Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Страшно красиво: 9 містичних місць в Україні

Опубліковано

Всі звикли до комфортних подорожей з гарними краєвидами, смачними ресторанами та яскравими емоціями. О, а ще ж і фото на фоні пейзажів. А як щодо страшної краси. Україна – країна не лише з гарною природою, а й давньої історією, тому роками у нас накопилось немало моторошних та містичних місць.

Одразу на думку спадає Чорнобиль. Але крім цього, є чимало страхітливих об’єктів, де стине кров у жилах. Пропонуємо любителям незвичайного відпочинку трохи більше дізнатись про ці місця та заглянути туди.

Тараканівський форт

Де: с. Тараканів, Рівненська область

Про це місце не прочитаєш в журналах-каталогах для мандрівників та не знайдеш серед маршрутів туристів. Саме тут є тунель, розташований під зовнішніми стінами довжиною близько 100 метрів. Проте сьогодні від фортеці залишилися лише руїни.

Форт давно оповитий містикою та загадками. Деякі легенди стверджують, що німці тут проводили випробування нової секретної зброї, начебто навіть ядерної.

За словами місцевих, саме тут дуже сильний енергетичний центр. А ще, це місце є справжньою домівкою привидів. За два роки тут зафіксовано 13 випадків, коли туристи познайомились з “господарями”.

Розповідають, що на початку ХХ століття тут заблукав загін НКВС і безслідно зник. Місцеві не раз чули тут голоси, постріли зброї та бачать тіні.

Олеський замок

Де: смт Олесько, Львівська область

Цей замок один з найдавніших в Україні. Колись за привласнення цього кам’яного палацу боролись правителі Польщі і Литви, адже він знаходився якраз на кордоні. 

У 50-х роках в замок влучила блискавка, через що розпочалась величезна пожежа. Будівля вціліла, хоча з роками почала руйнуватись. Замок відновили з руїн лише кілька десятків років тому. 

За словами місцевих, у цьому замку щоночі відбуваються якісь дивні речі. Охоронці, з настанням темряви, регулярно відчувають присутність невідомих явищ. За однією з версій, у замку оселився привид Адама Жолкєвського (син коронного гетьмана Речі Посполитої). Колись він був закоханий у доньку власника кам’яного палацу, але отримав відмову у шлюбі.

Так з горя прямо на тому місці хлопець встромив собі ніж в серце. Поховали його не на цвинтарі, а просто скинули у болото поруч з замком. З тих пір, дух чоловіка не покидає замок і блукає кам’яними коридорами, лякаючи місцевих.

Вінницька психіатрична лікарня

Де: м. Вінниця

У кінці 19 століття у Вінниці з’явилась психіатрична лікарня. Її історія наповнена страшним  подіями та фактами, що робить це місце моторошним. Вражають методи, якими тут намагались лікувати хворих: кровоспускання, п’явки, опіки, проносні засоби, оцет, голодування, водолікування. Людей зв’язували ременями та, навіть, застосовували кайдани. 

Через такі методи лікування люди гинули один за одним. Під час радянської окупації сюди потрапляли здорові люди, але які не догодили режиму уряду. Над ними тут проводились жорстокі експерименти.  Тому, знаючи ці страшні історії, від прогулянки біля цієї будівлі справді стигне в жилах кров.

Галявина Громовище

Де: село Купище, Житомирська область

На цій галявині вам краще не прогулюватись у негоду. А все тому, що це місце як магніт притягує до себе грозові блискавки. Місцеві обходять галявину десятою дорогою, аби лише не стати жертвою удару струмом з неба. До всього, на цьому місці загинуло вже кілька десятків людей, саме від блискавки. Вночі галявина дивно світиться і в небо піднімається яскравий промінь світла.

Вчені пояснюють таку аномалію заниженим електричним опором певних ділянок земної кулі. Тут раніше будували капища, поклонялись богам, приносили жертви та бачили чудеса.

Око Несамовитого

Де: Надвірнянський район,  Івано-Франківська область 

На одній з вершин Чорногірського хребта талий сніг та підземні води утворили невеличке озеро. Тамтешні гуцули з навколишніх сіл називають його Несамовитим. Кажуть. що на його дні народжуються грози та гради, які нищать сусідні поля і пасовиська, б’ють дахи та збивають з ніг мандрівників. 

Довжина – 88 метрів, а ширина – 45 метрів.  Холодна темна вода не нагрівається влітку, взимку перетворюється в лід, частинки якого плавають на поверхні, навіть у червні. Кажуть, що на дні озера є глибинний вирій – Око, яке сполучене з підземним морем, яке ще існує у базальтовому серці Карпатських гір. Гуцули розповідають, що якщо щось впустити в колодязь за десятки кілометрів від озера, потім це можна знайти на його берегах. 

Є ще одна версія місцевих, що до Несамовитого потрапляють душі грішників. Втім, озеро приваблює не лише своєю історією, а й красою навколо.

Дім з привидами

Де: Тернопіль

Цей будинок з містичними “жителями” розташований у приватному секторі мікрорайону Дружба. Його побудували на місці кладовища.

Кажуть, що як тільки побудували будинок, в ньому оселилась нечисть. Звідти доносились страшні крики, виття. А також було чути чийсь плач, а меблі пересувались по кімнатах самі. У будинку навіть світло мерехтіло ще тоді, коли на вулиці не було електроенергії.

Власник будинку спочатку поселився у будинок зі своєю сім’єю. але страшні звуки і присутність нечисті змусило їх виїхати. Будинок довго стояв пустим. А зараз там ніби-то живе жінка, яка знайшла спільну мову з привидами. Місцина справді моторошна.

Замкова гора

Де: Київ

З замкової гори відкриваються прекрасні краєвиди на Воздвиженку, але крім цього – це одне із моторошних місць у столиці. У 1840 році тут побудували Фролівський монастир, з цих пір і почались перші поховання.

Тому вся територія Замкової гори перетворилась на елітне кладовище, де хоронили тогочасну аристократію.

З часом біля цього місця витало все більше легенд та пліток, адже ці могили в центрі міста. Зараз ця гора стала притулком для сатаністів та прихильників інших культур. Нещодавно тут з’явилось дві дивні скульптури, які черниці назвали “вівтарем” сатаністів, які проводять на горі обряди. 

Кам’яне Село

Де: село Рудня-Замисловицька, Житомирська область

Це село є одним із таємничих місць в Україні. Гігантські кам’яні брили, розкидані по лісі і мальовничо порослі мохом, протягом багатьох років хвилюють уяву місцевих жителів. З їх походженням пов’язано багато переказів і легенд. Кажуть, що тут один із жителів відмовився дати хліба жебраку. А насправді то був Бог, який і покарав ціле село за це.

Інші ж легенди говорять, що тут була битва між Богом і темними силами. І ці кам’яні брили все, що від неї залишилось. На каменях залишились сліди від кігтів Сатани. А Бог ступив по брилах кілька кроків, через що там залишились його відбитки. Місцеві кажуть, що якщо ступити у воду, яка наповнює відбиток, то у людини зникнуть всі хвороби.

Вчені ж називають це “казочками”, і вважають, що ці брили залишились від льодовика, який рухався з півночі.

Кам’яна Могила

Де: с. Терпіння, Запорізька область

Це пам’ятка давньої культури світового значення, що розкинулась на правому березі річки Молочної. Але крім цього, це ще й містична місцина.

Кам’яна Могила виконувала функції храму і для мисливців епохи міді й бронзи, і для кіммерійців, скіфів, сарматів, гунів, готів, печенігів, хазар та половців. Є дані, що нацисти не пішли звідси з порожніми руками, а все ж таки прихопили з собою кількадесят знайдених табличок із найдавнішими письменами.

Це місце відзначається ще й особливою енергетикою,  бо випромінює радіоумпульси частотою 5 гц. Біля кам’яної могили часто виходить з ладу відеопаратура, яка вмикається та вимикається сама по собі і це ще не всі загадки цієї місцини. 

Суспільство

Відбудова України: в Ірпені триває реконструкція дитячого садка

Опубліковано

В Ірпені триває реконструкція дитячого садка «Веснянка». До війни заклад відвідували 160 дітей. Нова будівля розрахована на 300 дітей. Навесні 2022 року освітній заклад було значно пошкоджено. Руйнувань зазнали опорні конструкції будівлі, інженерні мережі, дитячий майданчик. Один з корпусів не підлягав відновленню.

Про це повідомляє Київська ОВА.

“Реконструкція «Веснянки» розпочалася восени 2023 року з демонтажу зруйнованих елементів. Підрядник звів стіни 3-ого поверху. Встановлені вікна та двері, відновлені міжкімнатні перегородки. Облаштовано зовнішні інженерні мережі. Фахівці працюють над прокладанням електричних мереж, систем водопостачання, каналізації та встановленням пожежної сигналізації. Виконуються роботи з утеплення та оздоблення фасаду одного з корпусів”, – розповіли у Київській ОВА.

Читайте також: В Україні вдалося відновити понад 500 лікарень

Реконструкція передбачає будівництво нового корпусу замість зруйнованого, зведення спортивного та ігрових майданчиків з тіньовими навісами. Також в садочку буде побудовано протирадіаційне укриття та 15-метровий закритий басейн.

Нагадаємо, заяву в міжнародний реєстр збитків тепер можна подати через Дію.

Фото: КОВА

Читати далі

Суспільство

У Дії з’явиться каталог про підприємства та бізнес: про що варто знати

Опубліковано

Відтепер на порталі Дія.Бізнес доступний Каталог інноваторів енергоефективності України. Каталог — це онлайн-інструмент, який містить інформацію про бізнеси та підприємства, які мають ідеї або готові рішення для свідомого й ефективного використання енергетичних запасів.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Вони також спрямовані на зелену трансформацію та впровадження змін у сфері використання енергоресурсів.

Наразі до Каталогу долучилося понад 50 компаній із 15 регіонів країни.

Серед них — інноваційні підприємства та організації, які працюють в енергетичному секторі України, а також:

Читайте також: У застосунку “Резерв +” зʼявиться електронний військовий квиток

  • дотичні до виробництва сонячної чи вітрової енергії;
  • розробляють IT-рішення для енергоефективності;
  • працюють над технологіями, які допомагають користувачам виробляти власну електроенергію та/або подавати її в мережу;
  • мають рішення щодо збільшення ефективності видобутку, зберігання чи транспортування газу;
  • знають, як удосконалити вимірювання та розподіл газу на місцевому рівні;
  • мають бізнес-план, як залучити приватні інвестиції у сферу генерації та розподілу енергії;
  • розробляють рішення, що дають змогу індивідуальним користувачам контролювати, скільки тепла вони споживають;
  • займаються енергоаудитом;
  • виробляють теплоізоляційні матеріали чи вдосконалюють технології ізоляції;
  • навчають людей енергоефективності на рівні місцевих громад.

Нагадаємо, заяву в міжнародний реєстр збитків тепер можна подати через Дію.

Фото:

Читати далі

Суспільство

Безкоштовно допомагають ДСНС. Навіщо громаді добровільна пожежна команда — досвід волинян

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Навіть опівночі після сигнала в додатку вони виїжджають на місце, де трапилось якесь лихо. Адже в селах Рожищенської громади на Волині часто виникають пожежі через торфові родовища поряд, а також громадою проходить траса, і на ній часто стаються аварії. 

Аби надавати місцевим допомогу до приїзду спеціалістів, 12 чоловіків з різних сіл Рожищенської громади зібралися в добровільну пожежну команду. ШоТам розповідає, як та чому добровольці допомагають професійній ДСНС.

«Відчуваю відповідальність перед місцевими, тому з хлопцями ми взяли на себе таку роль»

Віктор Лук’янчук є старостою 14 сіл Рожищенської громади, що на Волині. Чоловік каже, що ідея створити пожежну команду з місцевих в нього виникла кілька років тому, коли він ще був сільським головою рідного села Переспа. 

Понад два роки Віктор разом з колегами бере участь у добровільній пожежній команді, адже хоче, щоб люди з його села та громади почували себе в безпеці і знали, що звернутися по допомогу можна відразу до своїх.

Віктор Лук’янчук понад два роки є частиною команди добровільної пожежної охорони Рожищенської громади. Фото надав Віктор Лук’янчук 

«Коли стається якесь лихо, то часто люди панікують і не роблять необхідного. Та якщо серед них буде кілька людей, які згуртуються та скажуть іншим, що робити, то буде менше біди від пожежі чи негоди. Як староста я відчуваю відповідальність перед місцевими, тому з хлопцями ми взяли на себе таку роль», — ділиться Віктор.

35-річний Олег Бикирук є начальником добровільної пожежної команди. Високий кремезний чоловік, фермер і батько 3 дітей добровільно їхав з працівниками ДСНС гасити пожежі на місцевому торфовищі, адже розумів, що це потрібно для самих місцевих. 

Начальник добровільної пожежної команди Олег Бикирук. Фото: ШоТам

«Працівникам ДСНС складно було б робити всю роботу, особливо довозити самостійно воду. А ми, місцеві фермери, маємо власну сільськогосподарську техніку, якою цю воду доправляти легше», — каже Олег про мотивацію долучитися до пожежної охорони.

У Польщі 16 тисяч команд добровольців, в Україні — тисяча

Спочатку виїжджали на виклики разом з місцевими пожежниками та самостійно вивчали інформацію про домедичну допомогу в інтернеті, а згодом почали відвідувати навчання від фахівців служб — вчились, як користуватися гідрантами, розмотувати пожежний кран і використовувати пожежну драбину.

Віктор Лук’янчук розповідає: великий внесок у навчання команди зробили польські партнери, які співпрацюють з обласною владою. Вони приїжджали до Луцька, де проводили для місцевої ДСНС навчання з домедичної допомоги та діях при хімічному ураженні. Також добровольці Рожищенської громади відвідали п’ятиденне навчання в Польщі. 

Рожищенські добровольці під час навчання. Фото надав Віктор Лук’янчук 

У цій країні добровільні пожежні команди були створені ще на початку минулого століття. Зараз у Польщі працюють понад 16 тисяч таких команд, а це понад 200 тисяч людей. В Україні ж наразі є понад тисяча добровільних підрозділів пожежної охорони.

Отримали форму та професійне обладнання безплатно

Завдяки співпраці з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» пожежники-добровольці тепер мають великий домкрат, яким можуть підняти авто до 40 тонн, та спеціальні ножиці, якими можна розрізати двері автівки та врятувати людей після аварії. З допомогою розтискача пожежна команда може відчинити залізні двері під час пожежі, а мотопомпа, яка плаває, допомагає перевезти воду чи викачати її з приміщення. 

Добровільна пожежна охорона отримує рації та інше обладнання від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Фото надав Віктор Лук’янчук 

Навіть відсутність мобільного зв’язку чи інтернету не завадить команді працювати, адже тепер у них є 4 потужні рації вартістю по 1000 євро кожна, завдяки яким чоловіки завжди безперебійно можуть зв’язатися один з одним.

Деякі речі команда закупила власним коштом, наприклад, ще одну мотопомпу та 2 потужні генератори.

«Наша робота не оплачується, більше того — ми вкладаємо власні кошти»

Брат одного з працівників місцевої ДСНС розробив спеціальний застосунок, який повідомляє про надзвичайні ситуації — пожежі чи аварії — на території громади. Сповіщення з локацією приходить кожному з учасників команди, і хто має можливість, той повідомляє в застосунку, що виїжджає на допомогу.

«Кожен з нас має власну автівку, тому ми виїжджаємо на них. Наша робота не оплачується, більше того — ми вкладаємо власні кошти, адже заправляємо наші автівки. Проте люди оцінюють нашу роботу позитивно, адже ми можемо бути корисними та вберегти від небезпеки», — каже Віктор Лук’янчук. 

«Під час гасіння пожеж завжди треба робочі руки, які гаситимуть вогонь, розбиратимуть завали, подаватимуть приладдя. Час іде на секунди, тому оперативність місцевих пожежників-добровольців допомагає врятувати життя та речі людей», — каже очільник Луцького районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області Руслан Базека.

За кілька років роботи не зневірилися

Крім гасіння пожежі, команда допомагає жителям громади вирішувати побутові проблеми — прибрати дерево, яке впало через грозу та ускладнило рух на дорозі, обрізати дріт після грози тощо. «Нещодавно хлопці виїжджали опівночі після грози, аби прибрати обірваний кабель до того, як приїдуть ДСНС», — пригадує Віктор Лук’янчук.

2 місяці тому добровільна пожежна команда створила власну громадську організацію та підписала меморандум з місцевою владою та ДСНС. Служба має надати їм автомобіль, а влада — забезпечити запчастинами та пальним до нього.

Добровільна пожежна охорона Рожищенської громади у повному складі. Фото надав Віктор Лук’янчук 

 Команда планує збудувати власне приміщення та проводити на власній території заняття з дітьми, аби ділитися з ними досвідом. Також Віктор планує оформити страхування для хлопців, аби у випадку поранення була гарантія від держави. А ще члени добровільної пожежної команди часто чергують біля важливих об’єктів, аби у випадку обстрілів вчасно зреагувати на ситуацію.

«Пишаюся, що за кілька років ми не зневірилися та продовжуємо свою роботу. Ми б дуже хотіли, аби до нас ще долучилися добровольці, і щоб цей напрямок далі розвивався в нашій громаді. Нам важливо зберегти цю ініціативу та підбадьорювати людей, адже робимо потрібну справу.

Ця робота не може буквально подобатися, бо ми працюємо з проблемами людей і намагаємося вирішити їх, але мені дуже до вподоби, що ця діяльність об’єднала небайдужих людей, які готові допомагати іншим», — підсумовує Віктор Лук’янчук. 

Читати далі