Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як в Україні відбувається медична евакуація за кордон

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

У межах Програми медичної евакуації українців за кордон понад 4 000 пацієнтів з України лікуються в інших країнах через травми війни. ШоТам розповідає, як відбувається цей процес, та про перелік пріоритетних постраждалих, яких евакуюють за кордон. 

Алгоритм медичної евакуації за кордон 

Аби українці могли лікуватися за кордоном, Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) подає запит на евакуацію й отримує на нього пропозиції від лікарень країн-членів Євросоюзу та Європейської економічної зони. Далі координатори МОЗ погоджують етапи й маршрути безпечного медичного транспортування.

Пацієнтів з медзакладів України перевозять до медичного евакохабу в Польщі. Це роблять транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків з європейських країн, які законтрактовані ВООЗ. 

Повний алгоритм медичної евакуації за кордон можна знайти за посиланням

Згідно з інформацією МОЗ, протягом 2023 року до закордонних медичних закладів у 30 країнах світу евакуювали 1815 пацієнтів з України. Евакуаційний літак щотижня здійснює рейси з польського міста Жешув. Найчастіше українці лікуються в Німеччині, Норвегії та Польщі. Після початку повномасштабної війни загалом евакуювали понад 4000 пацієнтів.

Медична евакуація та транспортування громадян відбувається безоплатно. Усі витрати за лікування беруть на себе уряди країн-партнерок, які приймають пацієнтів. 

Медична евакуація постраждалого літаком. Фото: сайт МОЗ

Як потрапити на лікування за кордон у межах медичної евакуації

Згідно із наказом МОЗ №574, сімейний чи лікуючий лікар стаціонару ухвалює рішення про направлення пацієнта на лікування за кордон. Існує декілька маршрутів медичної евакуації на лікування до клінік Європи, зокрема: 

  1. через обласний Департамент охорони здоров’я. Знайти контакти департаменту у своєму регіоні можна за посиланням
  2. через заявку на сайті МОЗ. Подати попередню заявку на Програму медичної евакуації важкохворі українці або ж ті, хто отримав травми внаслідок війни, можуть у розділі «Громадянам»

Хто має право на першочергову медичну евакуацію 

  • Дорослі та діти з травмами, отриманими внаслідок війни;
  • діти з рідкісними (орфанними) захворюваннями;
  • діти з онкологічними захворюваннями;
  • дорослі з новоутвореннями, які потребують високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дорослі та діти, які потребують комбустіологічної допомоги (в разі травм, які виникли внаслідок опіків).
Джерело: сайт МОЗ

Як відбувається лікування за кордоном

У країні ЄС громадянам України необхідно: 

  • зареєструватися в міграційній службі (оформити документ, який засвідчує отримання статусу тимчасового захисту чи візи);
  • стати на облік у соціальній службі;
  • оформити медичне страхування (коштом якого й буде фінансуватися лікування).

«Оформити документи запропонують лише після того, як стан постраждалого стабілізують. Також є випадки, коли оформлення цих документів не є обов’язковим, тоді приймаюча сторона знаходить інші джерела фінансування, наприклад, місцеві бюджети, благодійні фонди тощо»,уточнюють в МОЗ. 

Допомогти з оформленням документів може соціальний працівник у лікарні або соціальний працівник, що призначений адміністрацією міста. 

Тривалість лікування та реабілітації є індивідуальною та залежить від стану здоровʼя, динаміки відновлення, прогресу лікування тощо. 

Читайте також: Протезування в Україні: як це відбувається та чи все покриває держава

У статті використані матеріали з сайту МОЗ. 

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Суспільство

Лікарні України створять реабілітаційні відділення: що про це відомо

Опубліковано

До кінця червня планується, що близько третини кластерних лікарень мають у себе створити реабілітаційні відділення. Наразі в Україні функціонує 9 тисяч реабілітаційних ліжок.

Про це на Міжнародному саміті міст та громад повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, передає “Укрінформ”

“Приблизно 30% кластерних лікарень повинні створити реабілітаційні відділення до кінця червня”, – підкреслив Ляшко.

Міністр зауважив, що в Україні наразі функціонує близько 9 тисяч реабілітаційних ліжок, і їх кількість постійно збільшується, проте не всі кластерні лікарні мають реабілітаційні відділення з мультидисциплінарними командами.

Читайте також: В Україні запускають гарячу лінію психологічної підтримки для військовослужбовиць

“Коли пацієнт потрапляє до такої лікарні з травмою, інсультом або іншою патологією, і там не розпочинається гостра реабілітація (коли команда з реабілітації працює вже на етапі реанімації), то після лікування пацієнт може почати реабілітацію через місяць-два, а результати цієї реабілітації вже не будуть такими ефективними, якщо реабілітацію було б почато одночасно з лікуванням”, – пояснив Ляшко.

Міністр нагадав, що в Україні діє система реабілітації, яка включає гостру реабілітацію (починається на етапі реанімації), підгостру реабілітацію (проводиться в тій же лікарні, де перебуває пацієнт, але в реабілітаційному відділенні) та тривалу реабілітацію у разі потреби.

Нагадаємо, раніше ми писали, які психосоціальні послуги надають у медзакладах України безкоштовно.

Фото: Укрінформ

Читати далі

Суспільство

Євробачення-2024: під яким номером Україна виступатиме у фіналі

Опубліковано

Після закінчення двох півфіналів Євробачення-2024 учасники дізналися порядок своїх виступів у фіналі конкурсу, який відбудеться у суботу, 11 травня. Про це йдеться на офіційному сайті Євробачення.

Представниці України Аlyona Аlyona та Jerry Heil виступатимуть другими. Напередодні, під час жеребкування після першого півфіналу, українські співачки витягнули папірець з написом «Вибір продюсера». Тому організатори конкурсу самі визначили порядковий номер виступу учасниць. «Вибір продюсера» за задумом організаторів, має збалансувати гранд-фінал і дасть змогу гармонійно розмістити енергійні та романтичні номери учасників протягом шоу. 

Євробачення-2024: під яким номером Україна виступатиме у фіналі фото 1

Читайте також: Виступ України на Євробаченні-2024: де та коли дивитися

Порядок виступів у гранд-фіналі:

  1. Швеція | Marcus & Martinus – Unforgettable
  2. Україна | alyona alyona & Jerry Heil – Teresa & Maria
  3. Німеччина | ISAAK – Always On The Run
  4. Люксембург | TALI – Fighter
  5. Нідерланди | Joost Klein – Europapa
  6. Ізраїль | Eden Golan – Hurricane
  7. Литва | Silvester Belt – Luktelk
  8. Іспанія  | Nebulossa – ZORRA
  9. Естонія | 5MIINUST x Puuluup – (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi
  10. Ірландія | Bambie Thug – Doomsday Blue
  11. Латвія | Dons – Hollow
  12. Греція | Marina Satti – ZARI
  13. Велика Британія |  Olly Alexander – Dizzy
  14. Норвегія | Gåte – Ulveham
  15. Італія  | Angelina Mango – La Noia
  16. Сербія | TEYA DORA – RAMONDA
  17. Фінляндія | Windows95man – No Rules! 
  18. Португалія | iolanda – Grito
  19. Вірменія | LADANIVA – Jako
  20. Кіпр | Silia Kapsis – Liar
  21. Швейцарія | Nemo – The Code
  22. Словенія | Raiven – Veronika
  23. Хорватія | Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim
  24. Грузія | Nutsa Buzaladze – Firefighter
  25. Франція  | Slimane – Mon Amour
  26. Австрія | Kaleen – We Will Rave

Фінал конкурсу відбудеться 11 травня за участю 26 країн: по 10 країн з кожного півфіналу, країни Великої п’ятірки (Велика Британія, Німеччина, Іспанія, Італія, Італія та Франція) і країна-господиня – Швеція.

Нагадаємо, Україна піднялася у рейтингу букмекерів потенційних лідерів Євробачення-2024.

Фото: Євробачення 2024

Читати далі

Суспільство

Лікарка з Донеччини відкрила мережу перукарень за 20 км від фронту (ВІДЕО)

Опубліковано

Щоб чоловіки завжди могли постригтися та поголитися, лікарка Анастасія Яремчук відкрила цілу мережу перукарень «Шерлок» за 20 кілометрів від фронту. А щоб працевлаштувати місцевих, вона перенавчає на барберів навіть слюсарів і художників. Як Анастасія з сім’єю змінює уявлення про професію, мріє про масштабування та хоче випустити у світ якомога більше кадрів, дивіться в новому випуску ШоТам!

“Так сталося, що я потрапила під обстріл. Просто була на вулиці – мені вдалося вижити. Це мій другий день народження”, – каже Анастасія.

Липневий день 2014 року змінив життя Анастасії назавжди.

“Я була у батьків у Горлівці. Сім’я прийняла рішення, що нам потрібно виїжджати”, – згадує Анастасія Яремчук.

Переїжджати вирішили у Краматорськ – туди евакуювали університет дівчини.

“Я закінчила інтернатуру, і мене залишили на кафедрі онкології та радіології ДНУ асистенткою кафедри”, – згадує.

Згодом сім’я дівчини купили квартиру у Дружківці. Кілька років Настя з чоловіком працювали на два міста та лікували жителів Донеччини. Коли вся країна дізналася про повномасштабне вторгнення Настя дізналася про вагітність.

“Коли почалася евакуація, ми з чоловіком були активно задіяні в основній роботі – це медицина. І я і чоловік – лікарі, тому у нас трішки було непорозуміння стосовно того, що я повинна їхати”, – каже Настя.

“До того часу я з цим не погоджувався, що вона мене не послухала, тому що ризикувати двома життями я не міг”, – згадує чоловік Анастасії Вадим Федоренко.

Анастасія взяла на себе дистанційне управління однією з лікарень Донеччини. А згодом вона помітила, що Дружківка стає “чоловічим” містом, адже жінки з дітьми виїхали. Крім того, в області були проблеми з водою, тож до медичних потреб у тих, хто лишився, додалися й інші.

Читайте також: Втратили дім і бізнес, та не креативність. Підприємці з Луганщини за грант відкрили в Бучі заклад з корисним фастфудом

“Ідея створення нашого “Шерлока” прийшла сама собою. У 2022-2023 у Дружківці залишилося багато чоловіків. Був великий попит на чоловічі стрижки та і майстри-перукарі роз’їжджалися із міста, була велика міграція. Тому виникла ідея, якою я поділилася з чоловіком і моя родина мене підтримала. Перш за все почали піднімати телефонну книжку та шукати серед знайомих хто може залишитися у місті та хоче працювати. Але перші спроби у нас були не дуже успішні, тому ми почали шукати в іншому направленні – ми почали шукати людей, які б хотіли змінити професію чи втратили роботу, і людей, які б мали хист до перукарського мистецтва. Так ми знайшли Данила. У нього була потреба у новій спеціальності і також він мав невеликий, але досвід”, – розповідає Анастасія.

Слюсар Данило з початку повномасштабного вторгнення не мав постійної роботи.

“Анастасія відправила мене на навчання, повністю оплатила всі курси. Я пройшов, там навчився стригти. Навчився працювати з бородою” – розповідає Данило.

Анастасія разом із Вадимом побачили, що попит у Дружківці лише зростає.

“У січні ми зрозуміли, що нам потрібно розширюватися до іншого міста. У Дружківці ми вже свій потенціал розширили і відкрили локацію у Костянтинівці. Це одна з найбільших наших локацій, у нас їх є три”, – каже Анастасія.

Тепер чоловікам є де постригтися навіть за відсутності води вдома. А родина мріє відкрити салони у Краматорську та Слов’янську і навчити більше професіоналів.

Нагадаємо, Швеція виділила 28 млн євро на підтримку оборонного потенціалу України.

Фото: ШоТам!

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення