Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
закинуті атомні електростанції закинуті атомні електростанції

Суспільство

Закинуті атомні електростанції України, які можуть стати крутими артоб’єктами

Опубліковано

Чотири закинуті атомні електростанції України – ще один наслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Після 1986 року їх будівництво зупинилось через протести місцевих. Проте ці закинуті будівлі ще можуть стати крутими артоб’єктами

Зараз в Україні діє чотири атомних електростанцій, які виробляють до 60% електроенергії в Україні. На кожну з них припадає по одній недобудованій. 

Читайте в ШоТам, що це за закинуті атомні електростанції, які досі чекають на перетворення в технопарки, артоб’єкти чи локації для постапокаліптичних фільмів.

Чому Харківщина так і не стала “атомною”

Село Бірки Зміївський район
Фото з інтернету

Село Бірки, що в Зміївському районі,  могло стати енергетичним рогом достатку області. Тут планували побудувати АТЕЦ – атомну теплоелектроцентраль, що була здатна генерувати не тільки електричну, але й теплову енергію для опалення сусіднього великого міста. Цим містом був Харків.

Читайте також: Нацгвардія проводить антидиверсійну операцію в зоні відчуження (ВІДЕО)

В Бірках повинно було вирости стандартне містечко атомників: житлові будинки, дитсадок, школа, лікарня та будинок культури. 

Як зупинилось будівництво?

У 80-х роках минулого століття першими з проєкту взялись зводити будинки для робітників ХАЕС. 

Але будівництво зупинили Чорнобильська трагедія та заборона на законодавчому рівні будувати АЕС ближче, ніж за 30 кілометрів від населених пунктів. 

Що залишилось від інфраструктури?

До заборони тут встигли побудувати  дві дев’ятиповерхівки й розпочати будівництво третьої. Був навіть закладений фундамент для майбутньої школи.

Як справи сьогодні?

Збираєтесь до Бірок – готуйтесь до напівмістичних історій. Місцеві стороняться села – але не через сталкерські легенди. Вважається, що село розташоване в геопатогенній зоні, де місцеві часто спостерігають дивні явища. Пояснюють це тим, що у 1873 році в районі селища впав великий метеорит. 

Чигиринська АЕС та закинута Орбіта на Черкащині

Орбіта на Черкащині
Фото з maxim-nm.livejournal.com

Закинуте селище Орбіта знаходиться за 70 кілометрів від Черкас. Кількадесят років тому воно повинне було стати “атомним” містечком-супутником Чигиринської АЕС, яку на Черкащині почали будувати ще на початку 70-х років.

Тоді поблизу села Стецівка побудували багатоповерхівки для енергетиків та будівельників. Місцеві розповідають: 35 років тому в місцевому магазинчику продавали такі продукти,  яких не знайдеш і в області. 

Як зупинилось будівництво?

Після Чорнобильської трагедії в 1986 році будівництво цієї АЕС припинилось, остаточно – під тиском громадськості у 1989 році.

Зараз, за інформацією “Радіо Свобода”, тут проживає близько сотні людей. І навіть квартиру в занедбаних будинках можна купити, за ціною від 200 до 2000 доларів. Зазвичай їх купують сім’ї, які тікали від війни на сході України. 

Що залишилось від інфраструктури? 

Більшість споруд в місті знаходяться в аварійному стані. Лише кілька п’ятиповерхівок мають газ, працює всього один магазин – 4 години на день. Ні енергетичного комплексу, ні школи, ні аптеки та лікарні побудувати не встигли.

Але, в цілому, ті житлові будинки, адміністративні будівлі, магазини та інші об’єкти інфраструктури, які встигли побудувати, все ще в непоганому стані.

І, звісно, тут височіє цегляна труба реактора, який ніколи не запрацює. Так що якщо мріяли стати дауншифтером, вас зустріне хвойний ліс навколо нечисленних багатоповерхівок і берег Дніпра неподалік.

Як справи сьогодні?

Якщо збираєтесь відвідати Орбіту, вирушати краще з компанією. Одному тут страшно, кажуть бувалі: в будівлях багато битого скла, на сходах та дахах недобудов може бути небезпечно.

Особливо прийдеться до смаку відпочинок в Орбіті любителям екстриму. Тут можна скільки завгодно гуляти по порожніх будівлях і дивитися на місто з висоти. 

А можна й придбати житло – наприклад, двокімнатну квартиру з комунікаціями за 87 тисяч гривень. 

Недобудована одеська АТЕЦ: сонячна енергія замість атомної 

Недобудована одеська АТЕЦ
Фото з сайту Mapio.net

Цю атомну теплоелектростанцію вирішили побудувати у 1980-х роках за 25 кілометрів від Одеси. Планувалось, що АЕС буде виробляти не тільки електрику, а ще й забезпечувати Одесу теплом.

Місто атомників – Теплодар – на березі Барабойського водосховища побудували, адміністративні будівлі звели, комунікації проклали. Встигли зробити навіть котельню та генераторну станцію. 

Як зупинилось будівництво?

До масштабного будівництва самої АТЕЦ справа так не дійшла. Після аварії на Чорнобильській АЕС керівництво Радянського Союзу вирішило станцію під Одесою не будувати. А в Теплодар почали переселяти осіб, які постраждали від Чорнобильської аварії. 

Що залишилось від інфраструктури?

Усе майно недобудованої АТЕЦ було передано Теплодару. Котельня, необхідна для запуску першого реактора, тепер опалює атомне містечко. Зараз в цих корпусах жевріє життя різних контор. І навіть працює бетонний завод, який спершу був побудований для зведення АТЕЦ. 

Як справи сьогодні?

Сьогодні Теплодар оточений водосховищем, степами, фруктовими садами та виноградниками. А ще нещодавно побудували сонячну електростанцію, “зелена” енергія якої теж живить місто.

Однокімнатна квартира тут коштує від 326 тисяч гривень 

Кримська атомна електростанція: була готова на 80%, тепер це руїни

закинуті атомні електростанції одеська АТЕЦ
Фото з інтернету

Сьогодні Кримська АЕС знаходиться на анексованій території, а місцеві експерти наголошують: якби її все-таки добудували, півострову взагалі ніхто не був би потрібний.

Хай там як, але за ступенем готовності вона перевершує закинуті атомні електростанції. А бажання закопати в землю космічні кошти, витрачені на майже добудовану АЕС колись висловили саме місцеві жителі. 

Кримську АЕС почали споруджувати в кінці 1970-х. Поруч звели містечко енергетиків Щолкіне – яке містом енергетиків так і не стало.

Як зупинилось будівництво?

Під час аварії на ЧАЕС Кримська АЕС була готова на 80%, але після Чорнобильської катастрофи будівництво спочатку призупинили, потім зовсім відмовилися від нього.

АЕС можна було легко добудувати, але прогресивна громадськість, спираючись на курортну сутність регіону і нестабільну сейсмічну зону, домоглася зупинки будівництва.

Читайте також: Шість безлюдних місць України, де вашу соціальну ізоляцію ніхто не порушить

Крим так і не отримав енергетичної незалежності, а майже повністю готовий перший енергоблок стали розкрадати.

Устаткування та спорудження комплексу продавали за безцінь або різали на металобрухт. Якщо спочатку це була майже готова АЕС, то зараз ні про яке її відновлення мова вже не йде.

Що залишилось від інфраструктури?

Багато всього: майже готове реакторне відділення, блокова помпова станція, корпус майстерень, охолоджувач на Акташському водосховище, гребля Акташського водосховища, підводний канал з водоприймальним резервуаром, дизельне господарство станції, дизель-генераторна станція. А у 2005 році Фонд майна Криму продав “секретній” юридичній особі все це добро за $207,000.

Як справи сьогодні?

На якийсь час в незалежній Україні Кримська АЕС стала об’єктом для поклоніння любителів покинутої архітектури та електронної музики. Так, в 1990-і прямо в недобудованому першому енергоблоці пройшов фестиваль “Республіка КаZантип”. Зараз будівля повільно руйнується. Ні про яку добудові атомної станції мова вже не йде, але от як артоб’єкт ці руїни все ще перспективні. 

Суспільство

В Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі

Опубліковано

З 1 по 14 травня у центрі нової культури Some People у Харкові відбудуться покази фільмів від команди KyivMusicFilm у рамках кінофестивалю про музику та культуру Intro. Серед стрічок, які будуть представлені: “Афтер”, “Звір у джунглях”, “Дагомея” та “Нам Джун Пек: Місяць — найстаріший телевізор”.

Про це повідомляють на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Intro – це фестиваль кіно про музику та культуру від команди KyivMusicFilm. У межах фестивалю будуть показані фільми, присвячені темам свободи творчості, електронної сцени та важливості культури у збереженні ідентичності.

“Intro – це початок нового та невідомого. Це своєрідний імпульс, що підштовхує нас до змін: у собі, в оточуючих, у світі навколо. Це ризик, крок уперед, маніфест із небажанням бути, як усі. Саме це характеризує героїв наших фільмів розпочавши рух уперед, вони надихають, мріють, змінюють себе та залишають по собі слід в історії”, – кажуть організатори про проєкт.

Програма фестивалю

“Звір у джунглях”

Фільм-адаптація за новелою Генрі Джеймса розповідає історію чоловіка і жінки, які протягом багатьох років зустрічаються в одному паризькому клубі під виглядом містичної фейсконтрольниці Беатріс Даль. Разом вони очікують на подію, яка має змінити все, тим часом світ зазнає великих змін, включаючи епідемію СНІДу, падіння Берлінської стіни та трагедію 11 вересня.

Квитки за посиланням.

“Дагомея”

У 1892 році французькі колоніальні війська вкрали та вивезли з західноафриканського королівства Дагомея безліч художніх артефактів. Практично 130 років потому 26 предметів мистецтва, які весь цей час перебували в музеї в Парижі, нарешті повертаються у сучасний Бенін.

Фантазійна документальна робота французької режисерки сенегальського походження Маті Діоп присвячена деколонізаційним процесам повернення культурної спадщини – фільм про ідентичність, коріння та історичну справедливість.

Квитки за посиланням.

Читати також: В Україні значно зросла кількість україномовного контенту за 2023 рік: дослідження соціологів

“Нам Джун Пек: Місяць – найстаріший телевізор”

Нам Джун Пека називають нострадамусом цифрової епохи, який передбачив появу інтернету, соцмереж та світ, в якому все стане контентом. Цей митець помер за рік до випуску першого iPhone, але вже у 1970-х роках передбачив цифровий світ соцмереж, в якому ми зараз живемо.

Квитки за посиланням.

“Афтер”

“Афтер” – це відтворення спільноти прихильників електронної музики, яка існує у безпечному просторі, де межі між соціальним статусом, расою та сексуальною орієнтацією стираються.

У паризькому техно-клубі Фелісі, адвокатка у кримінальних справах, і Саїд, водій таксі, знаходять одне одного. Ніч у клубі породжує в них взаємне захоплення. Дві людини з різних світів та різними поглядами стають близькими, поки ранок не принесе їх до звичного життя, де у центрі Парижа розгортаються протести “жовтих жилетів”.

Квитки за посиланням.

Покази відбуватимуться у культурному центрі Some People, м. Харків, вул. Іванівська, 1.

Нагадаємо, що українські військові показали свого робота-сапера.

Також ми повідомляли, що вийшов офіційний тизер українського фільму “Редакція”.

Читати далі

Можливості

Google запускає другий етап Фонду підтримки для українських технологічних стартапів на 10 млн дол

Опубліковано

Незважаючи на складну економічну ситуацію в Україні, спричинену війною, країна володіє потужною стартап-екосистемою. Google продовжує підтримувати українські стартапи і, за ініціативою Міністерства цифрової трансформації України, запускає другий етап Фонду підтримки Google для стартапів в Україні.

Про це оголосили на технологічній конференції Tech Ecosystem Summit, яка об’єднала представників бізнесу та влади, щоб обговорити виклики й перспективи розвитку ІТ-сфери.

Можливості конкурсу

Відібрані компанії отримають до $100 тисяч для підтримки та ведення бізнесу й менторську підтримку від Google. Також стартапи можуть отримати додаткові $350 тисяч у вигляді кредитів Google Cloud.

Реєструйтеся, якщо ваш стартап:

  • має як мінімум одну юридичну особу, зареєстровану в Україні;
  • випускає мінімально життєздатний продукт (MVP) з продемонстрованою бізнес-ефективністю.

Читати також: У Києві біля станції метро провели масштабний демонтаж МАФів

На що можна використати отримані кошти:

  • на розвиток стартапу;
  • відновити бізнес-операції, які постраждали через війну;
  • створити основний продукт для вирішення нових завдань.

Пріоритет надаватимуть компаніям та стартапам, які використовують ШІ для розв’язання соціальних проблем.

Встигніть подати заявку до 5 червня. Деталі відбору та форму аплікації шукайте за посиланням.

Нагадаємо, що українським ВПО повернуть виплати: про що варто знати.

Також ми повідомляли, що ветерани можуть безкоштовно здобути нову професію.

Фото: Google

Читати далі

Суспільство

SAFE HUB: як у Звягельській громаді навчають домедичної допомоги

Опубліковано

Завдяки Ларисі Капчинській 800 жителів Звягельської громади вміють робити масаж серця. Бо вона – директорка місцевої гімназії, створила сучасний тренінговий центр SAFE HUB. І тепер усі в громаді вміють користуватись дозиметрами й реанімувати дефібриляторами.

Історія директорки

Лариса Капчинська – директорка гімназії у місті Звягель на Житомирщині. Учні її школи вивчали домедичну допомогу і цивільний захист на уроках тільки теоретично. Бо не було ні турнікетів, ні респіраторів, щоб відпрацювувати навички практично.

Така мрія була ще до війни – оснастити такий кабінет сучасним обладнанням, ну а коли почалася війна, звичайно, це вже була не просто мрія, а вимога часу“, – каже Лариса Капчинська.

Аби школярі тренувалися на сучасному обладнанні, директорка взялася писати проєкт. До співпраці залучила і колег з місцевого медичного коледжу.

Реалізація проєкту

Основною ідеєю було те, щоб створити в одному закладі – це гімназія Nº 5, адже вона знаходиться в центрі, в близькій доступності до всіх закладів освіти – створити такий освітньо-безпековий центр, де зосередити і обладнання, і все те, що потребувало навчання цивільному захисту й першій домедичній допомозі“, – розповідає директорка.

А щоб охопити більше людей в громаді, жінка заручилася підтримкою місцевої влади.

“Від нас була роль, щоби ми поінформували це серед широкого кола громадськості, і ми направляли й своїх всіх фахівців, які тісно співпрацюють з мешканцями, щоби вони в разі виникнення надзвичайної ситуації знали як діяти в тій чи іншій мірі”, – каже заступниця міського голови, Ірина Гудзь.

Саме завдяки підтримці влади до проєкту вдалося залучити 26 000 доларів від ПРООН. За отримані кошти обладнали приміщення для тренінгів. І придбали шини, ноші, аптечки тактичної медицини, дозиметри і прилади хімічної розвідки.

Читати також: У Львові девʼять мозаїк позначили міжнародним охоронним знаком як обʼєкти культурної спадщини

Результати роботи

“Ми змогли придбати 3 гарних сучасних фантоми, які з електронним вимірюванням результату, тобто які показують ефективність проведення реанімаційних заходів. І ми доволі велику кількість придбали тренажерів ще для надання медичної допомоги при переломах, при кровотечах”, – розповідає директорка Звягельського медичного фахового коледжу.

Водночас розробили освітню програму для звягільчан з надання невідкладної домедичної допомоги. Тренінги проводили по 8 годин 2 рази на тиждень.

“За цей час нам вдалося навчити 60 груп людей різних соціальних груп, вікових категорій. Переважна більшість це були студенти та учні, а також працівники установ, закладів міста нашого, а також представники навіть добровольчих обʼєднань військових, які хотіли пройти курс надання першої домедичної допомоги”, – каже Лариса Капчинська.

Відтак не лише учні Лариси, але й 800 жителів громади вміють зупиняти кровотечу і робити масаж серця. І навіть навчилися користуватися дозиметрами і приладами хімічної розвідки.

“Навіть в рамках уже завершеного проєкту все ж таки продовжуємо. Є в нас така ідея, щоб хоча б раз в два тижні чи там два рази на місяць проходили такі тренінги для всіх бажаючих по запису або команда виїжджала в школи і вчила цьому”, – підкреслює директорка.

Нагадаємо, що в Києві біля станції метро провели масштабний демонтаж МАФів.

Читати далі