінну аудіосистему.

Взагалі Copra – це ботанічна назва м’якоті кокоса. А ми використовуємо шкаралупу кокоса як основу акустичної системи.

Найважливіше завдання, яке вирішує Copra – це збереження академічного звучання в приміщеннях, де відсутня спеціальна підготовка. Вам достатньо всього лише задати напрямок динаміки і звук без спотворень заповнить весь простір.

Система виконана з різних металів: нижня частина відлита з полімера. Цікаво, що такий матеріал поганий для звуку, бо дзвенить. Але для низьких частот звуку підходить ідеально. Такий закритий корпус – найкраще оформлення для сабвуфера, тому що дозволяє охопити дуже глибокий бас.

Верхня частина зроблена з шкаралупи кокоса. Насправді, це чудовий матеріал – міцний, легкий, має багато мікроволокон. Завдяки шкарлупі при великих вібраційних навантаженнях звук не набуває резонансу на відміну від будь-якого іншого матеріалу твердого корпусу. Середньочастотні драйвери змонтовані в корпусах з шкаралупи кокосового горіха – це рішення і захищене патентом. Кожен з таких корпусів зафіксований на гнучкій штанзі, прикріпленій до верхньої частини бетонної сабвуферної підставки.

Відчуй себе на концерті

Вся система підключається всього двома проводами. У цьому єдиному пристрої є вісім індивідуальних плат підсилювача, кожний з яких має свій діапазон. Це дозволяє мати унікальну якість звуку і максимальний ефект присутності. Коли ви включите звук, будь-то запис, концерт чи просто голос, то поринаєте в атмосферу заходу і забуваєте, що перед вами акустика.

Максимальна гучність – на рівні звучання великого симфонічного оркестру. Якщо в цифрах – 110 дБ при потужності 1,2 кВт

Навіть у приміщеннях, які не пристосовані для прослуховування музики, завдяки Copra можна отримати чистий звук.

Запатентували кокос та розчарувались у горіхах з супермаркету

До недавнього часу про кокос як матеріал для акустики ніхто не думав взагалі. Поліно, камінь, мармур – але тільки не кокос.

Я акустикою займаюсь ще зі школи. І якось гуляв по універмагу і звернув увагу на кокос. Тоді ж і побачив – це надзвичайно міцний та легкий матеріал. Вдома спробував засунути динаміки в шкаралупу – і почув гарний звук.

Але цю ідею відклав у ящик, бо займався іонною акустикою, яка подобалась інвесторам, з якими, до речі, познайомився теж в університеті.

З кокоса інвестори лише посміялись: “Кокос і кокос, що в цьому незвичайного? А от звук з повітря – круто”. 

Відтоді пройшло багато років і я повернувся до цієї розробки, бо переживав, що хтось може запатентувати і я не встигну. Але встиг.

Я отримував патент 4 роки. Річ у тім, що для того, аби отримати патент потрібно пройти суворий відбір та довести винахідницький рівень. Довго перевіряли на всіх ресурсах, чи ніхто не запатентував вже. Але ні. Ми єдині, хто звернув увагу на кокос та запатентував його в Європі та Америці.

Проте, зі шкаралупами не все так легко. Те, що є в наших супермаркетах – криві та маленькі кокоси. А нам потрібні однакові і правильної форми. Ми нічим їх не обробляємо – кокоси лише шліфуються та поліруються. З постачальниками не працюємо. Доходило до того, що замість добірних кокосів нам прислали криві і різної форми. Доводилось самому їздити та вибирати. Зараз цим займається наш співробітник.

Дорогі та дешеві водночас

Один з наших клієнтів купив Copra, бо вона дешевша, ніж те, що він придивлявся собі. А якість і потужність майже однакова. Але тільки такі акустичні системи коштують $35 000 і до них ще потрібні підсилювачі вартістю $25 000.

Нашу акустику купують для будинків та квартир. Copra цікавляться ті, хто по справжньому цінує якість звуку і хоче мати якісний продукт. Першими клієнтами були друзі та знайомі.

Коли ми створювали Copra, то орієнтувались на європейський та американський ринок. Ми навіть не очікували, що наші продажі зараз будуть тільки в Україні. Вважали, що українці не будуть готові купувати таку акустику. А зараз продали вже 10 систем.

Коштує Copra 16000 євро. За кордоном вона коштуватиме на 20% дорожче. Так, це недешево. Але акустика, яка справді добре звучить та зачіпає емоційно коштує дорого. Та і кожне покращення системи дається нам важко. Чого вартує тільки закупити кокоси!

Розробкою зацікавились світові компанії

Зараз ми виготовляємо близько трьох комплектів на місяць. Замовлення можна робити на сайті. Все це створює шість осіб, тому доводиться багато працювати. Крім цього, залучаємо підрядників, які роблять 10% процесу.

Також ми виходимо і на міжнародний рівень. У 2017 році ми представляли іонну акустику в Лас-Вегасі на міжнародній виставці електроніки CES. А ще в Берліні на виставці IFA представляли одразу два проєкти. До нас підтягувались люди і їх вражала якість звуку. Нашою системою зацікавилися представники Harman, Samsung, Bose.
З одним з таких брендів підписали контракт, тож, будемо співпрацювати.

Підтримай ШоТам

Суспільство

Українські полярники отримають пивоварне обладнання: просять вигадати назву для першого антарктичного хмільного

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Українські полярники отримають обладнання для самостійного приготування пива, повідомили на фейсбук-сторінці зимівників.

Зазначається, що у грудні Сільпо подарує експедиції пивоварне обладнання та всі необхідні інгредієнти для виготовлення напою й відвантажить це все для відправки в Антарктику.

Читайте такожНатуральний лимонад у вас вдома. П’ять українських виробників та рецепти для приготування

Полярники зізнаються, що станція Академік Вернадський – маленький куточок України, закинутий посеред айсбергів. Там не гірше, ніж вдома, варять борщі та ліплять вареники, співають українські пісні. Пиво в Антарктиді – абсолютний дефіцит: раз на сезон завозять щось розфасоване в банках.

Наші полярники зможуть варити два сорти пива вже наступного року.

З такої нагоди українські полярники запропонували конкурс на найкращі назви для цих двох сортів. Автори найкращих назв отримають пляшку антарктичного пива. Конкурс триває до 5 грудня 2021 р. включно.

Нагадаємо, українська пивоварня Varvar налагодила експорт пива у Нідерланди.

Фото: Іван Пальчевський.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Оголосили новий Рейтинг доступності міст України від Доступно.UA

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Громадська організація «Доступно.UA» визначила Рейтинг доступності 19 міст України в рамках проєкту «Тостер».

Про це ШоТам повідомили в організації.

Рейтинг доступності українських міст «Тостер» — проєкт громадської організації «Доступно.UA», який заснований 2019 року. Ідея належить Дмитрові Щебетюку, засновнику Доступно.UA.

За участі експертів з урбаністики, архітектурної доступності та універсального дизайну активісти розробили методологію перевірки міст на доступність, а потім озброїлись рулетками, кутомірами, ручками, і відправились країною з перевірками.

Читайте також: Неймовірна сила волі: дівчина з ДЦП опанувала хворобу тренуваннями і відкрила школу з комунікації (ВІДЕО)

Протягом року команда Доступно.UA відвідала 19 міст України і промоніторила їх на доступність. Серед категорій, за якими оцінювали місто на безбар’єрність, були ЦНАПи, будівлі міських рад, центральні лікарні, тротуари, перехрестя, переходи, громадський транспорт, заклади харчування (з вбиральнею), аптеки, супермаркети, продуктові магазини, ТЦ та велодоріжки.

Міста, які потрапили у Рейтинг доступності:

 • Кам’янець-Подільський
 • Тернопіль
 • Херсон
 • Миколаїв
 • Івано-Франківськ
 • Слов’янськ
 • Чернівці
 • Краматорськ
 • Суми
 • Рівне
 • Полтава
 • Черкаси
 • Вінниця
 • Житомир
 • Чернігів
 • Маріуполь
 • Старобільськ
 • Дружківка
 • Боярка  

Мета проєкту полягає в перевірці рівня архітектурної доступності українських міст для маломобільних груп населення, відстеження динаміки зміни інфраструктури українських міст, мотивації міської влади та введення конкурентної складової до створення зручної інфраструктури.

Рейтинг доступності міст України 2021 за версією ГО «Доступно.UA»

Великі міста:

 • 1 місце — Маріуполь (19,61 %)
 • 2 місце — Чернігів (19,46 %)
 • 3 місце — Житомир (18,21 %)
 • 4 місце — Вінниця (16,82 %)
 • 5 місце — Черкаси (16,02 %)
 • 6 місце — Полтава (15,95 %)
 • 7 місце — Рівне (15,76 %)
 • 8 місце — Суми (14,85 %)
 • 9 місце — Краматорськ (12,25 %)
 • 10 місце — Чернівці (11,06 %)
 • 11 місце — Слов’янськ (10,67 %)
 • 12 місце — Івано-Франківськ (9,7 %)
 • 13 місце — Миколаїв (7,59 %)
 • 14 місце — Херсон (6,45 %)
 • 15 місце — Тернопіль (6,38 %)
 • 16 місце — Кам’янець-Подільський (6,27 %)

Малі міста:

 • 1 місце — Боярка (15,53 %)
 • 2 місце — Дружківка (10,36 %)
 • 3 місце — Старобільськ (7,98 %)

Читайте такожШукає добро на війні. Як радянський дисидент Анатолій Лютюк почав волонтерити на Донбасі, та до чого тут казки

Рейтинг «Доступний схід»:

 • 1 місце — Маріуполь (19,61 %)
 • 2 місце — Краматорськ (12,28 %)
 • 3 місце — Дружківка (10,36 %)
 • 4 місце — Слов’янськ (9,98 %)
 • 5 місце — Старобільськ (7,98 %) 

Дмитро Щебетюк: «Ми підготували Рейтинг доступності 19 міст України. Зараз ми робимо моніторинг міст із населенням від 100 тис. до 500 тис. Зазвичай обираємо радіус до 500 метрів від центру кожного міста. Адже це часто найпопулярніші місця, куди приходять гуляти самі жителі міст чи туристи. Щоразу ми спираємось на параметри державних будівельних норм, тим самим перевіряємо на відповідність інфраструктуру кожного міста. Цього року ми вивели окремий рейтинг доступності 5 східних міст України: Краматорськ, Дружківка, Слов’янськ, Маріуполь, Старобільськ. А ще поставили собі за мету на наступний рік — зробити Рейтинг доступності 30 міст, щоб зрозуміти, як Україна розвивається в напрямку доступності та інклюзії». 

Трансляцію презентації Рейтингу доступності міст України можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, назвали 12 найдоступніших та інклюзивних локацій України за версією Доступно.UA.

Як ми повідомляли раніше, у Києві вперше проведуть пішохідну екскурсію жестовою мовою.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Громадам Харківщини передали нові шкільні автобуси

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Громадам Харківщини передали 21 автобус для опорних шкіл області, повідомили у пресслужбі Харківської обласної державної адміністрації.

Шкільні автобуси придбали на умовах співфінансування: коштом державної субвенції та територіальних громад.Громади надали співфінансування від 10% до 30%.

Нові шкільні автобуси отримали Пісочинська, Новопокровська, Малинівська, Нововодолазька, Первомайська, Валківська, Барвінківська, Дворічанська, Петропавлівська, Старовірівська, Лозівська, Липецька, Вовчанська, Зміївська, Борівська, Оскільська, Богодухівська, Кегичівська, Краснокутська, Шевченківська та Кіндрашівська територіальні громади.

Читайте також: Шукає добро на війні. Як радянський дисидент Анатолій Лютюк почав волонтерити на Донбасі, та до чого тут казки

Голова Новопокровської селищної ради Олена Слабінська розповіла, що в її громаді шкільний автобус робить 3 рейси на день і загалом перевозить більш ніж 300 дітей. Транспорт, який раніше підвозив школярів, уже застарів.

«Наша громада налічує 10 населених пунктів, у нас велика територія і автобус нам був дуже потрібен для підвозу дітей в опорний заклад Новопокровський ліцей. Дуже вдячні обласній владі, державі. На умовах мінімального співфінансування дітки Новопокровської громади матимуть новий автобус», – сказала Олена Слабінська.

Нагадаємо, громади Івано-Франківщини отримали 12 шкільних автобусів.

Як ми повідомляли раніше, громади Вінничини отримали 16 нових шкільних автобусів.

Фото: kharkivoda.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі