Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Харківʼянин розшифровував письмена Майя в 1950-х роках: як це було

Опубліковано

На барельєфі, якому більше тисячі років, зображено одного з правителів народу майя, ім’я якого в перекладі означає «Променистий звір-ягуар». Цей барельєф був знайдений біля мексиканського міста Паленке, яке давні майя називали Лакам Ха, що значило «велика вода» через численні джерела і водоспади навколо міста.

Про це повідомляє Микола Бандрівський.

Придивившись уважніше до орнаменту у правому верхньому куті барельєфа, можна побачити не декор, а писемність. Ці загадкові письмена майя залишалися незрозумілими багато століть, поки українець Юрій Кнорозов з Харкова не розшифрував їх.

Як все відбувалося

Юрій Кнорозов роками працював над розшифровкою вітієватих зображень писемності майя. Він співставляв їх з уже відомими писемними системами, шукав закономірності у розміщенні знаків, вивчав релігію і ритуали майя, щоб наблизити своє розуміння до світорозуміння цього давнього народу.

У 1955 році, під час захисту своєї дисертації, Кнорозов публічно оголосив, що йому вдалося дешифрувати писемність майя. Це викликало справжній фурор у науковому світі. Його роботу визнали провідні наукові світила, а самого Кнорозова почали запрошувати на найважливіші наукові симпозіуми і конференції.

Проте Юрія Кнорозова не випускали за межі СРСР. Радянські спецслужби пильно відслідковували кожен його крок, кожну публікацію та листування. Звідки у них така увага до дешифрувальника та його відкриття?

Читати також: Аспіранти складатимуть спеціальний державний іспит: у МОН дали роз’яснення

Джерела матеріалів

Існують різні версії щодо того, як Юрій Кнорозов отримав книги з публікаціями рукописів майя, над якими він працював. Радянські історики пояснювали, що у 1945 році в Берліні Кнорозов знайшов ці книги в обійнятій полум’ям бібліотеці, вирятував їх і привіз до себе як військовий трофей. Проте сам Кнорозов заперечував це, стверджуючи, що книги були в скринях підготовленої до евакуації німецької книгозбірні в Берліні, звідки їх забрали радянські офіцери.

Основні матеріали, з якими працював Кнорозов, включають публікацію рукопису «Повідомлення про справи в Юкатані», написану францисканським ченцем XVI століття Дієго де Ланда, та «Кодекс майя» з гватемальської публікації братів Віллякорта. Незрозуміло, як ці книги потрапили до рук харків’янина.

Спадок Кнорозова

Незважаючи на загадковість джерел його матеріалів, Юрій Кнорозов відкрив світові давно забуту писемність. Сьогоднішні дослідники, використовуючи його методи, добре навчилися читати збережені старожитності майя.

Юрій Кнорозов залишив величезний внесок у розуміння культури майя, і його робота продовжує надихати нові покоління вчених і дослідників. Його відкриття стало мостом між сучасністю і загадковою цивілізацією майя, дозволяючи нам дізнатися більше про їхнє життя, вірування і досягнення.

Нагадаємо, що кияни можуть пройти тест на знання Конституції України: як зареєструватися.

Фото: викладено Миколою Бандрівським.

Суспільство

На Львівщині створять чотири пралісові пам’ятки та парк-пам’ятку садовому мистецтву

Опубліковано

На Львівщині планують створити чотири пралісові пам’ятки та парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва. Це рішення підтримала Комісія з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради.

Про це повідомляє Львівська обласна рада.

Пралісові пам’ятки природи

  1. «Терлівська» (Самбірський район): Збереження буковоялицевих угруповань віком від 91 до 135 років. Деякі дерева досягають 110 сантиметрів у діаметрі.
  2. «Під Плаєм» (Стрийський район): Букові насадження віком від 131 до 196 років.
  3. «Гостилівська» (Стрийський район): Збереження насаджень віком від 116 до 166 років.
  4. «Валечнина-Бердо» (Стрийський район): Заповідні букові насадження віком від 63 до 182 років, деякі дерева мають діаметр 124 сантиметри.

Читати також: Уряд збільшить навчання військових, медиків, будівельників і педагогів

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва

«Кульпарків»: На території Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні створять парк-пам’ятку для збереження зеленої зони та ареалів поширення птахів. Загальна площа об’єкта становитиме 16,22 гектарів.

Нагадаємо, що українці створили Telegram-бота, що нагадує про вимкнення світла.

Фото: Львівська обласна рада.

Читати далі

Суспільство

Українські полярники спостерігають за «шпигунством» горбатих китів: фото

Опубліковано

Українські полярники з Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ) продемонстрували унікальну поведінку горбатого кита, відому як spyhopping, або «шпигунство».

Про це повідомляє НАНЦ.

Фото: НАНЦ.

Під час «шпигування» кит займає вертикальне положення у воді або трохи під кутом, тримаючи над поверхнею голову й очі. Оскільки голова становить чверть тіла горбатого кита, що зазвичай досягає довжини 15 метрів, така позиція дозволяє йому досліджувати, що відбувається на поверхні.

Фото: НАНЦ.

Читати також: «Не бійтеся бути тим, ким ви є»: 10 питань ЛГБТ-військовим про службу в армії, ставлення колег, війну та мрії

Полярники зафіксували на відео момент, коли горбатий кит виринув, щоб поцікавитися діяльністю дослідників у човні.

Вивчення китів є одним із напрямків роботи вчених на станції «Академік Вернадський». Дослідження включають фотоідентифікацію, відбір біопсій та запис звуків китів.

Окрім горбатих китів, така поведінка властива косаткам, які часто «шпигують», обстежуючи крижини в пошуках тюленів і пінгвінів. Знайшовши здобич, вони змивають її з льоду хвилями води, а потім з’їдають.

Нагадаємо, що українці створили Telegram-бота, що нагадує про вимкнення світла.

Фото: НАНЦ.

Читати далі

Суспільство

СБУ показали POV-кадри деокупації острова Зміїний (ВІДЕО)

Опубліковано

Два роки тому українським захисникам вдалося «зачистити» острів Зміїний від російсько-окупаційних військ, забезпечивши контроль над важливою точкою в акваторії Чорного моря.

Про це повідомляє Служба безпеки України (СБУ).

У червні позаминулого року спецпризначенці відділу «А» СБУ, спільно з бойовими побратимами з ГУР Міноборони та ЗСУ, провели надзвичайно важливу операцію. Вона складалася з кількох стадій і мала стратегічне значення, адже результати цієї акції дозволили поступово витіснити ворожий флот із вод Чорного моря.

Читати також: В Україні запускають серійне виробництво БПЛА з дальністю понад 1000 км.

В СБУ акцентували:

«Спецоперація зі звільнення Зміїного стала прикладом безмежної хоробрості та професіоналізму наших воїнів Сил безпеки та оборони України. Пам’ятаємо Героїв України, які віддали свої життя в цій битві.»

Нагадаємо, що в Україні представили прикрасу «Скіфське золото»: як воно виглядає.

Фото: Служба безпеки України (СБУ).

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство18 години тому

«Не бійтеся бути тим, ким ви є»: 10 питань ЛГБТ-військовим про службу в армії, ставлення колег, війну та мрії

Українська армія завжди стояла на варті незалежності та суверенітету нашої країни, захищаючи її кордони і...

Суспільство3 дні тому

Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше...

Суспільство7 днів тому

«Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Тепер жителі українських сіл не рвуться в міста, а навпаки — відроджують місцеву сакральну історію...

Суспільство2 тижні тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

РЕКЛАМА: